Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 697 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 677687692695696697698699702707717 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.441-10.455 από 11556

Θέμα: e-banking

  1. #10441
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σωστό. Εκτός το αντιικό της Microsoft, έχω εγκαταστήσει και ένα άλλο από τα πολύ καλά στις διάφορες βαθμολογίες. Μετά το περιστατικό, έκανα βαθύ έλεγχο με τα αντιικα καθώς και με Malwarebytes και Ccleanes. και δεν βρέθηκε τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το WiFi τι σχέση έχει; Αν έχεις κολλήσει κάτι, θα στείλει ότι μαζέψει μόλις συνδεθείς ξανά στο δίκτυο.
    Έπειτα από σκέψη επειδή δεν μπορώ να καταλάβω, πως αυτό που έχω κολλήσει θα καταλάβει τι πρέπει να μαζέψει από τα αρκετά δεδομένα που περνάνε από την οθόνη;

  2. #10442
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπειτα από σκέψη επειδή δεν μπορώ να καταλάβω, πως αυτό που έχω κολλήσει θα καταλάβει τι πρέπει να μαζέψει από τα αρκετά δεδομένα που περνάνε από την οθόνη;
    Καταρχήν δεν είπα ότι έχεις κολλήσει κάτι, αλλά ΑΝ έχεις κολλήσει κάτι αυτό θα μαζεύει τα πάντα, και θα τα στείλει στο δημιουργό του με την πρώτη ευκαιρία. Ο δημιουργός είναι που θα κάνει το ξεδιάλεγμα.

  3. #10443
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Προφανώς θα υπάρχει και πρόγραμμα ξεδιαλέγματος π.χ. όπως αυτό του ECHELON.

  4. #10444
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς θα υπάρχει και πρόγραμμα ξεδιαλέγματος π.χ. όπως αυτό του ECHELON.
    Προφανώς, τίποτα δε γίνεται με το χέρι. Αν σου κλέψουν κωδικούς τράπεζας, πρέπει να τους χρησιμοποιήσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, πριν το πάρεις χαμπάρι και τους αλλάξεις.

  5. #10445
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Τι έγινε όμως; Είπαν θα σου απαντήσουν στο 24ωρο αλλά δεν. Ξανά απόκτησες πρόσβαση online;

  6. #10446
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο. Όλες οι συναλλαγές στους λογαριασμούς και κάρτες είχαν γίνει από μένα, δεν διαπιστώθηκε κάτι ύποπτο στις κινήσεις, ούτε καμιά προσπάθεια παραβίασης.
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι είπε για τα μηνύματα που πήρα, ελευθέρωσε τους λογαριασμούς και τις κάρτες και μου είπε να αλλάξω εκτός το password και όνομα χρήστη γιατί αυτό που είχα είναι πολύ κοινό και μπορεί να χρησιμοποιείται από πολλούς και να μπερδεύεται; το σύστημα; και να βάλω κάποιο περισσότερο σύνθετο.
    Σήμερα βρήκα εκτός των άλλων email και ένα ημερομηνίας 16/03/2023 στα αποκλεισμένα ύποπτα.

    Σκέψεις δικές μου: Πιθανόν να έμαθε κάποιος μόνο τον κωδικό χρήστη ή να μην μπόρεσε να σπάσει το password και να έκανε αίτηση στην τράπεζα για επαναφορά password, χωρίς να υπολογίσει ότι για να ολοκληρωθεί χρειάζεται ο κωδικός μέσω sms ή email.

    Μετά την ενεργοποίηση των λογαριασμών έγινε η είσοδος στο e banking χωρίς να μου στείλουν κωδικό με sms. Μετά την είσοδο μου ζητήθηκε αν θέλω να ενεργοποιήσω την αποστολή κωδικού.

  7. #10447
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον αυτό που σου είπαν, το username ήταν παρόμοιο με κάποιου άλλου και αυτός ο άλλος δεν το θυμόταν και πήγε να κάνει επαναφορά βάζοντας κατά λάθος το δικό σου.
    hnesne

  8. #10448
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ναι αυτό θα έλεγα και εγώ. Είναι πιο πιθανό αυτό παρά να έχει γίνει προσπάθεια για να μπει στο λογαριασμό σου κάποιος άλλος. Γενικά η alpha ακόμα και για να μπεις από τον υπολογιστή με τους κωδικούς σου, ζητάει μεσω push την έγκριση εισόδου. Χωρίς κλοπή κινητού ή sim swap θα ήταν αρκετά δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.

  9. #10449
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τέλος καλό όλα καλά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση.

  10. #10450
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i

    Μολις με ενημερωσε με SMS η AtticaBank οτι για τον λογαριασμο που (ΔΕΝ) εχω ανοιξει εκει για 75.850- ευρω, αποδοθηκαν τοκοι (σε ποιον ιδεα δεν εχω) τοκοι 40,12 ευρω για το πρωτο μηνα απο τους εξη, που θα διαρκεσει η προθεσμιακη καταθεση!
    ΜΑΚΑΡΙ να μου περισσευαν τοσα, αφηστε που οι τοκοι ξεπερνουν κατα πολυ την ΑΥΞΗΣΗ στη συνταξη μου απο τον πθΚουλη μας...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #10451
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Thumbs down
    Καλώ νωρίτερα το phone banking της Eurobank με αφορμή έναν αντιλογισμό (διπλή χρέωση λόγω glitch κατά την πληρωμή συνδρομής COSMOTE TV).
    Στο chat της COSMOTE μου είχαν πει αόριστα πως θα το διευθετήσουν «το συντομότερο δυνατόν», πέρασαν 3 μέρες από την επικοινωνία χωρίς να επιστραφεί το ποσό και σκέφτηκα να απευθυνθώ και στην τράπεζα.
    Επειδή όμως είχα ξεχάσει το Phone Banking PIN, ο υπάλληλος ήταν υποχρεωμένος να κάνει ταυτοποίηση ΟΛΩΝ των στοιχείων, δηλ. Ονοματεπώνυμου, ΑΔΤ, ΑΦΜ κ.λπ.

    Κάποια στιγμή λοιπόν αναφέρει πως η ημερομηνία γέννησης που δήλωνα τηλεφωνικά δεν συμφωνούσε με αυτή της καρτέλας πελάτη.
    Επαναλαμβάνω, η ημερομηνία γέννησης.
    Όχι ο αριθμός δελτίου ταυτότητας ή ο ΑΦΜ που αρκετοί αδυνατούν να απομνημονεύσουν και μπορεί να υποπέσουν σε σφάλμα.

    Όπως ήταν φυσικό, έπαθα σοκ!
    Το ελέγχει και δεύτερη φορά για παν ενδεχόμενο, αλλά η απάντηση παραμένει ίδια:
    «Η ημερομηνία γέννησης είναι λάθος».
    Και πρέπει υποχρεωτικά να περάσω από κατάστημα (κατόπιν ραντεβού φυσικά) για να διορθωθεί.

    Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως, λόγω έκδοσης νέας ταυτότητας (η προηγούμενη είχε λήξει με αποτέλεσμα η Revolut να παγώσει όλες σχεδόν τις συναλλαγές), είχα κάνει επικαιροποίηση στοιχείων στα τέλη του περασμένου Δεκεμβρίου.
    Με το που ενημερώθηκε η ΑΑΔΕ, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να προσθέσω το νέο δελτίο στο gov.gr wallet και να ενημερώσω τις 2 τράπεζες στις οποίες διατηρώ λογαριασμούς.
    Η διαδικασία KYC όπως γνωρίζετε, είναι ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ.
    Ο πελάτης απλώς δικαιοδοτεί το πιστωτικό ίδρυμα να αντλήσει τα πλήρη στοιχεία (ήδη διασταυρωμένα και 100% έγκυρα) από τις κρατικές υπηρεσίες, δεν πληκτρολογεί αλφαριθμητικές παραστάσεις. Συνεπώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιθανότητα σφάλματος.
    Θεωρώ λοιπόν αδιανόητο να παρουσιάζεται ανακολουθία σε κάποιο πεδίο, πολύ περισσότερο σε αυτό της ημερομηνίας γεννήσεως που παραμένει ίδια σε κάθε έγγραφο ταυτοποίησης, παλιό και νέο.
    Ούτε η Ζωζώ Σαπουντζάκη δεν μπορεί να επέμβει και να την αλλάξει πλέον!

    ΠΟΣΑ FACEPALM ΝΑ ΒΑΛΩ; 5 φτάνουν;
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  12. #10452
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Άκου παρόμοια ιστορία: Σε λογαριασμό ΔΕΗ έχουν το επώνυμο συγγενικού προσώπου λάθος εδώ και χρόνια. Οι συνεχείς προτροπές μου να το διορθώσουν δεν απέδωσαν, οπότε αποφάσισα να το κάνω μόνος μου. 10 (δέκα) λεπτά μετά είχα ήδη τελειώσει, ήταν τόσο απλό, απλά στέλνεις φωτοτυπία ταυτότητας και τη διόρθωση που πρέπει να κάνουν, και τέλος. Στον επόμενο λογαριασμό το επώνυμο ήταν διορθωμένο, αλλά το όνομα ήταν λάθος! Πολλά μπινελίκια και 10 λεπτά αργότερα είχα κάνει νέα αίτηση διόρθωσης, και τώρα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό για να δω τι νέο θα έχουν σκαρφιστεί. Ασφαλώς δεν ξέρω πόσο αυτοματοποιημένη ή όχι είναι η διαδικασία, θα έπρεπε να είναι, αλλά άντε βγάλε άκρη...

  13. #10453
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μήνυμα μέσα στο ebanking της Πειραιώς. Το νου σας αν επηρεάζεστε μη βρεθείτε προ εκπλήξεως

    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 από τις 09:00 π.μ. έως τις 11:00 π.μ. ενδέχεται να μην είναι εφικτές οι ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτες.

    Tο προαναφερθέν χρονικό διάστημα είναι ενδεικτικό και δύναται να διαφοροποιηθεί ως προς τη λήξη του.

  14. #10454
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πάνε καλά; Αυτές τις δουλειές τις κάνουν ώρες που ο κόσμος κοιμάται, όχι την ώρα που γίνονται οι περισσότερες συναλλαγές!

  15. #10455
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνε καλά; Αυτές τις δουλειές τις κάνουν ώρες που ο κόσμος κοιμάται, όχι την ώρα που γίνονται οι περισσότερες συναλλαγές!
    Nαι σωστά, όλοι οι ΙΤ είμαστε οι γιοι του Δρακουμέλ....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 697 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 677687692695696697698699702707717 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας