Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Labrokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1- Ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με τα αρχεία mkv τους τελευταίους μήνες και που δεν βλέπω πρόθυμο κανέναν κατασκευαστή να διορθώσει. Όλοι περιμένουν τι θα κάνει η Syabas για να κάνουν port στις δικές τους συσκευές (και αν).
    Αν αναφέρεσαι στην υποστήριξη συμπιεσμένων headers σε mkv, υποστηρίζεται πλέον AFAIK στα 200άρια της PCH και θα γίνει και μάλλον Port και στα μικρά 100άρια της εταιρίας.

    Βασικά, respect για την Syabas, έχει ρίξει άπειρο support και σε παλιές πλατφόρμες. Έχοντας ένα αρχαίο egreat M31a δηλώνω τρομερά ικανοποιημένος.

    2-Την απαράδεκτη υποστήριξη .ass και .ssa υποτίτλων, σε όλα τα επίπεδα. Όποιος βλέπει anime, καταλαβαίνει το μέγεθος του προβλήματος.
    Έχεις δίκιο, αλλά πάλι βλέπονται τα subs, χάνεται το eye candy απλώς.

    Η μόνη κάπως αποδεκτή λύση mediaplayer με ελπίδες για το μέλλον, είναι το A200 ή το C200 της Popcorn Hour (που φέρνει και ο Λημναίος στην Αθήνα). Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμοί που μόνο να σε απογοητεύουν καταφέρνουν.
    Το A200 ναι, είναι καλή εναλλακτική σε σχέση και με το MED500EX.

    Οπότε εν Ελλάδι: Α-200 και S1A που λεν και τα παιδιά (πρέπει να του ρίξω μια ματιά). Αφού υπάρχουν τέτοιες λύσεις, μείνετε καλύτερα μακριά απο WD Live...

  2. #17
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) Οποιος είπε για παλιό πισί, htpc κλπ, προφανώς ξεχνάει το κόστος (μιλάμε για 120Ε π.χ. στα media players...), τον θόρυβο (ή τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει για να το κάνει αθόρυβο), την κατανάλωση, το boot time (WDTVL -> σε 5sec είναι ήδη στο μενού) και όλα τα σχετικά. Μιλώ εκ πείρας (γιατί επίσης έχω και htpc, και XBMC (HT)PC)...
    Εχεις μερικο δικιο σε αυτα που λες, αλλα με το HTPC δεν κολας να περιμενεις αναβαθμιση firmware (και αμα)

    Ασε που εισαι ευελικτος, αναβαθμισιμος, εχεις σωστο/γρηγορο ασυρματο/ενσυρματο δικτυο κλπ

    Και ποσο δυσκολο επιτελους ειναι να παιξει αυτη η wife μια ματροσκα;

  3. #18
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις μερικο δικιο σε αυτα που λες, αλλα με το HTPC δεν κολας να περιμενεις αναβαθμιση firmware (και αμα)

    Ασε που εισαι ευελικτος, αναβαθμισιμος, εχεις σωστο/γρηγορο ασυρματο/ενσυρματο δικτυο κλπ
    Αυτά που είπα είναι τα αρνητικά, και αυτά που λες τα θετικά. Καμία διαφωνία.

    Και ποσο δυσκολο επιτελους ειναι να παιξει αυτη η wife μια ματροσκα;
    Η wife λειτουργεί ανετότατα το Μ31Β στο παιδικό, και τελευταία και το WDTVL στην κρεβατοκάμαρα... Για το htpc (και κατ'επέκταση τον projector στον οποίο είναι συνδεδεμένο), ούτε λόγος!

  4. #19
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wife λειτουργεί ανετότατα το Μ31Β στο παιδικό, και τελευταία και το WDTVL στην κρεβατοκάμαρα... Για το htpc (και κατ'επέκταση τον projector στον οποίο είναι συνδεδεμένο), ούτε λόγος!
    Γρηγορα εντατικα μαθηματα!

  5. #20
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Αλλο ενα Realtek 1073 (400Mhz). Τι να το κανεις το USB3, οταν το τσιπακι ειναι το bottleneck στις μεταφορες αρχειων?

    Η WD δινει 2 χρονια εγγυηση, ολοι οι αλλοι συνεχιζουν να δινουν 1...

    Το προβλημα με τα mkvmerge λυθηκε "απο μονο του", τα περισσοτερα groups σταματησαν να βγαζουν releases με τις τελευταιες εκδοσεις του mkvmerge ή απενεργοποιησαν το ηλιθιο και αχρηστο "feature"...

  6. #21
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Αν θεωρήσουμε ότι το USB2 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 αντιστοιχεί στο HD και πρέπει να είναι standard.
    ΑΝ όμως θεωρηθεί ότι το USB1 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 δεν έχει ακόμα λόγο ύπαρξης, είναι περιττή πειραματική πολυτέλεια και απλά θέλει χρόνο.
    Πιστεύω ότι ισχύει η δεύτερη άποψη...
    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsoukase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θεωρήσουμε ότι το USB2 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 αντιστοιχεί στο HD και πρέπει να είναι standard.
    ΑΝ όμως θεωρηθεί ότι το USB1 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 δεν έχει ακόμα λόγο ύπαρξης, είναι περιττή πειραματική πολυτέλεια και απλά θέλει χρόνο.
    Πιστεύω ότι ισχύει η δεύτερη άποψη...
    Φυσικα και ισχυει η 2η αποψη. Ανετα τρεχουν τα HD σε usb2 και μαλιστα με γρηγορο seeking...
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  8. #23
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από furious99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ενα Realtek 1073 (400Mhz). Τι να το κανεις το USB3, οταν το τσιπακι ειναι το bottleneck στις μεταφορες αρχειων?
    Εντωμεταξύ έχουν ανακοινωθεί τα επόμενα realtek (1055 / 1085 / 1185, π.χ. egreat R6B με το 1055 ), αλλά από ότι φαίνεται οι κατασκευαστές δεν κρατιούνται να βγάλουν νέα προϊόντα, ακόμα και με τα ξεπερασμένα πλέον τσιπάκια...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsoukase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θεωρήσουμε ότι το USB2 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 αντιστοιχεί στο HD και πρέπει να είναι standard.
    ΑΝ όμως θεωρηθεί ότι το USB1 αντιστοιχεί στο SD, τότε το USB3 δεν έχει ακόμα λόγο ύπαρξης, είναι περιττή πειραματική πολυτέλεια και απλά θέλει χρόνο.
    Πιστεύω ότι ισχύει η δεύτερη άποψη...
    Δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία μεταξύ των usb1/2/3 και των αναλύσεων... Απλά από usb2 και μετά, η ταχύτητα του είναι ικανή για όλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lyk : 04-11-10 στις 22:44. Αιτία: auto merged post

  9. #24
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και ισχυει η 2η αποψη. Ανετα τρεχουν τα HD σε usb2 και μαλιστα με γρηγορο seeking...
    Καλά, για HD feeding/seeking κάνει και το USB1. Εννοούσα αν προσφέρει κάτι στη μείωση του χρόνου μεταφοράς. Πιστεύω όμως ότι για υλικό 2 ωρών είναι ανεκτά 5-10 λετπά για τη μεταφορά της και το 1 θεωρείται περιττή πολυτέλεια (ιδίως στις μέρες μας...))
    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  10. #25
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lyk Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) Οποιος είπε για παλιό πισί, htpc κλπ, προφανώς ξεχνάει το κόστος (μιλάμε για 120Ε π.χ. στα media players...), τον θόρυβο (ή τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσει για να το κάνει αθόρυβο), την κατανάλωση, το boot time (WDTVL -> σε 5sec είναι ήδη στο μενού) και όλα τα σχετικά. Μιλώ εκ πείρας (γιατί επίσης έχω και htpc, και XBMC (HT)PC)...

    1. xbmc σε maverick ubuntu είναι μέσα στο μενού μέσα σε 12 δευτερόλεπτα μετρημένα, δεν είναι και πολλά.
    2. για το θόρυβο, δεν χρειάζεται να το κάνεις τελείως αθόρυβο (δηλαδή τελείως passive cooling) αφού οι ταινίες σίγουρα καλύπτουν το θόρυβο. δεν λέω να το αφήσεις να λειτουργεί κομπρεσέρ, αλλά αθόρυβο γίνεται ανέξοδα.
    3. για το κόστος μπορείς να δώσεις μόνο 35 ευρό για κάποιο sff tower ή 100 ή 60-70 για κάποιο htpc case.
    4. + βλέπεις "πραγματικότερο" gigabit γιατί έχει μεγαλύτερη cpu και μπορεί να υποστηρίξει το file transfer.
    5. + βάζεις την κάρτα γραφικών να παίζει την ταινία και όχι τη cpu (vpdau / DXVA). Αν δεν έχεις αγοράζεις μια με 30 ευρό.
    6. + τα πάντα τα έχεις μέσω library (DB) και δεν κάθετε να ψάχνει κάθε φορά τι υπάρχει, ενώ ταυτόχρονα σου δείχνει posters και αλλά καλά eyecandy από την ταινία/σειρά/άλμπουμ. Το κέρδος σε χρόνο browsing είναι άπειρο.
    7. ++++opensubsOSD που κατεβάζει υπότιτλο μέσα από την ταινία και δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο pc για να ψάξεις να βρεις υπότιτλο
    8. + κάνεις πραγματική ανακύκλωση.
    9. η κατανάλωση (η οποία δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ούτως ή άλλως) δεν σε ενδιαφέρει και τόσο πολύ γιατί το htpc ανοίγει κάποιες ώρες, δεν είναι server (ναι εκεί πρέπει να παίξεις με atom ion)


    τα μόνα αρνητικά είναι:
    ναι πρέπει να ασχοληθείς αφού δεν αγοράζεις κονσέρβα
    πράγματι το μόνο κακό είναι ότι πιάνει περισσότερο χώρο


    παρακαλώ δείτε το ακόλουθο βίντεο και πείτε μου τι ακριβώς συγκρίνετε και άρα κερδίζει κάποιο media player.
    http://www.youtube.com/watch?v=Dmzb8-HVUqo
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 05-11-10 στις 11:09.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #26
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Vodafone ZTE H268Q
    Πολυ ωραιο και εντυπωσιακο το βιντεο αλλα πολυ φρου φρου και αρωματα για κατι που θα δεις και μετα το πιο πιθανο θα το σβησεις. Ποσοι ειναι αυτοι που κραταν ΤΟΣΟ μεγαλο αρχειο με ταινιες?

    Επισης η κυρια διαφορα ενος media player και HTPC ειναι το μεγεθος. Και ειδικα οταν βρισκεται σε ενα σαλονι...και ειδικα οταν εχεις την γυναικα να φωναζει "δεν θα μπει εδω αυτη η κουμουτσα!!"

  12. #27
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Viper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραιο και εντυπωσιακο το βιντεο αλλα πολυ φρου φρου και αρωματα για κατι που θα δεις και μετα το πιο πιθανο θα το σβησεις. Ποσοι ειναι αυτοι που κραταν ΤΟΣΟ μεγαλο αρχειο με ταινιες?

    Επισης η κυρια διαφορα ενος media player και HTPC ειναι το μεγεθος. Και ειδικα οταν βρισκεται σε ενα σαλονι...και ειδικα οταν εχεις την γυναικα να φωναζει "δεν θα μπει εδω αυτη η κουμουτσα!!"
    εγώ τουλάχιστον κρατάω αρχείο με ταινίες, ειδικά κάποιες που με πώρωσαν και κάποιες κλασσικές (ε το Aliens το βλέπεις πολύ συχνά), αλλά σχεδόν όλοι νομίζω δεν κρατάνε κάπου τις σειρές τους; Mp3;
    τώρα αν είναι πολύ φρου φρου αλλάζεις skin.
    τώρα στο ζήτημα σαλόνι-γυναίκα:
    κατ αρχήν της το δείχνεις να καταλάβει πως θα πουλάει μούρη στις φίλες της, διαφορετικά πραγματικά τα σκας για να πάρεις ένα netop atom ion το οποίο να μπορεί να γίνει mount πίσω από την TV.

    Τέλος, κοιτάς τα terms of use και την εγγύηση της γυναίκας σου και ψάχνεις να βρεις το τιμολόγιο αγοράς της

    πραγματικά όμως υπάρχουν μερικά htpc case που είναι πανέμορφα και μαζεμένα και άνετα μπαίνουν σε σαλόνι δίπλα από το στερεοφωνικό ή στη θέση του αποσυρμένου VHS / dvd.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 05-11-10 στις 11:50.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #28
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πάντως περισσότερα από το σκέφτομαι για κάποιο nettop με atom2&ion2 και passive cooling. Είναι αρκετά τα λεφτά, αλλά θα μπορέσω να έχω ένα mini server, μόνιμο p2p για upload, εμφανίσιμο κουτάκι στην τηλεόραση, msn και browsing όποτε μου την βαράει από καναπέ και γενικώς ένα περιβάλλον πλήρως διαχειρίσιμο από μένα.
    Το σημαντικότερο για μένα είναι ο συνδυασμός δύναμης, κατανάλωσης και ησυχίας σε συνδυασμό με ένα full scale pc-λειτουργικό σύστημα! Για το τηλεκοντρόλ βλέπουμε. Προς το παρών πληκτρολόγιο ασύρματο με touchpad απάνω του.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #29
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35/3.1
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ADB P.RG AV4202N
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχήν για να μην παρεξηγηθώ, και εγώ με htpc βλέπω, και το προτιμώ σε κάθε περίπτωση. Όμως δεν μπορώ να παραβλέπω τα θετικά αλλά και τα αρνητικά, και των δύο κατηγοριών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [*]xbmc σε maverick ubuntu είναι μέσα στο μενού μέσα σε 12 δευτερόλεπτα μετρημένα, δεν είναι και πολλά.
    Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις και τα χαρακτηριστικά του πισί, καθώς και το κόστος αυτού, γιατί από power ON κουμπιού μέχρι το μενού σε 12".. μου φαίνεται αδύνατο. υγ. Κόστος WDTVL: 106Ε πλέον.
    [*]για το θόρυβο, δεν χρειάζεται να το κάνεις τελείως αθόρυβο (δηλαδή τελείως passive cooling) αφού οι ταινίες σίγουρα καλύπτουν το θόρυβο. δεν λέω να το αφήσεις να λειτουργεί κομπρεσέρ, αλλά αθόρυβο γίνεται ανέξοδα.
    Ανέξοδα, δεν γίνεται. Ούτε χωρίς κόπο και χρόνο.
    [*]για το κόστος μπορείς να δώσεις μόνο 35 ευρό για κάποιο sff tower ή 100 ή 60-70 για κάποιο htpc case.
    Βλέπεις που όσο κάνουν τα όμορφα κουτιά, κάνει ολόκληρο το media player? Και κάποια κουτιά στα 100Ε δεν είναι καν τηλεχειριζόμενα... Τι σύγκριση να γίνει μετά...
    [*]+ βλέπεις "πραγματικότερο" gigabit γιατί έχει μεγαλύτερη cpu και μπορεί να υποστηρίξει το file transfer.
    Γνώμη μου: αν έχεις φτάσει στο σημείο να έχεις htpc της προκοπής, θα "πρέπει" να έχεις ανάλογα φροντίσει για file server. Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ ξανά μηχανικό δίσκο στο htpc μου, οπότε και όλο το υλικό βρίσκεται αλλού, προστατευμένο, και με άλλες συνθήκες (π.χ. 24χ7 ονλάιν). Αρα για απλό streaming, και 100άρι είναι ΟΚ. Παρόλα αυτά, και εγώ gigabit εχω, σε όλα τα δωμάτια με τρύπες στις μεσοτοιχίες. Ομως αυτό είναι προσωπική επιλογή.
    [*]+ βάζεις την κάρτα γραφικών να παίζει την ταινία και όχι τη cpu (vpdau / DXVA). Αν δεν έχεις αγοράζεις μια με 30 ευρό.
    Για πες μια κάρτα γραφικών που να κάνει όλα τα HD audio formats passthrough και να κάνει και 30Ε... Ξαναλέω, το S1A τα κάνει αυτά με 115Ε.
    [*]+ τα πάντα τα έχεις μέσω library (DB) και δεν κάθετε να ψάχνει κάθε φορά τι υπάρχει, ενώ ταυτόχρονα σου δείχνει posters και αλλά καλά eyecandy από την ταινία/σειρά/άλμπουμ. Το κέρδος σε χρόνο browsing είναι άπειρο.
    Και τα media players έχουν movie posters και κάποια έχουν και πολλά περισσότερα, ίσως και libraries, αλλά δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο με το συγκεκριμένο θέμα οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω.
    [*] ++++opensubsOSD που κατεβάζει υπότιτλο μέσα από την ταινία και δεν χρειάζεται να ανοίξεις άλλο pc για να ψάξεις να βρεις υπότιτλο
    Δεν το ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει, δεν έχω άποψη. Παρόλα αυτά πάντα εχω ενεργό ΠιΣί, όπως είπα το 24χ7 file server / downloader μου, το οποίο το έχω σαν παρουσίαση στην υπογραφή μου.
    [*]+ κάνεις πραγματική ανακύκλωση.
    Υπάρχουν και άλλοι τρόποι.
    [*]η κατανάλωση (η οποία δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ούτως ή άλλως) δεν σε ενδιαφέρει και τόσο πολύ γιατί το htpc ανοίγει κάποιες ώρες, δεν είναι server (ναι εκεί πρέπει να παίξεις με atom ion)
    WDTVL: 6W iddle μετρημένα με energy meter (ξέχασα να το μετρήσω ενώ παίζει! σόρι). You can't beat that! Φυσικά το ότι καίει λίγο, δεν το λέω για το κόστος του ρεύματος τις 2 ώρες που θα παίζει, αλλά για το ότι δεν παράγει θερμότητα -> δεν έχει ανάγκη ιδιαίτερης ψύξης -> fanless.

    τα μόνα αρνητικά είναι:
    ναι πρέπει να ασχοληθείς αφού δεν αγοράζεις κονσέρβα
    πράγματι το μόνο κακό είναι ότι πιάνει περισσότερο χώρο
    Και αυτά φυσικά, συν το κόστος αν θες να φτιάξεις κάτι σοβαρό, πιθανόν και τον τηλεχειρισμό... και όλα όσα ήδη είπαμε.

    παρακαλώ δείτε το ακόλουθο βίντεο και πείτε μου τι ακριβώς συγκρίνετε και άρα κερδίζει κάποιο media player.
    http://www.youtube.com/watch?v=Dmzb8-HVUqo
    Λίγο που είδα, φυσικά πανέμορφο, αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lyk : 05-11-10 στις 13:19.

  15. #30
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    @lyk
    για το χρόνο, σε ubuntu 10,x και μετά τέτοιοι χρόνοι είναι τυπικοί.
    το τηλεχειριζόμενο, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνεις από το κουτί, πήρε φίλος για εμένα usb τηλεχειριστήριο με 20 ευρο. αν είναι από σπίτι να σας πω ποιο είναι.
    Άρα κουτάκι 40 ευρό + 20 ευρό remote = 60.
    τα audio formats τα κάνει pass through η κάρτα ήχου (onboard) μεσώ spdif (optical στην περίπτωση μου)
    ένας ανεμιστήρας νέος για την ψύχτρα κάνει 5-10 ευρό. άρα τρέχων κόστος 70 ευρό.

    αν χρειαστείς ΚΑΙ κάρτα γραφικών πας στα 100 (και πάλι πιο φτηνά)

    αν δεν σου πολύ αρέσουν "custom" λύσεις πας σε αυτό http://www.info-world.gr/index.php?t...oduct_id=54509 (95 ευρό πάλι κάτω από τα 115) που ΕΙΝΑΙ τηλεχειριζόμενο.

    τώρα αν είναι να μιλήσουμε και για τον server αλλάζει το πράγμα, εκεί έχω atom κλπ σε ups γιατί ναι εκεί έχει uptime κάτι μήνες και πραγματικά μετράει η κατανάλωση και είναι και headless. σε ένα μηχάνημα που ανοίγει 3-4 άντε 8 ώρες την εβδομάδα δεν σε ενδιαφέρει και τόσο, αλλά τα παλαιά μηχανηματάκια αν θυμάσαι λειτουργούσαν με τροφοδοτικά 350 watt και γενικά δεν έκαιγαν.

    ωστόσο αν θέλεις να κάνω μια μέτρηση για την κατανάλωση που έχω, το μηχανηματάκι είναι παντός ένας athlon 2ghz (δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι) με onboad nvidia κάρτα γραφικών.

    το opensubsOSD είναι στο βίντεο που μέσα από την ταινία ή σειρά μπαίνει και κατεβάζει υπότιτλο δες στο 1:30, έτσι εφόσον έχεις server κλπ δεν χρειάζεται καν να πας στο pc σου να αρχίσεις να ψάχνεις για ποιος υπότιτλος κάνει.

    και δεν αγοράζεις κονσέρβα που αν κάτι δεν λειτουργεί κάνεις δέηση στην Παναγιά την αλαφιώτησα να σου βρει firmware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 05-11-10 στις 14:26.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση εξωτερικου δισκου usb με mac και media player digital WD
    Από Insomniac στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-10, 12:00
  2. Η Asus παρουσιάζει το πρώτο HD media player με USB 3.0
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-10, 16:07
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 10:49
  4. Windows Media Player cannot play DVD video
    Από Smith στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 17:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας