Σελ. 2 από 106 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1586
  1. #16
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Draytek 2760
    SNR / Attn
    30(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σας μισώ σας μισώ σας μισώ τους κατόχους 4/1!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21015/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joseph
    τι ρυθμίσεις ακριβώς; το nickname και το passwοrd; Αυτά βάζεις όλο και όλο ...
    Ας πούμε VPI/VCI; 8/35 είναι πάλι; Δεν ξέρω απλά ρωτάω μήπως υπάρχει καμία διαφορά.
    ph4nt0m.is.a.hero.
    who.lives.southern.
    sun.to.an.ocean.of.
    blue.with.his.supergirl.
    that.stings.him.red

  3. #18
    Το avatar του μέλους groove54
    groove54 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkmaster
    Ρε παιδιά ξέρω είναι χαζή η ερώτηση αλλά πρέπει να την κάνω.

    Πως αλλάζει το ip της σύνδεσεις; Γιατί όσα restart και αν έχω κάνει συνδέομαι πάντα στο ίδιο ip 89. κάτι κάτι.
    Κλεισε το ρουτερ σου για κανενα τεταρτο (τοσο θελει εμενα) ανοιξε το παλι και θα σου δωσει καινουρια ΙΡ η οποια θα αρχιζει (παλι) απο 89... αλλα αυτο δεν σε απασχολει. Η ουσια ειναι οτι θα ειναι διαφορετικη. Δεν χρειαζεται restart. Απλα κλεισε το απο το διακοπτη για καμποση ωρα

  4. #19
    Εγγραφή
    19-05-2002
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Vodafone TV
    Mιας και μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο θέμα μόνο εντυπώσεις δεν έχουν μοιραστεί, ας ξεκινήσω εγώ με τις δικές μου σχετικά με την ποιότητα παροχής του πακέτου.
    Προσέξτε τα χρονικά διαστήματα που μεσολάβησαν για την "επίσημη" (διότι μεσολαβεί ένα διάστημα τεσταρίσματος της γραμμής) ενεργοποίηση του κυκλώματος (η αποστολή όλων των απαραίτητων εντύπων είχε γίνει στις 28 Ιουνίου) :

    - Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 5 Ιουλίου 2006.
    - Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 7 Ιουλίου 2006.
    - Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 28 Ιουλίου 2006.

    Από τις 28 Ιουλίου μπόρεσα να δουλέψω (διότι εργάζομαι ως webdesigner) για περίπου 1 ημέρα. Μετά από περίπου 12 ώρες το router (US Robotics MAXg Wireless) έχασε το συγχρονισμό του με το κέντρο DSLAM της HOL, και από τότε, ΠΡΟΣΕΞΤΕ, ενεργοποιήθηκε για περίπου 10 (!!) λεπτά και ξαναέπεσε για να παραμείνει αποσυγχρονισμένο μέχρι την ώρα που σας γράφω, όπου και αναγκάστηκα να μπω με ISDN γραμμή... Μιλάμε δηλαδή για πάνω από 24 ώρες χωρίς ίντερνετ... τι να την κάνω λοιπόν την super duper ταχύτητα όταν δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω?! Έχω πάρει στο τεχνικό τμήμα της εταιρίας 3 φορές και τα κλασσικά, δεν ξέρω και κάντε υπομονή, αλλά και το θεϊκό "οι διακοπές αυτές είναι παροδικές" έδωσαν και πήραν!
    Δυστυχώς λοιπόν τα προβλήματα δεν σταμάτησαν απ'ότι φαίνεται ακόμη και μετά την επίσημη ενεργοποίηση του κυκλώματος.. Άλλος με παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει να μοιραστεί την εμπειρία του??

  5. #20
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Thumbs down
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef
    και να τσατιζεται εμας που δεν ανηκουμε στο κλαμπ
    Ναι, από ότι φαίνεται ξέχασαν τις όχι και πολύ μακρινές εποχές (πριν από 5-6 χρόνια) που έμπαιναν με μοντεμάκια των 56K. Τώρα πλέον απέκτησαν και club. Μήπως ήρθε και η ώρα να κατέβουν λίγο από το καλάμι;
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  6. #21
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    μπορείτε να γράψετε όσοι έχετε ενεργοποιημένη την γραμμή πόσο καιρό απο τότε που κάνατε την αίτηση στην HOL σας ενεργοποίησαν την γραμμή?

  7. #22
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lamesaint
    μπορείτε να γράψετε όσοι έχετε ενεργοποιημένη την γραμμή πόσο καιρό απο τότε που κάνατε την αίτηση στην HOL σας ενεργοποίησαν την γραμμή?
    μην παιζεις με τον πονο μου, εγω εχω φαει πορτα απο αυτο το κλαμπακι μεχρι τωρα 2 φορες και ελπιζω οχι και τριτη, απο τις 24 Ιουνιου εχω που περιμενω να μου την ενεργοποιησουν και ο πΟΤΕ ολο αποριπτει τις αιτησεις.

  8. #23
    Το avatar του μέλους fiddlerman
    fiddlerman Guest
    Ρε παιδια εγω σκέφτηκα τώρα που ειμαι διακοπές να κάνω την αιτηση και όταν πάω Αθήνα να με έχουν συνδέσει. Το θέμα είναι ότι καπου άκουσα οτι στέλνουν τον εξοπλισμό αμέσως. Ισχύει αυτό? Λέω να τους πω να μου το στείλουν εδώ που είμαι διακοπές. Με τα λεφτά τι γίνεται τα πληρώνεις με την αίτηση ή έρχεται ο λογιαριασμό με το καλό μόλις συνδεθώ? Βασικα θα πάρω και τηλεφωνο αυρίο να ρωτήσω, αλλα άμα δεν βαριέστε απαντήστε....

  9. #24
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    H.O.L. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    15(dB) / 37(dB)
    Έρωτηση σε όλους τους ενεργοποιημένους 4mbit. Τι τιμές line attenuation έχετε και έαν έγινε δοκιμή για την μέγιστη ταχύτητα συντονισμού (download). Για παράδειγμα έαν το line attenuation είναι από 18 και κάτω είναι δυνατός συντονισμός στα 24mbit (σε adsl2+) αρκεί η καλωδίωση στο σπίτι να είναι σε καλή κατάσταση.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Aθήνα, Ζωγράφου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ΖΤΕ Η168Ν
    SNR / Attn
    17.5(dB) / 8.7(dB)
    @ lamesaint: 13 Ioυνίου η αίτηση, 19 η διακοπή από ΟΤΕ, 28 Ιουλίου η επίσημη ενεργοποίηση (αν και η σύνδεση πηγαινοερχόταν δοκιμαστικά για 2 εβδομάδες πριν από αυτήν την ημερομηνία).

    @fiddlerman: εμένα μου τον έστειλαν 10 μέρες μετά την διακοπή από τον ΟΤΕ, αλλά ο χρόνος ποικίλλει. Ο λογαριασμός ακόμα δεν μου έχει πληρωθεί από την πιστωτική, άρα μάλλον με την ενεργοποίηση πρέπει να πηγαίνει.

    @George28k: Line Attenuation: 29db Receive / 17db Send. Μέγιστο attainable Rate για την γραμμή μου (σύμφωνα με το Fritz πάντα): 12Μbit Send / 43Mbit Receive. Eπίσης το rate του ΑΤΜ της HOL είναι 4498/1023 και συνήθως το router μου συγχρονίζει 4074/927 με καλύτερη ταχύτητα σταθερού download τα 373kb/sec (στιγμιαία σε κάποια peaks aγγίζει ως 403kb/sec). Signal to noise ratio: 14db Receive / 21db Send.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aeonas : 30-07-06 στις 21:20.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-07-2004
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    το upload σε τι ταχύτητες κυμαίνεται ??

  12. #27
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    φιλε μου, η γραμμη μου ενεργοποιηθηκε περιπου στις 35 ημερες,αλλα ημουν στην 1η φουρνια χρηστων,δεν ξερω μηπως οι χρονοι εχουν μειωθει...

    δευτερον,μια ειλικρινα,εντελως φιλικη συμβουλη....
    γιατι δεν τους αφηνετε ολους οσους εχουν μια τετοια προσφορα απο εταιρειες στα χερια τους,να τη διαφημισουν? δεν καταλαβαινει κανεις οτι αυτο ειναι προς οφελος ΟΛΩΝ των καταναλωτων,γιατι ασκει πιεση κ στις υπολοιπες εταιρειες?
    δειτε το παραδειγμα της ιντελ....βγαζει φτηνους κονροε,ριχνει τις τιμες η αμδ....
    βγαινει η ΗΟΛ,φτιαχνει δικα της κεντρα,δινει πολυ φθηνα τα 4 mb se ελαχιστες περιοχες,με σκοπο να συνεχισει,και ξαφνικα ριχνει τις τιμες της η βιβο...ο οτε παει για διπλασιασμο των ταχυτητων...

    (για μενα,οσοι καλυπτονται απο την ΗΟλ αυτη τη στιγμη,πρεπει να βαλουν ολοι αυτο το πακετο,σε αυτα τα λεφτα οι αλλες εταιρειες δινουν 1 mb....)!!!!
    οπως κραζουμε εταιρειες,ετσι επιβραβευουμε κιολας...
    δεν εχει σχεση το καλαμι....αλλωστε,αν η ΗΟΛ το καβαλησει (κ οχι ΕΓΩ),κ ζητησει μετα το 12μηνο τον ουρανο με τα αστρα,no problem,back to 512...!!!!
    γιατι βγαινει το συμπερασμα οτι καβαλαει καποιος το καλαμι οταν δειχνει θετικη διαθεση προς καποιες εταιρειες?δεν το επιασα αυτο,σορρυ..

    τριτη απαντηση : upload,περιπου 1mb.


    φιλικα...
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  13. #28
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Aθήνα, Ζωγράφου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ΖΤΕ Η168Ν
    SNR / Attn
    17.5(dB) / 8.7(dB)
    upload κι εμένα καθαρά 1Mbit βγάζει. Είναι το μόνο που παραμένει σταθερά ανεπηρέαστο (100-108kb/sec).

  14. #29
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    H.O.L. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    15(dB) / 37(dB)
    [
    @George28k: Line Attenuation: 29db Receive / 17db Send. Μέγιστο attainable Rate για την γραμμή μου (σύμφωνα με το Fritz πάντα): 12Μbit Send / 43Mbit Receive. Eπίσης το rate του ΑΤΜ της HOL είναι 4498/1023 και συνήθως το router μου συγχρονίζει 4074/927 με καλύτερη ταχύτητα σταθερού download τα 373kb/sec (στιγμιαία σε κάποια peaks aγγίζει ως 403kb/sec). Signal to noise ratio: 14db Receive / 21db Send.[/quote]

    Η θεωρητική μέγιστη ταχύτητα με βάση το line Attenuation είναι κάτι παρακάτω από 20mbit
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417
    Πως την υπολογίζει το fritz παραπάνω;
    Μας διαφεύγει κάτι;

  15. #30
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Aθήνα, Ζωγράφου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ΖΤΕ Η168Ν
    SNR / Attn
    17.5(dB) / 8.7(dB)
    Δε γνωρίζω Γιώργο πως την υπολογίζει. Στα αντέγραψα όπως τα λέει στο web interface.

Σελ. 2 από 106 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 14:42
  2. Πιλοτική διάθεση συνδέσεων 4096/1024
    Από George28K στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-06, 12:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας