Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 587 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 567577582585586587588589592597607 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.791-8.805 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #8791
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μη μπερδεύετε τη Γερμανία στη συζήτηση, η Γερμανία δεν έχει 4 τράπεζες.
    Μπορεί να γκρινιάζουν για την Postbank που πάει να βάλει έξοδα συντήρησης αλλά όποιος έχει πρόσβαση σε Internet μπορεί να αποκτήσει δωρεάν τραπεζικό λογαριασμό την επόμενη στιγμή, και όχι σαν δεύτερης κατηγορίας αλλά λογαριασμό με τον οποίο μπορεί να κάνει τα πάντα.
    Οι γραφικότητες της Ελλάδας, όπου για να πληρώσεις τους λογαριασμούς σου πρέπει να υποστηρίζει η τράπεζά σου τον πάροχο (τηλεφωνίας, ρεύματος, οτιδήποτε) και άρα αν δεν είσαι σε μια από τις 4 μεγάλες δε μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου, συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα.
    Η γκρίνια για την Postbank συμβαίνει για το γαμώτο, όχι επειδή έχουν πραγματικά ανάγκη τον λογαριασμό της Postbank.

  2. #8792
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πρέπει να ανοίξω έναν λογαριασμό όψεως σαν ελεύθερος επαγγελματίας, απλά θα με πληρώνουν εκεί δεν θέλω π.χ. μπλοκ επιταγών και ότι άλλο προσφέρουν. Σε ποια τράπεζα προτείνετε να πάω(ασχέτως τοπικού καταστήματος); Είδα ότι στην εθνική έχει χρέωση 2 ευρώ τον μήνα, ενώ στην eurobank 3 ή 7 ευρώ. Άλφα και πειραιώς δεν είδα κάτι για χρέωση. Κατά καιρούς διαβάζω πολλά προβλήματα για την Πειραιώς και τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες ή τα ΑΤΜ, ισχύουν όλα αυτά είναι μεμονωμένα ;

  3. #8793
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να ανοίξω έναν λογαριασμό όψεως σαν ελεύθερος επαγγελματίας, απλά θα με πληρώνουν εκεί δεν θέλω π.χ. μπλοκ επιταγών και ότι άλλο προσφέρουν. Σε ποια τράπεζα προτείνετε να πάω(ασχέτως τοπικού καταστήματος); Είδα ότι στην εθνική έχει χρέωση 2 ευρώ τον μήνα, ενώ στην eurobank 3 ή 7 ευρώ. Άλφα και πειραιώς δεν είδα κάτι για χρέωση. Κατά καιρούς διαβάζω πολλά προβλήματα για την Πειραιώς και τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες ή τα ΑΤΜ, ισχύουν όλα αυτά είναι μεμονωμένα ;
    Αφού το ψάχνεις για τις χρεώσεις τι ρωτάς; Θα πας στο πιο φθηνό/τσάμπα. Αλλά επίτρεψέ μου να σου πω ότι για επαγγελματικό λογαριασμό κοίτα που έχεις/αισθάνεσαι την καλύτερη συνεργασία/εξυπηρέτηση συνολικά. Δηλαδή σαν επαγγελματίας δεν νοούμαι να πάω κάπου που αισθάνομαι "χειρότερα" για 24 ή 36 ή 100 ευρώ το χρόνο. Το θεωρώ "λογικό κόστος" για να έχω τη συνεργασία/εξυπηρέτηση που θέλω/μπορώ.

  4. #8794
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από narsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το ψάχνεις για τις χρεώσεις τι ρωτάς; Θα πας στο πιο φθηνό/τσάμπα. Αλλά επίτρεψέ μου να σου πω ότι για επαγγελματικό λογαριασμό κοίτα που έχεις/αισθάνεσαι την καλύτερη συνεργασία/εξυπηρέτηση συνολικά. Δηλαδή σαν επαγγελματίας δεν νοούμαι να πάω κάπου που αισθάνομαι "χειρότερα" για 24 ή 36 ή 100 ευρώ το χρόνο. Το θεωρώ "λογικό κόστος" για να έχω τη συνεργασία/εξυπηρέτηση που θέλω/μπορώ.
    Η αλήθεια είναι ότι τώρα είδα τις χρεώσεις , πιο πριν δεν τις είχα δει ούτε σκεφτεί.Εμένα θα μου αρκούσε και ένας απλός αποταμιευτικός λογαριασμός, αλλά είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω όψεως. Μια φορά τα μήνα θα μπαίνουν κάποια χρήματα και αν χρειαστεί κάτι θα ξοδεύω. Ούτε POS θα έχω, ούτε πληρωμές, ούτε εμβάσματα τίποτα. Όλα αυτά που προσφέρει π.χ. η eurobank με τα 3 ευρώ μου φαίνονται άχρηστα. Στο κομμάτι της εξυπηρέτησης θεωρώ λίγο πολύ ίδιες είναι όλες και είναι ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις. Θεωρώ ότι η κύρια επαφή μου με την τράπεζα θα είναι το e-banking και τα ΑΤΜ για αυτό ρώτησα για την Πειραιώς που ακούω διάφορα.

  5. #8795
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι τώρα είδα τις χρεώσεις , πιο πριν δεν τις είχα δει ούτε σκεφτεί.Εμένα θα μου αρκούσε και ένας απλός αποταμιευτικός λογαριασμός, αλλά είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω όψεως. Μια φορά τα μήνα θα μπαίνουν κάποια χρήματα και αν χρειαστεί κάτι θα ξοδεύω. Ούτε POS θα έχω, ούτε πληρωμές, ούτε εμβάσματα τίποτα. Όλα αυτά που προσφέρει π.χ. η eurobank με τα 3 ευρώ μου φαίνονται άχρηστα. Στο κομμάτι της εξυπηρέτησης θεωρώ λίγο πολύ ίδιες είναι όλες και είναι ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις. Θεωρώ ότι η κύρια επαφή μου με την τράπεζα θα είναι το e-banking και τα ΑΤΜ για αυτό ρώτησα για την Πειραιώς που ακούω διάφορα.
    Κοίτα εάν για εσένα είναι σημαντική η χρέωση αυτή θα πας σε αυτό που είναι προς το παρόν τουλάχιστον τζάμπα. Απλά βλέπουμε αλλιώς την "επαγγελματική" συνεργασία με μια τράπεζα. Εγώ βλέπω το που έχω όλους ή τους περισσότερους πελάτες/προμηθευτές. Που έχω την καλύτερη εξυπηρέτηση όταν πάω σε κατάστημα. Ποιο είναι το συνολικό κόστος συνεργασίας (προμήθειες για πληρωμές λογαριασμών, για εμβάσματα για άλλα πράγματα που τώρα δεν θέλεις αλλά μπορεί να θελήσεις στο μέλλον). Και τουλάχιστον για εμένα ρόλο παίζει και η προσωπική σχέση, πόσο μπορούν να με βοηθήσουν, να με "συμβουλεύσουν" και γενικά να αισθάνομαι ότι μου μιλάνε με ειλικρίνεια και όχι με μοναδικό σκοπό να μου πουλήσουν ότι έχουν στόχο εκείνο το μήνα.
    Όπως και να έχει to each his own που λένε και στο χωριό μου. Άλλος δεν θέλει π.χ. να δίνει 2-3€ το μήνα και για αυτόν είναι σημαντικό αυτό. Εγώ επειδή το να γυρίσω τη συνεργασία με μια τράπεζα αν χάνω χρόνο ή χρήμα επειδή δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Επίσης θεωρώ σημαντικό ένα μαγαζί / επιχείρηση να έχει ή δυνατό μια πόρτα σε 2 τουλάχιστον τράπεζες. Αν δεν γίνει μια δουλειά σου στη μία, να μπορεί να γίνει στην άλλη. Τέλος πάντων είπαμε, άποψή μου, εσύ μπορεί να έχεις άλλη.

  6. #8796
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να ανοίξω έναν λογαριασμό όψεως σαν ελεύθερος επαγγελματίας, απλά θα με πληρώνουν εκεί δεν θέλω π.χ. μπλοκ επιταγών και ότι άλλο προσφέρουν. Σε ποια τράπεζα προτείνετε να πάω(ασχέτως τοπικού καταστήματος); Είδα ότι στην εθνική έχει χρέωση 2 ευρώ τον μήνα, ενώ στην eurobank 3 ή 7 ευρώ. Άλφα και πειραιώς δεν είδα κάτι για χρέωση. Κατά καιρούς διαβάζω πολλά προβλήματα για την Πειραιώς και τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες ή τα ΑΤΜ, ισχύουν όλα αυτά είναι μεμονωμένα ;
    Περίμενε περίμενε δεν έχεις ψάξει αρκετά. Δεν χρειάζεται να είναι όψεως υποχρεωτικά, μπορεί να είναι πολυδιαχειριστικός λογαριασμός ελεύθερου επαγγελματία χωρίς συνδρομή, εσένα σε ενδιαφέρει να φαίνεται επαγγελματικός. Σου αφήνω λίνκς με επαγγελματικούς χωρίς συνδρομές. Για κοίτα εδώ:
    https://www.nbg.gr/el/business/depos...fessional-plus
    https://www.alpha.gr/el/epixeiriseis...pni-diaxeirisi
    https://www.piraeusbank.gr/el/epihei...eos-fx-convert
    https://www.atticabank.gr/el/compani...terest-account

  7. #8797
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτό θα έλεγα. Μήπως σου είπανε ότι χρειάζεσαι επαγγελματικό λογαριασμό όπου ας πούμε πρέπει να τον δηλώσεις στο taxis? Επίσης εγώ με ατομική εταιρία έχω απλό λογαριασμό, δεν άνοιξα όψεως..
    και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και πληρώνομαι μια φορά το μήνα από τον πελάτη μου.

  8. #8798
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα έλεγα. Μήπως σου είπανε ότι χρειάζεσαι επαγγελματικό λογαριασμό όπου ας πούμε πρέπει να τον δηλώσεις στο taxis? Επίσης εγώ με ατομική εταιρία έχω απλό λογαριασμό, δεν άνοιξα όψεως..
    και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και πληρώνομαι μια φορά το μήνα από τον πελάτη μου.
    μπλοκάκι είναι και μου είπαν ότι πρέπει να ανοιχτεί όψεως και να δηλωθεί στο taxis. Το όψεως και το επαγγελματικός δεν είναι το ίδιο πράγμα; Αρκεί δηλαδή και ένας απλός λογαριασμός;

    π.χ. αυτός κάνει ;

    https://www.piraeusbank.gr/el/epihei...os-logariasmos

    Ο convert που αναφέρθηκε πάνω λέει για συνάλλαγμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kasadi : 07-05-21 στις 00:04.

  9. #8799
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπλοκάκι είναι και μου είπαν ότι πρέπει να ανοιχτεί όψεως και να δηλωθεί στο taxis. Το όψεως και το επαγγελματικός δεν είναι το ίδιο πράγμα; Αρκεί δηλαδή και ένας απλός λογαριασμός;
    Μιλά με τον λογιστή σου να σιγουρευτείς τότε. Η υποχρέωση που υπάρχει είναι να δηλωθεί ένας λογαριασμός ως επαγγελματικός όπου εκεί θα πρέπει να μπαίνουν τα έσοδα της επιχείρησης σου και να χρεώνονται τα έξοδα της. Αυτό γίνεται μπαίνοντας στο taxis και δηλώνεις το ΙΒΑΝ του λογαριασμού αυτού. Το κράτος νομίζω αυτό το νοιάζει. Αν χρειαστεί να σε ελέγξει να δει αυτόν τον λογαριασμό. Εφόσον είσαι σε μπλοκάκι, δε νομίζω να χρειάζεσαι όψεως.
    Αλλα ξαναλέω, μιλά και με τον λογιστή σου για να μη σε πάρω στο λαιμό μου. Εγώ με ατομική επιχείρηση πάντως έχω απλό ταμιευτηρίου.

  10. #8800
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @YAziDis
    Ο λογιστής μου το πρότεινε. Συγκεκριμένα είπε γίνεται και χωρίς αλλά καλύτερα να γίνει ένας όψεως

  11. #8801
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Με αυτά που λες, ότι δηλαδή θα γίνεται μια πληρωμή το μήνα, χωρίς pos και χωρίς τίποτα, εγώ θα πήγαινα σε απλό και θα δήλωνα αυτόν ως επαγγελματικό. Αφού σου είπε ο Λογιστης σου ότι γίνεται, τότε άνοιξε έναν καινούριο και εκεί θα μπαίνουν μόνο τα χρήματα από την επαγγελματική σου δραστηριότητα, και από εκεί πλήρωνα τα έξοδα της εταιρίας σου, πχ εφκα.
    Όταν θα θέλεις να χρησιμοποιήσεις λεφτά για προσωπικά σου έξοδα, κάντε μεταφορά σε άλλον λογαριασμό προσωπικό σου, για να μην υπάρχουν δεκάδες εγγραφές από χρεωστικές κάρτες κτλ.
    Εγώ έτσι έχω κάνει.

  12. #8802
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παλινωδίες με αυτούς τους λογαριασμούς. Εγώ έχω προσωπικά δηλωμένο για τέτοιο λογαριασμό ένα IBAN της Viva όπου θεωρητικά μου γίνονται και τυχόν εκκαθαρίσεις μέσω εικονικού POS (εφαρμογή στο κινητό μου). Κάθε φορά ζητούν και κάτι διαφορετικό. Μόνο αν θεσπίσουν ακατάσχετο επιχειρηματικό λογαριασμό έχει νόημα, αλλιώς έχουν πρόσβαση σε όλους τους λογαριασμούς σου. Νόημα έχει αν έχεις πελάτες λιανικής που θέλουν ότι χρήματα σου στέλνουν στον συγκεκριμένο λογαριασμό (αποκλειστικά για χρήση από την επιχείρηση) να περνούν ως ηλεκτρονικές δαπάνες. Σε κάθε άλλη περίπτωση βάζεις και δηλώνεις ό,τι λογαριασμό θέλεις.
    hnesne

  13. #8803
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Βρε παιδιά, πόσο σάπια είναι πια αυτή η Πειραιώς?

    Μου έρχεται mail

    Μη εκτέλεση μεταχρονολογημένων/ επαναλαμβανόμενων εντολών λόγω απενεργοποίησης κωδικών winbank

    Λόγω της απενεργοποίησης των κωδικών πρόσβασής σας στη winbank, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε περίπτωση που έχετε καταχωρήσει μεταχρονολογημένες/ επαναλαμβανόμενες εντολές μέσω των καναλιών winbank web banking και winbank mobile app, η εκτέλεσή τους δε θα μπορέσει να ολοκληρωθεί, για το χρονικό διάστημα που οι κωδικοί σας παραμένουν ανενεργοί.
    προσπαθώ να αλλάξω κωδικό βάζοντας username, κάρτα + κινητό και μου βγάζει μήνυμα να τηλεφωνήσω σε ένα σταθερό.

    Τηλεφωνώ στο σταθερό και με προτρέπει να μπω στο site.

    Για ποιον λόγο μου κλείδωσαν τους κωδικούς?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #8804
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά, πόσο σάπια είναι πια αυτή η Πειραιώς?

    Μου έρχεται mail



    προσπαθώ να αλλάξω κωδικό βάζοντας username, κάρτα + κινητό και μου βγάζει μήνυμα να τηλεφωνήσω σε ένα σταθερό.

    Τηλεφωνώ στο σταθερό και με προτρέπει να μπω στο site.

    Για ποιον λόγο μου κλείδωσαν τους κωδικούς?
    Μπορεί κάποιος να προσπάθησε να βρεί τον κωδικό σου.
    Στην κάρτα και κινητό πρέπει να βάλεις τα στοιχεία που έχει η τράπεζα, έχω δυο νούμερα το ένα το έχω δηλωμένο στην τράπεζα και το άλλο το έχω δηλωμένο σαν extra pin είχα και εγώ θέμα, δεν θυμάμαι τώρα πιο έπρεπε να δηλώσω για να γίνει το reset

  15. #8805
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να προσπάθησε να βρεί τον κωδικό σου.
    Στην κάρτα και κινητό πρέπει να βάλεις τα στοιχεία που έχει η τράπεζα, έχω δυο νούμερα το ένα το έχω δηλωμένο στην τράπεζα και το άλλο το έχω δηλωμένο σαν extra pin είχα και εγώ θέμα, δεν θυμάμαι τώρα πιο έπρεπε να δηλώσω για να γίνει το reset
    Αν καταφέρουν να βρουν τον κωδικό που έκανε generate το bitwarden χαλάλι τους.

    Δεν την γλιτώνω την επίσκεψη στο κατάστημα γιατί έναν αριθμό έχω οπότε δεν είναι εκεί το λάθος. Καθώς και το username είναι αποθηκευμένο κι αυτό στο bitwarden.

    Εμπρός πίσω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 587 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 567577582585586587588589592597607 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας