Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 764 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 744754759762763764765766769 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.446-11.460 από 11566

Θέμα: e-banking

  1. #11446
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μου ήρθε email από τη Eurobank και μεταξύ άλλων έγραφε:



    Οπότε αν καταλαβαίνω πήρε παράταση η έναρξη του My Blue Advantage.
    Φαίνεται πως αρκετοί έκλεισαν τους λογαριασμούς τους...

  2. #11447
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αιτηθηκες εσύ να πας στο my blue advantage η λενε οτι θα στο κάνουν μόνοι τους;
    Είχαν βγάλει ανακοίνωση ότι σταδιακά θα κάνουν την αλλαγή για όλους.

  3. #11448
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    και εγω παω για κλεισιμο λογαριασμου στην eurobank σε λιγες μερες,η εμπειρια μου μαζι τους ειναι κακιστη.η ιστορια μου εχει ως εξης.

    εμεις ειχαμε λογαριασμους στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο το οποιο αγοραστηκε απο την eurobank,ειχαμε κλεισει αμεσα ολους μας τους λογαριασμους μετα την εξαγορα γιατι δεν θελαμε να ειμαστε πελατες της eurobank,δυστυχως ομως ενας λογαριασμος που ειναι στο ονομα μου δεν εκλεισε ποτε με δικη τους ευθυνη επι 10 χρονια,ο λογος ουτε αυτοι ξερουν,στον κλεισμενο λογαριασμο μπηκαν απο λαθος καποια χρηματα,το λαθος αυτο φανερωσε το οτι δεν εγινε ποτε κλεισιμο,πανικοβλητοι με καλουσαν να παω αμεσα να διορθωσω το λαθος τους και να μου ανοιξουν υποχρωτικα αλλον λογαριασμο ωστε να παρω τα χρηματα,μεχρι και στον νεο λογαριαμσο εκαναν παλι λαθος στην εκδοση της χρεωστικης οπου με υποχρεωσαν σε νεα εκδοση με επιστριφη του ποσου 6 ευρω σε λιγες οπως και εγινε,ελπιζω να κλεισει αυτην τη φορα μια και καλη.

    για εμενα εθνικη τραπεζα και τιποτα αλλο.

  4. #11449
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tol1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω παω για κλεισιμο λογαριασμου στην eurobank σε λιγες μερες,η εμπειρια μου μαζι τους ειναι κακιστη.η ιστορια μου εχει ως εξης.

    εμεις ειχαμε λογαριασμους στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο το οποιο αγοραστηκε απο την eurobank,ειχαμε κλεισει αμεσα ολους μας τους λογαριασμους μετα την εξαγορα γιατι δεν θελαμε να ειμαστε πελατες της eurobank,δυστυχως ομως ενας λογαριασμος που ειναι στο ονομα μου δεν εκλεισε ποτε με δικη τους ευθυνη επι 10 χρονια,ο λογος ουτε αυτοι ξερουν,στον κλεισμενο λογαριασμο μπηκαν απο λαθος καποια χρηματα,το λαθος αυτο φανερωσε το οτι δεν εγινε ποτε κλεισιμο,πανικοβλητοι με καλουσαν να παω αμεσα να διορθωσω το λαθος τους και να μου ανοιξουν υποχρωτικα αλλον λογαριασμο ωστε να παρω τα χρηματα,μεχρι και στον νεο λογαριαμσο εκαναν παλι λαθος στην εκδοση της χρεωστικης οπου με υποχρεωσαν σε νεα εκδοση με επιστριφη του ποσου 6 ευρω σε λιγες οπως και εγινε,ελπιζω να κλεισει αυτην τη φορα μια και καλη.

    για εμενα εθνικη τραπεζα και τιποτα αλλο.
    Και εμένα οι λογαριασμοί μου ήταν από το ταχυδρομικό ταμιευτήριο. Αργότερα πήγα μια φορά μόνο στην eurobank για επικαιροποιηση, για να κλείσω τον έναν λογαριασμό και να κρατήσω τον άλλον με ebanking δεν αντιμετώπισα κάποιο άλλο πρόβλημα. Με το ταμιευτήριο πιο παλιά είχαν συμβεί διαφορα, έκαναν λάθος τον αριθμό της οδού μου και με καλούσαν συνέχεια και έπρεπε να πάρω άδεια για να πάω να το αλλάξουν, περίμενα εκεί μέσα μισή ώρα στην αναμονή στα γραφεία για να με εξυπηρετήσει η υπάλληλος

    Αυτά βέβαια που περιγράφεις εσύ είναι τραγικά...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχαν βγάλει ανακοίνωση ότι σταδιακά θα κάνουν την αλλαγή για όλους.
    Ωχ... Αυτό δεν το ήξερα, νόμιζα ότι μόνο όσοι επέλεξαν οι ίδιοι να είναι σε αυτό το είδος λογαριασμού θα τους χρεώνει. Με βλέπω να τα κλείνω όλα και να μεταφέρω τα λεφτά στην Αττικής που έχουμε πολλούς λογαριασμούς.

  5. #11450
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αιτηθηκες εσύ να πας στο my blue advantage η λενε οτι θα στο κάνουν μόνοι τους;
    Όχι δεν εχω κάνει τίποτα μέχρι τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται πως αρκετοί έκλεισαν τους λογαριασμούς τους...
    Το θέμα είναι πως μάλλον θέλουν να αποδεσμευτούν από λογαριασμούς που δε χρησιμοποιούνται. Δε ξέρω για ποιον λόγο όμως να το κάνουν αυτό.
    Θεωρώ πως σε λίγο καιρό θα αρχίσουν και οι άλλες. Εγώ ήδη ξεκίνησα να κλείνω λογαριασμούς που δε χρησιμοποιώ.

  6. #11451
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αυτοί που έχουν αφήσει ανενεργους λογαριασμούς καλώς να τους κλεισουν, οι υπόλοιποι τι φταίνε είναι το θέμα. Κρατάω τον λογαριασμό της eurobank μόνο και μόνο επειδή κατατίθενται εκεί ετησίως μερίσματα μετοχών εμένα και της μητέρας μου, δεν είχε η εταιρεία λογαριασμό σε alpha και Αττικής και θα με χρεώναν προμήθεια. Τώρα από ότι φαίνεται θα μας χρεώνουν ανά μήνα στην eurobank, στην alpha έχουμε την θυρίδα οπότε και εκεί αναγκαστικά λογαριασμό για να βάζουμε κάθε έτος το τέλος πληρωμής, μετά θα αρχίσουν και εκεί χρέωση. Είναι μεγάλη αλητεία αυτό που κάνουν και πρέπει να το μπλοκάρει η κυβέρνηση, ο πολίτης δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός δικαστηρίων που ξέρουμε τι θα πάρει....

  7. #11452
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι πως μάλλον θέλουν να αποδεσμευτούν από λογαριασμούς που δε χρησιμοποιούνται.
    Μπά οχι δεν παίζει έχουν αρκετό address space για αριθμοδότηση λογαριασμών. Απλώς θέλουν να αυξήσουν τα έσοδά τους!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε αν καταλαβαίνω πήρε παράταση η έναρξη του My Blue Advantage.
    Νομίζω οτι η διοίκηση της Eurobank δοκιμάζει να δει πως θα το πάρει ο κόσμος. Τρομάζει μόνο και στην ιδέα οτι μπορεί να γίνεται διακοπή στη σχέση και να κλείνονται μαζικά λογαριασμοί γι αυτό το λόγο.

    Ίσως να εδωσε την παραταση για να δεί πως θα πάει το μέτρο αυτό. Ίσως για να δώσει χρόνο σε όσους είχαν ξεχασμένους λογαρισμούς, να πάνε να τους κλείσουν.

    Αν το κάνουν όλες οι τράπεζες αυτό, τότε θα μεταβώ για εισπράξεις (απο Ελλάδα) σε payzy και αγορές πιθανώς από Transferwise.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρατάω τον λογαριασμό της eurobank μόνο και μόνο επειδή κατατίθενται εκεί ετησίως μερίσματα μετοχών εμένα και της μητέρας μου
    Μήπως να δείς για μεταφορά του χαρτοφυλακίου σου αλλού;

    Υπάρχει και Viva (που ακόμη θέλει ελληνικούς αριθμούς κινητού) και διαβιβάζει (ως ελληνική) τα στοιχεία των αγορών αυτόματα στο ε1.

  8. #11453
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Το My Blue Advantage αναφέρουν στο site της EUROBANK ότι θα το εφαρμόσουν σε όλους σταδιακά αλλά δεν θα το χρεώνουν σε μερικές εξαιρέσεις (όσοι ενδιαφέρεστε θα τις βρείτε στο site της) , από ότι λέτε πήρε παράταση, ελπίζω γενικά να το πάρουν πίσω και να μην εφαρμόσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες ανάλογες χρεώσεις στην συνέχεια.

    Από όλες τις τράπεζες και από αυτές που δεν υπάρχουν πια έχω να διηγηθώ ευτράπελα αλλά σε επίπεδο κακής συμπεριφοράς ο τραμπούκος διευθυντής καταστήματος της Eurobank ξεπέρασε τους πάντες by far. Βέβαια ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν είμαι σαν την (φανταστική) πλειοψηφία πλέον των Ελλήνων πολιτών μεγαλοκαταθέτης ή μεγαλοεπενδυτής (χωρίς λεφτά) για να μου συμπεριφέρονται με το σεις και με το σας.

    Η Eurobank με την μετάβαση των λογαριασμών από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τα είχε και τα έχει κάνει μαντάρα και μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που πολλοί έψαχναν τα τελευταία χρόνια (όσο υπήρχαν επιτόκια καταθέσεων έστω και απειροελάχιστα) τί είναι αυτοί οι λογαριασμοί Eurobank που εμφανίζονται τόκοι στις φορολογικές τους δηλώσεις και όταν πήγαιναν στην Eurobank να ρωτήσουν δεν έβγαζαν άκρη και μερικοί από όσους έβγαλαν άκρη ήταν λογαριασμοί που ενώ πήγε ένα δικαιούχος μόνο να τον τακτοποιήσει από Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο σε Eurobank και ενώ ο νέος λογαριασμός Εurobank ανέφερε σαν μόνο δικαιούχο αυτόν τον έναν που πήγε και όχι και τους παλιούς συνδικαιούχους στην εφορία εμφανίστηκαν οι τόκοι καταθέσεων και για όλους τους υπόλοιπους και στις δηλώσεις τους. Και όχι οι λογαριασμοί αυτοί δεν εμφανίζονταν ακόμα και σε αυτούς που είχαν e-banking με άλλον λογαριασμό στην Eurobank ότι είναι συνδικαιούχοι, γενικά πολλές φορές δεν εμφανίζονταν στα συστήματα τους στην Eurobank όπως έλεγαν. Άντε βγάλτε άκρη μετά άμα αυτοί οι τόκοι δηλώνονταν και από αυτούς που τους επιβάρυναν την φορολογική δήλωση.

    Τώρα ψηφιακές τράπεζες και πορτοφόλια, ελληνικά και ξένα και τουρλού, γενικά δεν ακούω και δεν διαβάζω και εκεί τα καλύτερα. Viva αναφέρθηκαν εδώ πολλά πριν μερικά μηνύματα, payzy ένα σωρό περιπτώσεις διπλών χρεώσεων, revolut κτλ. εξωτερικού άμα κάτσει πρόβλημα και εκεί άντε να βγάλεις άκρη με το support.

    Πλέον έχω μείνει μόνο με Εθνική απλά επειδή έτυχε όχι ότι την ξεχωρίζω και πολύ από τις υπόλοιπες και ίσως εάν δεν βάλουν χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού να ανοίξω ξανά σε Πειραιώς για εναλλακτική μόνο και μόνο επειδή με βολεύει λίγο παραπάνω τοποθεσιακά ας πούμε.

    Γενικά νομίζω πλέον ο καθένας καλύτερα να ξεδιαλέξει τους λογαριασμούς και τα πορτοφόλια του, ψηφιακά και μη, και ας κρατήσει μόνο όσα χρειάζεται, τον βολεύουν και ξέρει ότι θα χρησιμοποιεί.

  9. #11454
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxelaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το My Blue Advantage αναφέρουν στο site της EUROBANK ότι θα το εφαρμόσουν σε όλους σταδιακά αλλά δεν θα το χρεώνουν σε μερικές εξαιρέσεις (όσοι ενδιαφέρεστε θα τις βρείτε στο site της) , από ότι λέτε πήρε παράταση, ελπίζω γενικά να το πάρουν πίσω και να μην εφαρμόσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες ανάλογες χρεώσεις στην συνέχεια.

    Από όλες τις τράπεζες και από αυτές που δεν υπάρχουν πια έχω να διηγηθώ ευτράπελα αλλά σε επίπεδο κακής συμπεριφοράς ο τραμπούκος διευθυντής καταστήματος της Eurobank ξεπέρασε τους πάντες by far. Βέβαια ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν είμαι σαν την (φανταστική) πλειοψηφία πλέον των Ελλήνων πολιτών μεγαλοκαταθέτης ή μεγαλοεπενδυτής (χωρίς λεφτά) για να μου συμπεριφέρονται με το σεις και με το σας.

    Η Eurobank με την μετάβαση των λογαριασμών από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τα είχε και τα έχει κάνει μαντάρα και μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που πολλοί έψαχναν τα τελευταία χρόνια (όσο υπήρχαν επιτόκια καταθέσεων έστω και απειροελάχιστα) τί είναι αυτοί οι λογαριασμοί Eurobank που εμφανίζονται τόκοι στις φορολογικές τους δηλώσεις και όταν πήγαιναν στην Eurobank να ρωτήσουν δεν έβγαζαν άκρη και μερικοί από όσους έβγαλαν άκρη ήταν λογαριασμοί που ενώ πήγε ένα δικαιούχος μόνο να τον τακτοποιήσει από Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο σε Eurobank και ενώ ο νέος λογαριασμός Εurobank ανέφερε σαν μόνο δικαιούχο αυτόν τον έναν που πήγε και όχι και τους παλιούς συνδικαιούχους στην εφορία εμφανίστηκαν οι τόκοι καταθέσεων και για όλους τους υπόλοιπους και στις δηλώσεις τους. Και όχι οι λογαριασμοί αυτοί δεν εμφανίζονταν ακόμα και σε αυτούς που είχαν e-banking με άλλον λογαριασμό στην Eurobank ότι είναι συνδικαιούχοι, γενικά πολλές φορές δεν εμφανίζονταν στα συστήματα τους στην Eurobank όπως έλεγαν. Άντε βγάλτε άκρη μετά άμα αυτοί οι τόκοι δηλώνονταν και από αυτούς που τους επιβάρυναν την φορολογική δήλωση.

    Τώρα ψηφιακές τράπεζες και πορτοφόλια, ελληνικά και ξένα και τουρλού, γενικά δεν ακούω και δεν διαβάζω και εκεί τα καλύτερα. Viva αναφέρθηκαν εδώ πολλά πριν μερικά μηνύματα, payzy ένα σωρό περιπτώσεις διπλών χρεώσεων, revolut κτλ. εξωτερικού άμα κάτσει πρόβλημα και εκεί άντε να βγάλεις άκρη με το support.

    Πλέον έχω μείνει μόνο με Εθνική απλά επειδή έτυχε όχι ότι την ξεχωρίζω και πολύ από τις υπόλοιπες και ίσως εάν δεν βάλουν χρεώσεις διατήρησης λογαριασμού να ανοίξω ξανά σε Πειραιώς για εναλλακτική μόνο και μόνο επειδή με βολεύει λίγο παραπάνω τοποθεσιακά ας πούμε.

    Γενικά νομίζω πλέον ο καθένας καλύτερα να ξεδιαλέξει τους λογαριασμούς και τα πορτοφόλια του, ψηφιακά και μη, και ας κρατήσει μόνο όσα χρειάζεται, τον βολεύουν και ξέρει ότι θα χρησιμοποιεί.
    Ολα φιλε μου ξεκινησαν τις εποχες τελη 90 που αρχισε η Γιουρομπανκ και μετα επι Πειραιως επι Σαλλα, που αυτα τα δυο περιπτερα αντιμετωπισαν το αντικειμενο δραστηριοτητας τους ως πωλησεις/promotion και τους υπαλληλους τους ως τηλεπωλητες/τηλευαγγελιστες.
    Το αποτελεσμα επι δεκαετιες να τους νοιαζει μονο η πωληση αχρηστων και αχρειαστων συνοδευτικων υπηρεσιων και οχι η καθαρη μπιζνα της πιστης που ειναι και η βασικη μπιζνα ενος πιστωτικου ιδρυματος.

    Φανηκε περιτρανα με τις συγχωνευσεις της Πειραιως με τις Κυπριακες που οι της Πειραιως δεν ειχαν ιδεα πως να ανοιγουν δανεια, καρτες, ρυθμισες, πληρωμες στα συστηματα της ιδιας τους της τραπεζας ή να κατευθυνουν πελατες και τα ειχαν μαθει σε χρονο dt τα παιδια των Κυπριακων (γιατι τα επαιζαν ηδη στα δαχτυλα) ή ακομα και οι Αγροτικαριοι.
    Δεν συζητω για το ασκερι της Γιουρομπανκ και ειδικα των Open 24, ο καλυτερος πουλουσε τη μανα του στο διαολο για προμηθεια.

    Ξερεις τι βρισιδι τρωνε οι υπαλληλοι στα καταστηματα απο διευθυντες και περιφερειακους επι πολλα χρονια γιατι δεν πουλουσαν εξτρα προιοντα και υπηρεσιες παρατραπεζικα. Ξερεις τι εξευτελισμο ανθρωπινης υπαρξης και αξιοπρεπειας? Και δεν αντιδρουσε κανενας γιατι ειχε αναγκη τη δουλεια.

    Οι περισσοτεροι εκ των τραπεζικων στελεχων ιδιως αυτων των ευαγων ιδρυματων επρεπε να σαπιζουν στον Κορυδαλλο με το νομο περι ευθυνης τραπεζικων στελεχων και για αυτο και τον ειχαν παγωσει επι χρονια για να μπορεσουν να ξεπλυνουν και ολη τη χαβρα των κοκκινων και του Ηρακλη.

    Μεγαλη αμαρτια και τα Σοδομα και τα Γομορα τα δηθεν τραπεζικα ιδρυματα εν Ελλαδι. Επαψαν να ειναι τραπεζικα ιδρυματα καπου στα τελη του 90 και μετατραπηκαν σε φαστ φουνταδικα ανεξασφαλιστων καταναλωτικων δανειων και καρτων χωρις πιστοληπτικους ελεγχους και σε σουπερμαρκετ παρατραπεζικων και αντασφαλιστικων απατεωνο προιοντων τυπου unit linked και λοιπων protection coverages ή παιδιων και μελλον και αλλες τετοιες αηδιες που απλα τρωνε λεφτα απο τους πελατες τους αλλα εισπραττουν για παρτη τους παχυλες προμηθειες.

  10. #11455
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    στ φουνταδικα ανεξασφαλιστων καταναλωτικων δανειων και καρτων χωρις πιστοληπτικους ελεγχους
    Καλά τα λές αγαπητέ. Επιασες το Open24, για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι H όλη φάση θυμίζει αυτό. Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω αυτό και αυτό ή αυτό (αν και offtopic)

    Τα "ευαγή ιδρύματα". Αυτά που γράφεις και η συζήτηση περί φορολογικών ελέγχων που είχε προηγηθεί εξηγεί το "παραγωγικό/αναπτυξιακό" μοντέλο της σύγχρονης Ελλάδος. Τζόγος και υπονόμευση του μέλλοντος. Ο ένας κλέβει τον άλλο και όλοι μαζί το κράτος.

    Spoiler:
    Οταν είσαι άπληστος και κόβεις απο την ασφάλεια συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τα σχόλια τα λένε όλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 13-03-24 στις 08:56.

  11. #11456
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αχ, ωραίες διαφημίσεις που μας φαίνονται cult σήμερα. Η περίοδος που δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ μου για το τι τηλεοπτική διαφήμιση έπεφτε σε δάνεια και κάρτες ήταν το 2004 με τους ολυμπιακούς. Έβαζαν όλα τα ιδρύματα και την σημαια των ολυμπιακών η ένα στεφάνι στις διαφημίσεις τους, "δάνειο με το τάδε επιτόκιο από την τράπεζα τάδε, χορηγό των αγώνων μπλα μπλα". Δύο χρόνια αργότερα με είχαν πλησιάσει στην σχολή μου πωλητές από τράπεζα (τοτε citybank) και μου εξέδωσαν πιστωτική μέσα στην σχολή μου, ανηξερος και εγώ τότε, αλλα μου έλεγαν αλλα καταλάβαινα έκρυβαν πράγματα, ευτυχώς η κάρτα δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από εμένα, κι όταν ήρθε λογαριασμός πληρωμής για την συνδρομή ένα 20ρικο πήγαμε με συγγενή μου να την ακυρώσουμε να δώσουμε το 20ρικο και να τους κράξει ο συγγενής μου. Αλλά τελικά δεν μας ζήτησαν τα λεφτά και την ακύρωσαν, μόνο με επικοινωνία μέσω τηλεφώνου από ένα γραφείο με υπάλληλο σε άλλο γραφείο, φοβόντουσαν το κραξιμο από τους γονείς των φοιτητών. Δυστυχως άλλοι φοιτητές την πάτησαν χειρότερα, έκαναν αγορές "τσαμπε" χιλιάδων ευρώ και κλήθηκαν αργότερα να τα πληρώσουν. Έβγαζε και εκπομπές ο Τριανταφυλοπουλος. Αμφιβάλλω σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού αν συνέβαιναν τέτοια πράγματα.

  12. #11457
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ, ωραίες διαφημίσεις που μας φαίνονται cult σήμερα. Η περίοδος που δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ μου για το τι τηλεοπτική διαφήμιση έπεφτε σε δάνεια και κάρτες ήταν το 2004 με τους ολυμπιακούς. Έβαζαν όλα τα ιδρύματα και την σημαια των ολυμπιακών η ένα στεφάνι στις διαφημίσεις τους, "δάνειο με το τάδε επιτόκιο από την τράπεζα τάδε, χορηγό των αγώνων μπλα μπλα". Δύο χρόνια αργότερα με είχαν πλησιάσει στην σχολή μου πωλητές από τράπεζα (τοτε citybank) και μου εξέδωσαν πιστωτική μέσα στην σχολή μου, ανηξερος και εγώ τότε, αλλα μου έλεγαν αλλα καταλάβαινα έκρυβαν πράγματα, ευτυχώς η κάρτα δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από εμένα, κι όταν ήρθε λογαριασμός πληρωμής για την συνδρομή ένα 20ρικο πήγαμε με συγγενή μου να την ακυρώσουμε να δώσουμε το 20ρικο και να τους κράξει ο συγγενής μου. Αλλά τελικά δεν μας ζήτησαν τα λεφτά και την ακύρωσαν, μόνο με επικοινωνία μέσω τηλεφώνου από ένα γραφείο με υπάλληλο σε άλλο γραφείο, φοβόντουσαν το κραξιμο από τους γονείς των φοιτητών. Δυστυχως άλλοι φοιτητές την πάτησαν χειρότερα, έκαναν αγορές "τσαμπε" χιλιάδων ευρώ και κλήθηκαν αργότερα να τα πληρώσουν. Έβγαζε και εκπομπές ο Τριανταφυλοπουλος. Αμφιβάλλω σε κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού αν συνέβαιναν τέτοια πράγματα.
    Και ο αδερφός μου έβγαλε έτσι πιστωτική της Citibank από πωλητές μέσα στη σχολή και δεν το μετάνιωσε ποτέ γιατί με την πιστωτική μπόρεσε να κάνει αγορές πραγμάτων που χρειαζόταν από το Internet και να γλιτώσει λεφτά (εποχές που τα φυσικά καταστήματα ήταν πολύ πιο ακριβά), να κλείσει εισιτήρια κλπ.
    Αν το άλλο το βλαμμένο πήγε και έκανε αγορές χιλιάδων ευρώ και μετά τις φόρτωσε στο μπαμπά να τις πληρώσει δε φταίει η Citibank.
    Ναι, δε θα έπρεπε να τις πουλάνε μέσα στη σχολή, αλλά άλλες εποχές τότε. Ο αδερφός ήταν 20 χρονών και ήθελε πιστωτική αλλά ντρεπόταν να πάει σε τράπεζα να ζητήσει, οπότε του έκατσε λουκούμι.

  13. #11458
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο αδερφός μου έβγαλε έτσι πιστωτική της Citibank από πωλητές μέσα στη σχολή και δεν το μετάνιωσε ποτέ γιατί με την πιστωτική μπόρεσε να κάνει αγορές πραγμάτων που χρειαζόταν από το Internet και να γλιτώσει λεφτά (εποχές που τα φυσικά καταστήματα ήταν πολύ πιο ακριβά), να κλείσει εισιτήρια κλπ.
    Αν το άλλο το βλαμμένο πήγε και έκανε αγορές χιλιάδων ευρώ και μετά τις φόρτωσε στο μπαμπά να τις πληρώσει δε φταίει η Citibank.
    Ναι, δε θα έπρεπε να τις πουλάνε μέσα στη σχολή, αλλά άλλες εποχές τότε. Ο αδερφός ήταν 20 χρονών και ήθελε πιστωτική αλλά ντρεπόταν να πάει σε τράπεζα να ζητήσει, οπότε του έκατσε λουκούμι.
    Οι πιστωτικές μου από την Citibank μεταφέρθηκαν στην Alpha Bank. Μέχρι σήμερα δεν με έχουν χρεώσει καμία συνδρομή. Μάλιστα η Diners, Visa το τότε τμήμα της καρτών της τράπεζας με είχε ενημερώσει ότι θα έχω δωρεάν συνδρομές εφόρου ζωής. Κάπου το έχω. Πρέπει να το βρω. να το σκανάρω και να το έχω υπόψη σε ενδεχόμενη χρέωση. Πήγαν να μου πασάρουν μια American Express τότε άλλά δεν την δέχθηκα. Αυτή μετά τον χρόνο θα είχε χρέωση.

  14. #11459
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο αδερφός μου έβγαλε έτσι πιστωτική της Citibank από πωλητές μέσα στη σχολή και δεν το μετάνιωσε ποτέ γιατί με την πιστωτική μπόρεσε να κάνει αγορές πραγμάτων που χρειαζόταν από το Internet και να γλιτώσει λεφτά (εποχές που τα φυσικά καταστήματα ήταν πολύ πιο ακριβά), να κλείσει εισιτήρια κλπ.
    Αν το άλλο το βλαμμένο πήγε και έκανε αγορές χιλιάδων ευρώ και μετά τις φόρτωσε στο μπαμπά να τις πληρώσει δε φταίει η Citibank.
    Ναι, δε θα έπρεπε να τις πουλάνε μέσα στη σχολή, αλλά άλλες εποχές τότε. Ο αδερφός ήταν 20 χρονών και ήθελε πιστωτική αλλά ντρεπόταν να πάει σε τράπεζα να ζητήσει, οπότε του έκατσε λουκούμι.
    Φταίει και παραφταιει και η citybank και το σύστημα με της έδωσε αυτό το δικαίωμα να μπαίνουν να βγάζουν κάρτες έτσι με μια ταυτότητα και να ζητάνε τα ρέστα από 18χρονα παιδιά.

    Αλλη αυτή η περίπτωση που λες εσύ, δεν ξέρω και τι ακριβώς είπανε στον αδερφό σου αλλά και πόσο ενημερωμενος ήταν οπότε αυτός εκμεταλλευτηκε την κατάσταση υπέρ του έχοντας γνώση. Εμεις δεν είχαμε καθόλου κάρτες τότε και δεν θέλαμε κιόλας, δεν ενημερωθηκαμε για τις υποχρεώσεις και πως λειτουργεί αυτό το σύστημα, ούτε μας έδωσαν αντίγραφο με τους όρους.

    Εμάς μας προμοταρανε αρχικά μια κάρτα ενός διεθνή οργανισμού φοιτητών, IESEC κάπως έτσι λεγόταν ο οποίος θα μας βοηθούσε σε κάτι και με την χρήση της κάρτας μέλους του οργανισμού θα μπορούμε να έχουμε δωρεάν διακοπές και εκπτώσεις σε καταστήματα και μπλα μπλα, ΑΛΛΆ παράλληλα πρέπει να εκδοθεί και η κάρτα της τράπεζας τάδε. Χρειαζόμαστε μόνο ταυτότητα, ίσως υπέγραψα και κάπου αλλά δεν το θυμάμαι τώρα, γλυκάθηκα πολύ νομίζοντας ότι θα πήγαινα τζάμπα διακοπές, μόλις μου λένε ότι θα χρειαστούμε ταυτότητα δίστασα, πετάγεται ο κολλητός μου και μου λέει πάω εγώ έξω να στην βγάλω φωτοτυπία περίμενε κι έρχομαι. Ντροπαλός εγώ τότε δεν κάθισα να ρωτήσω πολλά ή να πονηρευτω τι πήγαιναν να κάνουν, έπαιζαν τον παπά με τις δύο κάρτες για να σε μπερδέψουν ουσιαστικά και ήταν απαράδεκτοι.

    Οταν έφυγαν είπα ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα και περίμενα την κάρτα του άλλου οργανισμού που μου είπαν για να δω πως θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω, τελικά μόνο η πιστωτική ήρθε σπίτι ή άλλη ποτέ.

    Τότε το έκαναν αυτό σε πολλές σχολές. Είχα πετύχει ξανά πωλητές που μας μίλησαν για κάρτες και τους αρνήθηκα γιατί έβγαλα ήδη και την ακύρωσα.

  15. #11460
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιλάτε για την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 και ξεχνάτε την εποχή του ΠΑΣΟΚ και του "Τσοβόλα δώστα όλα".
    Οι νέοι της εποχής εκείνης μεγάλωσαν με τη λογική ότι οι τράπεζες χαρίζουν λεφτά και χρέωναν τις πιστωτικές των γονιών τους αλλά και τις δικές τους με απίθανες αγορές.
    Γνωρίζω γονείς που μετά την ακύρωση των καρτών διακανόνιζαν επί χρόνια την πληρωμή των οφειλών των παιδιών τους.

Σελ. 764 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 744754759762763764765766769 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας