Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 572 από 767 ΠρώτηΠρώτη ... 552562567570571572573574577582592 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.566-8.580 από 11497

Θέμα: e-banking

  1. #8566
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κινητό με Android 10 και έχω εγκατεστημένη την εφαρμογή Winbank. Την χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά σήμερα έχει όλη μέρα που μου κάνει το εξής περίεργο, μου λέει ότι υπάρχει ενημερωμένη έκδοση και μου ανοίγει το play store για να την ενημερώσω. Στο play store όμως μου λέει ότι είναι ήδη ενημερωμένη η εφαρμογή. Ξέρει κανείς τι παίζει; Το θέμα είναι ότι δεν με αφήσει να κάνω είσοδο, με πετάει κατευθείαν στο play store.
    Δεν είσαι ο μόνος, υπάρχει και θέμα σχετικό σήμερα

  2. #8567
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Όντως, το ίδιο και σε εμένα. Οι developers της Πειραιώς τα έκαναν σαλάτα.

  3. #8568
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, το ίδιο και σε εμένα. Οι developers της Πειραιώς τα έκαναν σαλάτα.
    Για ακόμα μια φορά..........................

  4. #8569
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
    Ευχαριστώ.

  5. #8570
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
    Ευχαριστώ.
    Μάλλον θα πρόκειται απλά επιβεβαίωση της συναλλαγής της πιστωτικής, δηλ. θα σου ζητήσει να βάλεις ίσως κάποια προσωπικά στοιχεία του κατόχου της κάρτας όπως ημερομηνία γέννησης ή ΑΦΜ (και όχι κωδικούς ebanking). Αν θες στείλε και screenshot με τα ευαίσθητα στοιχεία κρυμμένα να καταλάβουμε για τι πρόκεται

  6. #8571
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
    Ευχαριστώ.
    ειναι φυσιολογικο αυτο εχει αλλαξει και εχει εφαρμοστει υποχρεωτικα απο ολες τις τραπεζες κατι παρομοιο διοτι ειναι ευρωπαικη οδηγια το PSD2 . δες εδω
    https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwte...-plhrwmwn-psd2 , το βασικο με τα ορια κοιταξε που λεει οτι οταν μια αξια ειναι κατω των 30 ευρω ισως να μην ζητειται ισχυρη ταυτοποιηση , για αξιες πανω των 30 ευρω και απο 100 ευρω και πανω θα ζητειται , επισης και αμα σωρευτικα φτασεις τα 100 ευρω παλι θα ζητειται. Το εαν θα ζητηθει ισχυρη ταυτοποιηση της καρτας δουλευει σωρευτηκα, οταν ζητηθουνε τα στοιχεια ισχυρης ταυτοποιησης τοτε μηδενιζει.


    << 1. Πώς πραγματοποιείται μία συναλλαγή στο internet με κάρτα (e-commerce), με ισχυρή ταυτοποίηση;

    Η διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης του πελάτη (Strong Customer Authentication – SCA) ισχύει για τις συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα σε χώρες εντός Ε.Ο.Χ.* Την ώρα της πληρωμής, μετά την εισαγωγή των στοιχείων της κάρτας, θα σας ζητηθεί να ταυτοποιηθείτε**, μέσω μια ειδικής πλατφόρμας της Τράπεζας Πειραιώς ως εξής:

    αποδοχής με push notification στο winbank mobile app ή
    εισαγωγής κωδικών winbank web Banking συνδυαστικά με extraPIN

    2. Τι πρέπει να έχω μαζί μου πλέον ώστε να πραγματοποιήσω μία online αγορά;

    Εάν χρησιμοποιείτε την υπηρεσία winbank web banking, είναι απαραίτητο να έχετε τους κωδικούς πρόσβασης στην winbank web banking, τα στοιχεία της κάρτας σας και τη συσκευή του κινητού τηλεφώνου που έχετε δηλώσει στην winbank προκειμένου να λάβετε τον κωδικό extraPIN
    Εάν χρησιμοποιείτε την υπηρεσία winbank mobile app, είναι απαραίτητο να έχετε τα στοιχεία της κάρτας σας και τη συσκευή του κινητού τηλεφώνου που έχετε δηλώσει στην Τράπεζα προκειμένου να λάβετε τον κωδικό extraPIN

    3. Έχω εξαιρέσει την χρεωστική μου κάρτα από την winbank. Θα έχω πρόβλημα στις αγορές μου στο internet;

    Προκειμένου να μπορείτε να κάνετε συναλλαγές στο internet με ισχυρή ταυτοποίηση, θα πρέπει να ακυρώσετε τυχόν περιορισμούς που έχετε ορίσει (Εμφάνιση Μόνο ή Εξαίρεση) στην κάρτα σας (χρεωστική /πιστωτική /προπληρωμένη), επιλέγοντας "Πλήρη Πρόσβαση" στο menu της winbank web banking “Διαχείριση προϊόντων”.

    4. Πώς μπορώ να αποκτήσω κωδικούς ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank;

    Αν δεν διαθέτετε κωδικούς winbank, μπορείτε να εγγραφείτε εδώ δωρεάν, εύκολα και γρήγορα. Για την ολοκλήρωση της εγγραφής σας θα χρειαστείτε:
    • Να έχετε μαζί σας τον 16ψήφιο αριθμό της χρεωστικής σας κάρτας και το κινητό σας τηλέφωνο
    • Να θυμάστε το PIN της χρεωστικής σας κάρτας. Εάν δεν έχετε στην κατοχή σας χρεωστική κάρτα, επισκεφθείτε ένα κατάστημα της Τράπεζας. Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας στην υπηρεσία winbank web banking σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς.


    5. Η διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης (strong customer authentication - SCA) ισχύει για όλες τις κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς;

    Η διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης ισχύει για όλες τις πιστωτικές, χρεωστικές, επαναφορτιζόμενες προπληρωμένες κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς, ιδιωτών και εταιριών.


    6. Η διαδικασία της ισχυρής ταυτοποίησης (SCA) του πελάτη, ισχύει για ηλεκτρονικές συναλλαγές με κάρτα και σε χώρες εκτός του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ);

    Όχι, ισχύει για συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα εγκατεστημένα σε χώρες εντός ΕΟΧ.


    7. Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές με κάρτα στο διαδίκτυο (e-commerce), χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

    Η Τράπεζα Πειραιώς με σκοπό την δική σας διευκόλυνση, για συναλλαγές αξίας έως €30 που πραγματοποιούνται στο διαδίκτυο, δεν θα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση μέχρι το ποσό των €100, σωρευτικά. Πέραν αυτού, θα πρέπει, υποχρεωτικά, να πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση. Κάθε φορά που πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση, μηδενίζεται το όριο των €100.


    8. Το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση, ισχύει και σε χώρες εκτός ΕΟΧ;

    Όχι, ισχύει μόνο για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα σε χώρες εντός ΕΟΧ.


    9. Υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών κάτω των €30 με κάρτα στο διαδίκτυο, χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

    Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών, παρά μόνο μέχρι το ποσό των €100 σωρευτικά.


    10. Το όριο των €100 στις συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα μηδενίζεται και με τη χρήση της κάρτας σε συναλλαγή σε φυσικό κατάστημα;

    Όχι, το όριο των €100 ισχύει μόνο για συναλλαγές με κάρτες έως €30, που πραγματοποιούνται σε ηλεκτρονικά καταστήματα και μηδενίζεται κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα (e-commerce).


    11. Οι αγορές που κάνω μέσω masterpass θα αλλάξουν;

    Η συναλλαγή με masterpass ακολουθεί τα πρότυπα της νέας οδηγίας PSD2 για ισχυρή ταυτοποίηση.


    12. Πώς μπορώ να γνωρίζω τί ποσό μου απομένει για αγορές χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

    Μόλις το όριο καλυφθεί, θα σας ζητείται η ισχυρή ταυτοποίηση στην επόμενη συναλλαγή σας.


    13. Έχω πιστωτική κάρτα με πρόσθετη κάρτα. Το όριο των €100 ισχύει ανά πιστωτική κάρτα (κύρια ή πρόσθετη);

    Ναι, το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ισχύει ανά κάρτα (κύρια ή πρόσθετη). Δηλαδή, οι τέσσερεις (4) κάρτες έχουν €100 όριο εκάστη.


    14. Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική κάρτα. Θα έχω κοινό όριο με τις υπόλοιπες πρόσθετες εταιρικές κάρτες των συναδέλφων μου για το ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN;

    Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.


    15. Έχω χρεωστική, πιστωτική και προπληρωμένη κάρτα. Θα έχω κοινό όριο για όλες τις κάρτες μου;

    Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.


    16. Έχω πρόσθετη πιστωτική κάρτα. Θα βάζω τους δικούς μου κωδικούς winbank;

    Ναι, θα καταχωρείτε τους δικούς σας κωδικούς winbank και το κινητό που έχει δηλώσει, κατά την εγγραφή σας, στην υπηρεσία.


    17. Πόσο ασφαλές είναι να καταχωρώ τους κωδικούς ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank (web/mobile), σε ηλεκτρονικό κατάστημα, στο οποίο πρόκειται να πραγματοποιήσω αγορά με κάρτα;

    Οι κωδικοί ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank (web/mobile) δεν καταχωρούνται στα ηλεκτρονικά καταστήματα των εμπόρων. Οι κωδικοί καταχωρούνται σε ειδική σελίδα της Τράπεζας Πειραιώς. Η Τράπεζα Πειραιώς εφαρμόζει συστήματα προηγμένης τεχνολογίας και αναγνωρισμένα πρωτόκολλα ασφαλείας, για να εξασφαλίζει την ασφαλή πρόσβασή σας στις υπηρεσίες winbank, που διασφαλίζουν τις ηλεκτρονικές συναλλαγές σας, βάσει προδιαγραφών.


    18. Έχω αποκτήσει Winbank με περιορισμένη πρόσβαση, μπορώ να χρησιμοποιήσουν αυτούς τους κωδικούς winbank στην διαδικασία ισχυρής ταυτοποίησης σε αγορές με κάρτα;

    Ναι, μπορείτε. Όμως απαραίτητη προϋπόθεση, για να λάβετε μήνυμα sms extraPIN ή push notification, είναι να έχετε δηλώσει το κινητό σας τηλέφωνο στην winbank web banking.


    19. Έχω εκδώσει την προπληρωμένη κάρτα business virtual, μέσω της winbank επιχειρήσεων. Εγώ δεν έχω δική μου winbank, οπότε θα βάζω τους κωδικούς μου winbank επιχειρήσεων για την ισχυρή ταυτοποίηση σε αγορές με κάρτα;

    Ναι, θα βάζετε τους κωδικούς winbank της επιχείρησής σας.



    20. Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική καθώς και πρόσθετη εταιρική πιστωτική κάρτα. Θα βάζω τους κωδικούς winbank της εταιρείας;

    Όχι, θα πρέπει να καταχωρείτε τους δικούς σας προσωπικούς κωδικούς winbank και το κινητό που έχει δηλώσει, κατά την εγγραφή σας, στην υπηρεσία.



    21. Μόλις έκανα εγγραφή στην winbank, μπορώ να ολοκληρώσω μία αγορά στο Internet;

    Θα πρέπει πρώτα να κάνετε μία τουλάχιστον σύνδεση (login) στην winbank από την στιγμή που έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή σας.



    *Ε.Ο.Χ. Ευρωπαϊκός Οικονομικός Χώρος: Κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης + Νορβηγία, Λιχτενστάιν, Ισλανδία

    **Σε κάποιες ηλεκτρονικές συναλλαγές από 14 Σεπτεμβρίου 2019, ενδέχεται να μην εφαρμοστεί ισχυρή ταυτοποίηση για την ολοκλήρωση τους, για λόγους που οφείλονται σε σταδιακή προσαρμογή όλων των εμπλεκόμενων φορέων στις απαιτήσεις ισχυρής ταυτοποίησης. >>

    δες τα βιντεο εδω https://www.youtube.com/watch?v=WfMA...ature=emb_logo που δειχνει αναλυτικα τα βηματα με κωδικους και sms στο κινητο
    και εδω https://www.youtube.com/watch?v=XlHG...ature=emb_logo για τους χρηστες mobile app.
    Ουτε εμενα μου αρεσει να πω την αληθεια, στην εθνικη που το δοκιμασα μου εβγαλε μυνημα να μπω στο ιντερεντ banking μου απο αλλο παραθυρο και να πατησω εκει εγκριση και υποτιθενται οτι σε γυριζει πισω στην σελιδα , τελικα δεν εγινε , αλλα η αγορα εγινε κανονικα . ΝΟμιζω οτι ειναι καλυτερο το paypall .
    Επισης στην alpha bank και στην eurobank εδω και καιρο ζητουσε μονο ενα sms για οποια αγορα εκανες τωρα δεν ξερω αμα εχει αλλαξει και σε εκεινη .

  7. #8572
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.724
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα προσπάθησα να αγοράσω κάτι από ένα κατάστημα στο Internet με πιστωτική κάρτα, για να ολοκληρώσω την συναλλαγή μου ζητήθηκε από μία αναδυόμενη σελίδα η οποία είχε το λουκετάκι, άρχιζε από https://www.piraeusbank.gr/... να συνδεθώ στο web banking της Πειραιώς. Είναι η δεύτερη φορά που το συναντώ και δεν προχώρησα. Σε άλλες αγορές δεν έχει χρειαστεί να συνδεθώ σε web banking τράπεζας. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Είναι ασφαλές;
    Ευχαριστώ.
    Δυστυχώς αυτός είναι ο τρόπος που επέλεξε η Πειραιώς να εφαρμόσει τις απαιτήσεις της οδηγίας.
    Λέω "δυστυχώς", γιατί εκπαιδεύει τους χρήστες ότι είναι αναμενόμενο να βάζουν τα στοιχεία της τράπεζας σε ένα αναδυόμενο παράθυρο που τα ζητάει.
    Σχεδόν όποιο άλλο τρόπο και να επέλεγαν (πχ redirect που κάνουν οι περισσότεροι), θα ήταν ασφαλέστερο μακροπρόθεσμα.

  8. #8573
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλά όλα αυτά, αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ότι το αναδυόμενο παράθυρο, ανήκει στη Τράπεζα και είναι ασφαλές και δεν είναι Phishing;

  9. #8574
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όλα αυτά, αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ότι το αναδυόμενο παράθυρο, ανήκει στη Τράπεζα και είναι ασφαλές και δεν είναι Phishing;
    Μονο ελέγχοντας τις εσωτερικες πληροφορίες του ssl πιστοποιητικου. Αλλα είναι ενοχλητικό όλη την ώρα να γίνεται αυτό το πράγμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  winbank ssl.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  33,9 KB 
ID: 224732

  10. #8575
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο ελέγχοντας τις εσωτερικες πληροφορίες του ssl πιστοποιητικου. Αλλα είναι ενοχλητικό όλη την ώρα να γίνεται αυτό το πράγμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  winbank ssl.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  33,9 KB 
ID: 224732
    Το ότι έχει το λουκετάκι δε διασφαλίζει αυτό ακριβώς το πράγμα?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  11. #8576
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το λουκέτο δείχνει μόνο το https (ασφαλή σύνδεση), δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το certificate..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #8577
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.724
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι έχει το λουκετάκι δε διασφαλίζει αυτό ακριβώς το πράγμα?
    Τυχαίο παράδειγμα, υπάρχουν δεκάδες παραλλαγές:
    Κάποιος μπορεί να πάρει παραπλήσιο domain με της τράπεζας, για το οποίο να εκδόσει κανονικό πιστοποιητικό SSL. To λουκετάκι θα φαίνεται, και εάν δεν προσέξεις την διεύθυνση, θα νομίζεις ότι είσαι στο site της τράπεζας.
    Το βασικό πρόβλημα με το popup είναι ότι μοιάζει πάρα πολύ με τεχνικές που χρησιμοποιούν οι απατεώνες. Επομένως θέλει διπλή προσοχή, και επίσης κανονικοποιεί την χρήση των popups, που είναι κακή πρακτική.

  13. #8578
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχαίο παράδειγμα, υπάρχουν δεκάδες παραλλαγές:
    Κάποιος μπορεί να πάρει παραπλήσιο domain με της τράπεζας, για το οποίο να εκδόσει κανονικό πιστοποιητικό SSL. To λουκετάκι θα φαίνεται, και εάν δεν προσέξεις την διεύθυνση, θα νομίζεις ότι είσαι στο site της τράπεζας.
    Το βασικό πρόβλημα με το popup είναι ότι μοιάζει πάρα πολύ με τεχνικές που χρησιμοποιούν οι απατεώνες. Επομένως θέλει διπλή προσοχή, και επίσης κανονικοποιεί την χρήση των popups, που είναι κακή πρακτική.
    Συμφωνώ απολύτως. Να προσθέσω ότι η πρακτική "βλέπω λουκέτο άρα είμαι ασφαλής" έχει αποδειχθεί κερκόπορτα και πλέον έχει δρομολογηθεί εδώ και καιρό η κατάργησή του
    https://www.ghacks.net/2018/05/18/go...ure-and-https/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λουκέτο δείχνει μόνο το https (ασφαλή σύνδεση), δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το certificate..
    Το certificate είναι μέρος του https, αν δεν έχεις certificate δεν έχεις https, γιαυτό και το screenshot που παρέθεσε ο Μανώλης δείχνει και το ποιος το εξέδωσε.
    Το θέμα είναι ότι πολλές φορές ο χρήστης μπορεί να ξεγελαστεί και να δει λουκέτο ενώ το certificate έχει εκδοθεί από "αμφιβόλου αξιοπιστίας" CA.

  14. #8579
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει και κάποιος άλλος θέμα να δεί τους Bonus πόντους του μέσα στο ebanking της Alpha bank ή μόνο σε εμένα γίνεται. Δείχνει να πάει να τους φορτώσει αλλά δε βγάζει τίποτα τελικά.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  15. #8580
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πολυ φοβερη η επιλογη στην εθνικη τραπεζα που σου εμφανιζει το οριο των ανεπαφων συναλλαγων που εχεις να κανεις εως τα 150 ευρω αλλα υπαρχει και κουμπι που μπορεις να μηδενισεις το οριο ζητειται και κωδικος για να γινει .


Σελ. 572 από 767 ΠρώτηΠρώτη ... 552562567570571572573574577582592 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας