Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Γεια σας,
    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάτι για τα ηλεκτρικά καπέλα. Μου ζήτησε ο τζακάς 280 για το καπέλο και μου φάνηκαν πολλά. Έχει βάλει κανείς? Ποια η γνώμη σας?
    Μου είπε ότι είναι σίγουρη λύση διότι το τζάκι είναι σε ημιυπόγειο και προκειμένου να ανοίγουμε τρύπες (διότι δεν ρουφάει καλά και γυρνά τον καπνό), πρέπει να βάλουμε το ηλεκτρικό καπέλο. Μου είπε ότι θα έχει και dimmer για την ένταση της λειτουργίας του.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η καμινάδα που καταλήγει??? Προφανώς στην ταράτσα. Επίσης θα πρέπει να προσέξεις να έχει υψομετρική διαφορά τουλάχιστον ενός μέτρου από τυχόν άλλες καμινάδες που είναι δίπλα της για να μην τραβάει τον καπνό μέσα στο τζάκι σου.
    Συνήθως στις καμινάδες των τζακιών βάζουμε τα απλά περιστρεφόμενα καπέλα.
    Η γνώμη μου: Παίρνεις ένα απλό περιστρεφόμενο καπέλο που δεν κοστίζει τρελά χρήματα και δοκιμάζεις. Ο τζακάς σου λέει @@ιές, με το συμπάθιο.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νομίζω ότι πρέπει να βάλεις το απλό περιστρεφόμενο καπέλο που λέει ο φίλος seitman. Το κόστος πριν από 4 χρόνια ήταν 50 euro. Και να ξέρεις όσο πιο μακριά η καμινάδα τόσο πιο πολύ τραβάει. Εμένα είναι περίπου 15 μέτρα και σχεδόν σηκώνει τα ξύλα

  4. #4
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Το περοστρεφομενο καπελο δεν ειναι για τζακια! Ειναι λαθος! Οταν φυσαει ενταξει, δημιουργει μια υποπιεση και βοηθαει. Σε απνοια ομως δεν προσφερει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ. Κ ας πουμε οτι αναβει το τζακι και πας γ υπνο αλλα εχει ακομα φωτια, τι κανεις? Αφηνεις το κλαπε ανοιχτο φυσικα και αααααν θυμηθεις το πρωι το κλεινεις. Εως τοτε εχεις τεραστιες απωλειες, πολυ περισσοτερες απ αυτες που σου εδωσε το τζακι οσο δουλευε. Εσεις που τα λετε αυτα, κλειστε τ θερμοστατη του καλοριφερ τελειως να δειτε πω θα ναι η θερμοκρασια στο σπιτι το πρωι εχοντας την μπαλα αυτη να ρουφαει και το κλαπε ανοιχτο.
    Καλη ειναι η τιμη που σου ειπε. Ομως. Προτιμησε να ανοιξεις τρυπες κτλ παρα αυτο. Το τζακι πρεπει να τραβαει, το μοτερ μπαινει σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις. Μονον αν δεν υπαρχουν αλλες λυσεις! Αυτος τι σοι τζακας ειναι τοτε? Εκτος κ αν οντως δεν υποαρχει αλλη λυση..

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε????
    Μόνο όταν φυσάει??? Μα ο ζεστός αέρας ούτως ή άλλως ανεβαίνει προς τα επάνω και το περιστρεφόμενο καπέλο αρχίζει και γυρίζει και βοηθάει στο "διώξιμο", οπότε δουλεύει μια χαρά και σε άπνοια.
    Εσύ όταν πας για ύπνο αφήνεις το τζάκι αναμμένο???
    Όταν δεν έχεις αναμμένο το τζάκι, αφήνεις ανοιχτό το κλαπέ και ανάβεις το καλοριφέρ?
    Η έχεις ανοιχτή την μπαλκονόπορτα? Γιατί το ίδιο πράγμα είναι το ανοιχτό κλαπέ και η ανοιχτή μπαλκονόπορτα....

    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο όταν φυσάει??? Μα ο ζεστός αέρας ούτως ή άλλως ανεβαίνει προς τα επάνω και το περιστρεφόμενο καπέλο αρχίζει και γυρίζει και βοηθάει στο "διώξιμο", οπότε δουλεύει μια χαρά και σε άπνοια.
    Με το συμπάθειο, αλλά αυτό δεν στέκει. Δες το ενεργειακά: θέλεις κάποια ενέργεια να υποβοηθήσει τον ελκυσμό της καμινάδας, σωστά; Αν φυσάει και σου περιστρέφει το καπέλο ο άνεμος, θα την πάρεις από τον άνεμο. Αν όχι, ζητάς από την ενέργεια του ανοδικού ρεύματος των καυσαερίων όχι μόνο να τα ανεβάσει (αυτό που προσπαθείς να ενισχύσεις), αλλά ΚΑΙ να περιστρέφει το καπέλο, οπότε η διαθέσιμη ενέργεια για το ανέβασμα πλέον μειώνεται! Αν ίσχυε αυτό που λες, θα είχαμε βρει τρόπο με x ποσό ενέργειας να παράγουμε y ποσό ενέργειας, όπου y > x, ήτοι θα είχαμε εφεύρει το αεικίνητο. Κατά τους γνώστες τα περιστρεφόμενα καπέλα είναι μια π@π@ριά.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε????
    Μόνο όταν φυσάει??? Μα ο ζεστός αέρας ούτως ή άλλως ανεβαίνει προς τα επάνω και το περιστρεφόμενο καπέλο αρχίζει και γυρίζει και βοηθάει στο "διώξιμο", οπότε δουλεύει μια χαρά και σε άπνοια.
    Εσύ όταν πας για ύπνο αφήνεις το τζάκι αναμμένο???
    Όταν δεν έχεις αναμμένο το τζάκι, αφήνεις ανοιχτό το κλαπέ και ανάβεις το καλοριφέρ?
    Η έχεις ανοιχτή την μπαλκονόπορτα? Γιατί το ίδιο πράγμα είναι το ανοιχτό κλαπέ και η ανοιχτή μπαλκονόπορτα....



    Ναι μονον οταν φυσαει! Πολυ ωραια στ εξηγησε ο φιλος παραπανω.. Θα στ πω αλλιως κ εγω, <δουλευει> δεν εννοουμε να γυριζει η μπαλα να χαιρομαστε..
    Εσυ δηλαδη πας γ υπνο μονον κ εφ οσον το τζακι εχει σβησει τελειως?? Παρακατω δεν σχολιαζω στα λεγομενα μας ερχονται, συμφωνεις μαζι μας απλα δεν το ξερεις.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 8 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αντιανεμικο καπελο λεγεται αυτο που προστατευει απο τοπικα καθοδικα ρευματα που <πλακωνουν> την καμιναδα. Υπαρχει γ καποιο ιδιαιτερο λογο δηλαδη (πολυ σπανιο πρακτικα) ρευμα αερα εκει τοπικο που φυσα καθοδικα προις την αποληξη της καμιναδας. Ενα απλο ισιο στεγαστρο (λαμαρινα πχ) να προεξεχει της καμιναδας ισο η περισσοτερο απ το ανοιγμα της προς υψος αρκει! Το τζακι αν δεν τραβα εχει προβλημα. Ειτε ενεργειακο η ανοιχτο η οτι και να ναι εχει προβλημα. Και να τραβηξει με τετοιες αλχημειες (αποκλειεται αλλα τες πα) δεν δουλευει σωστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 21-10-10 στις 22:16. Αιτία: auto merged post

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    έβαλα ένα ηλεκτρικό καπέλο και ένα απλό (μπάλα).
    οι καμινάδες κατέληγαν ακριβώς στο ίδιο σημείο (η μάνα μου το ήθελε έτσι για αισθητικούς λόγους, είχε βάλει και κεραμίδι......και ουσιαστικά η κάθε έξοδος καμινάδας είχε 3 εξόδους αέρα.....στην μέση υπήρχε ένα τοιχάκι για να μην περνάει η μία στην άλλη ο καπνός) και ίσως για αυτό να μου δημιουργούσε θέμα... ο τζακάς μου είπε να βάλουμε και στο άλλο απλή μπάλα...αλλά προτίμησα την σίγουρη λύση. (προκειμένου να ανοίγουμε τρύπες στο ημιυπόγειο κτλ... που μόνο αντιαισθητικό θα ήταν...και όχι 100% σίγουρη λύση.)


    περιμένω να έρθει ηλεκτρολόγος να κάνει την σύνδεση τώρα για να το δω στην πράξη!

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα θα σου δημιουργήσουν θέμα οι καμινάδες έτσι όπως το περιγράφεις... Του τζακιού θα τραβάει τον καπνό που θα βγάζουν οι άλλες αν δεν έχουν υψομετρική διαφορά
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    αν και παλιό το θέμα...τελικά έβαλες ηλεκτρικό καπέλο? έχω θέμα με το λέβητα... δεν τραβάει... και είναι μια σκέψη.... άλλα πως θα ρυθμίζεται... για το πόσο θα δουλεύει...

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας. Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας για το ηλεκτρικό καπέλο καμινάδας τζακιού.. Τελικά πόσο ικανοποιημένος είναι κάποιος από εσάς που το έχει βάλει; Στη δική μου περίπτωση όταν δεν φυσάει δυνατά όλα λειτουργούν τέλεια.. Όταν όμως ξεκινήσει ο αέρας κατεβαίνει ο καπνός από την καμινάδα μέσα στο σπίτι και ανοίγω πόρτες- παράθυρα.. Στον πολύ δυνατό αέρα χτυπάει το κλαπετο εάν δεν το έχω σταθερό..

  12. #12
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ετσι που το περιγράφεις λογικα υπαρχει κατι στη ταρατσα σου που δημιουργη καθοδικο ρευμα αερα μεσα στη καμιναδα σου πχ δωμα στη ταρατσα Η σηκωνεις την καμιναδα πιο ψηλα γιατι πρεπει να εινα ψηλοτερα απο κοντινα κτίσματα κτλ η και βαζεις περοστροφικο καπελο που θα θα εμποδιζει τον αερα να μπει. Ετσι που το περιεγραψες υποψιαζομαι οτι δεν εχεις καν καπελο αλλα κατι κτιστο με τρυπες Οι εμπειρια μου ειναι οτι τα ηλεκτρικα καπελα κανουν δουλεια. Φυσικα δεν θα πρεπει να εχει σοβαρο προβλημα το τζακι η πολλη μικρη καμιναδα. Στα συγχρονα σπιτια με διπλα τζαμια κτλ που υπαρχει καλη μονωση δεν μπαινει απο πουθενα αερας και ειναι λογικο να μη μπορουν να τραβηξουν αερα τα τζακια (εχω τετοιο προβλημα). Δεν ειναι ολες οι λυσεις για ολα τα προβληματα

  13. #13
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    έχοντας βάλει ηλ. καπέλο στην καμινάδα του ξυλο-λέβητα Φ250... ναι δουλεύει πολύ ωραία, έχει ένα κίνδυνο όμως... σε περίπτωση που αρπάξει φωτιά η καμινάδα... το καπέλο γίνετε φλογοβόλο μέχρι να καεί το μοτερ του. το έπαθα τον Νοέμβριο και ευτυχώς δεν είχε αέρα!

    Προσοχή στα ηλ. καπέλα!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αν δεν ηταν ηλεκτρικο και ηταν απλα περιστροφικο παλι το ιδιο θα γινοταν Αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το ηλ καπελο αλλα με την κακη σηντηρηση καθαρισμο καμιναδας η κακη ποιοτητα καυσιμης υλης

  15. #15
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν ηταν ηλεκτρικο και ηταν απλα περιστροφικο παλι το ιδιο θα γινοταν Αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το ηλ καπελο αλλα με την κακη σηντηρηση καθαρισμο καμιναδας η κακη ποιοτητα καυσιμης υλης
    Και για να μην τα ρίχνουμε όλα μόνο σε αυτά, ο κύριος λόγος που παίρνουν φωτιά είναι τα ψησίματα μπριζολών και σουβλακιών στα τζάκια. Δε μπορεί να καταλάβει κανείς ότι το καθαρό λίπος μένει στη διαδρομή της καμινάδας και όταν έρθει η κατάληλη στιγμή λαμπαδιάζει ολόκληρη.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικό θήλαστρο medela!!!
    Από rokko74 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-10, 15:09
  2. Ηλεκτρικο σε διαμερισμα..
    Από supermario στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-08, 09:09
  3. Τοποθέτηση καμινάδας και αγορά λέβητα καυστήρα
    Από ssetis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 19:51
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 00:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας