Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 740 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 720730735738739740741742745750760 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.086-11.100 από 11573

Θέμα: e-banking

  1. #11086
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρησιμοποιεί κανείς το ibank pay app σε iphone ;
    αν ναι λειτουργεί το login με face id ;
    Το έχουν "παροπλήσει". Θα βγει νέα εφαρμογή σύντομα με άλλο όνομα.

  2. #11087
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και μιλάμε για προθεσμιακές.
    Για όσους έχουν χρήματα σε συνάλλαγμα προθεσμιακή στην Alpa bank δεν μπορούν να ανοίξουν ή να ανανεώσουν αντιθέτως στην Eurobank γίνεται.
    Έχω κάτι δολάρια στην Alpha και λόγω των ραντεβού που ζητούν να κλείσω τα οποία είναι χειρότερα με γιατρούς στο ΙΚΑ τα δολάρια μένουν σε απλό λογαριασμό.
    δεν ξέρω άλλες τράπεζες εκτός της Eurobank έχουν online διαχείριση προθεσμιακών σε συνάλλαγμα.

  3. #11088
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουν "παροπλήσει". Θα βγει νέα εφαρμογή σύντομα με άλλο όνομα.
    ναι μου ήρθε κι εμένα email πριν 2 εβδομάδες περίπου σχετικά με αυτό , παρ' όλα αυτά υπάρχει ακόμα στο app store

    Ιούνιος ήταν που τους ρωτούσα και είχα ανοίξει το case με την υποστήριξη της τράπεζας για το θέμα ......

  4. #11089
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να ανοίξω μάλλον μια προθεσμιακή (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που θέλω και πως το λένε), αλλά δεν έχω ακόμα τα χρήματα. Θα τα πάρω από πώληση ακινήτου.
    Δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο, δηλαδή δεν το κάνω για να βγάλω τόκους, αλλά για να έχω τα χρήματα πιο ασφαλή σε σύγκριση με το να κάθονται σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν κάποιος καταφέρει να πάρει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί άμεσα να κλέψει τα χρήματα αυτά.

    Θέλω λοιπόν να ανοίξω έναν λογαριασμό στον οποίο να μπορώ να προσθέσω λεφτά όποτε θέλω (επειδή δεν τα έχω άμεσα), αλλά να μη μπορώ να τα βγάλω με την ευκολία του e-banking (έτσι ώστε αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο e-banking μου να μη μπορεί να τα κλέψει και να εξαφανιστεί). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να τα βγάλω πριν τη λήξη αν χρειαστεί, αλλά με μια διαδικασία που να μην γίνεται άμεσα.

    Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

    - - - Updated - - -

    Η Eurobank μου φαίνεται ότι έχει αυτό που ζητάω, τουλάχιστον εν μέρει.
    https://www.eurobank.gr/el/retail/pr...iaki-gia-olous
    Μπορώ να ρευστοποιήσω πρόωρα, αλλά μόνο σε κατάστημα.

    Δε λέει όμως αν μπορώ αν προσθέσω χρήματα κατά τη διάρκεια.
    Δεν μπορεις να ανοιξεις προθεσμιακή χωρις να εχεις χρηματα.
    Η προθεσμιακη ειναι ενας νεος τραπεζικος λογαριασμος στον οποιο μεταφερονται και παρκαρονται εκει τα χρηματα κατα τη διαρκεια του προθεσμιακου προιοντος και οταν ληξει επιστρεφουν στον κυριο λογαριασμο (λχ Ταμιευτηριου ή Οψεως).
    Πρεπει επομενως να διαθετεις το ελαχιστο ποσο που απαιτει καθε τραπεζα για ανοιγμα προθεσμιακης και να την ανοιξεις. Μετα να δεις αν επιτρεπεται να προσθεσεις χρηματα αργοτερα και πριν τη ληξη και με ποιες προυποθεσεις.
    Οπως και να εχει οι περισσοτερες πλεον ακομα και για ανοιγμα, προωρο τερματισμο κτλ ζητανε 2FA μεσω extra pin.
    Προσπαθησε να το κανεις εντος του πρωτου 3μηνου-6μηνου γιατι αν αρχισει απο Ιουνη και μετα η ΕΚΤ να μειωνει τα επιτοκια θα μειωθουν και αυτα των τραπεζων. Μπορει να μην θες εσυ τον τοκο απαραιτητα αλλα εφοσον θες να τα κλειδωσεις για ασφαλεια κριμα ειναι να χασεις μια καλη αποδοση αν λχ τα κλεισεις για 18-24 μηνες.

  5. #11090
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεις να ανοιξεις προθεσμιακή χωρις να εχεις χρηματα.
    Η προθεσμιακη ειναι ενας νεος τραπεζικος λογαριασμος στον οποιο μεταφερονται και παρκαρονται εκει τα χρηματα κατα τη διαρκεια του προθεσμιακου προιοντος και οταν ληξει επιστρεφουν στον κυριο λογαριασμο (λχ Ταμιευτηριου ή Οψεως).
    Πρεπει επομενως να διαθετεις το ελαχιστο ποσο που απαιτει καθε τραπεζα για ανοιγμα προθεσμιακης και να την ανοιξεις. Μετα να δεις αν επιτρεπεται να προσθεσεις χρηματα αργοτερα και πριν τη ληξη και με ποιες προυποθεσεις.
    Οπως και να εχει οι περισσοτερες πλεον ακομα και για ανοιγμα, προωρο τερματισμο κτλ ζητανε 2FA μεσω extra pin.
    Προσπαθησε να το κανεις εντος του πρωτου 3μηνου-6μηνου γιατι αν αρχισει απο Ιουνη και μετα η ΕΚΤ να μειωνει τα επιτοκια θα μειωθουν και αυτα των τραπεζων. Μπορει να μην θες εσυ τον τοκο απαραιτητα αλλα εφοσον θες να τα κλειδωσεις για ασφαλεια κριμα ειναι να χασεις μια καλη αποδοση αν λχ τα κλεισεις για 18-24 μηνες.
    Από πηγάζει τέτοια σιγουριά ?
    Κι αν τα αυξήσει ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #11091
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Ανοιγοντας εναν απλο ταμιευτηριου σε οποιαδηποτε τραπεζα (με την προοπτικη να κατατεθουν εκει τα χρηματα της πωλησης και να γινουν προθεσμιακη),αν δεν βγαλεις web banking πως μπορουν να κινδυνευσουν τα χρηματα αυτα αφου θα πρεπει για το παραμικρο να επισκεπτεσαι την τραπεζα?

  7. #11092
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από posy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοιγοντας εναν απλο ταμιευτηριου σε οποιαδηποτε τραπεζα (με την προοπτικη να κατατεθουν εκει τα χρηματα της πωλησης και να γινουν προθεσμιακη),αν δεν βγαλεις web banking πως μπορουν να κινδυνευσουν τα χρηματα αυτα αφου θα πρεπει για το παραμικρο να επισκεπτεσαι την τραπεζα?
    Σωστό αλλά είπα να μην επιστρέψω και στον προηγούμενο αιώνα.

  8. #11093
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό αλλά είπα να μην επιστρέψω και στον προηγούμενο αιώνα.
    Γράφτηκαν 2 σελίοδες μηνύματα για το θέμα σου και ακόμη δεν άνοιξες το site που σου έδωσα για να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες και να λύσεις τις απορίες σου.
    Έχεις καιρό ακόμη ...

  9. #11094
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Πήγε η πεθερά μου να ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς να βγάλει και κάρτα και e banking.
    Στην αρχή την είπαν ότι θέλει 34€ για να ανοίξει λογαριασμό μετά άλλος υπάλληλος της είπε 14€ και όταν πήγε πλήρωσε μόνο 10€ για την κάρτα της είπαν.
    Γράφει πόσα λεφτά θέλει για το άνοιγμα λογαριασμού;;
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  10. #11095
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.379
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφτηκαν 2 σελίοδες μηνύματα για το θέμα σου και ακόμη δεν άνοιξες το site που σου έδωσα για να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες και να λύσεις τις απορίες σου.
    Έχεις καιρό ακόμη ...
    Αφού αυτός ξέρει καλύτερα.
    Θα το κάνει με τον τρόπο του και όποτε θυμηθεί.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #11096
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγε η πεθερά μου να ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς να βγάλει και κάρτα και e banking.
    Στην αρχή την είπαν ότι θέλει 34€ για να ανοίξει λογαριασμό μετά άλλος υπάλληλος της είπε 14€ και όταν πήγε πλήρωσε μόνο 10€ για την κάρτα της είπαν.
    Γράφει πόσα λεφτά θέλει για το άνοιγμα λογαριασμού;;
    Τακτική των υπαλλήλων για να πάρουν bonus ή δέχονται πιέσεις από ανώτερους. Το 10άρικο μπορεί να μην είναι και για την κάρτα γιατί μέχρι τα πέρσι τουλάχιστον η πρώτη κάρτα είναι δωρεάν.
    Μπορεί να είναι όμως για κάποια ηλίθια ασφάλεια προϊόντων άσχετη, Στις σελίδες που την έβαλαν να υπογράψει κατά το άνοιγμα με μικρά γράμματα κάπου θα λέει γιατί είναι το δεκάρικο.

  12. #11097
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.309
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να το έχω αναφέρει ξανά, είχε πάει ο 18χρονος γιος να ανοίξει λογαριασμό στη Eurobank. Του είπαν πως θα έπρεπε να βάλει ένα ποσό που χαριατικά του είπαν είναι 50 ευρώ μόνο. Τον έβαλαν να υπογράψει δεκάδες χαρτιά, του έδωσαν κι ένα πρόγραμμα ασφάλισης που κατάλαβε (χαζός δεν είναι) πως ήταν δωρεάν. Όταν ήρθε σπίτι διαπιστώσαμε πως του είχαν πουλήσει ασφάλεια 'πορτοφολιού' και είχαν αφαιρέσει 30 ευρώ. Τον έβαλα αμέσως να πάρει τηλέφωνο, ο υπάλληλος που του τα άνοιξε του έλεγε κάτι βλακείες. Τελικά πήραμε τηλέφωνο την Eurolife, κάναμε τη διαδικασία για ακύρωση της ασφάλισης και τα χρήματα επιστράφηκαν στο λογαριασμό την αμέσως επόμενη μέρα αν δεν κάνω λάθος. Πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής του καταστήματος και έλεγε του παιδιού ασυναρτησίες του στυλ τι μεγάλο λάθος κάνει, αυτή η ασφάλεια είναι απαραίτητη και τέτοιες αρλούμπες. Για το γεγονός ότι τον εξαπάτησαν και τον έβαλαν να αγοράσει κάτι που δεν χρειάζεται ούτε κουβέντα. Προς γνώση και συμμόρφωση. Είναι όπως τα λέει ο thourios, αναρωτιέμαι τι μπόνους/προμήθεια τους αναλογεί για συμβόλαιο 30 ευρώ το χρόνο, τόσο ξεφτίλες είναι.

    Για 6 ευρώ ξέρω για τις κάρτες, δεν αποκλείεται η Πειραιώς να έχει άλλες ταρίφες.
    hnesne

  13. #11098
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφτηκαν 2 σελίοδες μηνύματα για το θέμα σου και ακόμη δεν άνοιξες το site που σου έδωσα για να διαβάσεις τις σχετικές οδηγίες και να λύσεις τις απορίες σου.
    Έχεις καιρό ακόμη ...
    Πας καλά;
    Το πρώτο μου post για το θέμα ήταν ήταν το 11082 και εσύ γράφεις το 11093 για να μου την πεις ότι έχουν γραφτεί 2 σελίδες για το θέμα μου; 10 posts σε 2 σελίδες; Και δεν είναι καν όλα τα ενδιάμεσα posts για το θέμα που ρώτησα.
    Και όλο αυτό γιατί δεν έκανα like την άχρηστη σελίδα που διαφήμισες η οποία απλά συγκρίνει τα επιτόκια; Και ενώ έχω γράψει ότι δε με ενδιαφέρει το επιτόκιο;
    Έλεος με τη διαφήμιση. Να μάθετε να την κάνετε πιο διακριτικά.


    Παιδιά μην μου απαντάτε άλλο και κουράζετε τον makfil.
    Χάρη στις χρήσιμες απαντήσεις που έλαβα από YAziDis και Sebu και με περαιτέρω αναζήτηση βρήκα σχεδόν ακριβώς αυτό που έψαχνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού αυτός ξέρει καλύτερα.
    Θα το κάνει με τον τρόπο του και όποτε θυμηθεί.
    Εγώ την απάντηση σε αυτό που έψαχνα τη βρήκα.

    Εσύ απλά κράζεις για να κράξεις και από ο,τι φαίνεται ούτε εσύ ξέρεις να μετράς γιατί συμφωνείς με τον άλλον που κατάφερε να βγάλει ότι λιγότερα από 10 posts έφαγαν... 2 σελίδες από το thread.

  14. #11099
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Eurobank σχεδόν έχει 100% αυτό που ζητάω, στο άλλο προϊόν της.
    Μπορώ να προσθέσω λεφτά αλλά μόνο στη λήξη και μόνο αν πάω σε κατάστημα.
    Το ιδανικό θα ήταν να μπορώ να προσθέσω χωρίς να πάω σε κατάστημα, αλλά να αφαιρέσω μόνο με offline διαδικασία (κατάστημα ή τηλέφωνο). Αλλά ήδη φαίνεται να με κερδίζει.

    Μένει να μάθω πως γίνεται η διαδικασία στην Πειραιώς. Και θα δω και τις άλλες δύο, αλλά ειδικά στην Alpha δε θέλω να πάω.
    Δες και στην Τράπεζα Πειραιώς: Αποταμιευτικός Λογαριασμός «Μπορώ».

  15. #11100
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να το έχω αναφέρει ξανά, είχε πάει ο 18χρονος γιος να ανοίξει λογαριασμό στη Eurobank. Του είπαν πως θα έπρεπε να βάλει ένα ποσό που χαριατικά του είπαν είναι 50 ευρώ μόνο. Τον έβαλαν να υπογράψει δεκάδες χαρτιά, του έδωσαν κι ένα πρόγραμμα ασφάλισης που κατάλαβε (χαζός δεν είναι) πως ήταν δωρεάν. Όταν ήρθε σπίτι διαπιστώσαμε πως του είχαν πουλήσει ασφάλεια 'πορτοφολιού' και είχαν αφαιρέσει 30 ευρώ. Τον έβαλα αμέσως να πάρει τηλέφωνο, ο υπάλληλος που του τα άνοιξε του έλεγε κάτι βλακείες. Τελικά πήραμε τηλέφωνο την Eurolife, κάναμε τη διαδικασία για ακύρωση της ασφάλισης και τα χρήματα επιστράφηκαν στο λογαριασμό την αμέσως επόμενη μέρα αν δεν κάνω λάθος. Πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής του καταστήματος και έλεγε του παιδιού ασυναρτησίες του στυλ τι μεγάλο λάθος κάνει, αυτή η ασφάλεια είναι απαραίτητη και τέτοιες αρλούμπες. Για το γεγονός ότι τον εξαπάτησαν και τον έβαλαν να αγοράσει κάτι που δεν χρειάζεται ούτε κουβέντα. Προς γνώση και συμμόρφωση. Είναι όπως τα λέει ο thourios, αναρωτιέμαι τι μπόνους/προμήθεια τους αναλογεί για συμβόλαιο 30 ευρώ το χρόνο, τόσο ξεφτίλες είναι.

    Για 6 ευρώ ξέρω για τις κάρτες, δεν αποκλείεται η Πειραιώς να έχει άλλες ταρίφες.
    Τα ίδια έπαθα εγώ πέρσι που πήγα alpha bank να τακτοποιήσουμε εκκρεμότητα για κάποια θυρίδα, για να βγάλω μια χρεωστική και να ενεργοποιήσω έναν παλιό αδρανη λογαριασμό με ebanking.

    Προσπάθησαν πολλές φορές να μου πουλήσουν συμβόλαιο ασφαλείας σπιτιού το οποίο αρνήθηκα διπλωματικα και τους λέω δεν θέλω αν θέλετε δώστε μου ένα χαρτί με τα δικαιώματα τους όρους και τις υποχρεώσεις και αν θέλω θα μιλήσω μαζί σας εν καιρώ όταν το διαβάσω. Στο τέλος πριν φύγω μου ζήτησε η υπάλληλος άμα έχω 25 ευρώ να πληρώσω στο ΑΤΜ αλλά της είπα δεν έχω, παραξενευτηκα διότι δεν μου εξήγησε τον λόγο της πληρωμής. Την ρωτάω λίγο αργότερα πριν φύγω τι ήταν αυτά τα 25 ευρώ και μου λέει δεν ξέρω.

    Έφυγα από το κατάστημα σκεπτόμενος ότι φέρθηκα έξυπνα και δεν με έπιασαν κότσο. Αλλά λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο. Λίγες μέρες μετά σκάει email μήνυμα και επιστολή στο σπίτι ότι έχω ένα χρέος περί τα 20 ευρώ για ασφαλιστικό συμβόλαιο απώλειας κάρτας από την Generali. Συγχιστηκα γιατί καταλαβα τι είχε παιχτεί. Για να μην μακρυγορω, δεν πλήρωσα τίποτα, το συμβόλαιο ακυρώθηκε με την τράπεζα δεν τους πήρα ούτε πήγα εκεί να ζητήσω τον λόγο γιατί θα έριχναν την ευθύνη σε εμένα και θα κατέληγα σε κανένα ΑΤ για εξυβριση και διατάραξη εργασιακού περιβάλλοντος. Λίγο καιρό μετά αφαιρεθηκαν και 12 ευρώ για κάποιο ετήσιο τέλος από τον λογαριασμό ενώ χρεωστική δεν ήρθε ποτέ.

    Ενα πράγμα θα γράψω, όσοι πάτε για το οτιδήποτε πλέον σε τραπεζα, ανάγνωση του εγγράφου από την αρχή μέχρι το τέλος και πότε δεν αφήνεται παιδιά η μεγάλους μόνους τους. Ήμουν μαθημενος από την τράπεζα Αττικής που όσα χρόνια συναλλάσσομαι εκεί δεν παίζουν τέτοιες λαμογιες, αλλά τελικα είναι για πολλές μπατσες σε όλα τα υπόλοιπα τραπεζικά ιδρύματα.

    Τώρα για τα λεφτά που σας ζήτησε ο υπάλληλος για να ανοίξει ο λογαριασμός, δεν ξέρω πόσο νομιμο είναι, αλλά αν θες να κάνεις την δουλειά σου και να τελειώνεις, δεν έχεις πολλές επιλογές.

Σελ. 740 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 720730735738739740741742745750760 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας