Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Το avatar του μέλους efrai3
    efrai3 Guest
    Γειά σας φίλοι.Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την συσκευή που θα πρέπει να αγοράσω ώστε να μπορέσω να μιλάω μέσω voip.Συγκεκριμένα έχω μια dsl 512,έκανα λογαριασμό στην voipbuster και θα πάω να κάνω και κατάθεση τα 11.60ευρώ απλά δεν ξέρω τί άλλο πρέπει να αγοράσω.Θα ήθελα να μπορώ να μιλάω και με κλειστό υπολογιστή.Έχω πάρει το modem-router(τι ακριβώς είναι) από το ΟΤΕ το SpeedTouch585(i)v6 με 4 ethernet θύρες ελεύθερες και το σύνδεσα ασύρματα με τον υπολογιστή.Είδα στο eshop κάποιες συσκευές αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά μου χρειάζεται.Σόρυ για το μακροσκελές μου post αλλά ελπίζω στην βοήθειά σας.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους efrai3
    efrai3 Guest
    Με το LINKSYS SPA3000 μπορώ να κάνω όλα αυτά που θέλω???Μιά γρήγορη απάντηση θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-04-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    fritz BOX Fon(No wifi)
    Φυσικά και μπορείς ....
    Γίνε συντάκτης των ειδήσεων του τόπου σου,
    όπως εσύ τις άκουσες - βρήκες - έγραψες.
    Εδώ θα γράφουμε τα κυριότερα νέα όπως τα διαβάζουμε από τα θεματικά sites.

    WWW.ELLINIKANEA.GR
    Ελληνικά Νέα - Νέα της ομογένειας - Νέα από τις γειτονικές χώρες

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.733
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Πριν καταθέσεις/αγοράσεις τίποτε, δοκίμασε με την εφαρμογή της VoipBuster να δεις εάν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη γραμμή σου για VoIP (ψάξε το μακροσκελέστατο θέμα περί περιορισμού πακέτων από ΟΤΕ)

    Από κει και πέρα, το SPA3000 θα σου κάνει την δουλειά. Όπως και συσκευές τύπου PAP2. H διαφορά τους είναι στον αριθμό των ανεξάρτητων τηλ. συσκευών που μπορείς να συνδέσεις σε κάθε μία και στο εάν δέχονται και την τηλεφωνική γραμμή του OTE, ώστε να έχεις μία συσκευή για όλα.

    Πέρα από τα διάφορα μοντέλα της Linksys, υπάρχουν τα Grandstream και τα Cisco ATA18x. Επίσης λύσεις τύπου IP-Phone, δλδ VoIP τηλεφωνικές συσκευές που συνδέονται στο switch σου (Linksys SPA941 και άλλα).

    Το SPA3000 πάντως είναι κορυφή. Με λίγα λιγότερα χρήματα το PAP2/SPA2100 είναι επίσης πολύ καλό, αλλά για τόσο μικρή διαφορά θα προτιμούσα το 3000 λόγω του ότι παίρνει και την γραμμή του ΟΤΕ και μπορείς να το ρυθμίσειςι σαν μίνι τηλεφωνικό κέντρο.

    -Κ.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #5
    Το avatar του μέλους efrai3
    efrai3 Guest
    Το SPA3000 θα συνδεθεί σε μία θύρα ETHERNET του speedtouch.Από εκεί κ μετά τί γίνεται,πώς το ρυθμίζεις?Τα φίλτρα που έχω στο καλώδιο πριν το τηλ. θα χρειαστούν πάλι?Να προχωρήσω άμεσα δηλ στην αγορά του?Πρώτα θα δοκιμάσω την γραμμή μου,βέβαια.Σόρυ φίλοι αν κουράζω με τις απορίες αλλά είμαι εντελώς άσχετος με voip.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος efrai3 : 08-08-06 στις 14:20.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.733
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efrai3
    Το SPA3000 θα συνδεθεί σε μία θύρα ETHERNET του speedtouch.
    Ναι
    Από εκεί κ μετά τί γίνεται,πώς το ρυθμίζεις?
    Μέσω web browser. Μπορείς να κατεβάσεις το manual του από εδώ και ένα quickstart guide (πολύ φτωχό όμως) από εδώ.
    Τα φίλτρα που έχω στο καλώδιο πριν το τηλ. θα χρειαστούν πάλι?
    Ναι.
    Να προχωρήσω άμεσα δηλ στην αγορά του?Πρώτα θα δοκιμάσω την γραμμή μου,βέβαια.Σόρυ φίλοι αν κουράζω με τις απορίες αλλά είμαι εντελώς άσχετος με voip.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις και πολλά, καλύτερα ξόδεψε λίγο παραπάνω χρόνο και ψάξε, διάβασε, μάθε περισσότερα και μην παίρνεις βιαστικές αποφάσεις. Εμείς εδώ μπορεί να στα λέμε όλα καλά, αλλά τελικά μόνο μια μικρή περιγραφή έχουμε του τι έχεις στο μυαλό σου και σου λέμε 5-10 ξερά πράγματα. Μη βασίζεις την απόφασή σου σε 4-5 απαντήσεις που θα πάρεις σε ένα (ανώνυμο) φόρουμ.

    Ναι στη γενική περίπτωση η συσκευή θα σε καλύψει, αλλά όμως πρόκειται για τα δικά σου χρήματα.

    -Κ.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  7. #7
    Το avatar του μέλους efrai3
    efrai3 Guest
    Thanks frap.Να ρωτήσω κάτι ακόμα.Η σύνδεση μου είναι PSTN (dsl512)με SpeedTouch585(i)v6 που συνδέεται ασύρματα.Έχει αντιμετωπίσει κάνας φίλος μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα?
    frap:Αυτό που έχω σκοπό να κάνω είναι με τον παραπάνω εξοπλισμό + το spa-300 + voipbuster να συνδέσω την τηλ.συσκευή που έχω ώστε να τηλ. με μηδενικό σχεδόν κόστος στην Θεσ/νίκη μιας και από Κώ ο ΠΟΤΕ θα μας ελαφρύνει αρκετά την τσέπη.Γι'αυτό που σκέφτομαι ο παραπάνω συνδυασμός δεν είναι εντάξει?

  8. #8
    Εγγραφή
    07-07-2006
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    FritzBox Fon WLAN 7050
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 56.8(dB)
    Σωστά τα λες.
    Πάντως το SPA3000 έχει κάποια προβλήματα (βλέπε e-voice), σου προτείνω να ψαχτείς πολύ πρώτα πριν πάρεις κάποια συσκευή.

  9. #9
    Το avatar του μέλους efrai3
    efrai3 Guest
    Επειδή δεν σκέφτομαι για e-voice παρά μόνο για κάτι που είναι δωρεάν και ψάχνοντας όλη μέρα για το τί να αγοράσω (μιας και εδώ στο νησί όταν τους έλεγα για voip με κοιτούσαν όπως η αγελάδα το τρένο) κατέληξα στο spa300.Απλά μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με voip σκέφτηκα ότι εδώ όλο και κάποιος θα με βοηθούσε(όπως κ έγινε).Πιστεύω ότι για αυτά που θέλω ο παραπάνω εξοπλισμός θα είναι εντάξει.Εσύ τι λες?

  10. #10
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    πάντως μη ποντάρεις στο free.beta είναι .κάποια στιγμη θα αρχίσει να χρεώνει.Μικρή η χρέωση βέβαια ( 1 ή μισό λεπτό το λεπτό)...έχε και αυτο στο μυαλό σου...
    Debian User

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dragonfighter
    Σωστά τα λες.
    Πάντως το SPA3000 έχει κάποια προβλήματα (βλέπε e-voice), σου προτείνω να ψαχτείς πολύ πρώτα πριν πάρεις κάποια συσκευή.

    Δεν είναι το spa3000, αλλου ειναι το πρόβλημα

  12. #12
    Το avatar του μέλους efrai3
    efrai3 Guest
    sdikr:Πώς βλέπεις το παραπάνω setup?Θα μου δουλέψει για αυτό που θέλω?

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2004
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    aDSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 530
    εμένα δουλεύει πάντως.
    Debian User

  14. #14
    Το avatar του μέλους Navigator
    Navigator Guest
    H καλύτερη και πιο ευκολη λύση ειναι modem routet with Voip ολα σε ένα.
    Γιατί το σετάρισμα ειναι πανευκολο και η ποιότητα η καλύτερ δυνατή.
    Ο λόγος ειναι οτι έτσι εχουν προτεραιοτητα τα Voip πακέτα σε σχέση με όλα τα άλλα serfing,μουλάρια κλπ.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Navigator Εμφάνιση μηνυμάτων
    H καλύτερη και πιο ευκολη λύση ειναι modem routet with Voip ολα σε ένα.
    Γιατί το σετάρισμα ειναι πανευκολο και η ποιότητα η καλύτερ δυνατή.
    Ο λόγος ειναι οτι έτσι εχουν προτεραιοτητα τα Voip πακέτα σε σχέση με όλα τα άλλα serfing,μουλάρια κλπ.

    Διαφωνώ, για τον λόγο του οτι οτι qos Και να κάνει μιλάει πάντα σε Ubr, οπότε καλύτερη επικοινωνία δεν έχει, ευκολία ίσως (δεν χρειαζεται να ανοιξεις πόρτες κλπ)

    απο την άλλη όμως αν πάθει κάτι χάνεις πολλές λειτουργίες μαζί

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συζήτηση για Net-phones και VoIP τηλεφωνία
    Από Crosstalk στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 364
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-08, 12:43
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-07, 18:05
  3. Βοήθεια για σύνδεση VOIP
    Από ntalli στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-07, 09:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας