Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 448 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 428438443446447448449450453458468 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.706-6.720 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #6706
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις τι σημαίνει συνδικαιούχος;
    Αγνωστη λεξη
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  2. #6707
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοώ ότι είχαμε ήδη απαντήσει από πριν στον φίλο, και ο εκνευρισμός του για την τράπεζα δεν ήταν εντελώς δικαιολογημένος (εκτός ίσως ότι δεν τους επεσήμαναν τί ακριβώς σημαίνει η διαδικασία προσθήκης δικαιούχου). Κανείς μας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα. Ας κάνουμε λίγη υπομονή .
    ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ... ας ηρεμησουμε λιγο μην ξεχναμε οτι οσο ζουμε μαθαινουμε ΙΔΙΩΣ μεσα απο τα λαθη μας... Ουτε εγω ουτε η κορη μου ξεραμε πώς μπορουσε να εξοφληθει διαφορετικα ή/και ανεξοδα η βοδαφον. Εδωσα το κατι τις παραπανω και εστω εκ των υστερων το μαθαμε... Εδω μεσα βρισκομαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλον, να ενημερωνομαστε και να λυνουμε αποριες!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #6708
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συνδικαιουχος σημαινει, οτι επειδη εχω ηδη λογαριασμο με ebanking στην Πειραιως, οποιοσδηποτε νεος λογαριασμος μου εκει, θα εχει υποχρεωτικα και ebanking?
    Αυτοματη συνδεση γινεται;
    Αυτο ρωτω. Για την δυνατοτητα ebanking σας ρωτω.
    Εχει 'ψηφιστει' κανενας κανονισμος στις τραπεζες, ή ειδικα την Πειραιως, που σε καθε νεο λογαριασμο που φαινεται το ονομα σου, θα συνδεεται με το ebanking σου αν τυχον και εχεις;;

  4. #6709
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδικαιουχος σημαινει, οτι επειδη εχω ηδη λογαριασμο με ebanking στην Πειραιως, οποιοσδηποτε νεος λογαριασμος μου εκει, θα εχει υποχρεωτικα και ebanking?
    Αυτοματη συνδεση γινεται;
    Αυτο ρωτω. Για την δυνατοτητα ebanking σας ρωτω.
    Εχει 'ψηφιστει' κανενας κανονισμος στις τραπεζες, ή ειδικα την Πειραιως, που σε καθε νεο λογαριασμο που φαινεται το ονομα σου, θα συνδεεται με το ebanking σου αν τυχον και εχεις;;
    Το κάνεις πιο περίπλοκο απ' ότι είναι, και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις αφού έχει απαντηθεί πολλάκις νωρίτερα
    Από το στιγμή που έχεις ενεργοποιήσει το e-banking, σου δείχνει όλες τις υπηρεσίες σου. Όλες τους λογαριασμούς, όλες τις κάρτες, κλπ.
    Αν δημιουργούσες νέο λογαριασμό (ουσιαστικά το ίδιο είναι η προσθήκη του ονόματός σου σε υπάρχοντα), δεν θα ήταν παράλογο να πρέπει να ζητήσεις χωριστά να τον προσθέσουν στην εικόνα σου στο winbank;
    Εάν είχες πολλούς λογαριασμούς, θα ήθελες να ζητάς για κάθε έναν χωριστά να φαίνεται ή όχι; Δεν είναι λογικό.

    Εάν σε ενοχλεί να τους βλέπεις, μπορείς να παραμετροποιήσεις την αρχική εικόνα της winbank για να μην στους δείχνει. Πάντα όμως θα μπορείς να τους διαχειριστείς (να κάνεις πληρωμές, μεταφορές, κλπ), αφού είναι δικοί σου λογαριασμοί.

  5. #6710
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδικαιουχος σημαινει, οτι επειδη εχω ηδη λογαριασμο με ebanking στην Πειραιως, οποιοσδηποτε νεος λογαριασμος μου εκει, θα εχει υποχρεωτικα και ebanking?
    Αυτοματη συνδεση γινεται;
    Αυτο ρωτω. Για την δυνατοτητα ebanking σας ρωτω.
    Εχει 'ψηφιστει' κανενας κανονισμος στις τραπεζες, ή ειδικα την Πειραιως, που σε καθε νεο λογαριασμο που φαινεται το ονομα σου, θα συνδεεται με το ebanking σου αν τυχον και εχεις;;
    Οπως ειπε πολυ σωστα και ο minas ειναι ΚΑΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ.

    Αν πας στο ταμειο μπορεις να κανεις αναληψεις-καταθεσεις-ενημερωση κινησεων κλπ κλπ ... ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ . Εκει θα τους κανεις μανουρα χωρις λογο ?

    Το e-banking το εβαλες για να βλεπεις τους υπαρχοντες λογαριασμους σου και να τους διαχειριζεσαι οπως θες ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ .
    Αυτο ακριβως εγινε λοιπον. Μπηκες συνδικαιουχος(εγινε ΚΑΙ δικο σου ο λογαριασμος) και πολυ σωστα στο εβαλε στο webbankink.

    Μην μπλεκεις λοιπον νομους και τετοια. ειναι ακυρη η παραπομπη. Και δεν ειναι θεμω πειραιως. Σε οποια τραπεζα εχεις e-banking ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ με το αφμ σου θα εμφανιζεται εκει.
    Ειτε λογαριασμοι ειτε δανεια ειται καρτες κλπ κλπ .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 27-08-19 στις 10:40.
    The gr81 .

  6. #6711
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί. Φορολογική αντιμετώπιση σε Ελλάδα και Εξωτερικό
    Δείτε το spoiler
    Spoiler:
    Κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί. Φορολογική αντιμετώπιση σε Ελλάδα και Εξωτερικό
    Οι κοινόχρηστοι τραπεζικοί λογαριασμοί (joint accounts) είναι η πιο συνηθισμένη μορφή τραπεζικού λογαριασμού, η οποία χρησιμοποιείται από φυσικά πρόσωπα (individuals) προκειμένου να καλύψουν τις λειτουργικές τραπεζικές τους ανάγκες. Το όφελος αυτών είναι η δυνατότητα περισσότερων ατόμων να κάνουν χρήση (ιδίως ανάληψη-κατάθεση) χρηματικών ποσών χωρίς κάθε φορά να απαιτείται η παρουσία άλλου συνδικαιούχου.

    Όπως θα αναλύσουμε στη συνέχεια, οι κοινοί τραπεζικοί λογαριασμοί πέραν των λειτουργικών πλεονεκτημάτων τους, έχουν και ένα σημαντικό φορολογικό πλεονέκτημα. Υπό προϋποθέσεις, χρήματα τα οποία ανήκαν σε θανόντα συνδικαιούχο απαλλάσσονται φορολόγησης για τους συνδικαιούχους που τα αναλαμβάνουν.

    Ο θεσμός των κοινών τραπεζικών λογαριασμών, για φορολογικούς λόγους είναι επωφελής, όμως η διατήρηση του λογαριασμού αυτού έχει και μερικούς εν δυνάμει κινδύνους ιδιαίτερα σε αυτούς που έχουν οφειλές στο Δημόσιο, Ασφαλιστικούς φορείς και τράπεζες. Η συστηματική προσπάθεια των φορολογικών αρχών να ενισχύσουν τις ελεγκτικές τους δραστηριότητες σε συνδυασμό με τα σύγχρονα εργαλεία ελέγχου και διασύνδεσης με το Ελληνικό και Διεθνές Τραπεζικό Σύστημα έχει οδηγήσει σε πολλές περιπτώσεις όπου επιβλήθηκαν φόροι και πρόστιμα, να υπάρχει δέσμευση τραπεζικών λογαριασμών. Μάλιστα, όπως προκύπτει και με βάση την πρόσφατη απόφαση ΔΕΔ 2522/2018, τα κριτήρια απαλλαγής φορολόγησης που ισχύουν για τους κοινόχρηστους τραπεζικούς λογαριασμούς Ελλάδος, δεν ισχύουν και για τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς εξωτερικού.

    Τι είναι ο κοινόχρηστος τραπεζικός λογαριασμός
    Κάθε πολίτης έχει τη δυνατότητα να ανοίξει έναν τραπεζικό λογαριασμό σε μία Τράπεζα στον οποίο δικαιούχος δεν θα είναι μόνο αυτός αλλά και άλλα φυσικά πρόσωπα τα οποία θα συμπράξουν ή και δεν θα συμπράξουν κατά την κατάρτιση της σύμβασης αλλά θα έχουν σε κάθε περίπτωση δικαίωμα χρήσης των καταθέσεων.

    Ας δούμε όμως περιπτώσεις χρήσης των λογαριασμών αυτών, οι οποίες παρουσιάζουν ενδιαφέρον τόσο από φορολογική όσο και από νομική πλευρά.

    Ανάληψη καταθέσεων από τον συνδικαιούχο
    Η ιδιομορφία του κοινόχρηστου τραπεζικού λογαριασμού έγκειται στο ότι χρήση αυτού μπορεί να κάνει κάθε συνδικαιούχος έχοντας δικαίωμα ανάληψης σε ολόκληρο το ποσό ανεξάρτητα του ποιος ήταν ο καταθέτης αυτού.

    Με αυτόν τον τρόπο συχνό είναι το φαινόμενο οικογενειακών-προσωπικών ερίδων που οδήγησαν σε ακραίες ενέργειες συζύγων-συγγενών οι οποίοι για προσωπικούς εκδικητικούς ή άλλους λόγους ανέλαβαν ολόκληρο το ποσό ενός κοινόχρηστου λογαριασμού, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, οδηγώντας στην οικονομική καταστροφή τον πραγματικό χρήστη-καταθέτη του λογαριασμού αυτού.

    Κατάσχεση κοινόχρηστου τραπεζικού λογαριασμού
    Ο κοινόχρηστος λογαριασμός όσον αφορά τις κατασχέσεις διαιρείται ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων. Τεκμαίρεται δηλαδή πως στον συνδικαιούχο αναλογεί το υπάρχον κατατεθειμένο χρηματικό ποσό διαιρεμένο με το σύνολο των συνδικαιούχων.

    Σε περίπτωση που συνδικαιούχος λογαριασμού οφείλει σε τρίτο και ο τρίτος αυτός προβεί σε κατάσχεση του κοινόχρηστου λογαριασμού, το μέγιστο ποσό που δύναται να κατάσχει είναι το ½ ή 1/3 ή ¼ (ανάλογα με τον αριθμό των συνδικαιούχων). Αυτό συμβαίνει διότι ο τρίτος δεν γνωρίζει το ιστορικό κινήσεων του τραπεζικού λογαριασμού, οπότε στα μάτια του οι συνδικαιούχοι έχουν εισφέρει ισομερώς τις καταθέσεις.

    Προσοχή: Να σημειώσουμε εδώ πως το ίδιο δεν ισχύει στην περίπτωση που δανειστής είναι η ίδια η Τράπεζα στην οποία τηρείται ο τραπεζικός λογαριασμός, η οποία μπορεί να κατασχέσει όλο το διαθέσιμο ποσό (ΑΠ 1812/2007).

    Σε περίπτωση λοιπόν που οφείλετε σε Τράπεζα από δανειακή σύμβαση και διατηρείτε κοινόχρηστο λογαριασμό, η πρακτική που ακολουθείται είναι να σας κοινοποιηθεί μια επιστολή Συμψηφισμού για ικανοποίηση ληξιπρόθεσμης απαίτησης με βάση την οποία σας γνωστοποιούν την κατάσχεση ολόκληρου του ποσού. Η κοινοποίηση της επιστολής αυτής (δήλωση) είναι απαραίτητη. Ανερυθρίαστα μάλιστα τα τραπεζικά ιδρύματα κάνουν χρήση του δικαιώματος συμψηφισμού των απαιτήσεών τους από τον οφειλέτη πελάτη τους, όταν οι ίδιες στις δανειακές συμβάσεις, περιλαμβάνουν προδιατυπωμένο όρο με βάση τον οποίο υποχρεώνουν τον δανειολήπτη σε παραίτηση από το δικό του δικαίωμα συμψηφισμού έναντι απαιτήσεών του από την τράπεζα.

    Φορολογικοί έλεγχοι και κοινόχρηστοι λογαριασμοί
    Σε φορολογικό έλεγχο πολλές φορές ζητείται από τον ελεγχόμενο να αποδείξει από πού προέρχονται τα εισοδήματα και η ρευστότητά του με τις φορολογικές του δηλώσεις και τα τεκμήριά του. Εάν ο ελεγχόμενος αυτός συμμετέχει σε κοινόχρηστο λογαριασμό, ίσως να χρειαστεί να αποδείξει στους υπαλλήλους του Υπ. Οικονομικών πως η συμμετοχή του στις τραπεζικές καταθέσεις είναι μεγαλύτερη της τεκμαιρόμενης αναλογίας με βάση την οποία κάνουν τους υπολογισμούς τους οι φορολογικές αρχές.

    Στην πράξη δεν μπορεί να εξακριβωθεί με ακρίβεια η αιτία κάθε κατάθεσης ή ανάληψης η οποία γινόταν σε τέτοιο λογαριασμό αφού ζητούμε από τους ελεγχόμενους να επιδείξουν λεπτομερή στοιχεία για συναλλαγές που έλαβαν χώρα πολλά χρόνια στο παρελθόν. Οι ελεγκτές του Υπ. Οικονομικών επειδή αδυνατούν να διασταυρώσουν τον πραγματικό καταθέτη καταμερίζουν το κατατεθειμένο κοινόχρηστο ποσό αναλογικά μετακυλώντας το βάρος απόδειξης στον ελεγχόμενο φορολογούμενο. Έτσι οδηγηθήκαμε σε επιβολές υπέρογκων φόρων και προστίμων αφού τα χρησιμοποιούμενα ποσά θεωρούνταν ως εισόδημα από άγνωστη πηγή.

    Φόρος κληρονομιάς και κοινόχρηστες τραπεζικές καταθέσεις Ελλάδας και Εξωτερικού
    Η Φορολογία Κληρονομιών και Δωρεών προβλέπει απαλλαγή φόρου εφόσον συνδικαιούχος(ακόμη και κληρονόμος) προχωρήσει σε ανάληψη χρημάτων (μέρους ή και όλου του ποσού) μετά τον θάνατο κάποιου άλλου από τους συνδικαιούχους (άρθρο 25 παρ.2 ν.2961/2001). Μόνη προϋπόθεση για την απαλλαγή από το φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς που θα όφειλε κανονικά ο συνδικαιούχος είναι να έχει τεθεί ρητάστην τραπεζική σύμβαση ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η διάταξη αυτή βασίζεται στον προϋπάρχοντα άρθρο 2 του Ν.5638/1932 που εξακολουθεί να ισχύει.

    Η απαλλαγή αυτή δεν ισχύει για κοινόχρηστες καταθέσεις εξωτερικού (joint account) ακόμη και αν τέτοιος όρος υφίσταται στην σχετική αλλοδαπή τραπεζική σύμβαση. Όπως διευκρινίζεται στον επικαιροποιημένο οδηγό Κατοίκων Εξωτερικού σε Φορολογικά και Τελωνειακά Θέματα της Γ.Γ.Δ.Ε. (πλέον Α.Α.Δ.Ε.), σε φόρο κληρονομιάς υποβάλλεται η κινητή περιουσία που βρίσκεται στην αλλοδαπή, ανήκε σε Έλληνα υπήκοο και κληρονομείται, αναφέροντας ότι η απαλλαγή της παρ. 2 του άρθρου 25 του ν. 2961/2001 αφορά τραπεζική κατάθεση σε κοινό λογαριασμό μόνο ελληνικής τράπεζας (ΔΕΔ 2522/2018).

    Μόνη περίπτωση απαλλαγής των καταθέσεων εξωτερικού από φόρο κληρονομιάς ή δωρεάς υπάρχει για την κινητή περιουσία Έλληνα υπηκόου που είναι εγκατεστημένος στο εξωτερικό για δέκα (10) τουλάχιστον συναπτά έτη.

    Μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτά τα χρήματα για κάλυψη τεκμηρίου αγοράς ή τεκμηρίου διαβίωσης;
    Ο φορολογούμενος πολίτης, μετά τον θάνατο του συνδικαιούχου, μπορεί να αναλάβει το ποσό του ελληνικού τραπεζικού λογαριασμού και να απαλλαγεί έτσι από τον φόρο κληρονομιών-δωρεών (περίπτωση άρθρου 2 Ν.5638/1932). Τα χρήματα αυτά μπορεί να τα επικαλεστεί για δικαιολόγηση τεκμηρίων αγοράς ή διαβίωσης.Ο φορολογούμενος υποχρεούται στην υποβολή δήλωσης φόρου κληρονομιάς με απαλλαγή του από την υποχρέωση καταβολής φόρου δυνάμει του άρθρου 25 παρ.2 ν.2961/2001.

    Ο νόμος λοιπόν, όπως παντού, καθορίζει ένα γενικό πλαίσιο και η μεμονωμένη περίπτωση κάθε πολίτη εμπίπτει στο πλαίσιο αυτό ανάλογα με τα προσωπικά του πραγματικά περιστατικά. Άλλη φορολογική μεταχείριση θα υπάρξει εάν η ανάληψη γίνει μετά τον θάνατο του συνδικαιούχου και άλλη αν γίνει πριν. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι, εκτός αν μελλοντικά η Διοίκηση ορίσει διαφορετικά, τα οφέλη της απαλλαγής από φόρο κληρονομιάς-δωρεάς έχουν εφαρμογή μόνο σε κοινόχρηστους ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς.Επίσης, πρέπει να προσέξουμε τι προβλέπει η τραπεζική σύμβασή μας για τη δημιουργία του κοινόχρηστου λογαριασμού ώστε να μην υποπέσουμε σε σφάλματα που μπορεί να επισύρουν και πρόστιμα για αποκρυφθέν αδήλωτο εισόδημα.
    Κείμενο: Γιώργος Δαλιάνης

    * O κ. Γιώργος Δαλιάνης είναι ιδρυτής του Ομίλου Artion, Οικονομολόγος – Φοροτεχνικός.
    Πηγή


  7. #6712
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια, οι λογαριασμοι των γονιων, ειναι ουσιαστικα 'αποταμιευτικοι', δηλαδη καβατζα μιας ζωης, οτι μπορεσαν να μαζεψουν οι ανθρωποι, και οτι απεμεινε απο τις φορομπηχτικες πολιτικες των τελευταιων ετων.
    Επειδη οι ανθρωποι σιγα σιγα καταπεφτουν, ειπαμε να μπω συνδικαιουχος, οχι οτι αν χτυπα ξυλο παθουν κατι οτι δεν θα εβρισκα την ακρη ως γιος τους, αλλα ρε παιδι μου, αν τυχει μια αβαρια και δεν μπορουν ουτε μεχρι το ατμ ή την τραπεζα να παμε, να μπορω να παω εγω να παρω χρημα για να τους εξυπηρετησω.
    Επι της ουσιας δηλαδη, ειναι λογαριασμοι που δεν πολυκινουνται.

    Ξερω οτι ειναι μεν πολυ ψηλα τα συστηματα ασφαλειας των τραπεζων, ωστοσο, ποτε μην ξεχναμε οτι 'ασφαλης υπολογιστης ειναι αυτος που δεν ειναι συνδεδεμενος στο διαδικτυο'. Με αυτη τη λογικη, δεν θα ηθελα οι εν λογω λογαριασμοι να ειναι 'online'. Μου αρκει η καρτα ατμ των γονιων (και πλεον μπορω να κανω και συνδεση με τη δικη μου-εκει δεν το κανουν αυτοματα...δυο μετρα και δυο σταθμα...), και μου αρκει οτι μπορω με ταυτοτητα και να σηκωσω χρημα απο γκισε για τους γονεις, σε μια ωρα αναγκης.

    Στο υπαρχον ebanking μου, ειχα μονο τον μισθοδοτικο μου λογαριασμο, και κρινω οτι θα ηταν ασφαλες να παραμεινει μονο αυτος σε web banking.
    Μπαινει ο μισθος μου, πληρωνω υποχρεωσεις, κανω και κανενα top up στο paypal, και thats'all.
    Το να ειναι οι οικονομιες των γονιων online, δεν με κανει να ειμαι ησυχος....

    Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
    Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
    Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
    Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

    Πειτε μου λοιπον...

  8. #6713
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
    Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
    Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
    Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

    Πειτε μου λοιπον...

    Δεν ειναι καθολου ηλιθια λογικη. Ειναι το αυτονοητο.

    Στην ΕΘΝΙΚΗ που την φερνεις σαν παραδειγμα.... Μπες στο ibank . πηγαινε μενου καταθεσεις.
    δεξια θα σου εμφανιστει " χρησιμες λειτουργιες" ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.

    Οποτε λοιπον ελπιζω ακομα και τωρα να καταλαβες οτι εισαι λαθος με την λογικη σου.

    Υ.Γ. Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε και προηγουμενως... μπες στο μενου και βγαλτον απο την αρχικη οθονη.
    Εξαλου με τα extra pin και την εξουσιοδοτηση πιο πιθανο ειναι να σου κανουν ενοπλη ληστεια στο ΑΤΜ παρα να σου παρουν λεφτα απο τον λογαριασμο.
    The gr81 .

  9. #6714
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, οι λογαριασμοι των γονιων, ειναι ουσιαστικα 'αποταμιευτικοι', δηλαδη καβατζα μιας ζωης, οτι μπορεσαν να μαζεψουν οι ανθρωποι, και οτι απεμεινε απο τις φορομπηχτικες πολιτικες των τελευταιων ετων.
    Επειδη οι ανθρωποι σιγα σιγα καταπεφτουν, ειπαμε να μπω συνδικαιουχος, οχι οτι αν χτυπα ξυλο παθουν κατι οτι δεν θα εβρισκα την ακρη ως γιος τους, αλλα ρε παιδι μου, αν τυχει μια αβαρια και δεν μπορουν ουτε μεχρι το ατμ ή την τραπεζα να παμε, να μπορω να παω εγω να παρω χρημα για να τους εξυπηρετησω.
    Επι της ουσιας δηλαδη, ειναι λογαριασμοι που δεν πολυκινουνται.

    Ξερω οτι ειναι μεν πολυ ψηλα τα συστηματα ασφαλειας των τραπεζων, ωστοσο, ποτε μην ξεχναμε οτι 'ασφαλης υπολογιστης ειναι αυτος που δεν ειναι συνδεδεμενος στο διαδικτυο'. Με αυτη τη λογικη, δεν θα ηθελα οι εν λογω λογαριασμοι να ειναι 'online'. Μου αρκει η καρτα ατμ των γονιων (και πλεον μπορω να κανω και συνδεση με τη δικη μου-εκει δεν το κανουν αυτοματα...δυο μετρα και δυο σταθμα...), και μου αρκει οτι μπορω με ταυτοτητα και να σηκωσω χρημα απο γκισε για τους γονεις, σε μια ωρα αναγκης.

    Στο υπαρχον ebanking μου, ειχα μονο τον μισθοδοτικο μου λογαριασμο, και κρινω οτι θα ηταν ασφαλες να παραμεινει μονο αυτος σε web banking.
    Μπαινει ο μισθος μου, πληρωνω υποχρεωσεις, κανω και κανενα top up στο paypal, και thats'all.
    Το να ειναι οι οικονομιες των γονιων online, δεν με κανει να ειμαι ησυχος....

    Επισης, συγχωρηστε με αν ειμαι 'χαζος', αλλα δεν καταλαβαινω την ηλιθια λογικη της Πειραιως.
    Πχ στην ΕΤΕ, εχω δυο λογαριασμους.
    Ο ενας ειναι στο ibank, ο αλλος λογ/μος μου ΔΕΝ ειναι.
    Δεν το καταλαβαινω αυτο στην Πειραιως, οτι ολα online, εκτος αν αυτενεργησε η υπαλληλος οταν με εβαλε συνδικαιουχο, και δεν το αρνουμαι, κι εγω δεν καθισα να διαβασω τυχον ψιλα γραμματα των ορων. Αλλα τι να διαβασω; Δεν πηγα να παρω δανειο! Να μπει το ονομα μου θελαμε!

    Πειτε μου λοιπον...
    Μπορείς να τον κρύψεις από το μενού ρυθμίσεις προϊόντων.
    Γενικά μήπως υπερβάλλεις λίγο με το να λες δεν θέλεις να είναι online;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου ηλιθια λογικη. Ειναι το αυτονοητο.

    Στην ΕΘΝΙΚΗ που την φερνεις σαν παραδειγμα.... Μπες στο ibank . πηγαινε μενου καταθεσεις.
    δεξια θα σου εμφανιστει " χρησιμες λειτουργιες" ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.

    Οποτε λοιπον ελπιζω ακομα και τωρα να καταλαβες οτι εισαι λαθος με την λογικη σου.
    Επίσης ισχύει αυτό δεν μπορείς να τον εξαιρέσεις μόνο να τον κρύψεις.

  10. #6715
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου ηλιθια λογικη. Ειναι το αυτονοητο.

    Στην ΕΘΝΙΚΗ που την φερνεις σαν παραδειγμα.... Μπες στο ibank . πηγαινε μενου καταθεσεις.
    δεξια θα σου εμφανιστει " χρησιμες λειτουργιες" ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.

    Οποτε λοιπον ελπιζω ακομα και τωρα να καταλαβες οτι εισαι λαθος με την λογικη σου.
    Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!!

    - - - Updated - - -

    Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
    Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

    Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
    Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

    Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

    Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!

  11. #6716
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!!

    - - - Updated - - -

    Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
    Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

    Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
    Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

    Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

    Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!
    Ελπιζω να αστειευεσαι και να μην τα εννοεις πραγματικα αυτα που γραφεις.

    Και σε ξαναρωταω..... Θα σου "χακεψουν" τον λογαριασμο.... θα σου χακεψουν και το κινητο για το extra pin?

    Με αυτη την λογικη να μην βγαινεις απο το σπιτι . θα σε απαγαγουν και θα ζητησουν λυτρα απο τους γονεις οποτε πανε οι αποταμιευσεις.

    Καταλαβαινεις οτι πλεον αυτα που λες ειναι παραλογα.. και τοσα ατομα εδω μεσα προσπαθουμε να σου εξηγησουμε οτι εισαι λαθος αλλα εθελοτυφλεις.
    The gr81 .

  12. #6717
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!!

    - - - Updated - - -

    Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
    Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

    Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
    Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

    Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

    Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!
    Πολλές ταινίες βλέπεις...
    Κοίταξε να μην δώσεις πουθενά τα στοιχεία εισόδου σου και να έχεις το κινητό σου πάντα πάνω σου και κλειδωμένο και να μην δώσεις το pin σε κανένα Νιγηριανό ή Ινδό που θα σου πει ότι πέθανε η μάνα του και κληρονόμησε 100 μύρια και θέλει να σου δώσει τα μισά και μιά χαρά θα είσαι.
    Άκου εκεί να τον "χακάρουνε".Το μόνο "χακάρισμα" που συμβαίνει είναι οι χρήστες να δίνουν απλόχερα τα στοιχεία εισόδου τους σε επιτήδειους.Αυτό δεν είναι hacking μακακία είναι...

  13. #6718
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη, ακομη πχ και στην ΕΤΕ, αν πες καποιος μου χακεψει ενα λογαριασμο με ebanking, μπορει μονος του, χαλαρα, να συνδεσει και τους λοιπους λογαριασμους μου, και να με γλεντησει κανονικα, σωστα;;;;; Απιστευτη λογικη των τραπεζων!!!!!!!!!!!

    Αν καταλαβαινω καλα, η 'αποκρυψη' ειναι μη ουσιαστικη-δραστικη ενεργεια.
    Αποσυνδεση δεν υπαρχει; Να μην φαινονται επ'ουδενι λογο αλλοι λογαριασμοι, εκτος απο αυτον στον οποιο ανοιχτηκε το ebanking?

    Εγω δεν λεω, αν εχεις δεκα λογ/μους σε μια τραπεζα, δεν λεω να εχεις δεκα ebanking.
    Αλλα δεν μπορεις με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, να τα εμφανιζεις φορα παρτιδα ολα online, ακομη κι αν δεν θελει ο χρηστης.

    Εχω προβληματιστει πολυ, γιατι περαν της 'αποκρυψης', δεν μου λεει κανεις για δυνατοτητα οριστικης 'εξαφανισης'....

    Λες και δεν με καταλαβαινει κανεις!
    Οι λογαριασμοί είναι συνέχεια online και προσβάσιμοι από παντού -είτε τους βλέπεις, είτε όχι. Είναι σαν να λες ότι δεν βγήκε ο ήλιος σήμερα, γιατί έμεινα σπίτι
    Αυτό που κερδίζεις με το να είναι και δικοί σου λογαριασμοί, είναι ότι έχεις άμεση εικόνα και ενημέρωση εάν γίνει κάτι παράτυπο.
    Προφανώς και πρέπει να είσαι προσεκτικός με τα στοιχεία πρόσβασής στο e-banking, αλλά αυτό ίσχυε και πριν. Πάντως υπάρχει και το έξτρα PIN για εξερχόμενες μεταφορές που σε προστατεύει από τους περισσότερους κινδύνους.
    Εάν κάποιος μπορεί να προσποιηθεί ότι είναι εσύ, δεν σε προστατεύει το να μην είναι προσβάσιμοι ηλεκτρονικά - αν μη τί άλλο, μπορεί να τους προσθέσει. Η αίσθηση ασφάλειας που νιώθεις με το να μην είναι στο e-banking δεν είναι πραγματική.

  14. #6719
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μαλιστα....επικεντρωνεται στο 2-way authentication....δεν θα πω οτι εχετε αδικο...

    Ομως, θεωρω οτι επρεπε να εχω την ΕΠΙΛΟΓΗ, να μην ειναι προσβασιμοι οι λογαριασμοι απο ebanking, εαν αυτο επιθυμω ως πελατης.

  15. #6720
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα....επικεντρωνεται στο 2-way authentication....δεν θα πω οτι εχετε αδικο...

    Ομως, θεωρω οτι επρεπε να εχω την ΕΠΙΛΟΓΗ, να μην ειναι προσβασιμοι οι λογαριασμοι απο ebanking, εαν αυτο επιθυμω ως πελατης.
    Ρώτησες στην τράπεζα αν μπορούν να τους αφαιρέσουν οριστικά από το e-banking;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 448 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 428438443446447448449450453458468 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας