Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bicco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως μπορώ να συμπεράνω ότι τα windows δίνουν access στη RAM μόνο μέσω API και αυτό μόνο για processes (όχι τυχαία σημεία οπουδήποτε)
    Αυτό εννοείται, δεν χρειάζεται καν να το αναφέρεις ως συμπέρασμα!
    Η προστασία της μνήμης είναι ένα από τα πιο θεμελιώδη χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου λειτουργικού.

    και μάλιστα τα processes πρέπει να έχουν και κάποιο access bit enabled προκειμένου να διαβαστούν οι μνήμες τους...σωστά??
    Δεν είμαι σίγουρος 100%, αλλά μου ακούγεται λογικό να υπάρχει κάποιο access bit,

  2. #17
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοείται, δεν χρειάζεται καν να το αναφέρεις ως συμπέρασμα!
    Η προστασία της μνήμης είναι ένα από τα πιο θεμελιώδη χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου λειτουργικού.
    Όμορφα...αλλά τότε πως λειτουργούν προγράμματα όπως το memdump που κοπιάρουν ολόκληρη τη RAM??
    η ακόμα καλύτερα τέτοια προγράμματα http://www.windowscarepro.com/memory...mate/index.htm που ισχυρίζονται ότι ελευθερώνουν wasted space...?
    Διαβάζοντας "wasted space" μου έρχονται απευθείας στο μυαλό κάποια temp files που μπορεί να υπάρχουν στη RAM...αλλά εφόσον αυτά τα temp files δεν είναι κάποιο process για να έχουν ID, τότε πως τα προσπελαύνει ένα τέτοιο πρόγραμμα?

  3. #18
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Περιοχή
    ν κοσμος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8.191/381
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Ομορφο σα και
    SNR / Attn
    29,0(dB) / 11/4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bicco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμορφα...αλλά τότε πως λειτουργούν προγράμματα όπως το memdump που κοπιάρουν ολόκληρη τη RAM??
    η ακόμα καλύτερα τέτοια προγράμματα http://www.windowscarepro.com/memory...mate/index.htm που ισχυρίζονται ότι ελευθερώνουν wasted space...?
    Διαβάζοντας "wasted space" μου έρχονται απευθείας στο μυαλό κάποια temp files που μπορεί να υπάρχουν στη RAM...αλλά εφόσον αυτά τα temp files δεν είναι κάποιο process για να έχουν ID, τότε πως τα προσπελαύνει ένα τέτοιο πρόγραμμα?
    Το εν λογο προγραμμα, κατα τι γνωμη μου (που επηρεαζεται απο το ollydbg) χρησιμοποιοι ενα μιξ απο WMI (εφοσον το CoIniz εμφανιζεται μετα του showwindow αρα δε κανει χρηση atl/mfc ξερω γω καποιο fw για gui). Συν οτι χρησιμοποιει καποιες συναρτησεις απο το Virtual Memory Functions (που δεν εχω ιδεα τι ειναι).

    Συμπερασμα:
    Κατα 90%: Οι πληροφοριες που παιρνει για τις διεργασιες (ονομα, μνημη, cpu, και βαλε) τις παιρνει απο το WMI εφοσον ειναι αρκετα ευκολο.

    Κατα 60%: Τις λειτουργιες του προγραμματος ( που λεει οτι κανει) τις κανει με το Virtual Memory Functions

    Φυσικα υπαρχουν και κατι dll αλλα ειναι COM και ετσι δεν μπορω να τα περασω απο το ollydbg (δεν ξερω πως κανεις dbg καποιο com)

  4. #19
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Χμμμ(ξανά)...στο link για τα virtual memory functions που δίνεις το πρώτο πράγμα που αναφέρει είναι αυτό:
    "The virtual memory functions enable a process to manipulate or determine the status of pages in its virtual address space. They can perform the following operations:..."

    Επιπλέον βρήκα και αυτό:
    Memory protection που στην αρχή αναφέρει ότι η μνήμη των processes είναι προστατευμένη! Επομένως δεν είναι δυνατόν κάποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσει τα Virtual Memory Function για να controllάρει μνήμη άλλων διεργασιών...

    Το μόνο function που βρήκα και θα μπορούσε (πιθανώς) να μεταβάλλει τα δεδομένα μνήμης κάποιου άλλου process είναι το File Mapping και αυτό μόνο αν το process για το οποίο ενδιαφερόμαστε έχει κάνει mapping κάποιο file στη μνήμη...

    Τα Virtual memory functions απόσο διαβάζω είναι ιδιαιτέρως χρήσιμα αλλά μόνο για την process η οποία τα χρησιμοποιεί!
    Επομένως ένα trainer που ανέφερε και ο φίλος karnage θα μπορούσε θεωρητικά να δουλέψει μόνο με κάποιου είδους file mapping! Σωστά...?
    Επιπλέον το WMI που αναφέρεις απ'όσο διαβάζω είναι διαχειριστικό tool..!Θα μπορούσε να βρεί και να εμφανίσει πληροφορίες του τι γίνεται...αλλα όχι να πειράξει τη μνήμη

    -Με άλλα λόγια βλέπω ότι μόνο με openProcess ίσως να μπορούσαμε θεωρητικά να "πειράξουμε" τη μνήμη ενός process αλλα το ερώτημα είναι αν θα μπορούσε να γραφτεί ένα πρόγραμμα που να στοχεύει μνήμη "στο γάμο του καραγκιόζη" και να τη μεταβάλλει... Μπορεί θεωρητικά να γίνει κάτι τέτοιο? Και αν ναί πως?

    -Και επιτέλους ποια είναι η αρχή λειτουργίας αυτών των memory improvement προγραμμάτων απο τη στιγμή που υπάρχει memory protection απο το λειτουργικό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bicco : 24-01-11 στις 02:56. Αιτία: Μικροδιορθώσεις

  5. #20
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Περιοχή
    ν κοσμος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8.191/381
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Ομορφο σα και
    SNR / Attn
    29,0(dB) / 11/4(dB)
    Τι να σου πω, εγω απλος εκανα ενα dump τα calls του προγραμματος που ανεφερες. Τεσπα αν δε βρεις κατι σε user mode τοτε παρε καποιο προγραμμα του τυπου deepfreeze και πειραματισου με kernel mode (drivers)

  6. #21
    Εγγραφή
    25-03-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    507
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    14886/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΤΑ
    Router
    3COM OfficeConnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Φίλε bicco αν και για να είμαι ειλικρινής δεν διάβασα όλα τα post, θα ήθελα να σου πω πως το API ενός λειτουργικού είναι αρκετά μεγάλο και χρειάζεται να διαβάσεις το documentation (και ενδεχομένως μερικά βιβλία) για να δεις πως γίνεται τι.

    Π.χ. ρωτάς πως λειτουργεί ένα πρόγραμμα που λέει πως καθαρίζει τη μνήμη. Δεν έχει νόημα να κάνουμε αυθαίρετες υποθέσεις ... ότι μάλλον υπάρχουν temp files και με κάποιο τρόπο χωρίς PID τα βρίσκει και τα καθαρίζει. Μπορεί το λειτουργικό να αποδεσμεύει τη μνήμη με κάποια λογική κατά περιόδους (όπως ένας garbage collector) και αυτό το πρόγραμμα απλά να αναγκάζει τη ρουτίνα του λειτουργικού να τρέξει.

    Όπως και να έχει τα πράγματα που εγώ ξέρω για τα 32bit Windows είναι πως :
    Κάθε εφαρμογή έχει 4GB διαθέσιμη εικονική RAM
    Κάθε εφαρμογή έχει δικό της address space και δεν έχει καμία σχέση η εκάστοτε θέση μνήμης με αυτή μιας άλλης εφαρμογής ακόμα και αν έχουν την ίδια διεύθυνση.
    Για να διαβάσεις σε user mode τη μνήμη μια εφαρμογής απλά χρειάζεσαι τα WINAPI OpenProcess ReadProcess κλπ.
    Για να διαβάσεις σε kernel mode τη μνήμη υπάρχει αντίστοιχο API αλλά δεν είναι τόσο απλουστευμένο. Πρέπει να ξέρεις αν είναι paged αυτό που θες να διαβάσεις, αν είναι όντως στη RAM ή στο swap και άλλα πολλά.

    Γιατί δεν ψάχνεις να διαβάσεις λίγο το WDF (KMDF και UMDF πλέον). Για ότι άλλο εδώ είμαστε ... όποιος ξέρει να πει.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karnage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί το λειτουργικό να αποδεσμεύει τη μνήμη με κάποια λογική κατά περιόδους (όπως ένας garbage collector) και αυτό το πρόγραμμα απλά να αναγκάζει τη ρουτίνα του λειτουργικού να τρέξει.
    Χμμμ...αρκετά ενδιαφέρον..!Πιστεύω ότι ακόμα και μια υπόθεση σαν τη παραπάνω μου αρκεί! Δεν ενδιαφέρομαι να πειράξω πρακτικά τη RAM κανενός προγράμματος ούτε να ασχοληθώ με τόσο low-level ρουτίνες... οι ερωτήσεις μου βασίζονται σε απλή περιέργια και αναρωτιέμαι αν μπορώ να δώσω μια -λογική- εξήγηση στον εαυτό μου για 5 πράγματα που παρατηρώ..!
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχα ιδέα..!
    Και για να είμαι ειλικρινής φίλε karnage τα trainers ούτε καν τα είχα σκεφτεί και αν δε τα ανέφερες σε προηγούμενο post σου τώρα η κουβέντα δε θα είχε πάρει αυτή τη μορφή

    Εν τι αύτη περιπτώση βλέπω ότι το θέμα είναι αρκετά μπερδεμένο και επιπλέον καθορίζεται και ανάλογα με το εκάστοτε λειτουργικό..!Φαντάζομαι σε linux τα πράγματα πάλι θα αλλάζουν..!

    Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τον χρόνο σας!
    Εις το επανιδείν!

  8. #23
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα αυτό που λέω μπορεί να είναι και εντελώς λάθος μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Λογικά σε kernel mode θα υπάρχουν συναρτήσεις διαχείρησης της μνήμης, κάνωντας hook μια απο αυτές ίσως να μπορούσες και εσύ να παρέμβεις στις διάφορες θέσεις μνήμης.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσθήκη Μνήμης RAM .... Τι ; Πως ; και από Που ;
    Από kerkiss στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-09, 17:05
  2. Πως να εγκαταστησω RAM και Εthernet?
    Από clyde στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-06, 19:08
  3. Πως θα δω τι μνημη RAM έχω?
    Από HaileGbrselasie στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-06, 21:38
  4. Πώς βρίσκουμε τα timings της RAM
    Από zeibekis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 22:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας