Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 517 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 497507512515516517518519522527537 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.741-7.755 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #7741
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρομοίως και εγώ το 2009 , μου το είχαν δώσει. Και δέν με είχαν ενημερώσει ότι είχε χρέωση 10€ .
    Σε κάθε περίπτωση , το προτιμώ , εάν και πλέον χρησιμοποιώ την επιβεβαιώση με sms αλλά πολλές φορές λόγω σήματος αργεί και χρειάζεται να επαναλάβεις τη διαδικασία
    και εγω ελαβα εχτες το sms για ενεργοποιηση του sms icode και η απορια μου ειναι η εξης:επειδη η συσκευη ειναι δανεισμενη απο την εθνικη στο καθε πελατη , ποτε εχουνε σκοπο να μας πουνε να την επιστρεψουνε; , μου λεει αυτος οτι θα πρεπει να την επιστρεψετε στο καταστημα καποια στιγμη , δεν εχει προθεσμια. . Εγω πηρα την εθνικη και τους ρωτησα πως θα ενεργοποιησω το sms otp και μου ειπανε την διαδικασια. Δηλαδη τωρα θα εχουμε sms icode . και οταν πληρωνουμε καρτα χρεωστικη εθνικη θα εχουνε επιλογη για sms ή email για τον προσθετο κωδικο ; σωστα τα λεω ; .

  2. #7742
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω ελαβα εχτες το sms για ενεργοποιηση του sms icode και η απορια μου ειναι η εξης:επειδη η συσκευη ειναι δανεισμενη απο την εθνικη στο καθε πελατη , ποτε εχουνε σκοπο να μας πουνε να την επιστρεψουνε; , μου λεει αυτος οτι θα πρεπει να την επιστρεψετε στο καταστημα καποια στιγμη , δεν εχει προθεσμια. . Εγω πηρα την εθνικη και τους ρωτησα πως θα ενεργοποιησω το sms otp και μου ειπανε την διαδικασια. Δηλαδη τωρα θα εχουμε sms icode . και οταν πληρωνουμε καρτα χρεωστικη εθνικη θα εχουνε επιλογη για sms ή email για τον προσθετο κωδικο ; σωστα τα λεω ; .
    Με sms θα ερχεται αυτοματα ο εξτρα κωδικος, οχι με email. Μπορεις βεβαια, μεχρι να ληξει , να βαζεις pin απο τη συσκευη και ας σου ερθει το sms.

  3. #7743
    Εγγραφή
    14-09-2007
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες αυτό το νήμα. Οι κάρτες που αναφέρονται όπως έχει αναφερθεί χρησιμοποιούνται και για τράπεζες, κι ας μην είναι ελληνικός ο αριθμός τους.
    Θανκς για το λινκ αυτο.
    Εχω ομοιο προβλημα, εχω ενα σορο δορεαν στο σταθερο, το κινητο το εχω για αναγκη και Whatsapp. Τι να κανω δεν ειμαι του μπλα μπλα με τις ατελειωτες ωρες! Γμτ αυτες οι εταιριες, βαρεθηκα να αναγκαζομαι να ξοδευω τα λιγα που εχω σε κατι που δεν χρησιμοποιω. τζαμπα παει τα 99% του χρονου ομιλιας.

    Ευχαριστω το GOKU επισης ... ειδα το μηνημα και εγω αλλα το εκανα dismiss, και μετα σκεφτηκα WTF μονο SMS; Τι θα κανω στο χωριο που ενω εχω διαδίκτυο δεν εχω σημα;! Θα τρεξω για να πιασω για το μηνημα και ολοταχως πισω να το προλαβω το χρονομετρητη; Εξυπηρετηση ειναι αυτη;

  4. #7744
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drzeus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θανκς για το λινκ αυτο.
    Εχω ομοιο προβλημα, εχω ενα σορο δορεαν στο σταθερο, το κινητο το εχω για αναγκη και Whatsapp. Τι να κανω δεν ειμαι του μπλα μπλα με τις ατελειωτες ωρες! Γμτ αυτες οι εταιριες, βαρεθηκα να αναγκαζομαι να ξοδευω τα λιγα που εχω σε κατι που δεν χρησιμοποιω. τζαμπα παει τα 99% του χρονου ομιλιας.

    Ευχαριστω το GOKU επισης ... ειδα το μηνημα και εγω αλλα το εκανα dismiss, και μετα σκεφτηκα WTF μονο SMS; Τι θα κανω στο χωριο που ενω εχω διαδίκτυο δεν εχω σημα;! Θα τρεξω για να πιασω για το μηνημα και ολοταχως πισω να το προλαβω το χρονομετρητη; Εξυπηρετηση ειναι αυτη;
    Wifi calling

  5. #7745
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    https://www.protothema.gr/economy/ar...se-anastatosi/

    Γεννήτρια, μερικά πράγματα είναι καλό να μην ακολουθούν την τεχνολογία για λόγους ευκολίας...

    Τα σχόλια απο κάτω, ενδεικτικά του τί έγινε..

    Μπήκα τώρα στο ebanking και δεν μου ζήτησε extra κωδικό.
    'Μάλλον ακόμα το "επιλύουν" το πρόβλημα.

    Επίσης δεν έβγαλε και καμία ειδοποίηση περί του θέματος..

    Edit: Έβγαλε ανακοίνωση πάνω πάνω στην οθόνη ΠΡΙΝ μπεις στο λογαριασμό.

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ (4.7.2020):
    Λόγω τεχνικών θεμάτων στο σύστημα ενημέρωσης μέσω SMS, αριθμός συνδρομητών του myAlpha Web έχει δεχθεί, τις τελευταίες ώρες, ενημερωτικά μηνύματα που αναφέρονται σε παλαιότερες ημερομηνίες και συναλλαγές. Δεν υφίσταται ζήτημα ασφαλείας ή επίθεσης στο σύστημα ηλεκτρονικών συναλλαγών της Τράπεζας. Λυπούμαστε για την αναστάτωση. Οι τεχνικές υπηρεσίες της Alpha Bank και των συνεργατών της εργάζονται από την πρώτη στιγμή για την ταχεία αντιμετώπιση του ζητήματος. Συνδρομητές που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να τα αγνοούν.Προσωρινά, οι συναλλαγές του e-Banking που απαιτούν myAlpha Code μπορούν να πραγματοποιηθούν με λήψη του κωδικού μόνο μέσω Viber και όχι μέσω SMS.
    Κι εγώ τώρα που ΔΕΝ ΕΧΩ Viber και όλες αυτές τις χαζομάρες τι κάνω??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nemesis1 : 04-07-20 στις 11:13.

  6. #7746
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εγω δεν εχω ουτε ζμαρτφον ουτε ταμπλετ...
    ααα ναι ειμαι στην Εθνικη, το ξεχασα!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #7747
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.protothema.gr/economy/ar...se-anastatosi/

    Γεννήτρια, μερικά πράγματα είναι καλό να μην ακολουθούν την τεχνολογία για λόγους ευκολίας...

    Τα σχόλια απο κάτω, ενδεικτικά του τί έγινε..

    Μπήκα τώρα στο ebanking και δεν μου ζήτησε extra κωδικό.
    'Μάλλον ακόμα το "επιλύουν" το πρόβλημα.

    Επίσης δεν έβγαλε και καμία ειδοποίηση περί του θέματος..

    Edit: Έβγαλε ανακοίνωση πάνω πάνω στην οθόνη ΠΡΙΝ μπεις στο λογαριασμό.



    Κι εγώ τώρα που ΔΕΝ ΕΧΩ Viber και όλες αυτές τις χαζομάρες τι κάνω??
    ]]

    ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ


    Για να δουλέψεις wed banking οποιασδήποτε τράπεζας ΠΡΕΠΕΙ να έχεις internet, αλλιώς δεν έχεις web banking.
    Το viber δουλεύει με internet, άρα η όποια πληροφόρηση (extra pin κλπ) θα σούρθει.

    Αντίθετα μπορεί να έχω internet ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑ ΚΑΜΜΙΑΣ ΚΙΝΗΤΗΣ για να λάβω sms

    Πράξε ανάλογα..

    ΥΓ
    viber/whatsup δουλεύουν και με wifi
    Ομοίως το web banking
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 04-07-20 στις 12:37.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #7748
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ]]

    ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ


    Για να δουλέψεις wed banking οποιασδήποτε τράπεζας ΠΡΕΠΕΙ να έχεις internet, αλλιώς δεν έχεις web banking.
    Το viber δουλεύει με internet, άρα η όποια πληροφόρηση (extra pin κλπ) θα σούρθει.

    Αντίθετα μπορεί να έχω internet ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑ ΚΑΜΜΙΑΣ ΚΙΝΗΤΗΣ για να λάβω sms

    Πράξε ανάλογα..

    ΥΓ
    viber/whatsup δουλεύουν και με wifi
    Ομοίως το web banking
    Γεννήτρια, μερικά πράγματα είναι καλό να μην ακολουθούν την τεχνολογία για λόγους ευκολίας...

    Και γιατι να καταφυγω σε ΤΡΙΤΗ υπηρεσια ??

    Γιατι να μην μου το στειλουν με EMAIL ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ

  9. #7749
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεννήτρια, μερικά πράγματα είναι καλό να μην ακολουθούν την τεχνολογία για λόγους ευκολίας...

    Και γιατι να καταφυγω σε ΤΡΙΤΗ υπηρεσια ??

    Γιατι να μην μου το στειλουν με EMAIL ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ
    Γιατί αυτός που κατάφερε και σου πήρε τους κωδικους του ebanking, μάλλον θα έχει και τους κωδικούς του email.
    Το να έχει πρόσβαση στο viber σου είναι λίγο πιο δύσκολο.

  10. #7750
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεννήτρια, μερικά πράγματα είναι καλό να μην ακολουθούν την τεχνολογία για λόγους ευκολίας...

    Και γιατι να καταφυγω σε ΤΡΙΤΗ υπηρεσια ??

    Γιατι να μην μου το στειλουν με EMAIL ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ
    Στο προηγούμενο συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ ερασιτεχνικό να πάσχει μία υπηρεσία που πρέπει να είναι 100% αξιόπιστη από την πλευρά της τράπεζας, και να προβάλουν ως "λύση" το Viber.
    Το email όμως δεν είναι καλή εναλλακτική (και σε κάποιο βαθμό και το Viber για τον ίδιο λόγο). H λογική του 2FA είναι να σου ζητάνε κάτι που γνωρίζεις (χρήστη/κωδικό) και κάτι που έχεις (γεννήτρια ή τηλέφωνο), ενίοτε και κάτι που είσαι (βιομετρικά).
    Δεδομένου ότι το Viber μπορεί να ληφθεί και σε συσκευή χωρίς SIM, δεν καλύπτει σωστά το "κάτι που έχεις".

  11. #7751
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο προηγούμενο συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ ερασιτεχνικό να πάσχει μία υπηρεσία που πρέπει να είναι 100% αξιόπιστη από την πλευρά της τράπεζας, και να προβάλουν ως "λύση" το Viber.
    Το email όμως δεν είναι καλή εναλλακτική (και σε κάποιο βαθμό και το Viber για τον ίδιο λόγο). H λογική του 2FA είναι να σου ζητάνε κάτι που γνωρίζεις (χρήστη/κωδικό) και κάτι που έχεις (γεννήτρια ή τηλέφωνο), ενίοτε και κάτι που είσαι (βιομετρικά).
    Δεδομένου ότι το Viber μπορεί να ληφθεί και σε συσκευή χωρίς SIM, δεν καλύπτει σωστά το "κάτι που έχεις".
    Φίλε μου, με τίποτα δεν συμφωνώ, πλην της γεννήτριας κωδικών.

    Το email το αναφέρω ώς αντιστάθμισμα του viber, εννοείτε ότι δεν είναι λύση σοβαρή.
    Αλλά όχι και να υποχρεώνομαι να χρησιμοποιήσω 3η υπηρεσία.

  12. #7752
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το viber δουλεύει με internet
    Αλλά πρέπει να έχεις και έξυπνο τηλέφωνο για να μπορέσεις να ενεργοποιήσεις το viber. Θα μου πεις και ποιος δεν έχει, αλλά ναι, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν (πχ εγώ διαχειρίζομαι το ebanking του πατέρα μου και δεν κατέχει καθόλου από τεχνολογία και έχει ένα χαζό τηλέφωνο των 20 ευρώ).
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #7753
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά πρέπει να έχεις και έξυπνο τηλέφωνο για να μπορέσεις να ενεργοποιήσεις το viber. Θα μου πεις και ποιος δεν έχει, αλλά ναι, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν (πχ εγώ διαχειρίζομαι το ebanking του πατέρα μου και δεν κατέχει καθόλου από τεχνολογία και έχει ένα χαζό τηλέφωνο των 20 ευρώ).
    Κι εγω που κατεχω κατι ολιγον απο τεχνολογια, μεχρι τωρα δεν χρειαστηκα εξυπνο κινητο, ουτε καν την καμερα για φωτογραφιες, που διεθετε πολυ παλιοτερο κινητο που ειχα...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #7754
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά πρέπει να έχεις και έξυπνο τηλέφωνο για να μπορέσεις να ενεργοποιήσεις το viber. Θα μου πεις και ποιος δεν έχει, αλλά ναι, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν (πχ εγώ διαχειρίζομαι το ebanking του πατέρα μου και δεν κατέχει καθόλου από τεχνολογία και έχει ένα χαζό τηλέφωνο των 20 ευρώ).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω που κατεχω κατι ολιγον απο τεχνολογια, μεχρι τωρα δεν χρειαστηκα εξυπνο κινητο, ουτε καν την καμερα για φωτογραφιες, που διεθετε πολυ παλιοτερο κινητο που ειχα...
    Γι αυτό υπάρχουν ακόμα πολλοί που δεν έχουν web banking, ούτε καν κάρτα για ATM, και πάνε στην τράπεζα Δευτέρα με Παρασκευή και αφήνουν και pour boire στους ταμίες.
    Διαλέχτε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #7755
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ειμαστε οχτροι της προοδου και της ηλεκτρονικης αναβαθμισης της κενονιας ναουμ΄
    Ενω υπαρχουν κατι φιλανθρωπικες οργανωσεις...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 517 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 497507512515516517518519522527537 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας