Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 392 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 372382387390391392393394397402412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.866-5.880 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #5866
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω δεν γίνεται αυτό σε καμία τράπεζα. Όπως δεν σου τυπώνουν την ώρα και στο βιβλιάριο.
    hnesne

  2. #5867
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport Plus
    Στο ebanking της Εθνικής για παράδειγμα φαίνεται και η ώρα της συναλλαγής γιαυτο και ρωτάω

  3. #5868
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexpag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δεν ξέρει;
    Στην ΕΘΝΙΚΗ τράπεζα, ενώ ΔΕΝ δείχνει την ώρα στις κινήσεις, αν "κατεβάσεις"
    τις κινήσεις σε XLS μορφή με το αντίστοιχο κουμπί, περιέχεται η ώρα.

    Παρατήρησα όμως, ανάλογα με το μέσω ποιού POS έγινε το clearing, η ώρα
    έχει τρελές αποκλείσεις από την πραγματική ώρα.

    ... LOL με πρόλαβες μόνος σου - άσε που φαίνεται από ότι είδα και εξ αρχής
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  4. #5869
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    ωραία η Εθνική
    hnesne

  5. #5870
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ουτε θελω ουτε μπορω να αλλαξω τραπεζα... Τα ΣΥΝ ειναι παρα πολλα και τα ΠΛΗΝ ελαχιστα.
    Συνταξιοδοτηθηκα απο την Εθνικη όπου εργαζομουν επι δεκαετιες, εχω μονον εκει τους δυο λογαριασμους μου. Ο ενας τρεχουμενος ξεκινησε για την μισθοδοσια μου, ο αλλος ταμιευτηριου ηταν κοινος με τον συζυγο, τωρα πια εχει υπολοιπο κατι cents, τον διατηρω ως κυριο στην debit mastercard πιστωνοντας τον όποτε απαιτηθει για λογους χρηστικους και ασφαλειας.
    Ξερω με βαση οσα ισχυουν μεχρι τωρα και σε σχεση με τα εισοδηματα μου*, οτι εχω υπερβει απο τον Ιουλιο - να μην πω τον Μαη - τα απαιτουμενα ποσα για καλυψη του αφορολογητου.
    Προσωπικα με ενοχλει το προβλημα της εφαρμογης του Αφορολογητου στο i-bank, οσο περναει ο καιρος και δεν το βλεπω να διορθωνεται. Εννοειται πως θα βρω την ακρη με καποιο τροπο, πριν μπουμε στο 2018.

    *** προεκυψε θεμα κλεισιματος του ΛΕΠΕΤΕ = επικουρικη που σημαινει - 25% εαν δεν βρεθει λυση!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #5871
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, μου είπαν ότι από το e-banking της Eurobank δεν υπάρχει η δυνατότητα για συναλλαγή SEPA. Στις συναλλαγές SEPA απαιτείται μόνο ο IBAN.

    Ισχύει αυτό που μου είπαν ή όχι; Μπορεί κάποιος που έχει Eurobank να απαντήσει; (για να πω την αλήθεια δε διάβασα όλο το thread των 392 σελίδων )

  7. #5872
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, μου είπαν ότι από το e-banking της Eurobank δεν υπάρχει η δυνατότητα για συναλλαγή SEPA. Στις συναλλαγές SEPA απαιτείται μόνο ο IBAN.

    Ισχύει αυτό που μου είπαν ή όχι; Μπορεί κάποιος που έχει Eurobank να απαντήσει;
    Μας εξηγείς λίγο ποιό είναι το πρόβλημα που σου προκαλείται;
    Θέλεις να στείλεις χρήματα σε άλλη χώρα της Ε.Ε., και το πρόβλημα είναι ότι τώρα πρέπει να γράψεις και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη;

  8. #5873
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε και επιτέλους έφτιαξε το αφορολόγητο.
    Μένει να δώσει και δυνατότητα εκτύπωσης.

  9. #5874
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε και επιτέλους έφτιαξε το αφορολόγητο.
    Μένει να δώσει και δυνατότητα εκτύπωσης.
    Ευγε!!!

  10. #5875
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε ...
    Καλή ειναι πάντως, εγώ νομίζω δικαιολογημένες χρεώσεις, καλό ebanking, πολλά υποκαταστήματα...

  11. #5876
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας εξηγείς λίγο ποιό είναι το πρόβλημα που σου προκαλείται;
    Θέλεις να στείλεις χρήματα σε άλλη χώρα της Ε.Ε., και το πρόβλημα είναι ότι τώρα πρέπει να γράψεις και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη;
    Δεν έχω Eurobank οπότε δεν έχω πρόβλημα

    Από κάποιον που έχει Web Banking στη Eurobank, θα ήθελα να δει αν μπορεί να στείλει έμβασμα SEPA σε χώρα του εξωτερικού. Στα εμβάσματα SEPA δεν χρειάζεται να συμπληρώσουμε τα παρακάτω, αφού προκύπτουν από τον IBAN:
    • Swift / BIC
    • Χώρα τράπεζας δικαιούχου

    Από ό,τι κατάλαβα έχεις Web Banking της Eurobank. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δεις και να μας πεις ποιά πεδία σου ζητάει; Ή/και να μας πεις την εμπειρία σου από τα εμβάσματα στο εξωτερικό;

    Οι λόγοι που ρωτάω είναι 2:
    1. Η χρέωση για τα εμβάσματα SEPA είναι μικρή. Αν το έμβασμα σταλεί ως Wire Transfer, τότε οι χρεώσεις είναι μεγάλες.
    2. Αποτελεί κανονιστική υποχρέωση των τραπεζών να παρέχουν εμβάσματα SEPA

    Για παράδειγμα, η Alphabank στέλνει τα εμβάσματα εντός ΕΕ ως Wire transfer (αυτό συνέβηκε την τελευταία φορά που έστειλα). Η ίδια χρεώνει 1€ (όπως προβλέπεται λόγω SEPA) αλλά οι χρεώσεις από την πλευρά του παραλήπτη είναι μεγάλες.

    Τέλος, το θεωρώ απαράδεκτο να μπορεί οποιοσδήποτε να βρει λεπτομέρειες για τον IBAN (μέχρι και το κατάστημα όπου ανοίχτηκε ο λογαριασμός) και οι τράπεζες να μη μπορούν να βρουν/συμπληρώσουν μόνες τους αυτά τα στοιχεία, για να στείλουν το έμβασμα σωστά.

  12. #5877
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω Eurobank οπότε δεν έχω πρόβλημα

    Από κάποιον που έχει Web Banking στη Eurobank, θα ήθελα να δει αν μπορεί να στείλει έμβασμα SEPA σε χώρα του εξωτερικού. Στα εμβάσματα SEPA δεν χρειάζεται να συμπληρώσουμε τα παρακάτω, αφού προκύπτουν από τον IBAN:
    • Swift / BIC
    • Χώρα τράπεζας δικαιούχου

    Από ό,τι κατάλαβα έχεις Web Banking της Eurobank. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δεις και να μας πεις ποιά πεδία σου ζητάει; Ή/και να μας πεις την εμπειρία σου από τα εμβάσματα στο εξωτερικό;

    Οι λόγοι που ρωτάω είναι 2:
    1. Η χρέωση για τα εμβάσματα SEPA είναι μικρή. Αν το έμβασμα σταλεί ως Wire Transfer, τότε οι χρεώσεις είναι μεγάλες.
    2. Αποτελεί κανονιστική υποχρέωση των τραπεζών να παρέχουν εμβάσματα SEPA

    Για παράδειγμα, η Alphabank στέλνει τα εμβάσματα εντός ΕΕ ως Wire transfer (αυτό συνέβηκε την τελευταία φορά που έστειλα). Η ίδια χρεώνει 1€ (όπως προβλέπεται λόγω SEPA) αλλά οι χρεώσεις από την πλευρά του παραλήπτη είναι μεγάλες.

    Τέλος, το θεωρώ απαράδεκτο να μπορεί οποιοσδήποτε να βρει λεπτομέρειες για τον IBAN (μέχρι και το κατάστημα όπου ανοίχτηκε ο λογαριασμός) και οι τράπεζες να μη μπορούν να βρουν/συμπληρώσουν μόνες τους αυτά τα στοιχεία, για να στείλουν το έμβασμα σωστά.
    Δεν είχα πρόβλημα να στείλω χρήματα με Alpha, Πειραώς και eurobank στο εξωτερικό, κανονικά με Iban Κλπ εγώ πλήρωσα το ένα ευρώ στην άλλη ακρή δεν χρεώθηκε κάτι (δεν χρεώνουν εκεί τα εισερχόμενα), κάτι άλλο πρέπει να παίχτηκε με την περίπτωση σου.

    Τα στοιχεία για να στείλεις το έμβασμα σωστά πρέπει να τα συμπληρώσεις εσύ σωστά, αυτή είναι και η υποχρέωση σου με τον iban

  13. #5878
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση sdikr και την κατάθεση της δικής σου εμπειρίας. Ίσως να ήταν ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης με την Alphabank. Θα το μάθουμε την επόμενη φορά...

    Συμφωνούμε ότι πρέπει να συμπληρώνουμε εμείς σωστά τα στοιχεία του παραλήπτη. Μάλλον διαφωνούμε ως προς το πλήθος των στοιχείων που καλούμαστε να συμπληρώσουμε, ενώ δεν χρειάζονται. Quote:
    Since February 2016 Eurozone consumers must drop BIC sorting information for SEPA transactions, it is derived from the IBAN for all banks in the SEPA area.
    Το ίδιο και η πληροφορία όσον αφορά τη χώρα. Η Εθνική και η Πειραιώς το κάνουν σωστά. Με το που συμπληρώνεις τον IBAN, συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία Χώρα και BIC/Τράπεζα δικαιούχου. Η Alphabank ζητάει να τα ξέρουμε/βρούμε και να τα σημειώσουμε. Εδώ να διευκρινίσω πως το έμβασμα πάει σωστά, σε οποιαδήποτε από τις περιπτώσεις. Στην (περιττή) διαδικασία αναφέρομαι.

  14. #5879
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΕΘΝΙΚΗ (η μεγάλη μας φίλη) σας άκουσε και επιτέλους έφτιαξε το αφορολόγητο.
    Μένει να δώσει και δυνατότητα εκτύπωσης.
    ΤΕΛΕΙΑ, το επιβεβαιωνω κι εγω. Μπηκαν αναδρομικα πολλες συναλλαγες μετα τις 6 Σεπτεμβριου - περαν των πληρωμων με τις παγιες εντολες και μαλλον ειναι ολες! Η δυνατοτητα εκτυπωσης σε τι μπορει να μας χρησιμευσει;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #5880
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση sdikr και την κατάθεση της δικής σου εμπειρίας. Ίσως να ήταν ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης με την Alphabank. Θα το μάθουμε την επόμενη φορά...

    Συμφωνούμε ότι πρέπει να συμπληρώνουμε εμείς σωστά τα στοιχεία του παραλήπτη. Μάλλον διαφωνούμε ως προς το πλήθος των στοιχείων που καλούμαστε να συμπληρώσουμε, ενώ δεν χρειάζονται. Quote:
    Το ίδιο και η πληροφορία όσον αφορά τη χώρα. Η Εθνική και η Πειραιώς το κάνουν σωστά. Με το που συμπληρώνεις τον IBAN, συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία Χώρα και BIC/Τράπεζα δικαιούχου. Η Alphabank ζητάει να τα ξέρουμε/βρούμε και να τα σημειώσουμε. Εδώ να διευκρινίσω πως το έμβασμα πάει σωστά, σε οποιαδήποτε από τις περιπτώσεις. Στην (περιττή) διαδικασία αναφέρομαι.
    Αυτόματα τα συμπληρώνει και η Eurobank μόλις βάλεις το ΙΒΑΝ (χώρα, BIC, Τράπεζα, Δ/νση Τράπεζας, Πόλη Τράπεζας).
    Μόνο το όνομα δικαιούχου ζητάει επιπλέον.

Σελ. 392 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 372382387390391392393394397402412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας