Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 370 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 350360365368369370371372375380390 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.536-5.550 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #5536
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν όντως μεγάλο το ποσό σε σχέση με τα συνήθη που κάνω αλλά αν το μπλόκαραν για αυτό το λόγο, τότε μετά πως έγινε η μεταφορά στη Revolut? Θα το έχω υπόψη πάντως αυτό που λες αν μου ξανατύχει να κάνω τηλεφώνημα στην τράπεζα. Θενκς!
    Στις αγορές με κάρτα δεν ισχύει το όριο των 1000 ευρω/μήνα. Αυτο ισχύει μόνο για εμβάσματα. Τι ποσό επιχείρησες να αγοράσεις; Με ποια κάρτα ποιας τράπεζας; Κάποιες τράπεζες έχουν χαμηλά ημερήσια όρια αγορών ισως να φταίει και αυτό.

  2. #5537
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    spartak έχεις δίκιο, το ποσό ήταν πάνω από το ημερήσιο όριο αγορών της κάρτας. Έτσι εξηγούνται όλα.

  3. #5538
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Έχει κάνεις πρόβλημα με e-banking εθνικής που δεν εμφανίζονται κάποιες συναλλαγές με πιστωτική στις κινήσεις ;

  4. #5539
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Eρώτηση που έκανα πριν 3ς μήνες... την ξανακάνω πάλι.

    Όταν κάνουμε αγορά και πληρώνουμε με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό μέσω e-banking, μετράει η συναλλαγή στο αφορολόγητο ή όχι;

    Πριν λίγο διάβαζα μια σχετική είδηση που αφορά τη "λοταρία" του πλαστικού χρήματος και λέει ότι "δεν θα λαμβάνονται υπόψιν οι μεταφορές ποσών μέσω τραπεζικών λογαριασμών".

    Έχω παρατηρήσει επίσης όταν κάνω αγορά με μεταφορά χρημάτων στο e-banking, δεν προσμετράται στην ειδική εφαρμογή με τις δαπάνες μείωσης φόρους.

    Άρα εγώ πιθανολογώ το αυτονόητο, ότι το σύστημα δε μπορεί να διαχωρίσει αν η κατάθεση γίνεται για αγορά προϊόντος ή για προσωπικούς λόγους και γι'αυτό οι συγκεκριμένες συναλλαγές δε μετράνε στο χτίσιμο του αφορολόγητου.

    Αν κάποιος είναι γνώστης του θέματος και είναι 100% σίγουρος για το τι ισχύει, παρακαλώ ας ενημερώσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 21-06-17 στις 13:55.

  5. #5540
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν μετραει η μεταφορα (αλλιως θα εκαναν αλλεπαλληλες μεταφορες π.χ. 2 αδερφια μεταξυ τους), οπως επισης και τα εμβασματα (π.χ. Revolut).

  6. #5541
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα εγώ πιθανολογώ το αυτονόητο, ότι το σύστημα δε μπορεί να διαχωρίσει αν η κατάθεση γίνεται για αγορά προϊόντος ή για προσωπικούς λόγους και γι'αυτό οι συγκεκριμένες συναλλαγές δε μετράνε στο χτίσιμο του αφορολόγητου.
    Το πρώτο είναι σωστό (ότι δε μπορεί να γίνει διαχωρισμός), το συμπέρασμά σου όμως υποτιμά τον παραλογισμό των κυβερνώντων.
    Η σχετική εγκύκλιος λέει σαφώς ότι μετράνε και οι αγορές προιόντων/υπηρεσιών κλπ που πληρώνονται με μεταφορά πίστωσης μέσω e-banking

    ο φορολογούμενος απαιτείται να πραγματοποιήσει δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., οι οποίες να έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, δηλαδή κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες, πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παροχών Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές), και διενεργούνται μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet) κ.λπ.,

    Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25484
    © Taxheaven
    Αν δείτε σε κανένα στοιχιματζίδικο να παίζει το "θα μετράνε/δε θα μετράνε τελικά οι αποδείξεις του 2017" πείτε μου, θέλω να ρίξω χρήμα :P

  7. #5542
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Το "ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ" μ'αρέσει στην αρχή της σελίδας... κι ότι ψηφίστηκε 12 Ιανουαρίου. Αρα συντάχθηκε τα Χριστούγεννα κάπου μεταξύ γαλοπούλας και βασιλόπιτας.

    Πλάκα πλάκα, ο μόνος τρόπος να μετρήσουν αυτές οι συναλλαγές θα είναι να φτιαχτεί ειδική εφαρμογή στο taxis (παρόμοια μ'αυτή που καταχωρούμε αποδείξεις γιατρών/φαρμακείων) όπου θα καταχωρούμε:
    - ΑΦΜ καταστήματος
    - Ημερομηνία αγοράς
    - Αύξοντα αριθμό απόδειξης λιανικής

    και επιπλέον Κωδικό Αναφοράς Τραπεζικής Συναλλαγής.

    Διαφορετικά όπως είπε πιο πάνω uncharted... αρκεί για μια οικογένεια να κάνει ανακύκλωση χρημάτων και πιάνουν όλοι το αφορολόγητο μέσα σε μερικές ώρες!

  8. #5543
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Όταν πληρώνετε τους λογαριασμούς μέσω internet banking (ΔΕΗ, Νερό, αέριο κλπ) σας κρατάει καμμιά προμήθεια;;
    Σκέφτομαι να αρχίσω να πληρώνω τους λογαριασμούς μέσω internet banking, να μην χρειάζεται πλέον να τραβιέμαι στα καταστήματα να περιμένω στην ουρά, απλά δεν το έχω κάνει ποτέ και ψιλοδιστάζω επειδή δεν ξέρω.
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  9. #5544
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πληρώνετε τους λογαριασμούς μέσω internet banking (ΔΕΗ, Νερό, αέριο κλπ) σας κρατάει καμμιά προμήθεια;;
    Σκέφτομαι να αρχίσω να πληρώνω τους λογαριασμούς μέσω internet banking, να μην χρειάζεται πλέον να τραβιέμαι στα καταστήματα να περιμένω στην ουρά, απλά δεν το έχω κάνει ποτέ και ψιλοδιστάζω επειδή δεν ξέρω.
    0,30 € η ΕΤΕ.

  10. #5545
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχω κάνει έναν πίνακα για τις βασικές χρεώσεις της ΕΤΕ. Με μικρή επιφύλαξη αν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες.


    ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΜΕΣΩ INTERNET BANKING ή MOBILE BANKING

    • 0,90€ Πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας
    • 0,30€ ΔΕΗ
    • 0,20€ ΕΥΑΘ, Αέριο Θεσσαλονίκης, WIND
    • 0,00€ Εφορία (ληξιπρόθεσμες και μη οφειλές), Τέλη κυκλοφορίας, COSMΟΤΕ, Forthnet, CYTA, VODAFONE, Δήμος Θεσσαλονίκης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 02-07-17 στις 12:18. Αιτία: Διόρθωση στο ποσό πληρωμής πιστωτικής άλλης τράπεζας κατόπιν υπόδειξης του μέλους frap

  11. #5546
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πληρώνετε τους λογαριασμούς μέσω internet banking (ΔΕΗ, Νερό, αέριο κλπ) σας κρατάει καμμιά προμήθεια;;
    Σκέφτομαι να αρχίσω να πληρώνω τους λογαριασμούς μέσω internet banking, να μην χρειάζεται πλέον να τραβιέμαι στα καταστήματα να περιμένω στην ουρά, απλά δεν το έχω κάνει ποτέ και ψιλοδιστάζω επειδή δεν ξέρω.
    Η κάθε τράπεζα έχει τιμοκαταλόγους για τις χρεώσεις, συνήθως όμως έχεις μαζί και χρεωστική κάρτα, με αυτή μπορείς να πληρώσεις απο την σελίδα του κάθε παρόχου, πχΔΕΗ, που είναι χωρίς χρέωση.

  12. #5547
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάνει έναν πίνακα για τις βασικές χρεώσεις της ΕΤΕ. Με μικρή επιφύλαξη αν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες.ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΜΕΣΩ INTERNET BANKING ή MOBILE BANKING • 0,50€ Πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας
    0.90 πλέον εδώ και 3-4 μήνες. Ο ΔΙΑΣ εξακολουθεί να παίρνει 0.10 τα υπόλοιπα η ΕΤΕ.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  13. #5548
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    0.90 πλέον εδώ και 3-4 μήνες. Ο ΔΙΑΣ εξακολουθεί να παίρνει 0.10 τα υπόλοιπα η ΕΤΕ.
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση, το διόρθωσα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε τράπεζα έχει τιμοκαταλόγους για τις χρεώσεις, συνήθως όμως έχεις μαζί και χρεωστική κάρτα, με αυτή μπορείς να πληρώσεις απο την σελίδα του κάθε παρόχου, πχΔΕΗ, που είναι χωρίς χρέωση.
    Προσωπικά εγώ ακολουθώ τον τελευταίο καιρό την τακτική που έγραψες Σπύρο. Μου τρώει λίγο περισσότερη ώρα αλλά ξέρω ότι ο κάθε πάροχος θα πάρει τα χρήματα στην ώρα του και θα γλιτώσω και μερικά ευρωλεπτά. Εξαίρεση αποτελεί η εφορία που συνεχίζω να την πληρώνω μέσω internet banking.

  14. #5549
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε τράπεζα έχει τιμοκαταλόγους για τις χρεώσεις, συνήθως όμως έχεις μαζί και χρεωστική κάρτα, με αυτή μπορείς να πληρώσεις απο την σελίδα του κάθε παρόχου, πχΔΕΗ, που είναι χωρίς χρέωση.
    Α, ωραίο αυτό, δεν το ήξερα. Δλδ μπορώ να πληρώνω την ΔΕΗ κατευθείαν απο αυτό link με την χρεωστική μου;;
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  15. #5550
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, ωραίο αυτό, δεν το ήξερα. Δλδ μπορώ να πληρώνω την ΔΕΗ κατευθείαν απο αυτό link με την χρεωστική μου;;
    Ναι, και εδώ Αέριο, και νερό , υποθέτω οτι είσαι Θεσσαλονίκη. Ακόμα υπάρχει και ο Μασούτης που δέχεται πληρωμές για ΔΕΗ, Νερό και αέριο χωρίς χρέωση αλλά με μετρητά μόνο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση, το διόρθωσα!


    Προσωπικά εγώ ακολουθώ τον τελευταίο καιρό την τακτική που έγραψες Σπύρο. Μου τρώει λίγο περισσότερη ώρα αλλά ξέρω ότι ο κάθε πάροχος θα πάρει τα χρήματα στην ώρα του και θα γλιτώσω και μερικά ευρωλεπτά. Εξαίρεση αποτελεί η εφορία που συνεχίζω να την πληρώνω μέσω internet banking.
    Μια απο τα ίδια, δεν είναι κάποιο τρομερό πόσο, αλλά γιατί να τους τα χαρίσεις αφού με 3 κλικ παραπάνω μπορείς χωρίς χρεώσεις, σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα έχεις και τους πόντους της κάρτας

Σελ. 370 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 350360365368369370371372375380390 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας