Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
441. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    180 40,82%
  • Εθνική Τράπεζα

    207 46,94%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    229 51,93%
  • Attica Bank

    14 3,17%
  • Eurobank

    159 36,05%
  • Άλλη

    26 5,90%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,72%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 756 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 736746751754755756757758761766 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.326-11.340 από 11575

Θέμα: e-banking

  1. #11326
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά μια διόρθωση, γιατί όταν γράφουμε στα Ελληνικά κάποιες λέξεις χαλάμε μερικές φορές και το νόημα.
    Άλλο το CEO (που υποθέτω ήθελες να γράψεις) και άλλο το ΣΕΟ (SEO). Eντελώς διαφορετικές δουλειές και ρόλοι.
    Ναι προφανως εννοουσα CEO/ΣΕΟ/ΤΣΕΟ εις την βαρβαρικη. Αλλωστε οταν αναφερεσαι σε ρολο (T)ΣΕΟ με εξωπραγματικη αμοιβη που ειναι επιλογη του τρεχοντος (T)ΣΕΟ μαγαζιου που θα ελεγχει τη νεα εταιρεια και της διοικησης του μετοχου στο εξωτερικο δεν μπορει να αναφερεσαι σε δευτερο-τριτο ρολο στην εταιρεια, με αυτους ασχολειται κατα κανονα το τοπικο/regional/global hr και η εδω διοικηση, εφοσον αυτη πρωτα εχει στελεχωθει.

    Αν αναφερεσαι σε Search Engine Optimization (SEO) officer προφανως και δεν θα ηταν ρολος για να ασχοληθει ο οποιος Μεγαλου ή απευθειας η διοικηση του μετοχου απο το εξωτερικο.
    Δες το δηλαδη και στο πλαισιο του ευρυτερου context της προτασης.

    Παντως με οσους επικοινωνω ολα αυτα τα χρονια και γραφω ΣΕΟ στα ελληνικα για να μην αλλαζω πληκτρολογιο/typing καταλαβαινουν απευθειας CEO

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό. Καλά κάνεις και τα γράφεις όλα αυτά διότι δεν είχα ιδέα. Συνεπώς, μόνη αξιόπιστη λύση κάτι από το εξωτερικό, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι σοβαρό.
    Δυστυχως οχι και δυστυχως και απεξω υπαρχει αρκετη μαυριλα. Λ.χ. οι Ιταλοι ειναι χειροτεροι απο εμας σε αρκετα πραγματα στο financial services.

  2. #11327
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και το next by nbg στο play store σαν ψηφιακή τράπεζα αλλά δεν δίνει δυνατότητα ακόμα να την χρησιμοποιούν και οι παλαιοί πελάτες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο το next. Στο site της Εθνικής δεν βρίσκω καμία αναφορά.
    Σε απαντηση σε κριτικη στο play store, γραφουν:
    Το Νext είναι σχεδιασμένο για να προσφέρει στον νέο πελάτη με την εγγραφή του τα βασικά τραπεζικά προϊόντα που θα του επιτρέψουν να κάνει τις καθημερινές του συναλλαγές. Ωστόσο επειδή το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και από υφιστάμενους πελάτες, πολύ σύντομα θα δώσουμε την επιλογή σύνδεσης υφιστάμενου λογαριασμού Εθνικής κατά την εγγραφή.
    το έδωσαν στην αρχή και για παλιούς αλλά κάτι δεν είχαν υπολογίσει σωστά στα test cases!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Εθνική έχει και νέα mobile εφαρμογή που λέγεται Next και αντικατέστηκε από χτες 6/2 την καταργημένη iBank Pay

    Προσοχή σε όποιον την βάλει, αν είσαι υπάρχον πελάτης, μόλις κάνεις login σου δημιουργεί νέο λογαριασμό και νέα χρεωστική κάρτα

    Δυσλειτουργία του συστήματος λέει και θα βγάλει απόφαση η τράπεζα τι θα γίνουν αυτοί οι λογαριασμοί και οι κάρτες που δημιουργήθηκαν χωρίς λόγο

  3. #11328
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχεις ξοδέψει Χ χρήματα για να πάρεις αντίγραφα συναλλαγών από τις τράπεζες (κάποια μπλε τράπεζα χρεώνει μέχρι και 9€ τη ΣΕΛΙΔΑ!! Κάποια άλλη πράσινη χρεώνει κάποια κατοστάρικα αν οι συναλλαγές δεν είναι στο ηλεκτρονικό αρχείο και θα πρέπει να ανατρέξουν στο ΦΥΣΙΚΟ αρχείο της τράπεζας, aka χαρτιά), Να θυμάστε πως η εφορία συνήθως στέλνει εντολές ελέγχου τον ΕΚΤΟ χρόνο. Δηλαδή αν θέλει να ελέγξει τη χρήση του 2023, θα στείλει εντολή ελέγχου κατά τον Μάιο-Ιούνιο του έτους 2029.
    Καταρχάς ευχαριστώ για τα posts σου γιατί έχω μάθει πολλά.
    Θέλω να σταθώ σε αυτό λίγο, επειδή είμαι παθών και πλήρωσα πριν πολλά χρόνια 9€ τη σελίδα στη Eurobank (εγώ για την ακρίβεια θυμάμαι ότι πλήρωσα 10 αλλά μπορεί να το στρογγυλοποίησα στο μυαλό μου πάνε και 10 ή περισσότερα χρόνια ).
    Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να αποφεύγουμε αυτές τις χρεώσεις; Πρέπει να κατεβάζουμε όλο το ιστορικό μια φορά το χρόνο; (επειδή μετά τους 12 μήνες χάνεται)
    Απλά το ιστορικό αρκεί, ή και πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς για να του δώσουν τα συγκεκριμένα στοιχεία κάθε κίνησης;
    Και ποιες τράπεζες χρεώνουν λιγότερο από τα 9€ της Eurobank και τα κατοστάρικά της Εθνικής (υποθέτω η πράσινη είναι η Εθνική);
    Τώρα που το σκέφτομαι η μπλέ μπορεί να είναι και η Alpha. Πιο συγκεκριμένα γράψε.

  4. #11329
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καταρχάς να πω πως στην Πειραιώς υπάρχει επιλογή να σου στέλνει 1 φορά το μήνα τις κινήσεις του προηγούμενου. Εγώ έχω βάλει κάθε 1 του μήνα να μου έρχεται email με τις κινήσεις των λογαριασμών μου, οπότε τα έχω κρατημένα ανά μήνα. Δυστυχώς σε Eurobank και Alpha που έχω λογαριασμούς δεν έχω δει κάποια τέτοια επιλογή.

  5. #11330
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ για τα posts σου γιατί έχω μάθει πολλά.
    Θέλω να σταθώ σε αυτό λίγο, επειδή είμαι παθών και πλήρωσα πριν πολλά χρόνια 9€ τη σελίδα στη Eurobank (εγώ για την ακρίβεια θυμάμαι ότι πλήρωσα 10 αλλά μπορεί να το στρογγυλοποίησα στο μυαλό μου πάνε και 10 ή περισσότερα χρόνια ).
    Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να αποφεύγουμε αυτές τις χρεώσεις; Πρέπει να κατεβάζουμε όλο το ιστορικό μια φορά το χρόνο; (επειδή μετά τους 12 μήνες χάνεται)
    Απλά το ιστορικό αρκεί, ή και πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς για να του δώσουν τα συγκεκριμένα στοιχεία κάθε κίνησης;
    Και ποιες τράπεζες χρεώνουν λιγότερο από τα 9€ της Eurobank και τα κατοστάρικά της Εθνικής (υποθέτω η πράσινη είναι η Εθνική);
    Τώρα που το σκέφτομαι η μπλέ μπορεί να είναι και η Alpha. Πιο συγκεκριμένα γράψε.
    Από το ebanking μου στον κύριο λογαριασμό μας με τις κινήσεις. Κρατάω ιστορικό ανά δίμηνο, το κατεβάζω σε pdf και το εκτυπώνω το βάζω σε ένα ντοσιέ με ζελατίνες μαζεμενα ανά έτος.

  6. #11331
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να πω πως στην Πειραιώς υπάρχει επιλογή να σου στέλνει 1 φορά το μήνα τις κινήσεις του προηγούμενου. Εγώ έχω βάλει κάθε 1 του μήνα να μου έρχεται email με τις κινήσεις των λογαριασμών μου, οπότε τα έχω κρατημένα ανά μήνα. Δυστυχώς σε Eurobank και Alpha που έχω λογαριασμούς δεν έχω δει κάποια τέτοια επιλογή.
    Ενδιαφέρον!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το ebanking μου στον κύριο λογαριασμό μας με τις κινήσεις. Κρατάω ιστορικό ανά δίμηνο, το κατεβάζω σε pdf και το εκτυπώνω το βάζω σε ένα ντοσιέ με ζελατίνες μαζεμενα ανά έτος.
    Αλλά μόνο λίστα με τις κινήσεις, όχι τα στοιχεία κάθε κίνησης, σωστά;
    Η ερώτηση πάει και στους 2.

  7. #11332
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να αποφεύγουμε αυτές τις χρεώσεις; Πρέπει να κατεβάζουμε όλο το ιστορικό μια φορά το χρόνο; (επειδή μετά τους 12 μήνες χάνεται)
    Απλά το ιστορικό αρκεί, ή και πάλι θα χρειαστεί να πληρώσει κανείς για να του δώσουν τα συγκεκριμένα στοιχεία κάθε κίνησης; Και ποιες τράπεζες χρεώνουν λιγότερο από τα 9€ της Eurobank και τα κατοστάρικά της Εθνικής (υποθέτω η πράσινη είναι η Εθνική); Τώρα που το σκέφτομαι η μπλέ μπορεί να είναι και η Alpha. Πιο συγκεκριμένα γράψε.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:
    • κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
    • για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
    • αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
    • στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
    • τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
    • φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

    Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

    Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει

  8. #11333
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον!




    Αλλά μόνο λίστα με τις κινήσεις, όχι τα στοιχεία κάθε κίνησης, σωστά;
    Η ερώτηση πάει και στους 2.
    Αν εννοείς να σου γράφει το ΙΒΑΝ αυτού που σου έστειλε έμβασμα νομίζω όχι. Γράφει ώρα, το ποσόν, κάποιο σχολιο η τον τύπο συναλλαγής. Πχ αν ο άλλος σου καταθέσει το ενοίκιο η τον μισθό σου ή την σύνταξη στο λέει, αλλά όχι το IBAN του αποστολέα.

  9. #11334
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς να σου γράφει το ΙΒΑΝ αυτού που σου έστειλε έμβασμα νομίζω όχι. Γράφει ώρα, το ποσόν, κάποιο σχολιο η τον τύπο συναλλαγής. Πχ αν ο άλλος σου καταθέσει το ενοίκιο η τον μισθό σου ή την σύνταξη στο λέει, αλλά όχι το IBAN του αποστολέα.
    Λογικό, αλλά και πάλι σίγουρα βοηθάει.
    Τουλάχιστον μετά ξέρεις τι να ζητήσεις από την τράπεζα (και να πληρώσεις τα 9€ ).
    Η Πειραιώς ξέρει κανείς πόσο τα χρεώνει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:
    • κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
    • για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
    • αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
    • στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
    • τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
    • φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

    Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

    Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει
    Απλά άψογος. Ευχαριστώ.

  10. #11335
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον!




    Αλλά μόνο λίστα με τις κινήσεις, όχι τα στοιχεία κάθε κίνησης, σωστά;
    Η ερώτηση πάει και στους 2.
    Στην Πειραιώς εμφανίζει ότι θα έβλεπες με ανάλυση. Πχ σε μεταφορά θα φαίνονται τα ΙΒΑΝ, κωδικός συναλλαγής, και τυχόν σχόλια που σου έγραψαν.
    Το θέμα είναι να έχεις αποθηκευμένα τα ΙΒΑΝ γιατί δε σου γράφει ποιανού είναι, όποτε προσωπικά έχω πολλές φιλικές ονομασίες αποθηκευμένες στην Πειραιώς και όταν θα αναζητήσω το ΙΒΑΝ του θα ξέρω από ποιον είναι.

    - - - Updated - - -

    Και στην Πειραιώς πάντως είχε εννοείται χρέωση η εκτύπωση, αλλά όταν είχα ζητήσει πριν κάποια χρόνια δεν είχε τέτοια χρέωση. Άντε 1-2€ να ήταν το πολύ τότε τουλάχιστον

  11. #11336
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δηλαδή βρήκαμε τον ένα τομέα στον οποίο η Πειραιώς είναι όντως καλύτερη από τις άλλες.

  12. #11337
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Δεν μας λες ρε Tony_Ts, οι έλεγχοι που έχεις δεί τί είδη εισοδημάτων αφορούσαν και σε τι ποσοστό; πχ πόσο % ηταν οι έλεγχοι σε μισθωτούς, συνταξιούχους, ατομικές επιχειρήσεις και μελη προσωπικών εταιρειών, εισοδημάτων ακινήτων, κεφαλαίων;

    Κάτι καλά που πάντα ζητάω στην σύνταξη συμβολαιογραφικών εγγράφων συναλλαγών ακινήτων να φαίνεται ο αριθμός επιταγής και κρατάω επίσης έγχρωμα φωτοαντίγραφα των επιταγών...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 12-02-24 στις 01:58.

  13. #11338
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Δίκιο έχετε και θέλετε να είστε καλυμμένοι, αλλά ρε παιδιά αρχίζει να γίνεται σαν να δουλεύεις και part-time λογιστής του εαυτού σου.
    Το διακύβευμα είναι σίγουρα σημαντικό, αλλά δεν είναι προφανές ότι αξίζει τόση προληπτική προετοιμασία, για την περίπτωση πιθανού ελέγχου.
    Αυτό δε με την διατήτηση των χρεωστικών καρτών, δείχνει τον παραλογισμό του πού πρέπει να φτάσουμε για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες...

  14. #11339
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχίζει να γίνεται σαν να δουλεύεις και part-time λογιστής του εαυτού σου
    Αληθές απο την μί αποψη, αλλά από την άλλη τοη κύρια ασχολία του λογιστικού επαγγέλματος είναι η παρακολούθηση του λογιστικού κυκλώματος/ορθοτητα καταχωρισης συναλλαγών στα βιβλία και προετοιμασία των λογιστικών καταστάσεων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διακύβευμα είναι σίγουρα σημαντικό, αλλά δεν είναι προφανές ότι αξίζει τόση προληπτική προετοιμασία, για την περίπτωση πιθανού ελέγχου.
    Η αρχική μου σκέψη στο περι τηρησης αρχείων, ήταν και είναι η τήρηση αρχείων που δείχνουν την νόμιμη πηγή εισοδημάτων (προέλευση) και όχι γενικά για όλες τις συναλλαγές.

    Κάτι άλλο εξαιρετικής σημαντικότητας. Οι τράπεζες μειώνουν το κόστος τους μη εκδίδοντας έγχαρτα αντίγραφα κινήσεων. Οι πελάτες της θεωρούν οτι θα μπορούν να τα βρίσκουν *όλα* ηλεκτρονικά WIN-WIN ε;

    Αυτό στη ισχύει στη θεωρία. Πριν απο αρκετά χρόνια τα ebanking επέτρεπαν να κάνεις εμφανιση συναλλαγών αρκετά χρόνια πίσω. Απο τη στιγμή που αναβαθμίστηκαν τα ebanking και εφαρμόστηκαν cut-off times στην αποστολή εμβασμάτων [Θυμάμαι τον παλιο καλό καιρό μπορούσες να μετακινείς χρηματα με ημερομηνια αξίας και τις Κυριακές μεταξύ λογαριασμών σου. Νόμιζα πως ήταν feature....] αυτό σταμάτησε!

    Η κατάργηση ηλεκτρονικής πρόσβασης σε παλαιότερες συναλλαγές έγινε με εντολή της διοίκησης, έτσι ώστε να μπορεί να εφαρμοστεί η εμπορική πολιτική στην λήψη σχετικών αντιγράφων. Έτσι οι τράπεζες βασίζονται στο γεγονός οτι εσύ δεν κατεβάσεις ηλεκτρονικά αντίγραφα συναλλαγών και όταν τα χρειαστείς σε έντυπη μορφή και αυτά δεν θα είναι πλέον προσβάσιμα ηλεκτρονικά θα σε χρεώνουν 9 ευρώ ανα σελίδα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 12-02-24 στις 12:11.

  15. #11340
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:
    • κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
    • για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
    • αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
    • στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
    • τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
    • φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

    Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

    Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει
    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά είναι παρανοϊκά.

    Και φυσικά, δεν λέω παρανοϊκό εσένα, αλλά ότι πρέπει να αναγκάζεται ένας ένθρωπος να κάνει όλα αυτά, για να μην κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

Σελ. 756 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 736746751754755756757758761766 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας