Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 457 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 437447452455456457458459462467477 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.841-6.855 από 11551

Θέμα: e-banking

  1. #6841
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Από Εθνική σε Πειραιώς, τα έξοδα OUR είναι 2€ για τον αποστολέα. Αν μπορείς να τα μεταφέρεις μέσω συστήματος iris θα είναι χωρίς χρέωση και θα μεταφερθούν άμεσα.

  2. #6842
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από Εθνική σε Πειραιώς, τα έξοδα OUR είναι 2€ για τον αποστολέα. Αν μπορείς να τα μεταφέρεις μέσω συστήματος iris θα είναι χωρίς χρέωση και θα μεταφερθούν άμεσα.
    Σίγουρο αυτό; Ρωτώ διότι μία φορά πέρυσι που έκανα χρήση χρεώθηκα επιπλέον κάτι που αναφέρεται και στον τιμοκατάλογο.
    Εξερχόμενες μεταφορές πίστωσης “IRIS Online Payments” μόνο για Τράπεζες Εσωτερικού/ Ιδρύματα Πληρωμών/ Ηλεκτρονικού Χρήματος που υποστηρίζουν την υπηρεσία. Τα κατά περίπτωση προβλεπόμενα + έξοδα €1

  3. #6843
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Από ebanking μέσω browser ίσως υπάρχει κάποια χρέωση. Από την εφαρμογή στέλνω στην eurobank (iris) χωρίς κάποια χρέωση. Σε κάθε περίπτωση σε ενημερώνει πριν πραγματοποιήσεις την κίνηση.

  4. #6844
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οπότε αναφέρεσαι για χρήση του i-bank Pay, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα και προϋποθέτει ξεχωριστή εφαρμογή και να είναι μέλος της υπηρεσίας και ο παραλήπτης.
    Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει κανονικά και με τον νόμο έξτρα χρέωση στο Iris.

  5. #6845
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Με i-bank Pay κάνω την αποστολή.

  6. #6846
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα όπως ήδη ανέφερα και με την δικιά του έξτρα εφαρμογή και όχι μέσω web ή mobile (την κανονική εφαρμογή) σύνδεση και χρειάζεται εγγραφή για να λειτουργήσει και από τα 2 εμπλεκόμενα μέρη.

  7. #6847
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως η Πειραιως, μας θεωρει μεγαλους @@@@κες,
    εμας ολους που ακομη επιμενουμε να πληρωνουμε λογαριασμους δεκο μεσω ebanking.
    Δεν εξηγειται αλλιως,
    οτι σημερα ειδα αυξηση στην προμηθεια, απο 0,50 λεπτα (καποτε ηταν εντελως δωρεαν νομιζω), σε 0,60 λεπτα του ευρω πλεον.
    Ενημερωτικά η Εθνική έχει ακόμα τις χαμηλότερες προμήθειες (0,20 η διαφορά σχεδόν σε όλες τις πληρωμές). Ποτέ δεν είναι αργά για μεταφορά των χρημάτων σε άλλη τράπεζα. Έτσι θα πάρει και το "μήνυμα" η κάθε πειραιώς....

  8. #6848
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τρέχω το ibank pay και επιλέγω να στείλω στον εαυτό μου στην άλλη τράπεζα με το εικονίδιο που λέει IRIS, αλλά ζητάει μόνο αριθμό κινητού ή ΑΦΜ και τίποτα άλλο. Έχω δηλώσει τον ίδιο αριθμό και το ίδιο ΑΦΜ και στις 2 τράπεζες, το σύστημα πως ξέρει σε ποια τράπεζα να στείλει τα χρήματα; Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατό να γίνει η συναλλαγή γιατί το iban είναι ίδιο (μάλλον αναγνωρίζει μόνο τον εαυτό της σε αυτή τη περίπτωση). Οπότε θα στείλω κλασσικό έμβασμα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #6849
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρέχω το ibank pay και επιλέγω να στείλω στον εαυτό μου στην άλλη τράπεζα με το εικονίδιο που λέει IRIS, αλλά ζητάει μόνο αριθμό κινητού ή ΑΦΜ και τίποτα άλλο. Έχω δηλώσει τον ίδιο αριθμό και το ίδιο ΑΦΜ και στις 2 τράπεζες, το σύστημα πως ξέρει σε ποια τράπεζα να στείλει τα χρήματα; Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατό να γίνει η συναλλαγή γιατί το iban είναι ίδιο (μάλλον αναγνωρίζει μόνο τον εαυτό της σε αυτή τη περίπτωση). Οπότε θα στείλω κλασσικό έμβασμα.
    Δεν μπορείς να έχεις τα ίδια στοιχεία και στις δυο τράπεζες

  10. #6850
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να έχεις τα ίδια στοιχεία και στις δυο τράπεζες
    Εγώ είμαι εγώ και υποθέτουμε ότι δεν είμαι διχασμένη προσωπικότητα ή ότι δεν έχω δίδυμο αδερφό, πως γίνεται να έχω διαφορετικά στοιχεία σε κάθε τράπεζα; Απλώς δεν θα λειτουργεί το IRIS σε αυτή τη περίπτωση;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #6851
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι εγώ και υποθέτουμε ότι δεν είμαι διχασμένη προσωπικότητα ή ότι δεν έχω δίδυμο αδερφό, πως γίνεται να έχω διαφορετικά στοιχεία σε κάθε τράπεζα; Απλώς δεν θα λειτουργεί το IRIS σε αυτή τη περίπτωση;
    Με άλλο κινητό πχ μπορείς να το κάνεις

  12. #6852
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το iris (με τα ίδια στοιχεία) μπορεί να παραμένει ενεργό μόνο σε μια τράπεζα. Αυτή θα είναι η τελευταία τράπεζα που θα το ενεργοποιήσεις από την εφαρμογή της.

    Spoiler:
    Ένας μπακαλίστικος τρόπος -που μπορεί να δουλέψει-, είναι να ορίσεις διαφορετικό αριθμό κινητού στην εφαρμογή ibank pay. Βάζοντας έναν δεύτερο αριθμό δικό σου ή κάποιου στενού σου προσώπου, ίσως καταφέρεις να στείλεις χρήματα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας που είναι στο όνομα σου.

  13. #6853
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με άλλο κινητό πχ μπορείς να το κάνεις
    Δυστυχώς έχω 1 κινητό και έχω δηλώσει το ίδιο και στις 2 τράπεζες. Νομίζω το IRIS είναι αυτή η σχετικά νέα υπηρεσία που στέλνει λεφτά άμεσα ανάμεσα στις τράπεζες; Δεν καίγομαι να σταλθούν άμεσα και δεν θα μπω σε κόπο για αυτό το θέμα, και μιας και δεν μεσολαβεί σαββατοκύριακο τότε μπορώ να περιμένω 1-2 εργάσιμες μέρες. Τώρα παρατήρησα στην Εθνική ότι στο our έχει χρέωση 2 ευρώ για εξερχόμενο έμβασμα, στο shared έχει χρέωση 1 ευρώ αλλά δεν ξέρω πόσο θα χρεώσει η Πειραιώς για το εισερχόμενο έμβασμα. Οπότε τελικά το έστειλα με our. Αν πήγαινα στην τράπεζα που είναι σε άλλη πόλη για να σηκώσω τα χρήματα θα πλήρωνα 5 ευρώ βενζίνη συν τον χρόνο που θα έχανα στο πέρα δώθε, συν το ότι θα έπρεπε να πάω στην άλλη τράπεζα μετά για να τα καταθέσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 18-09-19 στις 16:33.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #6854
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχρονίζει μέσω ebanking (τουλάχιστον της Alpha), εκεί σου ζητάει να πληκτρολογήσεις s/n μετά να πατήσεις το κουμπί μια φορά και να βάλεις το 1ο OTP, μετά πρέπει να περιμένεις να σβήσει η οθόνη, όποτε πατάς για νεο OTP, το βάζεις και αυτό πατάς επόμενο και μετά σου ζητάει και ακόμα ενα OTP.

    Σε περίπτωση που το πάρει κάποιο παιδί και αρχίσει να πατάει συνεχώς το κουμπί, τότε πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία
    Σε αντίθεση με τον jkoukos, νομίζω πως είχα κάνει ακριβώς αυτή τη διαδικασία. Έγραψα τον σειριακό από πίσω και μετά έβαλα τον 1ο (ή και τον 2ο όπως λες) κωδικό. Ίσως θυμάμαι λάθος βέβαια και ήταν σε άλλη τράπεζα.

    Και εγώ το έχω το μηχανάκι ακόμη και τρέμω στην ιδέα του να τελειώσει η μπαταρία του (ή ακόμη χειρότερα να σταματήσει να τον δέχεται η ΕΤΕ). Υπάρχουμε και εμείς που θέλουμε να σταματήσουμε τα κινητά και δεν μπορούμε λόγω των τραπεζών.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #6855
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντίθεση με τον jkoukos, νομίζω πως είχα κάνει ακριβώς αυτή τη διαδικασία. Έγραψα τον σειριακό από πίσω και μετά έβαλα τον 1ο (ή και τον 2ο όπως λες) κωδικό. Ίσως θυμάμαι λάθος βέβαια και ήταν σε άλλη τράπεζα.

    Και εγώ το έχω το μηχανάκι ακόμη και τρέμω στην ιδέα του να τελειώσει η μπαταρία του (ή ακόμη χειρότερα να σταματήσει να τον δέχεται η ΕΤΕ). Υπάρχουμε και εμείς που θέλουμε να σταματήσουμε τα κινητά και δεν μπορούμε λόγω των τραπεζών.
    Μπαταρία αλλάζει, το είχα κάνει σε αυτό της alpha, αλλά τελικά το ακύρωσε η alpha σε όλους τους ιδιώτες

Σελ. 457 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 437447452455456457458459462467477 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας