Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
441. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    180 40,82%
  • Εθνική Τράπεζα

    207 46,94%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    229 51,93%
  • Attica Bank

    14 3,17%
  • Eurobank

    159 36,05%
  • Άλλη

    26 5,90%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,72%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 757 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 737747752755756757758759762767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.341-11.355 από 11575

Θέμα: e-banking

  1. #11341
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο έχετε και θέλετε να είστε καλυμμένοι, αλλά ρε παιδιά αρχίζει να γίνεται σαν να δουλεύεις και part-time λογιστής του εαυτού σου.
    Εγώ δε θα κάνω όλα αυτά που προτείνει ο Tony_Ts αλλά βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την σκέψη του και τη μέθοδό του.
    Για εμένα ήδη το να μου έρχονται οι κινήσεις και να έχω τη λίστα αποθηκευμένη στο email μου είναι τρομερό βοήθημα. Αν στο μέλλον χρειαστεί να σκάσω 9€ , τουλάχιστον η λίστα θα με βοηθήσει να ξέρω τι να ζητήσω.

    Αλήθεια πάντως, πόσο απαράδεκτο το ότι η τράπεζα δεν αφήνει για πάντα στο ebanking σου τη λίστα με όλες τις κινήσεις σου; Δεν κοστίζει τίποτα το storage το 2024.
    Σε ποια αρχή πρέπει να παραπονεθεί κανείς για αυτό;

  2. #11342
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά είναι παρανοϊκά.

    Και φυσικά, δεν λέω παρανοϊκό εσένα, αλλά ότι πρέπει να αναγκάζεται ένας ένθρωπος να κάνει όλα αυτά, για να μην κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
    Δυστυχως εισαι στο Ελλαντα.
    Παρολο που και η δικαιοσυνη και η ΔΕΔ εχουν αποφανθει οτι το βαρος αποδειξης οτι εισαι "εγκληματιας" πεφτει στις Αρχες και οχι στον φορολογουμενο, εντουτοις ο πρωτογενης ελεγκτικος μηχανισμος επειδη θελει τα μπονους του και ειναι πολυ πιο δυσκολο να τεκμηριωσει ενοχη με αποδειξεις απο το να σε θεωρησει ενοχο εξαρχης και να απαιτησει απο εσενα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφας, ακολουθει τη διεστραμμενη αυτη οδο.
    Σου λενε οι ελεγκτες μεχρι ο "αδικημενος" να προσφυγει, αν προσφυγει γιατι θα πρεπει να καταβαλει μερος του προστιμου, και να δικαιωθει θα εχουν περασει μηνες ισως και παραπανω και εμεις θα εχουμε προχωρησει, θα εχουμε παρει και την επιτευξη στοχων και ο μηνας εχει 9.
    Εκει ευθυνεται και η ΔΕΔ, και η ΑΑΔΕ και το ΥπΟικ και η Δικαιοσυνη γιατι δικαιωνουν μεν τον φορολογουμενο οταν τον δικαιωνουν αλλα δεν "τιμωρουν" τον κακο ελεγκτη και δεν αλλαζουν τα σαπια κουλτουρα.
    Ισως γιατι ξερουν οτι αν το κανουν την επιβαρυνση της ελεγκτικης δουλειας δεν θα την θελουν οι ελεγκτες οποτε τα αποτελεσματα ελεγχων που οδηγουν σε εισπραξη θα μειωθουν.

    Φαυλος κυκλος της στρεβλης ελληνικης πραγματικοτητας

  3. #11343
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αντιλαμβάνομαι τον φαύλο κύκλο, και - υποθέτω - ότι η κατάσταση περιπλέκεται για έναν μη μισθωτό, εισοδηματία, ελεύθερο επαγγελματία.

    Εγώ, σαν μισθωτός, που δεν έχω άλλα οικονομικά πάρε-δώσε, πλην της εργασίας μου, γιατί να κάνω όλα αυτά που κάνει ο φίλος Tony_Ts;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  4. #11344
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν υπάρχει «σωστός» τρόπος. Εξάλλου ο ελεγκτής της εφορίας έχει απόλυτη εξουσία και μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε, το οποίο τελικά και να μην δεχτεί ως πειστήριο Προσωπικά κάνω τα παρακάτω, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα είμαι καλυμμένος:
    • κατεβάζω κάθε μήνα το statement των κινήσεων κάθε λογαριασμού και τα αποθηκεύω ως PDF στο αρχείο μου
    • για κάθε μεταφορά ποσών που κάνω προς τρίτους, αποθηκεύω ΚΑΙ το αντίγραφο PDF της συναλλαγής
    • αν υπάρξει ανάγκη να μου βάλει κάποιος τρίτος χρήματα στον λογαριασμό μου, φροντίζω να καταγράφω λεπτομέρειες για το τι αφορά και γιατί δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά (φυσικά η πρώτη προσέγγιση είναι να προσπαθήσω να αποφύγω να μου καταθέσουν χρήματα στον λογαριασμό μου)
    • στην περίπτωση που είμαι αναγκασμένος να καταθέσω μετρητά στον λογαριασμό μου, κρατώ σημειώσεις τι αφορά, πού βρήκα τα χρήματα και γιατί είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Σε κάποιες περιπτώσεις υπογράφω τις σημειώσεις μου και με ψηφιακό πιστοποιητικό (βλέπε https://aped.gov.gr ) ώστε να πάρουν χρονοσήμανση, που θα αποδεικνύει ότι οι σημειώσεις προηγήθηκαν της κατάθεσης. Κάποιοι (θα) το χαρακτηρίζουν υπερβολή. Όμως άπαξ και καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα, καταλαβαίνεις και γιατί πρέπει να προστατευτείς από αυτό.
    • τα χαρτάκια από τα ΑΤΜ τα σκανάρω και τα αποθηκεύω κι αυτά ως PDF
    • φυλάω κάρτες πληρωμών που έχουν λήξει για τουλάχιστο 6 έτη μετά τη λήξη τους. Έχει τύχη περίπτωση, η ΔΕΔ (Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών) να ζητήσει φωτογραφία της κάρτας πληρωμών για να δεχτεί τον ισχυρισμό του ελεγχόμενου ότι όντως του ανήκει η κάρτα(!)

    Κάτι άλλο που έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι ότι όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί είναι Online με την ΑΑΔΕ. Παλιά στην ΑΑΔΕ χρειάζονταν κάποιου είδους έγκριση για να τους δώσουν οι τράπεζες στοιχεία λογαριασμών και κινήσεων. Αντιθέτως τώρα η ΑΑΔΕ έχει real-time πρόσβαση στους λογαριασμούς και τις κινήσεις. Αν ισχύει κι αυτό που διάβασα κάπου (δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον σύνδεσμο) ότι χρησιμοποιούν και AI για την επεξεργασία των στοιχείων των φορολογουμένων, θεωρώ πως αυτό θα γίνεται και για τις τραπεζικές κινήσεις.

    Σχετικά με τους χρωματισμούς των τραπεζών, σωστά τα έχεις καταλάβει
    Όλα αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια εκτός απο ένα. Γενικά έχω μανία με την αρχειοθέτηση, σχεδόν το οτιδήποτε έντυπο η ηλεκτρονικό έγγραφο περιέχει τα στοιχεία μου και το όνομα μου. Βέβαια, ελπίζω να μην κληθω ποτέ για έλεγχο γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει εκεί.

  5. #11345
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας λες ρε Tony_Ts, οι έλεγχοι που έχεις δεί τί είδη εισοδημάτων αφορούσαν και σε τι ποσοστό; πχ πόσο % ηταν οι έλεγχοι σε μισθωτούς, συνταξιούχους, ατομικές επιχειρήσεις και μελη προσωπικών εταιρειών, εισοδημάτων ακινήτων, κεφαλαίων;
    Κάτι καλά που πάντα ζητάω στην σύνταξη συμβολαιογραφικών εγγράφων συναλλαγών ακινήτων να φαίνεται ο αριθμός επιταγής και κρατάω επίσης έγχρωμα φωτοαντίγραφα των επιταγών...
    Δυστυχώς δεν έχω ικανοποιητικό δείγμα για να μπορώ να βγάλω τέτοια συμπεράσματα. Όμως φήμες -που δεν έχω τη δυνατότητα να επιβεβαιώσω- αναφέρουν ότι οι έλεγχοι γίνονται σε αυτούς που θεωρούνται αδύναμοι. Αφήνοντας κατά μέρους άλλες, πιο σοβαρές υποθέσεις. Κάτι που νομίζω πως έχει μια δόση αλήθειας. Παρακολούθησε το σκεπτικό μου... Διαβάζουμε εδώ https://www.taxheaven.gr/news/65985/...4-apo-thn-aade ότι έχει αποφασιστεί ήδη ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ αριθμός των ελέγων που θα διενεργηθεί. Αριθμός που θα μοιραστεί στις διάφορες υπηρεσίες κι ελεγκτές. Θεωρώ «λογικό» (παράλογο προφανώς) ένας ελεγκτής να προτιμήσει τα «σιγουράκια». Δηλαδή σε υποθέσεις που κρίνει ότι ο ελεγχόμενος θα καταλήξει να πει «Δε μαμιέται, να τα πληρώσω αυτά τα 5 χιλιάρικα να τελειώνουμε πια!», είτε γιατί δεν αντέχει την πίεση, είτε γιατί δεν μπορεί να αντέξει το χρονικό, χρηματικό, ψυχολογικό ή άλλο βάρος της διαδικασίας. Κι έτσι ο ελεγκτής θα πετύχει γρήγορα το στόχο του και με λιγότερο κόπο. Όταν όλοι οι ελεγκτές θα έχουν συμπληρώσει τον αριθμό των υποθέσεων που πρέπει να ελέγξουν, όλοι θα είναι χαρούμενοι! Και οι «στόχοι» (αριθός ελέγχων) θα έχουν επιτευχθεί και δεν θα κινδυνεύσουν να «δυσαρεστήσουν» κανέναν μεγάλο/ισχυρό και μετά να έχουνε «συνέπειες»

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά είναι παρανοϊκά.
    Και φυσικά, δεν λέω παρανοϊκό εσένα, αλλά ότι πρέπει να αναγκάζεται ένας ένθρωπος να κάνει όλα αυτά, για να μην κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφας.
    Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο! Και το δυστύχημα είναι ότι δεν είναι το μόνο παρανοϊκό στη χώρα μας Παραπάνω ο φίλος MyISLM ανέφερε κι άλλο παρανοϊκό, ότι οι συστημικές τράπεζες σταμάτησαν την παροχή στοιχείων άνω των 18 μηνών, μέσω του Web Banking (η Alpha είχα Online τα στοιχεία αυτά και τα έκοψε!). Από παρανοϊκά θέματα, άλλο τίποτα! Με λύπη, θλίψη και πολλά άλλα αρνητικά συναισθήματα, παρατηρώ πως έχει ξεκινήσει ένα είδος ψυχολογικού πολέμου, σε πολλά και διαφορετικά επίπεδα, εναντίων των πολιτών. Και για να μην βγω εντελώς εκτός θέματος, δεν θίγω καν το άλλο μεγάλο θέμα της δικαιοσύνης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια πάντως, πόσο απαράδεκτο το ότι η τράπεζα δεν αφήνει για πάντα στο ebanking σου τη λίστα με όλες τις κινήσεις σου; Δεν κοστίζει τίποτα το storage το 2024.
    Σε ποια αρχή πρέπει να παραπονεθεί κανείς για αυτό;
    Σε κάποια «ανεξάρτητη» «αρχή» τύπου ΕΕΤΤ εννοείς;!;! Που βλέπουμε εδώ και δεκαετίες πως λειτουργεί;; Ή μήπως κάτι σαν τη ΡΑΕ; Μην με παρεξηγήσεις, το σχόλιό μου δεν είναι εναντίον σου που σκέφτηκες το σωστό και λογικό! Αλλά το ότι η υλοποίηση του κράτους είναι συνήθως ΧΑΛΙΑ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως εισαι στο Ελλαντα.....Φαυλος κυκλος της στρεβλης ελληνικης πραγματικοτητας
    Πες τα χρυσόστομε! Πες τα! Ήταν στην επόμενη σελίδα οι απαντήσεις σας και δεν τις είδα πιο πριν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια εκτός απο ένα. Γενικά έχω μανία με την αρχειοθέτηση, σχεδόν το οτιδήποτε έντυπο η ηλεκτρονικό έγγραφο περιέχει τα στοιχεία μου και το όνομα μου. Βέβαια, ελπίζω να μην κληθω ποτέ για έλεγχο γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει εκεί.
    Σου εύχομαι ολόψυχα να μην ελεγθείς ποτέ! Καλώς όμως κάνεις και αρχειοθετείς. Πλέον με το ηλεκτρονικό αρχείο, είναι πιο απλή η διαδικασία και δεν πιάνει και τόπο στο σπίτι, με κλασέρ κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tony_Ts : 12-02-24 στις 16:09.

  6. #11346
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
    Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)

  7. #11347
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
    Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)
    Τα μέλη εδώ μέσα είμαστε μια σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με το πόσοι υπάρχουν εκεί έξω, και με το άλλοι πόσοι δεν ασχολούνται με φόρουμ. Να μη ξεχνάμε πως η άνθηση του ιντερνετ από όλες τις ηλικίες έγινε με τα social media. Υπάρχει πολύς κόσμος που δε γνωρίζει τι είναι φόρουμ.
    Από εκεί και πέρα, η φάση είναι φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά. Άκρη με αυτά τα μ**πανα δε βρίσκεις. Την έχω πατήσει, έχω φάει πρόστιμα (όχι για τραπεζικά που λες) και η κατάσταση είναι όπως περιγράφουν τα παιδιά.. Δεν τους νοιάζει τίποτα, και πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

  8. #11348
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
    Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)
    Παρε το εξης απλο. Ακομα και στο νομο για τις δωρεες σου λεει οτι απαγορευεται δωρεα με μετρητα. Και αν γινει και την δηλωσεις οτι εγινε εκτος τραπεζικου συστηματος φορολογειται με 10% αυτοτελως.
    Προσεξε παραλογισμο, τα λεφτα μπορει να ειναι νομιμα δικα σου, μπορει να τα εχεις κανει νομιμα αναληψη απο το λογαριασμο σου πριν Χ διαστημα και να τα εδωσες στο παιδι σου ή στους γονεις σου, σε μετρητα. Δικα σου λεφτα ειναι δουλεμενα, φορολογημενα, νομιμα τα κανεις οτι θες, τα καις που λεει ο λογος. Αν θες να τα καταναλωσεις ή να τα χαρισεις μετρητα μπορεις να το κανεις.
    ΟΧΙ ομως κατα την εφορια, το κρατος και την ΑΑΔΕ. Εισαι φοροφυγας και εσυ και ο δωρεοδοχος και πρεπει να φορολογηθεις με 10% εφοσον το δηλωσεις μονος σου αλλιως αν το τσιμπησουν (λχ απο τεκμηρια, δαπανες κτλ) θα σε σκισουν. Ο μονος τροπος που επιτρεπεται να χρησιμοποιεις το προιον της εργασιας σου ή της περιουσιας σου ειναι με ηλεκτρονικα μεσα ή οποιον αλλο τροπο θα σου υποδειξει η ΑΑΔΕ που να μπορει να σε ελεγξει.

    Ακομα ομως και αν θελησεις να κανεις αναληψη απο την τραπεζα σου γιατι δεν θες να πληρωσεις κερατιατικο κοστος εξερχομενου εμβασματος και θες να γινει η δωρεα/καταθεση αμεσα/σημερα στην τραπεζα του δωρεοδοχου (η διγραμμη επιταγη αργει γιατι θελει εκκαθαριση και λογικα θα εχει και αυτη κοστος), με το νομο οπως ισχυε μεχρι μια ημερομηνια, επρεπε η αναληψη και καταθεση να γινει εντος 3 εργασιμων. Απο την 4η εργασιμη και μετα ο νομοθετης και ΑΑΔΕ (με τη διευκρινιστικη εγκυκλιο) σε θεωρουν φοροφυγα γιατι απο την 4η μερα και μετα μπορει τα λεφτα να τα εχεις κανει κατι αλλο ή να ειναι προιον φοροδιαφυγης και ξεπλυματος, μαυρα δηλαδη, ενω μεχρι τις 3 εργασιμες δεν υπαρχει κατ'αυτους τετοιος κινδυνος.
    Μιλαμε για τρελαδικο απλα. Απολυτος παραλογισμος.

    Απορω πραγματικα αυτος ο λαος πως δεν εχει παρει ακομα βρεγμενες σανιδες και ματσετες να βγει στους δρομους.
    Τελικα μαλλον ειχε δικιο ο Αριστοτελης, η ανοχη και η απαθεια ειναι οι τελευταιες αρετες μιας κοινωνιας που πεθαινει.

  9. #11349
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε το εξης απλο. Ακομα και στο νομο για τις δωρεες σου λεει οτι απαγορευεται δωρεα με μετρητα. Και αν γινει και την δηλωσεις οτι εγινε εκτος τραπεζικου συστηματος φορολογειται με 10% αυτοτελως.
    Προσεξε παραλογισμο, τα λεφτα μπορει να ειναι νομιμα δικα σου, μπορει να τα εχεις κανει νομιμα αναληψη απο το λογαριασμο σου πριν Χ διαστημα και να τα εδωσες στο παιδι σου ή στους γονεις σου, σε μετρητα. Δικα σου λεφτα ειναι δουλεμενα, φορολογημενα, νομιμα τα κανεις οτι θες, τα καις που λεει ο λογος. Αν θες να τα καταναλωσεις ή να τα χαρισεις μετρητα μπορεις να το κανεις.
    ΟΧΙ ομως κατα την εφορια, το κρατος και την ΑΑΔΕ. Εισαι φοροφυγας και εσυ και ο δωρεοδοχος και πρεπει να φορολογηθεις με 10% εφοσον το δηλωσεις μονος σου αλλιως αν το τσιμπησουν (λχ απο τεκμηρια, δαπανες κτλ) θα σε σκισουν. Ο μονος τροπος που επιτρεπεται να χρησιμοποιεις το προιον της εργασιας σου ή της περιουσιας σου ειναι με ηλεκτρονικα μεσα ή οποιον αλλο τροπο θα σου υποδειξει η ΑΑΔΕ που να μπορει να σε ελεγξει.

    Ακομα ομως και αν θελησεις να κανεις αναληψη απο την τραπεζα σου γιατι δεν θες να πληρωσεις κερατιατικο κοστος εξερχομενου εμβασματος και θες να γινει η δωρεα/καταθεση αμεσα/σημερα στην τραπεζα του δωρεοδοχου (η διγραμμη επιταγη αργει γιατι θελει εκκαθαριση και λογικα θα εχει και αυτη κοστος), με το νομο οπως ισχυε μεχρι μια ημερομηνια, επρεπε η αναληψη και καταθεση να γινει εντος 3 εργασιμων. Απο την 4η εργασιμη και μετα ο νομοθετης και ΑΑΔΕ (με τη διευκρινιστικη εγκυκλιο) σε θεωρουν φοροφυγα γιατι απο την 4η μερα και μετα μπορει τα λεφτα να τα εχεις κανει κατι αλλο ή να ειναι προιον φοροδιαφυγης και ξεπλυματος, μαυρα δηλαδη, ενω μεχρι τις 3 εργασιμες δεν υπαρχει κατ'αυτους τετοιος κινδυνος.
    Μιλαμε για τρελαδικο απλα. Απολυτος παραλογισμος.

    Απορω πραγματικα αυτος ο λαος πως δεν εχει παρει ακομα βρεγμενες σανιδες και ματσετες να βγει στους δρομους.
    Τελικα μαλλον ειχε δικιο ο Αριστοτελης, η ανοχη και η απαθεια ειναι οι τελευταιες αρετες μιας κοινωνιας που πεθαινει.
    Ο λαός έκανε ότι μπορούσε μέχρι πριν 10 χρόνια με τα μνημόνια, πορείες κινητοποιήσεις επεισόδια ξύλο κλεισμένοι δρόμοι κάθε τρεις και λίγο, κατεστραμενα μαγαζιά και περιουσίες. Κάτι παραπάνω δεν γίνεται.

    Όσο για τα υπόλοιπα, δεν βαριέσαι, λεφτά και μετρητά στην θυρίδα και τελειώνει το θέμα ωραία και καλα, ο μόνος κίνδυνος εκεί είναι να μην πεθάνει ο κάτοχος της θυρίδας και τα πάρει όλα η εφορία μετά στο άνοιγμα και την κληρονομιά.

  10. #11350
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Και μιας και λεγαμε προσφατα και για τη Βιβα

    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...-400-ekat.html

    Η αποτίμηση των 3 δισ. ευρώ δείχνει απαιτητική, αν συσχετισθεί με τις προ φόρων ζημιές 26,6 εκατ. ευρώ της χρήσης 2022 (σ.σ. τελευταία δημοσιευμένα στοιχεία), αλλά και με τα επίπεδα κεφαλαιοποίησης εγχώριων συστημικών τραπεζών (Alpha Υπηρεσιών και Συμμετοχών 4 δισ. ευρώ, Πειραιώς Financial Holdings 4,7 δισ. ευρώ). Από την άλλη πλευρά, η Viva ανήκει στην κατηγορία των fintech όπου η συσχέτιση των αποτιμήσεων γίνεται περισσότερο με βάση τις προοπτικές παρά τα θεμελιώδη.
    Με ζημιες προ φορων στα 27 μυρια για μαγαζι που παλευει εδω και χρονια να δει που θα παει, που εχει προσλαβει καραβιες ακριβως στελεχων απο την αγορα (λχ Γιουρομπανκ) εδω και 1+ χρονο και ψαχνει σωρηδον να προσλαβει στελεχη και δεν παταει κανενας (εχουν φτασει στις αγγελιες να εχουν ερωτηση "θα ειχατε προβλημα να δουλευετε 5 στις 5 στο γραφειο χωρις τηλεργασια?" και ολοι οι υποψηφιοι απαντανε ΝΑΙ) και ακομα και σημερα σχεδον 10 χρονια μετα αποκαλειται ακομα μονοκερος και fintech (γιατι εχει προοπτικες) ειναι να αναρωτιεσαι πραγματικα για την πορεια του χρηματοπιστωτικου κλαδου στη χωρα και το για ποσο ακομα θα κοιμουνται ορθιοι στην ΤτΕ και την ευρυτερη εποπτεια.
    Αποτιμαει ο Χαρης ενα μαγαζι με "μηδεν" αξια, που επισημα ακομα ψαχνει την προοπτικη και τα πατηματα του, στα 3 δις επειδη τοσα του λειπουν. Δηλαδη αν ειχε πραγματικη αξια και θεμελιωδη μεγεθη και εβρισκε να προσλαμβανει κοσμο, ποσο θα την αποτιμουσε? 6-7-10 δις??

    Αν δηλωνει και ο δηθεν Εποπτης ξαφνιασμενος και πιανεται στον υπνο καλα κρασια.....κατα τα αλλα η ΑΑΔΕ μη χασει κανα ποντο στο καλτσον και δεν πιασει ολους τους "φοροφυγαδες" που χρησιμοποιουν τα νομιμα φορολογηθεντα εισοδηματα τους με μετρητα.

  11. #11351
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτα που λετε εχουν μια δόση πραγματικοτητας αλλα τόσα χρόνια στα ελληνικα φορουμς δεν εχω διαβασει καποιο αναλογο ποστ που να λεει οτι καποιος ειχε τετοιο περιστατικο με ελεγχο απο ΔΕΔ για καταθεσεις μετρητων μεταξυ λογαρισμων.
    Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω αν στα πιο πανω που αναφερθηκαν, ελέγχονται και οι φορτισεις καρτων τυπου revolut,payzy.μεσω καρτων που ανηκουν σε αλλο ατομο (πχ. γονεα, αδελφού κ.α)
    Για την 2η παράγραφο γνωρίζουμε αν ισχύει ο ελεγχος?

  12. #11352
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την 2η παράγραφο γνωρίζουμε αν ισχύει ο ελεγχος?
    Εννοείται οτι ισχύει! και για πεηπαλ και τα συναφή O έλεγχος εκτείνεται και στα οικεία πρόσωπα του επιχειρηματία αρκετές φορές...

  13. #11353
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εδώ έχουν βάλει χέρι και σε συνδικαιούχους καταθέσεων, αν πάρεις κάποιο ποσό και άνω το θεωρούν δωρεά όποτε και φορολόγησε (χώρια και το όποιο πρόστιμο…):

    https://www.sofokleousin.gr/foros-do...mo-apofasi-ded

    Το βρίσκεις λογικό να μη τσεκάρουν οποιαδήποτε ηλεκτρονική συναλλαγή με τα μέσα που έχουν πια;

  14. #11354
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν πάρεις κάποιο ποσό και άνω το θεωρούν δωρεά
    Ναί αν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις οτι αυτά είναι νομίμως αποκτηθέντα δικά σου εισοδήματα... Αν δεν μπορείς να δικαιολογήσεις οτι είναι δικά σου, τότε θεωρεί οτι προέρχονται απο τον ή τους συνδικαιούχους και έπρεπε να γίνει δωρεα...

    Μόλις ο ελεγκτής σου πιάσει την περιουσία, αυτή μεγαλώνει σαν το άλλο ...

  15. #11355
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ο φόρος δωρεάς μέχρι τα 800000 ευρώ έχει καταργηθεί από το 2021. Αλλά όχι και η υποχρέωση δήλωσης της δωρεάς. Οπότε, θα πρέπει ο γονέας να κάνει δωρεά στο παιδί μέσω δήλωσης στο taxisnet. Τώρα πως θα γίνεται αυτή εφόσον o τραπεζικός λογαριασμός θα είναι ίδιος.... με κοινούς συνδικαιούχους. Θα δηλώνεται ο ίδιος λογαριασμός μεταξύ δωρεοδοχου και δωροληπτη. Ελπίζω μόνο να μην πετάει error το σύστημα αν ο λογαριασμός δεν είναι διαφορετικός.

Σελ. 757 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 737747752755756757758759762767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας