Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 22 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 11563

Θέμα: e-banking

  1. #316
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν μου φάει τα λεφτά, και ταυτόχρονα έχει χαλάσει η κάμερα και ο επόμενος βάλει πλαστά και έχει τελειώσει το χαρτί για τις αποδείξεις/μελάνι.....
    Aν την ώρα που κάνεις κατάθεση από το γκισέ μπει ληστής και σε πυροβολήσει ενώ ταυτόχρονα θα σου έχει πάρει και τα χρήματα που είχες πάνω σου ενώ είχε απενεργοποιήσει ταυτόχρονα το σύστημα εσωτερικής παρακολούθησης;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος minovg : 15-07-07 στις 21:19.

  2. #317
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minovg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν την ώρα που κάνεις κατάθεση από το γκισέ μπει ληστής και σε πυροβολήσει ενώ ταυτόχρονα θα σου έχει πάρει και τα χρήματα που είχες πάνω σου ενώ είχε απενεργοποιήσει ταυτόχρονα το σύστημα εσωτερικής παρακολούθησης;;;
    αν με πυροβολήσει θα τα πάρω χοντρά απο την ασφαλιστική της τράπεζας, το θέμα είναι αν αστοχζήσει τι κάνουμε

    τέσπα είπα και πριν το μόνο τεχνοφοβικό που έχω είναι, αν θές μου δίνεις 1000 € να κάνω μια κατάθεση να ξεπεράσω τον φόβο μου




  3. #318
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Chalandri
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    ερώτηση
    μέσω e-banking της eurobank έχει πληρωσει κανείς λογαριασμό της cosmote;;;;

    βρίσκω vodafone,wind, q-telecom, κλπ αλλα cosmote πουθενά

  4. #319
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν δεν είναι στον ΟΤΕ τότε όντως δεν υπάρχει [αν και την otenet την έχει χώρια στην επόμενη κατηγορία]

    χμ ενδιαφέρον απορία!!


    αν δεν γράφει ξεκάθαρα στο λογαριασμό οτι εξοφλείτε μέσω e-banking eurobank πάρε τηλ στο παρακάτω νούμερο και ρώτα
    Spoiler:

    Υπηρεσία Γενικών Πληροφοριών Cosmote – INFO EXPRESS

    Πληροφορίες σχετικά με:

    Τις υπηρεσίες COSMOTE και τη χρήση τους, την κάλυψη του δικτύου COSMOTE, τη δυνατότητα περιαγωγής, καθώς και τα συνεργαζόμενα δίκτυα στο εξωτερικό, το λογαριασμό και την εξόφλησή του τη σύνδεση στο δίκτυο COSMOTE

    Στο 1250 χωρίς χρέωση ή στο 6971001250 από σταθερό τηλέφωνο 24 ώρες το 24ωρο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k_koulos : 15-07-07 στις 23:14.




  5. #320
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τέσπα είπα και πριν το μόνο τεχνοφοβικό που έχω είναι, αν θές μου δίνεις 1000 € να κάνω μια κατάθεση να ξεπεράσω τον φόβο μου
    Κι εγώ το φοβόμουν, μέχρι πριν από δύο χρόνια περίπου που έκανα την πρώτη μου κατάθεση σε ΑΤΜ. Μέχρι να δω στο e-banking ότι είχε γίνει σωστά η κατάθεση είχα αγωνία. Με τον καιρό συνήθισα στην ιδέα ότι δεν πάει κάτι στραβά.

    Θέλει προπόνηση...

    Είναι όπως η ανάληψη από ATM, την οποία όμως έχουμε συνηθίσει όλοι, ενώ πάντα υπάρχει ενδεχόμενο λάθους. Έχει τύχει σε γνωστό μου να του δώσει ένα 50ευρω λιγότερο. Ευτυχώς ήταν ανοικτή η τράπεζα, άνοιξαν το ATM και βρήκαν το χαρτονόμισμα κολλημένο στο μηχανισμό. Αν ήταν κλειστή μπορεί να το είχε πάρει κάποιος από τους επόμενους και να μην τον πίστευαν την επόμενη μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 16-07-07 στις 00:04.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #321
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Chalandri
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν είναι στον ΟΤΕ τότε όντως δεν υπάρχει [αν και την otenet την έχει χώρια στην επόμενη κατηγορία]

    χμ ενδιαφέρον απορία!!


    αν δεν γράφει ξεκάθαρα στο λογαριασμό οτι εξοφλείτε μέσω e-banking eurobank πάρε τηλ στο παρακάτω νούμερο και ρώτα
    Spoiler:

    Υπηρεσία Γενικών Πληροφοριών Cosmote – INFO EXPRESS

    Πληροφορίες σχετικά με:

    Τις υπηρεσίες COSMOTE και τη χρήση τους, την κάλυψη του δικτύου COSMOTE, τη δυνατότητα περιαγωγής, καθώς και τα συνεργαζόμενα δίκτυα στο εξωτερικό, το λογαριασμό και την εξόφλησή του τη σύνδεση στο δίκτυο COSMOTE

    Στο 1250 χωρίς χρέωση ή στο 6971001250 από σταθερό τηλέφωνο 24 ώρες το 24ωρο
    καλησπερα
    σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω

  7. #322
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα απο τα λίγα πράγματα που παραμένω τχνοφοβικός είναι η κατάθεση μέσω ATM....
    Εχω κανει απειρες καταθεσεις μετρητων (ακομα και μεγαλα ποσα, μερικες χιλιαδες ευρω) σε ΑΤΜ εδω και χρονια στις μεγαλυτερες ελληνικες τραπεζες και δεν ειχα ποτέ κανενα απολυτως προβλημα. Βεβαια, καθε φορα εχω αγχος και 1-2 μερες μετα τσεκαρω να δω οτι πιστωθηκε το σωστο ποσο.

  8. #323
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Chalandri
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    μήπως ξέρει κανείς όταν σε ένα εμβασμα αναφέρει
    charges - SHA αναφέρει our beneficiary
    ποιος χρεώνεται τα έξοδα;

    ψάχνω στο site της eurobank αλλα δεν βρίσκω κατι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasoula78 : 22-07-07 στις 16:26.

  9. #324
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    για έμβασμα εξωτερικού [απο το e-banking]

    Spoiler:
    2 Έξοδα Εντολών

    Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με:

    α) 0,30 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    β) 10 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

    Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας ή / και τρίτης τράπεζας, που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτών. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

    B. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε ευρώ ή σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι, επιβαρύνεστε με 15 € (εντολές μεταφοράς χρημάτων πρόσθετης επεξεργασίας) Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη ή τρίτη τράπεζα, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

    Γ.. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τρίτες τράπεζες θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
    Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.

    για έμβασμα εσωτερικού

    Spoiler:
    Έξοδα Εντολών

    Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με 0,30 € για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε Ευρώ.

    Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτής. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

    Β. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με τα παρακάτω έξοδα της τράπεζας του παραλήπτη, πλέον των ανωτέρω υπό στοιχείο Α:

    α) 1,20 € για εντολές έως 12.500 €.
    β) 3 € για εντολές Ευρώ από 12.500,01 έως 50.000 €.
    γ) 15 € για εντολές Ευρώ από 50.000,01 € και άνω.

    Οι χρεώσεις για τις συναλλαγές με επιλογή χρέωσης εξόδων OUR καλύπτουν τη χρέωση της τράπεζας του παραλήπτη, ώστε να πιστωθεί ακέραιο το ποσό του εμβάσματος στον λογαριασμό του παραλήπτη. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

    Γ. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τη τράπεζα του Παραλήπτη θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
    Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.




  10. #325
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Μήπως γνωρίζει κάποιος χρήστης e-banking της Eurobank να με διαφωτίσει σχετικά με το παρακάτω;

    Προσπαθώ να προσθέσω στο ευρετήριό μου για λόγους ευκολίας λογαριασμό Eurobank 3ου προσώπου, αλλά στο υπόδειγμα/παράδειγμα που έχει ως gif εικόνα:
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ACCEXAMPLE.gif 
Εμφανίσεις:  93 
Μέγεθος:  2,3 KB 
ID: 21389

    όπως βλέπετε, μεταξύ των πρώτων 8 ψηφίων και του αριθμού λογαριασμού, απαιτεί έναν διψήφιο που χαρακτηρίζεται ως «μοναδικά ψηφία». Όσο κι αν το πάλεψα, δεν κατάλαβα πώς εξάγεται αυτός ο διψήφιος από τα υπόλοιπα ψηφία, εκτός κι αν λανθασμένα συμπέρανα ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο. Καμμία ιδέα;

    Έχω στείλει e-mail σχετικά στο info@eurobank.gr, αλλά δεν είμαι και ιδιαίτερα αισιόδοξος...

  11. #326
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    @parsifal:

    Έχω την αίσθηση ότι "μοναδικό ψηφίο" εννοεί ότι δεν μπορείς να το συμπεράνεις από τον αριθμό του λογαριασμού.
    Κάλεσε το europhone banking στο 2109555000 και ζήτα να σου δώσουν το IBAN που αντιστοιχεί στον αριθμό λογαριασμού που θέλεις.

  12. #327
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάλεσε το europhone banking στο 2109555000 και ζήτα να σου δώσουν το IBAN που αντιστοιχεί στον αριθμό λογαριασμού που θέλεις.
    Will do, thanks!

    Με κάλεσαν από την τράπεζα στο κινητό μου πριν λίγες ώρες και μου το επιβεβαίωσαν. Βέβαια, ο τύπος δε μου είπε ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο europhone banking. Θα ξεσήκωνα τσάμπα τον καημένο τον αδερφό μου για να πάει στο υποκατάστημα που άνοιξε τον λογαριασμό του. Εν μέσω των διακοπών του! Τέλος καλό όλα καλά, thanks κ πάλι!

  13. #328
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    έτσι έτσι, μόνο η alpha αν θυμάμαι έχει online εφαρμογή για να βρίσκεις απο τον αριθμό λογαρισμού το IBAN πο του αντιστοιχει!




  14. #329
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Inside the Matrix
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Και η HSBC: Χρήσιμα Εργαλεία --> Υπολογισμός ΙΒΑΝ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PascalGR : 09-08-07 στις 01:02.


    gawk, date, finger, wait, unzip, touch, nice, suck, strip, mount, fsck, umount, make clean, sleep: Who needs sex when you have /usr/bin?

  15. #330
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Με κάποιον τρόπο υπολογίζεται αυτό, εμένα μου το παρουσίασαν σαν δικλείδα ασφαλείας (μην βρούνε τον λογαριασμό μου και μου καταθέσουν λεφτά υποθέτω ).
    Από το europhone banking πάντως με το κατάλληλο pin μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι και Online απλά παίρνει πιο πολύ ώρα...

Σελ. 22 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας