Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 4 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 11566

Θέμα: e-banking

  1. #46
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη(Συκιές)
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    siemens sl2-141
    Path Level
    Interleaved
    Eurobank e-banking. ;Eχει πρόβλημα όμως με τον αγαπημένο μου browser Opera.
    Όταν π.χ πηγαίνω να δω τις κινήσεις του λογαριασμού μου, μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν κινήσεις.
    Στον ΙΕ αυτό δε συμβαίνει.
    Γνωρίζει κανείς αν αυτό διορθώνεται με κάποιες ρυθμίσεις ;

  2. #47
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    • Πειραιώς - είμαι γενικά ευχαριστημένος, πάρα πολλές δυνατότητες, λειτουργεί με browser εκτός του ΙΕ, είναι το βασικό μου webbanking.
    • Εθνική - εντάξει, το interface δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά έχει πολλές επιλογές και δυνατότητες, λειτουργεί με browser εκτός του ΙΕ, πολύ άσχημη διαχείριση ασφαλείας: ΤΑΝ για αλλαγή password, password υποχρεωτικά 5 ψηφίων, κρατάει μεγάλο ιστορικό παλαιών password. Εξαιτίας των παραπάνω έχω κλειδώσει πολλές φορές το account με αποτέλεσμα να πρέπει να τρέχω για νέους κωδικούς και λίστα ΤΑΝ.
    • Novabank - καλούτσικο interface, αρκετές επιλογές, φιλικοί και εξυπηρετικοί στο support, δεν παίζει με άλλον browser πλην του ΙΕ και για αυτό τους παράτησα. Μάλιστα όταν είχα επικοινωνήσει μαζί τους για αυτό το θέμα, μου είπαν ότι είναι για λόγους "ασφαλείας"


    Η σύζυγος χρησιμοποιεί το webbanking της Alpha, είναι γενικά ευχαριστημένη, παίζει και με άλλους browsers εκτός από ΙΕ. Παλαιότερα είχε πολύ χαμηλές προμήθειες για εμβάσματα στην ΕΕ, χαμηλότερα τουλάχιστον από τις άλλες τράπεζες που ανέφερα πιο πάνω. Για τώρα δεν ξέρω αν ισχύει, έχω πολύ καιρό να στείλω χρήματα στο εξωτερικό.
    Ανυπόγραφος

  3. #48
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Πειραιώς εδώ και πάρα πολύ καιρό, έχοντας δυστυχώς 2 βασικά μειονεκτήματα που έχουν ήδη αναφέρει κάποιοι (χρέωση email alert, ακριβή προμήθεια σε έμβασμα)...κατά τα άλλα πολλά χρόνια μπροστά από τις υπόλοιπες τράπεζες.
    Εθνική τον τελευταίο χρόνο....πλήρη απογοήτευση γιατί αναπόφευκτα κάνω σύγκριση με την παραπάνω.

  4. #49
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Επίσης κάτι άλλο: Είναι δυνατόν εκεί στην Εθνική να υπάρχει το παρακάτω:
    Λειτουργική Στήριξη

    Για λειτουργική στήριξη επικοινωνείστε με το Help Desk στο +30 210 9479999 τις εργάσιμες ημέρες 8:00-20:00 και το Σάββατο 8:00-15:00 ή στείλτε μας e-mail στο homebank@nbg.gr ή fax στο +30 210 9479777



    Να μην υπάρχει 24ωρη στήριξη;;; Πού το έχουν ξαναδεί αυτό; Επίσης αν έχετε πάρει ποτέ αυτό το τηλέφωνο, οι άνθρωποι είναι εντελώς ανεκπαίδευτοι. Εκτός του ότι η γραμμή είναι χάλια (ας αλλάξουν καμιά συσκευή, ας κάνουν κάτι τέλος πάντων, λες και μιλάς με τηλέφωνο από εποχής Βέγγου), οι τρόποι τους είναι χάλια.

    Ενώ στην Πειραιώς υπάρχει άψογη τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μάλιστα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής: Όταν θέλουν να σε συνδέσουν με άλλον υπάλληλο, σε ρωτάνε πρώτα το επίθετό σου, σε βάζουν σε συνδιάσκεψη με το τρίτο άτομο και λένε: "Κύριε ΤΑΔΕ, έχω τον ΤΑΔΕ πελάτη μας και θέλει να σας ρωτήσει το ΤΑΔΕ." Ακούγεται άψογο, αν το έχετε πετύχει, είναι σκέτο . Ε να για κάτι τέτοιες λεπτομέρειες είχε βγει τράπεζα της χρονιάς η Πειραιώς.

  5. #50
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn
    Τελικά δεν έχω καταλάβει. Ποιες τράπεζες χρηματιστηριακές ΔΕΝ υποστηρίζουν firefox ή / και opera?.

    Είναι βασικό για όσους δουλεύουν ΜΟΝΟ linux...
    Η ALPHA παίζει αψογα με Firefox.

    Υ.Γ. Αυτή την ΕΥΔΑΠ θα την περάσει κανείς για e-πληρωμή ποτέ; Είναι ο μόνος λογαριασμός που δεν πληρώνεται από πουθενά ηλεκτρονικά και τρέχω στα γραφεία της...
    Η ALPHA πληρώνει ΕΥΔΑΠ μέσω e-banking.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 09-08-06 στις 12:06. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #51
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch
    Λόγω μισθοδοσίας και πιστωτικών καρτών, χρησιμοποιώ Alpha Bank (Μόλις βγάλανε και το token authenticator, το πήρα αμέσως).

    Καλό interface (χωρίς όμως πολλά φρού φρού και αρώματα), κάνει αρκετά πράγματα - βασικά, κάνει πολλά παραπάνω από αυτά που χρησιμοποιώ εγώ. Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι ότι παίρνει εντολές πληρωμών σε ημερομηνίες που είναι αργίες του ευρώ. Μου έχει τύχει μια φορά πριν μερικούς μήνες και πήγα να την πατήσω, αλλά οι άνθρωποι της Alpha με εξυπηρέτησαν ταχύτατα. Ελπίζω κάποια στιγμή (αν έχει ήδη γίνει δεν το ξέρω) να βάλουν τις αργίες στο σύστημα... Παίζει και με firefox.

    Όσον αφορά την ΕΥΔΑΠ, πρέπει να κάνεις αίτηση να περαστεί ο αριθμός σου πριν αρχίσεις να πληρώνεις. Ηλίθιο σύστημα - αν και είμαι σίγουρος ότι φταίει η ΕΥΔΑΠ για αυτό.

    Παλαιότερα, είχα δεί λίγο το σύστημα της Eurobank - είναι πιο όμορφο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει λιγότερα ή περισσότερα. Σπαστικό το θέμα της εγκατάσταση τοπικού certificate - ελπίζω να το έχουν καταργήσει τώρα.

  7. #52
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από golity
    Νομίζω ότι η Αγροτική πρέπει να βγεί από την δημοσκόπηση, γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έχει υπηρεσία e-Banking
    Beware σε "λίγους" μήνες θα σας φάμε ούλα τα φράγκα

    Material Defender 1032


    The more things change, the more they stay the same...

  8. #53
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Winbank εδώ και χρόνια. Απλά άψογοι!
    Enjoy the silence...

  9. #54
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ziggy
    Χρησιμοποιώ Winbank & Emporiki. Μεταξύ των 2 η Winbank είναι σίγουρα καλύτερα σχεδιασμένη (βρίσκεις αυτό που ψάχνεις εκεί που πρέπει) και με περισσότερες υπηρεσίες. Αλλά:

    Θα μπορούσαν να ενοποιήσουν την υπηρεσία www.easypay.gr στην Winbank. Τώρα για να πληρώσω τον ΟΤΕ μπαίνω στο Winbank και για να πληρώσω την Forthnet στο easypay (με άλλο account φυσικά).

    Θα έπαιρνα όρκο ότι δεν είχα ξεχάσει το password μου, αλλά σε κάποια φάση δεν έμπαινε, με αποτέλεσμα μετά από κάποιες προσπάθειες να απενεργοποιηθεί. Τηλεφώνησα, μου το ξαναενεργοποίησα, ξαναδοκίμασα το password μου (caps lock, ελληνικά... όλα τσεκαρισμένα απενεργοποιημένα) πάλι τζίφος. Παίρνω τηλέφωνο, μου βγάζουν νέο κωδικό, 2 Euros please. Τι να υποθέσω.... Πλέων την κάνω την δουλειά με copy-paste και περιμένω να μου ξαναπούνε ότι βάζω λάθος κωδικό :-)
    Same shit..εννοω ήμουν απολυτα σιγουρος πως εβαζα σωστο κωδικο κατέληξα να κλειδώσω το account μου και να χρεωθω τα €2 για επανεκδοση κωδικου!

  10. #55
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Δεν μου τα λένε / λέτε καλά

    ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

    Στα πλαίσια της συνεχούς αναβάθμισης της υπηρεσίας ALPHATRADE, η ALPHA FINANCE δημιούργησε την ανανεωμένη έκδοση του Internet Trading, με τη χρήση νέων τεχνολογιών.

    Για τους παραπάνω λόγους, η νέα έκδοση του ALPHATRADE λειτουργεί :
    μόνο με την έκδοση Internet Explorer 5.50 ή μεταγενέστερο και
    με την εγκατάσταση του λογισμικού της Microsoft XML 4.0


    Έχετε την δυνατότητα να ελέγξετε τη συμβατότητα του δικού σας browser και να προχωρήσετε σε εγκατάσταση του λογισμικού Microsoft XML 4.0 σε αυτήν τη σελίδα.

    MICROSOFT INTERNET EXPLORER 5.50
    Στο menu Tools / Internet Options / Content / AutoComplete... / User names and passwords on forms η επιλογή πρέπει να είναι απενεργοποιημένη. Σε αντίθετη περίπτωση ο Internet Explorer 5.0 καταγράφει αυτόματα τους κωδικούς που έχετε πληκτρολογήσει με αποτέλεσμα να δίνεται η δυνατότητα σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες να έχουν πρόσβαση στο σύστημα.
    Στο menu Tools / Internet Options / Security και στην κατηγορία Internet το Security level for this zone η επιλογή πρέπει να είναι Medium. Σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε Custom Level ρυθμίσεις θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα τα Allow cookies that are stored on your computer / Allow per-session cookies (not stored) και θα πρέπει στην επιλογή Download signed ActiveX Controls να είναι επιλεγμένο το prompt.
    Στο μενού Tools / Internet Options / Advanced και στην κατηγορία Security πρέπει να είναι επιλεγμένα τα SSL3.0 και SSL2.0.
    Πρέπει η JavaScript να είναι πάντα ενεργοποιημένη. (default επιλογή).
    Πρέπει τα Style Sheets να είναι πάντα ενεργοποιημένα. (default επιλογή).
    Πρέπει στην επιλογή Regional Settings (μέσα από το Control Panel) να έχετε επιλέξει Greek.

  11. #56
    Το avatar του μέλους Νίκος
    Νίκος Guest
    Μετά από λεπτομερή έλεγχο των τιμολογίων του winbank της Πειραιώς
    ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ δεν το βαζω.

    Αν υπολογίσεις και τις πιτσικουλιές με την ακύρωση του κωδικού εισόδου το βαθμολογώ με -1000

    προτιμώ Alpha ή Εθνική με πολύ χαμηλότερα κοστολόγια (σχεδόν τζάμπα) και έχω ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες.

  12. #57
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος
    Μετά από λεπτομερή έλεγχο των τιμολογίων του winbank της Πειραιώς
    ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ δεν το βαζω.

    Αν υπολογίσεις και τις πιτσικουλιές με την ακύρωση του κωδικού εισόδου το βαθμολογώ με -1000

    προτιμώ Alpha ή Εθνική με πολύ χαμηλότερα κοστολόγια (σχεδόν τζάμπα) και έχω ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες.
    Ποια τιμολόγια εννοείς; Το αρχικό 5ευρω; Ή τα εμβάσματα σε άλλη τράπεζα Ελλάδας/τράπεζα εξωτερικού ΕΕ; Η Εθνική απέχει παρασάγκας στην αρνητική εξυπηρέτηση με τη λίστα πουΤΑΝ.

  13. #58
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Πραγματικά η Πειραιώς είναι πάρα πολύ ακριβή. Για παράδειγμα χρηματιστηριακές συναλλαγές τις χρεώνει με 1% ενώ η eurobank & alpha 0.35%. Η Alpha δεν δουλεύει με firefox & Opera άρα πάμε για eurobank. Όποιος λέει να πάει για Εθνική ας κάνει και μια δεύτερη σκέψη

  14. #59
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    USR 9108
    Eurobank και μεχρι στιγμής είμαι πολυ ευχαριστημένος... Δεν εχω βεβαια δοκιμασει να στειλω λεφτα εκτος ελλάδος...

  15. #60
    Το avatar του μέλους Νίκος
    Νίκος Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minovg
    Ποια τιμολόγια εννοείς; Το αρχικό 5ευρω; Ή τα εμβάσματα σε άλλη τράπεζα Ελλάδας/τράπεζα εξωτερικού ΕΕ; Η Εθνική απέχει παρασάγκας στην αρνητική εξυπηρέτηση με τη λίστα πουΤΑΝ.
    Γενικά όλα τα τιμολόγιά της Πειραιώς στο winbank είναι πολύ ακριβά σε σχέση με αλλές τράπεζες.
    Ακόμη η Εθνική μπορεί να έχει τις λίστες ΤΑΝ αλλά δεν είναι δα και τόσο τραγικό.
    Αν θες να πληρώνεις κερατιάτικα έτσι μόνο για να έχεις την ευκολία σου κανένα πρόβλημα αλλά προσωπικά προτιμώ όταν κάνω εξυπηρέτηση στην τράπεζα χρησιμοποιώντας το ιντερνετ αντί το ταμείο τους να μου δείχνουν με κάποιο τρόπο την ευχαρίστησή τους.
    Δεν ήξερα ότι πληρώνεις και 5 ευρώ αρχικά στην Πειραιώς. Άλλος ένας λόγος να κρατηθώ μακριά της.

Σελ. 4 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας