Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 1 από 766 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 11477

Θέμα: e-banking

  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    Αφορμή στάθηκε η προ ημερών προσπάθεια χρησιμοποίησης του eBanking για συναλλαγές επαγγελματικές ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.
    Μέχρι πρότεινως χρησιμοποιούσα το Alpha web banking όπως και το eBanking της Eurobank.
    To πρώτο λόγω του παλαιού λογαρισμού μου στην Alpha (προσωπικού-ταμιευτηρίου) αλλά και λόγω ύπαρξης εταιρικού λογαριασμού στην ίδια και αυτό της Eurobank λόγω της "απλοχεριάς" σε δάνεια και ΚΑΡΤΕΣ της αυτής τράπεζας για καλύτερη διαχείριση και ελέγχο τους άμεσα και έυκολα από εμένα.
    Οι εντυπώσεις μου....

    Η Alpha έχει πολύ δρόμο ακόμα να κάνει για να χαρακτηρίζεται εξαιρετικό.
    Έχει φυσικά όλες τις βασικές λειτουργίες που μπορεί να χρειαστεί ένας απλός χρήστης αλλά άμα περασουμε στον επαγγελματία και στην ευκολία που χρειάζεται τοτέ εκεί ειναι που δυστυχως τα πράγματα είναι πολύ ΦΤΩΧΑ!!!
    Σημαντικό μειωνέκτημα η μη άμεση (online) ενημέρωση των τραπεζικών συναλλαγών.Δεν δικαιλογείται 2006 και οι συναλλαγές ακόμα και μέσα στην ίδια τραπεζα να "περνιούνται" manual μετά της 11 το βράδυ -ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ-
    Σαν βαθμολογία θα τις έβαζα 6/10 και τίποτα παραπάνω.

    Η Eurobank από την άλλη μολις μπείς στο eBanking της σου δείνει να καταλάβεις άμεσα την πλήρη λειττουργικότητα της (ειδικά άμα χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο web banking όπως αυτό της Alpha).Περιέχει σχεδόν τά πάντα εκεί που πρέπει.Εχει αρκετή "βοήθεια" ο χρήστης όπου την χρειαστεί και πολύ σημαντικό οι ενημερώσεις και συναλλαγές γίνονται ΑΜΕΣΑ.
    Στην προσπάθεια μου όμως πριν από λίγες μέρες για χρησιμοποίηση του eBanking για τραπεζική συναλλαγή εξωτερικού ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ αν δεν ήταν φοιτητικο έμβασμα ή συνδρομή εφημερίδας η περιοδικού.Αν είναι δυνατόν. Σύμφωνα με την τράπεζα για οποιαδήποτε αποστολή χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού έαν δεν συντρεχουν οι παραπάνω λόγοι δεν μπορεί να εκτελεστεί μέσω eBanking.ΜΟΝΟ μέσω υποκταστήματος.Και θα σας πώ εγώ γιατί...γιατι η χρέωση πιά ειναι αρκετά μεγαλύτερη.....
    Βαθμολογία 8.5/10
    Ετσι και εγώ λοιπόν αρχισα να ψάχνω μία λύση σε αναζήτηση του "ΙΔΑΝΙΚΟΥ" όσο μπορεί να είναι αυτό WEB BANKING.
    Κατι τα περιοδικά πληροφορικής κάτι καποιο φίλοι οδηγήθηκα στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Κεφαλαία χρησιμοποιώ γαιτί υπάρχει λόγος).
    Εκανα έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηριου (όχι τιποτα όψεως η τρεχουμενο...ενα απλο απλουστατο λογαριασμο ταμιευτηρίου) και ζήτησα και web banking (Win banking).Πράγματι μετά από αίτημα και δικό μου με κάλεσαν μετά από 3 ημέρες (αντι για 5 που ήταν κανονικά) να περάσω να παραλάβω τους κωδικούς μου από το κατάστημα.
    Τους παίρνω και μετά από 1 ώρα είμαι μέσα για ΤΣΕΚ....!!!!!!
    10 χρονια ΜΠΡΟΣΤΑ....
    Επιγόντως πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ οί άλλοι φροντιστήριο άμεσα στην Πειραιώς .
    Δεν υπάρει κάτι που να θές να κάνεις μέσω του winbank και να μήν μπορείς (το τελευταίο που μένει έιναι να "υλοποιούνται" τα χρήματα που κάνεις ανάληψη σε στυλ Star Trek (αν και άκουσα ότι μεχρι τότε θα στα΄φέρνουν οι ίδιοι εκεί που είσαι ).
    Πληρώνεις και μεταφέρεις ότι θέλεις όποτε θελεις χωρίς χρονικά περιθώρια και περιορισμούς (ξεχασα να σας πώ ότι μετά τις 11 το βράδυ το Web banking της Αlpha δεν είναι διαθέσιμο) με άμεσες ενημερώσεις σε όλα .
    Μπορείς να πληρώσει άμεσα οποιονδήποτε λογαριασμό ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΤΕΛΛΑΣ και διαφορων άλλων και το σημαντικότερο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ χωρίς προδηλώσεις και πάγιες εντολές ΜΟΝΟ.
    Και το σημαντικό ΑΜΕΣΕΣ τραπεζικές συναλλαγές με τραπεζες του εξωτερικού χωρίς δεσμεύσεις (ενταξει για ταμιευτηρίου έχεις και ένα όριο 12000€ ανά ημερίσια αποστολή) χωρις πολλες ερωτήσεις με ένα εκπληκτικό και πανεύκολο σύστημα αποστολής κωδικών ασφαλείας ΑΜΕΣΑ στο κινητο σου και το σημαντικότερο με πολύ μικρές χρεωσεις .Σε ΄καθε είσοδο μου ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο...
    ΜΠΡΑΒΟ στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ....20+++/10
    (Σημ. Και έιναι φιλικό και απολύτως συμβατό μέ όλους τους φυλλομετρητές και όχι σαν κάποια που εάν δεν είναι ΙΕ η δεν δουλεύουν καθόλου η θέλουν καμια δεκαριά ρυθμίσεις)

    Εσεις χρησιμοποιήτε WEB BANKING και εάν ναι ποιό και ποιές οι εντυπώσεις σας?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xlntstay : 08-08-06 στις 22:37.

  2. #2
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Το WinBank χρησιμοποιω και ειμαι υπερευχαριστημενος

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2004
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ωραία και καλά το web banking τις Πειραιώς ακόμα καλύτερο το καταπληκτικό mail alert που έχουν και σου στέλνει mail ανάλογα με το τι του έχεις ορίσει εσύ αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χρεώνουν το να σου στείλουν mail !!!
    μιλάμε για απίστευτη τσιπια !!!
    δεν λέω SMS, αλλα mail !!!
    αδιανόητο !!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Εγώ δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από τραπεζικές συναλλαγές (πληρωμή ΦΠΑ, υπόλοιπα, κινήσεις) επομένως το ebanking της Εθνικής μου είναι αρκετό. Και μια φορά που χρειάστηκε να πάρω τηλ το support με εξυπηρέτησαν αμέσως. Η αλήθεια είναι πως την Εθνική ως τράπεζα δεν την πάω και πολύ αλλά είμαι δεσμευμένος λόγω του λογαριασμού μισθοδοσίας...

    @xlntstay: Αν μπορείς πάτα πιο πολλά enter στα post. Διευκολύνει στην ανάγνωση

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003
    @xlntstay: Αν μπορείς πάτα πιο πολλά enter στα post. Διευκολύνει στην ανάγνωση
    οκ θα το φτίαξω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great
    ωραία και καλά το web banking τις Πειραιώς ακόμα καλύτερο το καταπληκτικό mail alert που έχουν και σου στέλνει mail ανάλογα με το τι του έχεις ορίσει εσύ αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χρεώνουν το να σου στείλουν mail !!!
    μιλάμε για απίστευτη τσιπια !!!
    δεν λέω SMS, αλλα mail !!!
    αδιανόητο !!
    Πράγματι...δεν γνώριζα κάτι τέτοιο καθώς δεν με ενδιέφερε...και πάλι πιστεύω πώς αυτό το "πταισματάκι δεν μπορεί να χαλάσει την εικόνα των διαδικτυακων υπηρεσιών της τράπεζας όσο άσχημα καί έαν χτυπάει αυτό με την χρέωση των email...

  6. #6
    Το avatar του μέλους Νίκος
    Νίκος Guest
    ένα αλλο αρνητικό της ALPHA είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις χρήματα στο εξωτερικό περισσότερα από 3000 Ευρώ ημερησίως με κόστος 30 λεπτά
    Επίσης χρησιμοποιώ ΚΥΠΡΟΥ, ΕΘΝΙΚΗ, ΕURΟΒΑΝΚ
    η Εθνική με καλύπτει πλήρως σε όλων των ειδών συναλλαγές, μόνο που έχει λιγο πιο αυξημένα κοστολόγια.
    Η Κύπρου μόνο ταλαιπορία μου προσφέρει
    Η Eurobank φαίνεται αρκετά καλή. Είναι πολύ καινούρια η συνδρομή μου και δεν έχω προφτάσει να δω όλες τις δυνατότητες.

    Εκεί που δίνω όμως μέγάλη σημασία είναι ο τομέας της ασφάλειας. Θυμάσται φαντάζομαι τον πρόσφατο πανικό υποκλοπής κωδικών μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
    Από το παρελθόν η Εθνική κρατούσε τα σκήπτρα στον τομέα αυτό. Τώρα και η Alpha παίζει καλά δίνοντάς σου ένα μηχανάκι παραγωγής κωδικών αλλά στο χρεώνει ( κάτι που το θεωρώ απαράδεκτο γιατί την αδυναμία ασφαλείας την έχει αυτή και όχι εγω) και αν δεν αγοράσω το μηχανάκι που μου επιβαλλει, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω καμία συναλλαγή.
    Ομοίως και η Eurobank είναι καλή με την εγκατάσταση πιστοποιητικού ασφαλείας
    Η Κύπρου είναι πολύ πίσω.

    Η πειραιώς από ασφάλεια τι λέει?

  7. #7
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    @ great.

    Αυτο το πραγμα, ειναι το κουσουρι των τραπεζων. Οτι ειναι να σου κανουν, θα ζητησουν προμηθεια

    Ισως να ειναι anti-spamming χαρακτηριστικο ομως, που ξερεις. Για να μην γινεται καταχρηση της υπηρεσιας. Πολλα παιζουν.

    Να σου πω ομως, η ειδοποιηση μεσω mail, σου χρειαζεται οταν περιμενεις να σε ειδοποιησουν για μια εκκρεμοτητα, σωστα;

    Δεν το χρησιμοποιεις για κατι αλλο. Οποτε, μεσα στο ποσο που ειναι να διακινηθει, το ψυχη εχουν 4 sents;

  8. #8
    Το avatar του μέλους Νίκος
    Νίκος Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    @ great.

    Αυτο το πραγμα, ειναι το κουσουρι των τραπεζων. Οτι ειναι να σου κανουν, θα ζητησουν προμηθεια

    Ισως να ειναι anti-spamming χαρακτηριστικο ομως, που ξερεις. Για να μην γινεται καταχρηση της υπηρεσιας. Πολλα παιζουν.

    Να σου πω ομως, η ειδοποιηση μεσω mail, σου χρειαζεται οταν περιμενεις να σε ειδοποιησουν για μια εκκρεμοτητα, σωστα;

    Δεν το χρησιμοποιεις για κατι αλλο. Οποτε, μεσα στο ποσο που ειναι να διακινηθει, το ψυχη εχουν 4 sents;
    για ένα email όμως το οποίο στέλνεται αυτοματοποιημένα χωρίς την παρουσία ανθρώπινου χεριού το θεωρώ πανάκριβο

  9. #9
    Εγγραφή
    17-10-2004
    Περιοχή
    πευκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    thomson
    Προσωπικα χρησιμοποιω το Winbanking της Πειραιως εδω και δυο χρονια και ειναι το καλυτερο και το πιο ευχρηστο...

    Πειραιως λεμεεε........
    ΗΡΘΑΝ τα 4mbit....:Ρ

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Winbank οεο
    Υπερευχαριστημένος!!!!!!!!!!

  11. #11
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος
    για ένα email όμως το οποίο στέλνεται αυτοματοποιημένα χωρίς την παρουσία ανθρώπινου χεριού το θεωρώ πανάκριβο
    Συμφωνω απολυτα. Δεν το χρησιμοποιεις και τελειωσε

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια (3) την υπηρεσία της ALPHA BANK , καλύπτει προς το παρόν τις απαιτήσεις μου . Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την ΠΕΙΡΑΙΩΣ , από αρκετούς φίλους ...δεν έχω όμως χρησιμοποιήσει την υπηρεσία , επομένως δεν έχω γνώμη .

  13. #13
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    §

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great
    ωραία και καλά το web banking τις Πειραιώς ακόμα καλύτερο το καταπληκτικό mail alert που έχουν και σου στέλνει mail ανάλογα με το τι του έχεις ορίσει εσύ αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χρεώνουν το να σου στείλουν mail !!!
    μιλάμε για απίστευτη τσιπια !!!
    δεν λέω SMS, αλλα mail !!!
    αδιανόητο !!
    αχαχαχααχαχαχα χρεώνουν το email...
    Από τη μία είναι λογικό γιατί σου παρέχουν μία υπηρεσία, από την άλλη όμως είναι αδιανόητο να χρεώνουν κάτι τέτοιο...

    Είπαμε βρε παιδιά (των τραπεζών), να μηχανογραφηθούμε για να κάνουμε πιο γρήγορα, εύκολά τη δουλειά μας, να εμπλουτίσουμε τις υπηρεσίες, και να μειώσουμε το κόστος.

    §
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.278
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    winbank και εδώ και με καλύπτει απόλυτα...
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  15. #15
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.084
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFibre
    Eurobank εδώ και κάτι μέρες, δε ξέρω τι παίζεται ακόμα .

Σελ. 1 από 766 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας