Σελ. 140 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 120130135138139140141142 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.086-2.100 από 2172
  1. #2086
    Εγγραφή
    08-10-2010
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kolonos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........................Ο dreambox είναι δημοφιλής διότι....................
    Σε ευχαριστώ πολύ για την περιεκτική και κατατοπιστική σου απάντηση

  2. #2087
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα μετα απο συνδιασμους και με μελετη το επισυναπτωμενο αρχειο ολα οκ κατεβαζει τα αντερα του thanks για την βοηθεια.
    καλές λήψεις

  3. #2088
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ξερει κανεις καποιο μπουκετο εξωτερικου να μεταδιδει την superleague καθως και το κυπελο ας το ποσταρει.Εγω κανω την αρχη:http://gr.kingofsat.net/find.php?que...ena&Submit=Zap

  4. #2089
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξερει κανεις καποιο μπουκετο εξωτερικου να μεταδιδει την superleague καθως και το κυπελο ας το ποσταρει.Εγω κανω την αρχη:http://gr.kingofsat.net/find.php?que...ena&Submit=Zap
    Aν και αυτό πρέπει να πάει σε άλλο νήμα καθώς δεν άφορα τα dreambox,μόνο το Arena δείχνει τις ελληνικές ομάδες εκτός από κάποια ντέρμπι που τα δείχνει και το τούρκικο trt - trt sport (θέλουν μπισκότο) όπως και κάποια feeds (μπισκότο και δω) που στέλνει η ακατονόμαστη την εικόνα,αλλά αυτά δεν έχουν συγκεκριμένη συχνότητα.

  5. #2090
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kolonos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν και αυτό πρέπει να πάει σε άλλο νήμα καθώς δεν άφορα τα dreambox,μόνο το Arena δείχνει τις ελληνικές ομάδες εκτός από κάποια ντέρμπι που τα δείχνει και το τούρκικο trt - trt sport (θέλουν μπισκότο) όπως και κάποια feeds (μπισκότο και δω) που στέλνει η ακατονόμαστη την εικόνα,αλλά αυτά δεν έχουν συγκεκριμένη συχνότητα.
    Οντως ειναι off topic το θεμα thnxs για την απαντηση

  6. #2091
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πάρα πολλές ώρες διάβασμα εδώ αλλά και από αναζητήσεις στο internet κατάφερα επιτέλους να κάνω streaming τον dm με το pc μέσω vlc. Ο σκοπός ήταν να μπορώ να βλέπω ταινίες στην tv από το σκληρό δίσκο που έχει το pc. Μετά από πολλές προσπάθειες τελικά λειτούργησε η αναπαραγωγή και με υπότιτλους. Δυστυχώς όμως η ποιότητα της εικόνας (είτε είναι avi η ταινία είτε οτιδήποτε άλλο) είναι πολύ άσχημη. Για να την περιγράψω ακριβώς, οι ταινίες μοιάζουν σαν παλιές βιντεοκασέτες! Ο δέκτης είναι dm800 και έχω πειραματιστεί με όλες τις διαθέσιμες επιλογές που υπάρχουν στο vlc plugin του dm στην ανάλυση video. Σκέφτομαι μήπως είναι θέμα ταχύτητας/ποιότητας της γραμμής μου ή υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν για να βελτιωσουν την κατάσταση.
    Αν ξέρει κάποιος κάτι ή το έχει δοκιμάσει θα ήμουν ευγνώμων. Εδώ που έφτασα δεν μπορώ να τα παρατήσω αλλά δεν ξέρω και τι άλλο να κάνω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα.

  7. #2092
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PA2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πάρα πολλές ώρες διάβασμα εδώ αλλά και από αναζητήσεις στο internet κατάφερα επιτέλους να κάνω streaming τον dm με το pc μέσω vlc. Ο σκοπός ήταν να μπορώ να βλέπω ταινίες στην tv από το σκληρό δίσκο που έχει το pc. Μετά από πολλές προσπάθειες τελικά λειτούργησε η αναπαραγωγή και με υπότιτλους. Δυστυχώς όμως η ποιότητα της εικόνας (είτε είναι avi η ταινία είτε οτιδήποτε άλλο) είναι πολύ άσχημη. Για να την περιγράψω ακριβώς, οι ταινίες μοιάζουν σαν παλιές βιντεοκασέτες! Ο δέκτης είναι dm800 και έχω πειραματιστεί με όλες τις διαθέσιμες επιλογές που υπάρχουν στο vlc plugin του dm στην ανάλυση video. Σκέφτομαι μήπως είναι θέμα ταχύτητας/ποιότητας της γραμμής μου ή υπάρχουν άλλες ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν για να βελτιωσουν την κατάσταση.
    Αν ξέρει κάποιος κάτι ή το έχει δοκιμάσει θα ήμουν ευγνώμων. Εδώ που έφτασα δεν μπορώ να τα παρατήσω αλλά δεν ξέρω και τι άλλο να κάνω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα.
    Να κάνεις mount τον φάκελο του υπολογιστή σου dreambox και από κει μετά να δεις την ταινία που θες.
    Δεν χρειάζεσαι vlc (αυτό γίνονταν παλιά στον 500αρι) και η ποιότητα είναι ακριβώς ίδια δεν χαλάει καθόλου,ακόμα και σε 1080 δεν θα έχεις προβλήματα ούτε θα καθυστερεί στο streaming.

  8. #2093
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kolonos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνεις mount τον φάκελο του υπολογιστή σου dreambox και από κει μετά να δεις την ταινία που θες.
    Δεν χρειάζεσαι vlc (αυτό γίνονταν παλιά στον 500αρι) και η ποιότητα είναι ακριβώς ίδια δεν χαλάει καθόλου,ακόμα και σε 1080 δεν θα έχεις προβλήματα ούτε θα καθυστερεί στο streaming.
    Το mount φαντάζομαι θα υπάρχει κάπου στο setup. Ξέρεις αν χρειάζεται κάποιο extension για να λειτουργήσει ή είναι λειτουργικότητα που έχουν by default όλοι οι 800? Ρωτάω γιατί για κάποιον που δεν ξέρει το αυτονόητο δυστυχώς μπορεί να γίνει λίγο δύσκολο κι έχω βγάλει τα μάτια μου στο διάβασμα.

  9. #2094
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PA2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mount φαντάζομαι θα υπάρχει κάπου στο setup. Ξέρεις αν χρειάζεται κάποιο extension για να λειτουργήσει ή είναι λειτουργικότητα που έχουν by default όλοι οι 800? Ρωτάω γιατί για κάποιον που δεν ξέρει το αυτονόητο δυστυχώς μπορεί να γίνει λίγο δύσκολο κι έχω βγάλει τα μάτια μου στο διάβασμα.
    Απο dreambox forum το κείμενο γιατί τώρα δεν έχω dream κοντά μου.
    Όταν το κάνεις αυτό,μετά τα αρχεία τα ανοίγεις και με άλλα extentions αν έχεις βάλει κάτι εσύ.

    Here is an Exemple in how to see files (videos) from your PC.

    - PC Windows 7 x64
    - PC Name : torrent
    - PC Password : 1234

    The name and the password are very important, without password it won't work !
    In this exemple i'm using the folder "Downloads" from my pc account.
    Go to C: , Users, torrent, right click on downloads folder and choose "proprieties", Go to tab "Share" and enter, now enter "advanced Share" thick the case "share this folder" validate after hit "ok".
    We are done with the PC, you can repeat this step with others Folders if you want.

    Now we go to Drembox
    Enter menu, setup, system, network and enter "Lan connection".
    Go to "network browser", now you should see all your network devices, and in this case something like this: 192.168.1.14 (TORRENT-PC).

    Now, enter "192.168.1.14 (TORRENT-PC)", Dream will ask if you want enter a name and password, choose "YES" and enter this : Name: torrent, Password: 1234 validate (enter OK).
    Next, enter "Mounts Management" and choose "add new network mount point".

    Active - Enable
    Local share name - Sharename (or enter another name if you have several pc's or folders)
    Mount Type - CIFS share
    Server IP - 192.168.1.14
    Server Share - downloads (or enter the folder you shared before on your pc)
    Use as HDD replacement - no
    Mount Options - rw
    Username - torrent
    Password - 1234

    No Hit "OK" to activate.
    Now you should be able to see the folder on your pc.
    In this video, i'm using dm8000 with last "NewNigma2" Image, but it's working also on my others boxes (enigma1 and enigma2).

    Now enter Menu and choose "Media Player" or "Dvd Player" on left side of screen you should see all "devices" on your Dm8000, in my case i have : USB CF Reader, ST3250823AS(my hdd), Harddisk, Internal Flash and Sharename
    On my Shared pc folder, i only have downloaded MKV's and Dvd's.
    For Playing Video, i have choosed "Dvd Player" as you can see.

  10. #2095
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kolonos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο dreambox forum το κείμενο γιατί τώρα δεν έχω dream κοντά μου.
    Όταν το κάνεις αυτό,μετά τα αρχεία τα ανοίγεις και με άλλα extentions αν έχεις βάλει κάτι εσύ.

    Here is an Exemple in how to see files (videos) from your PC.

    - PC Windows 7 x64
    - PC Name : torrent
    - PC Password : 1234

    The name and the password are very important, without password it won't work !
    In this exemple i'm using the folder "Downloads" from my pc account.
    Go to C: , Users, torrent, right click on downloads folder and choose "proprieties", Go to tab "Share" and enter, now enter "advanced Share" thick the case "share this folder" validate after hit "ok".
    We are done with the PC, you can repeat this step with others Folders if you want.

    Now we go to Drembox
    Enter menu, setup, system, network and enter "Lan connection".
    Go to "network browser", now you should see all your network devices, and in this case something like this: 192.168.1.14 (TORRENT-PC).

    Now, enter "192.168.1.14 (TORRENT-PC)", Dream will ask if you want enter a name and password, choose "YES" and enter this : Name: torrent, Password: 1234 validate (enter OK).
    Next, enter "Mounts Management" and choose "add new network mount point".

    Active - Enable
    Local share name - Sharename (or enter another name if you have several pc's or folders)
    Mount Type - CIFS share
    Server IP - 192.168.1.14
    Server Share - downloads (or enter the folder you shared before on your pc)
    Use as HDD replacement - no
    Mount Options - rw
    Username - torrent
    Password - 1234

    No Hit "OK" to activate.
    Now you should be able to see the folder on your pc.
    In this video, i'm using dm8000 with last "NewNigma2" Image, but it's working also on my others boxes (enigma1 and enigma2).

    Now enter Menu and choose "Media Player" or "Dvd Player" on left side of screen you should see all "devices" on your Dm8000, in my case i have : USB CF Reader, ST3250823AS(my hdd), Harddisk, Internal Flash and Sharename
    On my Shared pc folder, i only have downloaded MKV's and Dvd's.
    For Playing Video, i have choosed "Dvd Player" as you can see.
    Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Lan connection στο setup/system/network δεν υπήρχει. Το network είχε άλλες επιλογές αλλά όχι την lan connection. Και από εκεί και κάτω χάος. Για να μην κουράζω, βρήκα από τα πολλά στο settings του blue panel το «Automatic Editor» και έφτιαξα ένα mount point με τα σχετικά στοιχεία και λειτούργησε. Η εικόνα όντως είναι η αναμενόμενη αλλά υπότιτλους δεν κατάφερα να βάλω.

    Το πρόβλημα (εκτός από τους υπότιτλους) είναι πως δυστυχώς έπεσα πάλι πάνω στο περιβόητο gstreamer plugin για τα avi, τα οποία αποτελούν το 85% των ταινιών που έχω. Όταν αγόρασα πριν 3-4 χρόνια τον dm800 είχα κολλήσει πάλι σε αυτό το plugin (βάζοντας εξωτερικό σκληρό με τις εν λόγω avi ταινίες στη θύρα usb του δέκτη) και τα είχα παρατήσει. Από το διάβασμα που έκανα χτες (και στο adslgr) βρήκα post του 2011 που έλεγε πως το πρόβλημα δεν είναι του container αλλά του video codec και δεν λύνεται.

    Ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το θέμα (αν μπορεί να παίξει avi ο dm800)? Και αν όχι, επιστρέφοντας στο streaming μέσω vlc (ως μόνη λύση πλέον), μήπως έχει δοκιμάσει κανείς άλλες ρυθμίσεις ώστε η εικόνα των ταινιών να είναι «αξιοπρεπής» και να μπορείς να τις δεις? Όπως έγραψα και στην αρχή οι ταινίες είναι σαν παλιές βιντεοκασέτες. Δυστυχώς έχω μια tv καλή αλλά έχω κολλήσει σε μια μικρή οθόνη pc για να βλέπω ταινίες. Όπως και να’ χει χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

  11. #2096
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Έχεις κάνει εγκατάσταση τα Gstreamer Packages;
    Τα βρίσκεις εδώ ή στο tspanel.
    Για τους υποτίτλους,αν δεν έχει επιλογή ο ενσωματωμένος player,δεν το έχω ψάξει το σημείο,έχεις σίγουρα plugin στο tspanel.

  12. #2097
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι, δεν έχω κάνει καμία τέτοια εγκατάσταση.
    Εδώ υπάρχει σχετικό thread ή να ψάξω καλύτερα το tspanel που θα μου λύνει και το θέμα με τους υπότιτλους?
    έτσι όπως τα γράφεις, σκέφτομαι πως ίσως υπάρχει λύση αν και για να πω την αλήθεια, μετά από όλα αυτά είχα αρχίσει πάλι να απογοητεύομαι. Δεν ξέρεις τι έχω τραβήξει με αυτό το θέμα.

  13. #2098
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    πριν που έγραψα το μήνυμα και είπα εδώ ξέχασα να κάνω επικόλληση το λινκ
    http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=175516

    οδηγός για υποτίτλους στο παρακάτω λινκ,παιζει σε ολα τα κλωνο-dream
    http://www.vuplus-community.net/boar...-e2-v3-01.617/

  14. #2099
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φαντάζομαι στο sat-universe θα θέλει εγγραφή και τα σχετικά.

    Ελπίζω με λίγο διάβασμα (για το πως θα γίνει η εγκατάσταση) να προχωρήσω και να μην κολλήσω πάλι καμιά εβδομάδα! Οκ, θα τα δω όλα το Σ/Κ, γιατί σήμερα κι αύριο σχολάω αργά και το κεφάλι θα είναι...καζάνι.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, θα επανέλθω μόλις έχω κάτι νεότερο, θετικό ή όχι (ελπίζω το πρώτο!).

  15. #2100
    Εγγραφή
    17-02-2014
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:

    1. Σχετικά με τα Gstreamer Packages από το sat-universe, τα κατέβασα στο pc (τα έκανα unzip) στο φάκελο που έχω κάνει mount, τα βλέπω στο dm, αλλά δεν ξέρω από που να τα ανοίξω.

    Σημείωση: Φαντάζομαι πως χρειάζονται και τα5 (bad/base/good/ugly/doc).

    Παρόλα αυτά, στα advanced options του SetUp (του dm), βρήκα το Packet Manager στο οποίο υπάρχουν εκατοντάδες πακέτα. Πχ, υπήρχε το «gstreamer plugin for avi» το οποίο δεν ήταν εγκατεστημένο (ενώ το αντίστοιχο για τα matroska ήταν), επίσης τα gstreamer plugins για τα παραπάνω πέντε (bad, good, etc), με κατάληξη –apps, locale-af, locale-en-GB (και πολλά άλλα) αλλά όχι κατάληξη rf που έχουν μέσα τα zip στο sat-universe.
    Όπως και να ‘χει, ενώ προχωράω στο load του dm και ενώ δείχνει πως τα κάνει complete, όταν επιστρέφω στη λίστα, είναι μη εγκατεστημένα! Συνεπώς, φαίνεται πως από εκεί δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα.


    2. Σχετικά με το subtitle player, το tutorial έγραφε κάπου ένα url για direct download,

    http://www.vuplus-community.net/boar...ayer_3-01.615/

    το οποίο το έγραψα στο choose upgrade source κάπου στον software manager του dm (έκανα edit ένα από τα υπάρχοντα source), αλλά κάπου χτυπάει και μου ζητάει να το σβήσω. Φυσικά, δεν κατέβασε τίποτα από το link.


    3. Από τα info του dm είδα ότι το enigma: experimental και το image: 04.29.2010.

    Προφανώς είναι απαρχαιομένα – μήπως πρέπει να γίνουν update και δυσκολεύουν κι αυτά την κατάσταση?


    Στα threads δεν έχω βρει κάποια απάντηση για το πως θα γίνουν αυτά... Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν το έχει ρωτήσει, φαίνεται πως μόνο εγώ δεν μπορώ να το καταφέρω! Δυστυχώς, δεν νομίζω πως χωρίς βοήθεια μπορώ να βρω κάτι άλλο.

Σελ. 140 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 120130135138139140141142 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα παντα για το Photoshop
    Από Lazy Dog στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-08, 16:43
  2. DSL OFFLINE ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ?
    Από Kiriakopoulos_p στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 16:18
  3. dsl για παντα!!!!
    Από stimpak στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 02:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας