Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 456 από 767 ΠρώτηΠρώτη ... 436446451454455456457458461466476 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.826-6.840 από 11497

Θέμα: e-banking

  1. #6826
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να αισθανομαι 'τυχερος' που στο ibank, εχω ακομη ενα μηχανακι γεννητριας κωδικων; (ανεξαρτητα αν πλεον συνηθως χρησιμοποιω τα sms)

    Παντως λειτουργει ακομη, κι ας το πηρα οταν πρωτοεκανα ebanking στην Εθνικη, πισω στο 2005!
    Απιστευτο;
    Και εγώ έχω γεννήτρια. Μου την είχαν δώσει το 2008, τότε άνοιξα τον λογαριασμό, και λειτουργεί ακόμη. Τώρα χρησιμοποιώ τα sms φυσικά.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #6827
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω γεννήτρια. Μου την είχαν δώσει το 2008, τότε άνοιξα τον λογαριασμό, και λειτουργεί ακόμη. Τώρα χρησιμοποιώ τα sms φυσικά.
    Παντως δεν ειναι ασχημο να εχουμε και το μηχανακι ως εφεδρεια, ετσι νομιζω. Οσο λειτουργει, καλα ειναι.

  3. #6828
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να αισθανομαι 'τυχερος' που στο ibank, εχω ακομη ενα μηχανακι γεννητριας κωδικων; (ανεξαρτητα αν πλεον συνηθως χρησιμοποιω τα sms)

    Παντως λειτουργει ακομη, κι ας το πηρα οταν πρωτοεκανα ebanking στην Εθνικη, πισω στο 2005!
    Απιστευτο;
    Οταν λες δουλεύει, σου δίνει και κωδικούς που τους κάνει δεχτούς το σύστημα;
    Πχ στην Alpha δεν σου δίνει πλέον δυνατότητα επιλογής για γεννήτρια άσχετα αν το έχεις και δουλεύει

  4. #6829
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες δουλεύει, σου δίνει και κωδικούς που τους κάνει δεχτούς το σύστημα;
    Πχ στην Alpha δεν σου δίνει πλέον δυνατότητα επιλογής για γεννήτρια άσχετα αν το έχεις και δουλεύει
    Εχω κανα χρονο να το χρησιμοποιησω, αλλα οταν το χρησιμοποιησα και εβαλα τον κωδικο ΤΑΝ στην ibank, τον ειχε δεχτει!

  5. #6830
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες δουλεύει, σου δίνει και κωδικούς που τους κάνει δεχτούς το σύστημα;
    Πχ στην Alpha δεν σου δίνει πλέον δυνατότητα επιλογής για γεννήτρια άσχετα αν το έχεις και δουλεύει
    Ναι, δουλεύει κανονικά. Σου δίνει επιλογή να κάνεις χρήση κωδικού είτε από το iCode είτε από sms.
    Δεν το δίνουν πλέον και όσο κρατήσει σε λειτουργία σε όσους το έχουν, σε αντίθεση με την Alpha που σταμάτησε να δέχεται τον κωδικό από το αντίστοιχο δικό της.

  6. #6831
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δουλεύει κανονικά. Σου δίνει επιλογή να κάνεις χρήση κωδικού είτε από το iCode είτε από sms.
    Δεν το δίνουν πλέον και όσο κρατήσει σε λειτουργία σε όσους το έχουν, σε αντίθεση με την Alpha που σταμάτησε να δέχεται τον κωδικό από το αντίστοιχο δικό της.
    Αυτό θεωρητικά είναι security risk, υποτίθεται πως η συσκευή συγχρονίζει με τα κεντρικά της τράπεζας ώστε να παράγει κωδικούς μόνο για εσένα, μάλιστα αν πατήσεις το κουμπί για κωδικό μερικές φορές και δεν κάνεις χρήση χάνει αυτόν τον συγχρονισμό.

  7. #6832
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαμώ το PSD2, τις τράπεζες και το καρτέλ των κινητών... Η Eurobank τώρα ακόμα και για εξόφληση της πιστωτικής μέσω e-banking ζητάει κινητό για OTP sms...
    Πάνω που απενεργοποίησε η μητέρα μου το κινητό της γιατί δεν το χρησιμοποιεί πια, πρέπει τώρα να τρέχουμε να της πάρουμε άλλο νούμερο μόνο και μόνο για το e-banking της... έλεος...
    Δεν δίνουν δυνατότητα για άλλη μέθοδο, πχ email;

  8. #6833
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εννοούσα μισθοδοτικό λογαριασμό.
    Για παμπαλαιο τρεχουμενο λογαριασμο συνταξιοδοτησης - πρωην μισθοδοσιας - προκειται, απλα ΔΕΝ αναφερεται ρητα το συγκεκριμενο ειδος σε κανενα προσφατο pdf περι προμηθειων της ΕΘΝΙΚΗΣ.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #6834
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θεωρητικά είναι security risk, υποτίθεται πως η συσκευή συγχρονίζει με τα κεντρικά της τράπεζας ώστε να παράγει κωδικούς μόνο για εσένα, μάλιστα αν πατήσεις το κουμπί για κωδικό μερικές φορές και δεν κάνεις χρήση χάνει αυτόν τον συγχρονισμό.
    Με ποιον τρόπο συγχρονίζει; Πως συνδέεται με την τράπεζα;
    Δεν γίνεται έτσι (όσο έχω καταλάβει) η λειτουργία. Ένας αλγόριθμος πρέπει να είναι βάση αντίστοιχου στον server της τράπεζας.
    Φτιάχνει τυχαίους αριθμούς μιας χρήσης, όπως γινόταν παλαιότερα με τις λίστες ΤΑΝ που μας έδινε εγγράφως (πριν το iCode) και διαλέγαμε εμείς διαγράφοντας κάθε φορά αυτή που κάναμε χρήση.
    Απλά εκείνη η λίστα είχε συγκεκριμένο αριθμό κωδικών και όταν τελείωνε, με σχετικό αίτημα σε κατάστημα παίρναμε νέα. Το iCode δουλεύει όσο αντέχει η εσωτερική του μπαταρία και είχα διαβάσει ότι κάποιοι κατάφεραν επιτυχώς να την αλλάξουν με άλλη και συνέχισε να δουλεύει.

    Κάθε φορά που πατάς το κουμπί δεν βγάζει νέο κωδικό. Τη 1η φορά τον βγάζει, την επόμενη τον 3ψήφιο αριθμό επιβεβαίωσης και στο 3ο πάτημα κλείνει κ.ο.κ. Δεν έχει συμβεί ποτέ να χάσει τον συγχρονισμό όσες φορές κι αν το πατήσω συνεχόμενα. Το ίδιο και ο αντίστοιχος της Alpha της συζύγου (όσο δούλευε), δεν κόλλησε ποτέ πλά δούλευε διαφορετικά το κουμπί.

  10. #6835
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποιον τρόπο συγχρονίζει; Πως συνδέεται με την τράπεζα;
    Δεν γίνεται έτσι (όσο έχω καταλάβει) η λειτουργία. Ένας αλγόριθμος πρέπει να είναι βάση αντίστοιχου στον server της τράπεζας.
    Φτιάχνει τυχαίους αριθμούς μιας χρήσης, όπως γινόταν παλαιότερα με τις λίστες ΤΑΝ που μας έδινε εγγράφως (πριν το iCode) και διαλέγαμε εμείς διαγράφοντας κάθε φορά αυτή που κάναμε χρήση.
    Απλά εκείνη η λίστα είχε συγκεκριμένο αριθμό κωδικών και όταν τελείωνε, με σχετικό αίτημα σε κατάστημα παίρναμε νέα. Το iCode δουλεύει όσο αντέχει η εσωτερική του μπαταρία και είχα διαβάσει ότι κάποιοι κατάφεραν επιτυχώς να την αλλάξουν με άλλη και συνέχισε να δουλεύει.

    Κάθε φορά που πατάς το κουμπί δεν βγάζει νέο κωδικό. Τη 1η φορά τον βγάζει, την επόμενη τον 3ψήφιο αριθμό επιβεβαίωσης και στο 3ο πάτημα κλείνει κ.ο.κ. Δεν έχει συμβεί ποτέ να χάσει τον συγχρονισμό όσες φορές κι αν το πατήσω συνεχόμενα. Το ίδιο και ο αντίστοιχος της Alpha της συζύγου (όσο δούλευε), δεν κόλλησε ποτέ πλά δούλευε διαφορετικά το κουμπί.
    Συγχρονίζει μέσω ebanking (τουλάχιστον της Alpha), εκεί σου ζητάει να πληκτρολογήσεις s/n μετά να πατήσεις το κουμπί μια φορά και να βάλεις το 1ο OTP, μετά πρέπει να περιμένεις να σβήσει η οθόνη, όποτε πατάς για νεο OTP, το βάζεις και αυτό πατάς επόμενο και μετά σου ζητάει και ακόμα ενα OTP.

    Σε περίπτωση που το πάρει κάποιο παιδί και αρχίσει να πατάει συνεχώς το κουμπί, τότε πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία

  11. #6836
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάτσε γιατί μπορεί να μιλάμε για διαφορετική συσκευή. Αυτό που έχουμε (αλλά ανενεργό πλέον) της Alpha, είναι ολόϊδιο με της ΕΤΕ.
    Απλά κάθε φορά που πατάς το κουμπί, σου εμφανίζει για 30" των κωδικό και τίποτα άλλο. Το είχαμε πάρει (όπως και της ΕΤΕ) από κατάστημα και δεν κάναμε τίποτα απολύτως από αυτά που λες.
    Ακόμη και τώρα που το έχω στα χέρια μου, όσες φορές και να το πατήσω δεν μπλοκάρει ποτέ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  otpaeb_en.jpg 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  44,1 KB 
ID: 206894 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GO3.jpg 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  4,6 KB 
ID: 206895

  12. #6837
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνουν δυνατότητα για άλλη μέθοδο, πχ email;
    Όχι, τουλάχιστον στο site του e-banking της Eurobank δεν λέει τίποτα για email. Αν το είχε αυτό, θα μας βόλευε.
    Θα πάω σε υποκατάστημα να ρωτήσω. Αν ξέρει κανένας άλλος, ας το πει.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  13. #6838
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε γιατί μπορεί να μιλάμε για διαφορετική συσκευή. Αυτό που έχουμε (αλλά ανενεργό πλέον) της Alpha, είναι ολόϊδιο με της ΕΤΕ.
    Απλά κάθε φορά που πατάς το κουμπί, σου εμφανίζει για 30" των κωδικό και τίποτα άλλο. Το είχαμε πάρει (όπως και της ΕΤΕ) από κατάστημα και δεν κάναμε τίποτα απολύτως από αυτά που λες.
    Ακόμη και τώρα που το έχω στα χέρια μου, όσες φορές και να το πατήσω δεν μπλοκάρει ποτέ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  otpaeb_en.jpg 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  44,1 KB 
ID: 206894 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  GO3.jpg 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  4,6 KB 
ID: 206895
    Για αυτό μιλάμε, το μπλοκάρισμα δεν θα γίνει στην συσκευή θα γίνει μετά οταν πας να κάνεις χρήση του κωδικού

  14. #6839
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να στείλω περίπου 80 ευρώ από Εθνική με χρήση e-banking, σε Πειραιώς. Για τα έξοδα αποστολής τι συμφαίρει να επιλέξω; Shared ή our; Και οι 2 λογαριασμοί είναι δικοί μου, οπότε θα επωμιστώ εγώ το κόστος και από τους 2 λογαριασμούς.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  15. #6840
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό μιλάμε, το μπλοκάρισμα δεν θα γίνει στην συσκευή θα γίνει μετά οταν πας να κάνεις χρήση του κωδικού
    Οπότε δεν συνδέεται συνεχώς όπως λες με την τράπεζα (δεν υπάρχει κανένας τρόπος επικοινωνίας), εκτός αν αναφερόμενος σε συγχρονισμό εννοείς την αρχική ρύθμιση ώστε το S/N της συσκευής να καταχωρηθεί στον server ώστε να ελέγχονται οι κωδικοί που εκδίδει αν είναι αυθεντικοί και σύμφωνοι με την λίστα.

    Σε αυτό της Alpha μόλις πατήσεις το πλήκτρο, για 30" όσες φορές και να το πατήσεις δεν κάνει απολύτως τίποτα, εμφανίζοντας συνεχώς τον 6ψήφιο κωδικό. Μετά αυτό το χρονικό διάστημα, με το πάτημα εμφανίζει νέο κωδικό κ.ο.κ.
    Της ΕΤΕ δουλεύει διαφορετικά, όπως ανέφερα πριν. Σε κανένα δεν έχει (είχε) εμφανισθεί μπλοκάρισμα, όσες φορές και να πατώ το πλήκτρο τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να στείλω περίπου 80 ευρώ από Εθνική με χρήση e-banking, σε Πειραιώς. Για τα έξοδα αποστολής τι συμφαίρει να επιλέξω; Shared ή our; Και οι 2 λογαριασμοί είναι δικοί μου, οπότε θα επωμιστώ εγώ το κόστος και από τους 2 λογαριασμούς.
    Δεν γνωρίζω την προμήθεια σε εισερχόμενο έμβασμα της Πειραιώς, αλλά από ΕΤΕ σε Alpha/Eurobank συμφέρει το OUR.

Σελ. 456 από 767 ΠρώτηΠρώτη ... 436446451454455456457458461466476 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας