Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 685 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 665675680683684685686687690695705 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.261-10.275 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #10261
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Βρε άνθρωπε...IRIS απο pc στην Εθνική δεν υπάρχει. Απο κινητό πρέπει να το κάνεις.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  2. #10262
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αποφάσισε ο αδερφός μου να αγοράσει σπίτι και έχει βρει ένα που του αρέσει στην Αθήνα και έχουν συμφωνήσει την τιμή.
    Θα πάρει δάνειο, ήδη πήρε προέγκριση από την τράπεζα. Τώρα ετοιμάζεται να πληρώσει μια προκαταβολή στον πωλητή.

    Η ερώτηση: πιστεύετε ότι πρέπει να βάλει δικηγόρο να εξετάσει αν το σπίτι είναι νομικά καθαρό και οτιδήποτε άλλο μπορεί να πάει στραβά, ή αρκεί η εξέταση που θα κάνει η τράπεζα;

  3. #10263
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και Μηχανικο
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #10264
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφάσισε ο αδερφός μου να αγοράσει σπίτι και έχει βρει ένα που του αρέσει στην Αθήνα και έχουν συμφωνήσει την τιμή.
    Θα πάρει δάνειο, ήδη πήρε προέγκριση από την τράπεζα. Τώρα ετοιμάζεται να πληρώσει μια προκαταβολή στον πωλητή.

    Η ερώτηση: πιστεύετε ότι πρέπει να βάλει δικηγόρο να εξετάσει αν το σπίτι είναι νομικά καθαρό και οτιδήποτε άλλο μπορεί να πάει στραβά, ή αρκεί η εξέταση που θα κάνει η τράπεζα;
    NAI NAI NAI
    Και μάλιστα καλό δικηγόρο.
    Και μηχανικό

    Τον δικηγόρο θα τον χρειαστεί και για να γίνει το συμβόλαιο.
    Του πότε είναι το σπίτι ?

    ΥΓ
    Ελπίζω να βάλει αυτός το 65% και το δάνειο να είναι το υπόλοιπο 35% maximum, με διάρκεια 10-15 χρονών.
    Θα υπάρξουν και άλλα έξοδα φόροι μεταβίβασης, συμβολαιογραφικά κλπ, ο δικηγόρος θα τον ενημερώσει πόσα είναι.

    O μηχανικός θα ελέγξει και θα τον ενημερώσει για διάφορα, ακόμα και για το κόστος πιθανών επισκευών.

    Φορολογική δήλωση κάνει και στην Ελλάδα ? Πιθανός λογιστής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 01-02-23 στις 09:20.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #10265
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    προβλημα σημερα ebanking Εθνικη

    REQ FUNCTION TEMPORARY UNAVAILABLE

    και μετα οταν βαζω το σωστο κωδικο απ το sms μου λεει λαθος κωδικος και κλειδωνει το λογαριασμο μετα απ της λανθασμενες προσπαθεις

    λαθος βγαζει μονο το sms οταν παω να φορτισω καρτα
    κατα την εισοδο ατο σιτε το sms λειτουργει

  6. #10266
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και Μηχανικο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    NAI NAI NAI
    Και μάλιστα καλό δικηγόρο.
    Και μηχανικό

    Τον δικηγόρο θα τον χρειαστεί και για να γίνει το συμβόλαιο.
    Του πότε είναι το σπίτι ?

    ΥΓ
    Ελπίζω να βάλει αυτός το 65% και το δάνειο να είναι το υπόλοιπο 35% maximum, με διάρκεια 10-15 χρονών.
    Θα υπάρξουν και άλλα έξοδα φόροι μεταβίβασης, συμβολαιογραφικά κλπ, ο δικηγόρος θα τον ενημερώσει πόσα είναι.

    O μηχανικός θα ελέγξει και θα τον ενημερώσει για διάφορα, ακόμα και για το κόστος πιθανών επισκευών.

    Φορολογική δήλωση κάνει και στην Ελλάδα ? Πιθανός λογιστής.
    Ευχαριστώ.
    Μετέφερα τις απαντήσεις στον ενδιαφερόμενο.

    Θα πάρει δάνειο γύρω στο 55% της αξίας και θα βάλει μόνο το 45% αφού τόσο έχει τώρα, αλλά μετά από τα πρώτα 3 χρόνια που θα είναι σταθερό επιτόκιο* θα του έχουν δώσει οι γονείς μου ένα ποσό από κάτι άλλο που σχεδιάζουν να πουλήσουν και θα κάνει τότε μια γερή πληρωμή του κεφαλαίου για να μειωθεί η δόση.
    Πάντως ήδη με αυτό το 55-45%, η μηνιαία δόση που θα πληρώνει είναι άνετα χαμηλότερη από το ενοίκιο για αντίστοιχο σπίτι. Δηλαδή χαμένος δε βγαίνει. Τα ενοίκια έχουν εκτοξευθεί παράλογα στην Αθήνα.


    *Το είχαμε γράψει και εδώ μέσα (είχα ρωτήσει παλαιότερα) αλλά το επιβεβαίωσε και η τράπεζα. Όσο το επιτόκιο είναι σταθερό, αν κάνεις πρόωρη αποπληρωμή έχει ποινή. Επομένως θα κάνει την πρόωρη μερική αποπληρωμή όταν μπει σε κυμαινόμενο.

  7. #10267
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Μετέφερα τις απαντήσεις στον ενδιαφερόμενο.

    Θα πάρει δάνειο γύρω στο 55% της αξίας και θα βάλει μόνο το 45% αφού τόσο έχει τώρα, αλλά μετά από τα πρώτα 3 χρόνια που θα είναι σταθερό επιτόκιο* θα του έχουν δώσει οι γονείς μου ένα ποσό από κάτι άλλο που σχεδιάζουν να πουλήσουν και θα κάνει τότε μια γερή πληρωμή του κεφαλαίου για να μειωθεί η δόση.
    Πάντως ήδη με αυτό το 55-45%, η μηνιαία δόση που θα πληρώνει είναι άνετα χαμηλότερη από το ενοίκιο για αντίστοιχο σπίτι. Δηλαδή χαμένος δε βγαίνει. Τα ενοίκια έχουν εκτοξευθεί παράλογα στην Αθήνα.


    *Το είχαμε γράψει και εδώ μέσα (είχα ρωτήσει παλαιότερα) αλλά το επιβεβαίωσε και η τράπεζα. Όσο το επιτόκιο είναι σταθερό, αν κάνεις πρόωρη αποπληρωμή έχει ποινή. Επομένως θα κάνει την πρόωρη μερική αποπληρωμή όταν μπει σε κυμαινόμενο.
    Απλώς η ζωή έχει γυρίσματα.
    Αν σκοπεύεις να ξοφλήσεις το δάνειο και δεν θέλεις περιπέτειες, κοιτάς να βάλεις αρκετά και να ξεπληρώσεις σχετικά σύντομα.
    Υπήρχαν εποχές που παίρνανε το 80% σε δάνειο και αποπληρωμή σε 30 χρόνια.
    Ούτε στον εχθρό μου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #10268
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Μετέφερα τις απαντήσεις στον ενδιαφερόμενο.

    Θα πάρει δάνειο γύρω στο 55% της αξίας και θα βάλει μόνο το 45% αφού τόσο έχει τώρα, αλλά μετά από τα πρώτα 3 χρόνια που θα είναι σταθερό επιτόκιο* θα του έχουν δώσει οι γονείς μου ένα ποσό από κάτι άλλο που σχεδιάζουν να πουλήσουν και θα κάνει τότε μια γερή πληρωμή του κεφαλαίου για να μειωθεί η δόση.
    Πάντως ήδη με αυτό το 55-45%, η μηνιαία δόση που θα πληρώνει είναι άνετα χαμηλότερη από το ενοίκιο για αντίστοιχο σπίτι. Δηλαδή χαμένος δε βγαίνει. Τα ενοίκια έχουν εκτοξευθεί παράλογα στην Αθήνα.


    *Το είχαμε γράψει και εδώ μέσα (είχα ρωτήσει παλαιότερα) αλλά το επιβεβαίωσε και η τράπεζα. Όσο το επιτόκιο είναι σταθερό, αν κάνεις πρόωρη αποπληρωμή έχει ποινή. Επομένως θα κάνει την πρόωρη μερική αποπληρωμή όταν μπει σε κυμαινόμενο.
    Θεωρώ πως αυτό είναι συμφωνία μεταξύ των μερών που μπορεί να αλλάξει. Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικοί οι κανόνες στα στεγαστικά με τα επιχειρηματικά, αλλά προσωπικα είχα δάνειο στην Πειραιώς με σταθερό επιτόκιο όπου δεν υπήρχε ποινή αποπληρωμής.

  9. #10269
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Κάτι γενικό. Το checkout όπου εμφανίζεται η πληρωμή με καρτας είναι κάτι που μπορεί κάποιος έμπορος να το ανακαλέσει κατά βούληση?

    Πχ όταν πας να πληρώσεις κάπου σου λέει αντικαταβολή, κατάθεση,καρτα και όταν πατάς κάρτα σου ανοίγει ένα πλαίσιο, συνήθως από κάτι viva payments η Πειραιώς webpay και περνάς εκεί τα στοιχεία της κάρτας.

    Αυτό πχ αν έκανες την πληρωμή τηλεφωνικά μπορεί να στο στείλει ένας έμπορος ΓΙΑ να του κάνεις την πληρωμή έτσι μέσω κάρτας? Μου χει τύχει σε μια σελίδα να μου στείλουν ένα λινκ με epay όπου πατάγα στο σύνδεσμο και χρέωναν την κάρτα με το ποσό που όφειλα.

    Σήμερα ήθελα να πληρώσω μια παραγγελία στα Πρακτικέρ την οποία έκανε τηλεφωνικά ένας συγγενής και ήθελα να εξυπηρετήσω. Αλλά ήθελα να χρεώσω την κάρτα και να μη κάνω πληρωμή με ebanking για να πάρω επιστροφή payzy.

    Πήρα ξανά τηλέφωνό τους λέω παραγγελία τάδε, μπορείτε να μου στείλετε ένα σύνδεσμο να πληρώσω το πόσο με κάρτα. Και αυτός επέμενε για ebanking. Του λέω δεν θέλω πληρωμή ebanking θέλω να χρεωσω την κάρτα. Του εξηγώ ότι είναι Payzy μου λέει είναι καινούριο σύστημα δεν έχουμε σύστημα Payzy. Του εξηγώ δεν είναι κάποιο σύστημα που πρέπει να έχει, μια Visa Debit Card είναι, και θέλω να χρεωθεί αυτή άσχετα με το πώς λέγεται. Και δεν είναι τράπεζα για να έχει από πίσω ebanking. Εν πάση περιπτωση ο μόνος τρόπος ήταν αν έδινα τηλεφωνικά τα στοιχεία της Κάρτας με το CVV...

    Τόσο δύσκολο είναι να σου στείλει ο έμπορος το link για πληρωμή με κάρτα, όπως γίνεται όταν πατάς σε ένα site και σε πετάει σε αυτό?

  10. #10270
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι γενικό. Το checkout όπου εμφανίζεται η πληρωμή με καρτας είναι κάτι που μπορεί κάποιος έμπορος να το ανακαλέσει κατά βούληση?

    Πχ όταν πας να πληρώσεις κάπου σου λέει αντικαταβολή, κατάθεση,καρτα και όταν πατάς κάρτα σου ανοίγει ένα πλαίσιο, συνήθως από κάτι viva payments η Πειραιώς webpay και περνάς εκεί τα στοιχεία της κάρτας.

    Αυτό πχ αν έκανες την πληρωμή τηλεφωνικά μπορεί να στο στείλει ένας έμπορος ΓΙΑ να του κάνεις την πληρωμή έτσι μέσω κάρτας? Μου χει τύχει σε μια σελίδα να μου στείλουν ένα λινκ με epay όπου πατάγα στο σύνδεσμο και χρέωναν την κάρτα με το ποσό που όφειλα.

    Σήμερα ήθελα να πληρώσω μια παραγγελία στα Πρακτικέρ την οποία έκανε τηλεφωνικά ένας συγγενής και ήθελα να εξυπηρετήσω. Αλλά ήθελα να χρεώσω την κάρτα και να μη κάνω πληρωμή με ebanking για να πάρω επιστροφή payzy.

    Πήρα ξανά τηλέφωνό τους λέω παραγγελία τάδε, μπορείτε να μου στείλετε ένα σύνδεσμο να πληρώσω το πόσο με κάρτα. Και αυτός επέμενε για ebanking. Του λέω δεν θέλω πληρωμή ebanking θέλω να χρεωσω την κάρτα. Του εξηγώ ότι είναι Payzy μου λέει είναι καινούριο σύστημα δεν έχουμε σύστημα Payzy. Του εξηγώ δεν είναι κάποιο σύστημα που πρέπει να έχει, μια Visa Debit Card είναι, και θέλω να χρεωθεί αυτή άσχετα με το πώς λέγεται. Και δεν είναι τράπεζα για να έχει από πίσω ebanking. Εν πάση περιπτωση ο μόνος τρόπος ήταν αν έδινα τηλεφωνικά τα στοιχεία της Κάρτας με το CVV...

    Τόσο δύσκολο είναι να σου στείλει ο έμπορος το link για πληρωμή με κάρτα, όπως γίνεται όταν πατάς σε ένα site και σε πετάει σε αυτό?
    Πρέπει να στίσει απο πίσω σύστημα που να κάνει χρήση του api του παρόχου πληρωμών, δεν είναι κάτι τόσο απλό, μπορείς να το παραγγείλεις Online απο την σελίδα του praktikier και να κάνεις απο εκεί την πληρωμή

  11. #10271
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ναι προφανως, απλα επειδη ξαναλεω, πως εχω συγγενεις που δεν ξερουνε ουτε να διαβασουν τα sms τους και κατα καιρους κανουν παραδοσιακα, τις παραγγελιες τους τηλεφωνικα. Και ηθελα να δω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα για να μη κανω καταθεσεις και να μη δινω στοιχεια καρτων τηλεφωνικα οταν θελω να τους εξυπρετησω ..

  12. #10272
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι προφανως, απλα επειδη ξαναλεω, πως εχω συγγενεις που δεν ξερουνε ουτε να διαβασουν τα sms τους και κατα καιρους κανουν παραδοσιακα, τις παραγγελιες τους τηλεφωνικα. Και ηθελα να δω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα για να μη κανω καταθεσεις και να μη δινω στοιχεια καρτων τηλεφωνικα οταν θελω να τους εξυπρετησω ..
    Δεν υπάρχει στο praktiker

  13. #10273
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν πάση περιπτωση ο μόνος τρόπος ήταν αν έδινα τηλεφωνικά τα στοιχεία της Κάρτας με το CVV...
    Εάν η κάρτα σου έχει αυξημένη ασφάλεια και χρειάζεται να σου στείλει η τράπεζα ειδοποίηση επιβεβαίωσης/ otp/ κτλ. ο παραπάνω τρόπος θα αποτύχει.
    Mono No Aware

  14. #10274
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Άγιος Πέτρος/Ευρωπός (Πολύκαστρο)
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Down19268kbps/Up1023kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει στο praktiker
    Πρακτικά, δεν υπάρχει στο praktiker

  15. #10275
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Οταν κανεις μια παγια εντολη, στη τραπεζα χρεωνεται η εντολη με προμηθεια αλλα χρεωνεται και η καθε χρεωση που θα ακολουθησει?

    ΠΧ πληξρωνεις την ΔΕΗ. Χωρις εντολη μπαινεις καθε φορα πληρωνεις παραστατικο +0.50 προμηθεια καθε φορα. Αν κανεις την παγια, πληρωνεις 0.50 για την εκδοση της παγιας εντολης, αλλα οταν αυτη εκτελειται καθε μηνα, περα απο το ποσο που θα τραβηξει για το λογαριασμο, θα κραταει και 0,50?

Σελ. 685 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 665675680683684685686687690695705 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας