Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
442. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    180 40,72%
  • Εθνική Τράπεζα

    208 47,06%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    229 51,81%
  • Attica Bank

    14 3,17%
  • Eurobank

    159 35,97%
  • Άλλη

    26 5,88%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,71%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 770 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 750760765768769770771 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.536-11.550 από 11563

Θέμα: e-banking

  1. #11536
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.670
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λειτουργία ονομάζεται SEPA Instant Transfer πατας αμεση μεταφορα στο ebanking αλλα ετοιμασου για 4 ευρω χρεωση τουλαχιστον
    Αν έχει παρόμοια χρέωση με την "απλή" μεταφορά που κάνει 1-2 εργάσιμες μέρες τότε ΟΚ, καλύτερα να χρησιμοποιείται ή άμεση μεταφορά. Προς το παρόν δεν μου έχει χρειαστεί να μεταφέρω πάνω από 500 ευρώ, αλλά ρωτάω για παν ενδεχόμενο.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #11537
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.004
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει παρόμοια χρέωση με την "απλή" μεταφορά που κάνει 1-2 εργάσιμες μέρες τότε ΟΚ, καλύτερα να χρησιμοποιείται ή άμεση μεταφορά. Προς το παρόν δεν μου έχει χρειαστεί να μεταφέρω πάνω από 500 ευρώ, αλλά ρωτάω για παν ενδεχόμενο.
    H instant ειναι τσουχτερη στις προμηθειες οσο ανεβαινουν τα ποσα.
    Αν δεν καιγεσαι χρονικα καλυτερα να προγραμματιζεις 1-2 μερες νωριτερα ενα κανονικο εμβασμα με απλη χρεωση και στο ενδιαμεσο να στελνεις και Χ 500αρια δωρεαν σαν συμπληρωμα. Δες η τραπεζα σου απο ποιο οριο και πανω αλλαζει τη χρεωση στο απλο εμβασμα (λχ στα 5.000 ευρω?), βαλε εμβασμα απλο μεχρι εκεινο το ποσο να πληρωσεις την απλη ελαχιστη προμηθεια και στο ενδιαμεσο δηλαδη τη μερα του εμβασματος, την επομενη και τη μεθεπομενη που θα παει τελικα στειλε και 3 500αρια δωρεαν.

  3. #11538
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.670
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    H instant ειναι τσουχτερη στις προμηθειες οσο ανεβαινουν τα ποσα.
    Αν δεν καιγεσαι χρονικα καλυτερα να προγραμματιζεις 1-2 μερες νωριτερα ενα κανονικο εμβασμα με απλη χρεωση και στο ενδιαμεσο να στελνεις και Χ 500αρια δωρεαν σαν συμπληρωμα. Δες η τραπεζα σου απο ποιο οριο και πανω αλλαζει τη χρεωση στο απλο εμβασμα (λχ στα 5.000 ευρω?), βαλε εμβασμα απλο μεχρι εκεινο το ποσο να πληρωσεις την απλη ελαχιστη προμηθεια και στο ενδιαμεσο δηλαδη τη μερα του εμβασματος, την επομενη και τη μεθεπομενη που θα παει τελικα στειλε και 3 500αρια δωρεαν.
    Δεν καίγομαι και ιδιαίτερα για άμεση μεταφορά άνω των 500 ευρώ. Απλώς το ψάχνω να δω αν υπάρχει σαν επιλογή. Εννοείται πριν από κάθε μεταφορά θα ψάχνω πόσο είναι το κόστος και θα κρίνω αναλόγως αν με συμφέρει να κάνω άμεση μεταφορά όλου του ποσού, ή αν θα το σπάσω σε αποστολές των 500 ευρώ ανά ημέρα, ή αν θα κάνω την "απλή" μεταφορά που κάνει 1-2 εργάσιμες μέρες αλλά με μικρότερο κόστος. Βασικά έχω έναν λογαριασμό στην Εθνική με ένα σεβαστό ποσό, και έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, θέλω να κλείσω μερικούς λογαριασμούς που δεν τους χρησιμοποιώ και σκέφτομαι αν θα κρατήσω την Εθνική ή την Πειραιώς, δεν έχω αποφασίσει ακόμη 100%. Αλλά μάλλον το πιθανότερο είναι να κρατήσω την Εθνική αφού έχω ήδη εκεί τα περισσότερα χρήματα, και να μην χρειαστεί να τα μεταφέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 13-04-24 στις 13:35.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #11539
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.298
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καίγομαι και ιδιαίτερα για άμεση μεταφορά άνω των 500 ευρώ. Απλώς το ψάχνω να δω αν υπάρχει σαν επιλογή. Εννοείται πριν από κάθε μεταφορά θα ψάχνω πόσο είναι το κόστος και θα κρίνω αναλόγως αν με συμφέρει να κάνω άμεση μεταφορά όλου του ποσού, ή αν θα το σπάσω σε αποστολές των 500 ευρώ ανά ημέρα, ή αν θα κάνω την "απλή" μεταφορά που κάνει 1-2 εργάσιμες μέρες αλλά με μικρότερο κόστος. Βασικά έχω έναν λογαριασμό στην Εθνική με ένα σεβαστό ποσό, και έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, θέλω να κλείσω μερικούς λογαριασμούς που δεν τους χρησιμοποιώ και σκέφτομαι αν θα κρατήσω την Εθνική ή την Πειραιώς, δεν έχω αποφασίσει ακόμη 100%. Αλλά μάλλον το πιθανότερο είναι να κρατήσω την Εθνική αφού έχω ήδη εκεί τα περισσότερα χρήματα, και να μην χρειαστεί να τα μεταφέρω.
    Πρόσεχε τις πολλαπλές μεταφορές μεγάλων ποσών μήπως και χτυπήσει καμπανάκι στην εφορία. Όχι τίποτα άλλο για μπλεξίματα και να πρέπει να δικαιολογήσεις τα ποσά. Δεν νομίζω κιόλας αλλά με αυτούς εδώ όλα να τα περιμένεις. Εγώ θα πήγαινα και θα έβγαζα επιταγή και επιταγή θα κατέθετα στην άλλη. Δεν ξέρω όμως αν έχει αλλάξει αυτό και έχει και εκεί μεγάλες προμήθειες.
    Δεν θα υπήρχε πρόβλημα τότε .

  5. #11540
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεχε τις πολλαπλές μεταφορές μεγάλων ποσών μήπως και χτυπήσει καμπανάκι στην εφορία. Όχι τίποτα άλλο για μπλεξίματα και να πρέπει να δικαιολογήσεις τα ποσά. Δεν νομίζω κιόλας αλλά με αυτούς εδώ όλα να τα περιμένεις. Εγώ θα πήγαινα και θα έβγαζα επιταγή και επιταγή θα κατέθετα στην άλλη. Δεν ξέρω όμως αν έχει αλλάξει αυτό και έχει και εκεί μεγάλες προμήθειες.
    Δεν θα υπήρχε πρόβλημα τότε .
    .....Kαι με επιταγη....ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ....Βλεπει ο Πιτσιλής το ποσό.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  6. #11541
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.670
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεχε τις πολλαπλές μεταφορές μεγάλων ποσών μήπως και χτυπήσει καμπανάκι στην εφορία.
    Αν γίνει μεταφορά απευθείας από τον δικό μου λογαριασμό στην μία τράπεζα, προς λογαριασμό άλλης τράπεζας ο οποίος πάλι θα είναι δικός μου, θα υπάρχει πρόβλημα; Δεν θα λογίζεται σαν διακίνηση χρημάτων μεταξύ τον λογαριασμών μου; Δεν είναι δηλαδή ότι τα στέλνω σε κάποιο άλλο άτομο.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #11542
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνει μεταφορά απευθείας από τον δικό μου λογαριασμό στην μία τράπεζα, προς λογαριασμό άλλης τράπεζας ο οποίος πάλι θα είναι δικός μου, θα υπάρχει πρόβλημα; Δεν θα λογίζεται σαν διακίνηση χρημάτων μεταξύ τον λογαριασμών μου; Δεν είναι δηλαδή ότι τα στέλνω σε κάποιο άλλο άτομο.
    Oχι δεν υπάρχει θεμα dont worry
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  8. #11543
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.234
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Χρήμα μόνο σε φάκελο με τα ΚΤΕΛ παίδες
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #11544
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήμα μόνο σε φάκελο με τα ΚΤΕΛ παίδες
    σωστοοος αχααχααχχαχα
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  10. #11545
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.004
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνει μεταφορά απευθείας από τον δικό μου λογαριασμό στην μία τράπεζα, προς λογαριασμό άλλης τράπεζας ο οποίος πάλι θα είναι δικός μου, θα υπάρχει πρόβλημα; Δεν θα λογίζεται σαν διακίνηση χρημάτων μεταξύ τον λογαριασμών μου; Δεν είναι δηλαδή ότι τα στέλνω σε κάποιο άλλο άτομο.
    Δεν υπαρχει θεμα αμεσο.

    Απλα οι τραπεζες για Ξεπλυμα Χρηματος ειναι υποχρεωμενες να δηλωνουν ετησιως στην ΑΑΔΕ ολες τις πιστωσεις σε τραπεζικους λογαριασμους που κατ'ετος ξεπερνουν τις 100.000 ευρω. Αν επομενως εσυ εχεις τοσα πολλα χρηματα και τα εμβασεις εστω και σπαστα μεσα στο χρονο απο ενα λογαριασμο σου σε μια τραπεζα, σε λογαριασμο σου σε αλλη τραπεζα, η 2η τραπεζα που θα λαβει και αρα θα πιστωσει τα χρηματα ειναι υποχρεωμενη μεχρι 31/12 του ετους να δηλωσει στην ΑΑΔΕ το ΑΦΜ σου μαζι με το συνολικο ποσο κινησεων (εφοσον ξεπερναει τις 100Κ) και λοιπα πραγματα που ζηταει η ΑΑΔΕ.

    Περαν τουτου ηδη απο το 2013 οι τραπεζες αποστελλουν μηνιαια ή/και ad-hoc αρχειο στην ΑΑΔΕ ανα ΑΦΜ με τα παντα, ποσα καταθεσεων, δανειων, κινησεων, τοκων, τα παντα τα παντα (παλι για σκοπους Ξεπλυματος και πρακτικα φοροδιαφυγης - γιατι η φοροδιαφυγη θεωρειται ποινικο αδικημα ξεπλυματος χρηματος) και απο κει και περα η ΑΑΔΕ τα αξιοποιει οπως κρινει για ελεγχους κτλ.

    Εφοσον οι κινησεις γινονται σε λογαριασμους σου, και εφοσον προκειται για ποσα νομιμως κατατεθειμενα και αποκτηθεντα, που εχουν περασει απο τις φορολογικες σου δηλωσεις (λχ μισθοι, συνταξεις, αγοραπωλησιες κτλ) δεν διατρεχεις καποιο κινδυνο ελεγχου.

  11. #11546
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.298
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει θεμα αμεσο.

    Απλα οι τραπεζες για Ξεπλυμα Χρηματος ειναι υποχρεωμενες να δηλωνουν ετησιως στην ΑΑΔΕ ολες τις πιστωσεις σε τραπεζικους λογαριασμους που κατ'ετος ξεπερνουν τις 100.000 ευρω. Αν επομενως εσυ εχεις τοσα πολλα χρηματα και τα εμβασεις εστω και σπαστα μεσα στο χρονο απο ενα λογαριασμο σου σε μια τραπεζα, σε λογαριασμο σου σε αλλη τραπεζα, η 2η τραπεζα που θα λαβει και αρα θα πιστωσει τα χρηματα ειναι υποχρεωμενη μεχρι 31/12 του ετους να δηλωσει στην ΑΑΔΕ το ΑΦΜ σου μαζι με το συνολικο ποσο κινησεων (εφοσον ξεπερναει τις 100Κ) και λοιπα πραγματα που ζηταει η ΑΑΔΕ.

    Περαν τουτου ηδη απο το 2013 οι τραπεζες αποστελλουν μηνιαια ή/και ad-hoc αρχειο στην ΑΑΔΕ ανα ΑΦΜ με τα παντα, ποσα καταθεσεων, δανειων, κινησεων, τοκων, τα παντα τα παντα (παλι για σκοπους Ξεπλυματος και πρακτικα φοροδιαφυγης - γιατι η φοροδιαφυγη θεωρειται ποινικο αδικημα ξεπλυματος χρηματος) και απο κει και περα η ΑΑΔΕ τα αξιοποιει οπως κρινει για ελεγχους κτλ.

    Εφοσον οι κινησεις γινονται σε λογαριασμους σου, και εφοσον προκειται για ποσα νομιμως κατατεθειμενα και αποκτηθεντα, που εχουν περασει απο τις φορολογικες σου δηλωσεις (λχ μισθοι, συνταξεις, αγοραπωλησιες κτλ) δεν διατρεχεις καποιο κινδυνο ελεγχου.
    Ισχύουν αυτά. Μόνο και μόνο όμως αν θα έπρεπε να δώσω αναφορά στην ΑΑΔΕ για δικά μου χρήματα και να δίνω εξηγήσεις θα με ενοχλούσε πάρα πολύ.

  12. #11547
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.004
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύουν αυτά. Μόνο και μόνο όμως αν θα έπρεπε να δώσω αναφορά στην ΑΑΔΕ για δικά μου χρήματα και να δίνω εξηγήσεις θα με ενοχλούσε πάρα πολύ.
    Ολους μας θα μας ενοχλουσε. Η πιθανοτητα ειναι μικρη βεβαια οπως προειπα εφοσον τα ποσα που εμβαζονται, εχουν αρχικως πιστωθει στον τροφοδοτη λογαριασμο απο νομιμη πηγη (λχ μισθος/συνταξη) και οτι εμβαζεται στον τροφοδοτουμενο λογαριασμο προερχεται απο νομιμως αποκτηθεισες καταθεσεις.

    Τωρα αν στον τροφοδοτη λογαριασμο υπαρχουν και ποσα των οποιων η προελευση δεν δικαιολογειται και ειτε εχει καταγγειλει η τραπεζα στην Αρχη για το Ξεπλυμα ή εχει τσιμπησει η Εφορια απο τα μηνιαια δεδομενα, ο πολιτης θα κληθει να δωσει εξηγησεις για την πηγη προελευσης.

    Στο τελος της ημερας ο νομοθετης και οι Αρχες δεν θεωρουν "δικα σου χρηματα", χρηματα που δεν προερχονται αποδεδειγμενα απο νομιμες πηγες ή ανηκουν σε μια απο τις κατηγοριες που θεωρουν ως υποπτες για φοροδιαφυγη/ξεπλυμα. Κοινως θα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Στην Ελλαδα εισαι αλλωστε.

  13. #11548
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι Αρχες δεν θεωρουν "δικα σου χρηματα", χρηματα που δεν προερχονται αποδεδειγμενα απο νομιμες πηγες
    Για να στοιχειοθετήσουν στο ποινικό κομμάτι θα χρειαστούν στοιχεία, που να σε συνδέουν με συγκεκριμένη παράνομη δραστηριότητα. Αν είσαι νοήμων δεν θα τους δωσεις εθελοντικά στοιχεία.

    Αυτοί πρέπει να αποδείξουν οτι έκανες κάτι παράνομο. Όχι εσύ. Το οτι ο ο νομοθέτης τα γράφει έτσι για να βοηθά τον παραλογισμό των τελωνιακών και φορολογικών αρχών και να διευκολυνει την προανακρατική/ανακριτική διαδικασία άλλου παπά ευαγγέλιο...

    Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα υπόθεση σχετική με τη συζήτηση, εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 13-04-24 στις 18:18.

  14. #11549
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.004
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Μα ακριβως αυτο που ανεβασες και εσυ.
    Εσυ πρεπει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας οχι το αναποδο.
    Δυστυχως στην Ελλαδα και δη σε υποθεσεις φοροδιαφυγης υψηλων ποσων που το εχουν συνδεσει με ποινικο αδικημα ξεπλυματος, το βαρος της αποδειξης πεφτει στον κατηγορουμενο.

    Στο παραδειγμα που εφερες ο γιατρος πρεπει να αποδειξει που βρηκε τα λεφτα με τα οποια αγορασε τοσα ρολογια και οτι αυτα ηταν νομιμα.
    Γιατι καλως ή κακως και οι εμποροι κοσμηματων/ρολογιων/εργων τεχνης ειναι υποχρεα προσωπα για Ξεπλυμα Χρηματος που σημαινει οτι πρεπει κατα τη συναλλαγη ανω των 10.000 ευρω με μετρητα οπως λεει ο νομος να κανουν Δεουσα Επιμελεια ητοι Ταυτοποιηση (KYC: ταυτοτητες, δεκο, τηλεφωνα κτλ) και Source of Funding (εκκαθαριστικα, αποδεικτικα εισοδηματος, προελευσης ποσου αγορας κτλ), οπως ακριβως ειναι υποχρεη η Τραπεζα.
    Ομοιως υποχρεα προσωπα ειναι οι δικηγοροι που συμβουλευουν σε πραξεις και συναλλαγες, οι λογιστες, οι εμποροι αυτοκινητων κτλ.

    Στο παραδειγμα που εφερες την αναρτηση εκανε η Οικονομικη Αστυνομια γιατι ο Εποπτης αυτων των υποχρεων προσωπων ειναι η Οικ.Αστυνομια.
    Για τους λογιστες φοροτεχνες ειναι το ΥπΟικ. Για τις τραπεζες η ΤτΕ κοκ.

  15. #11550
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως στην Ελλαδα και δη σε υποθεσεις φοροδιαφυγης υψηλων ποσων που το εχουν συνδεσει με ποινικο αδικημα ξεπλυματος, το βαρος της αποδειξης πεφτει στον κατηγορουμενο.
    Το οτι η φοροδιαφυγή δημιουργεί ξέπλυμα αυτομάτως είναι μόνο υπο προυποθέσεις (καταθεσης σε τραπεζα κλπ). Το οτι ο έλεγχος λέει φοροδιαφυγή επειδή του ερχεται εύκολο, δεν σημαίνει και οτι δεν είναι μαχητό. Αλλά για να χρησιμοποιηθεί η φοροδιαφυγή ως αποδεικτικό μέσο για να υποστηριχθεί κατηγορία για ξεπλυμα, πρέπει να έχει αποδειχθεί οτι υπήρξε φοροδιαφυγή. Οτι λεει ο ελεγχος δεν ειναι απαραίτητα και το τελικό αποτελεσμα της υπόθεσης (φορολογικά) - δεδ - ή δικαστικά .

    Και στο παράδειγμα που ανέφερα οτι εντοπίστηκε εφόσον έχει ποινικό σκέλος δεν είναι αμεσα εξαρτημένο, τουλάχιστον στην αρχή απο το φορολογικό. Για το συγκεκριμένο η κατοχή και μόνο, ή η πιθανή ασυμφωνία μεταξύ των δηλωμένων εισοδημάτων και αντικειμένων αξίας δεν αποτελεί διώξιμο παράγοντα απο μόνο του. Και δεν αποτελεί λόγο διεξαγωγής (ποινικών) προανακριτικών/ανακριτικών πράξεων (όσο και αν εχει λάβει εύπεπτα απο την (κάθε) ΑΑΔΕ και τους λοιπούς KYC providers - μέσω της δέουσας επιμέλειας).

    Στο τέλος θα ρωτάμε αν υπάρχει και κάποιος που δεν υποχρεούται να εφαρμόζει μέτρα δεουσας επιμέλειας. Ποινικοποιείται και η σκέψη της φοροαποφυγής


    Αυτό που είχα αναφέρει κάπου, στην Ελλάδα το καλύτερο που έχεις να κάνεις να είσαι ανεργος ανασφάλιστος, εξωγήινος πρόσφυγας

Σελ. 770 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 750760765768769770771 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας