Σελ. 23 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 629
  1. #331
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    @user9
    μου το εχεις ξαναπει αυτο πιο παλια,τα εχω δοκιμασει ολα,και 2 και περισσοτερο
    και τους ppp sensor και οτιδηποτε αλλο.
    παντα το ιδιο κανει.

  2. #332
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    τελικα με τη last version δοκιμαζω με monitor καθε 2 sec και βγαζει παλι error αλλα οχι τοσο συχνα,
    τωρα δοκιμαζω με 3 sec και το βλεπω να δουλευει.
    αρα πρεπει να εχεις καταλαβει που οφειλεται και ισως αλλαζοντας κατι στο προγραμμα μπορει να συμπεριληφθει και το 660HW στις συσκευες που λειτουργουν,τα 3 sec ειναι λιγο πολλα για monitoring,νομιζεις οτι..πεθανε.

  3. #333
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θεωρώ πως δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα αλλά με τον εκάστοτε router. Κι εξηγούμαι... Το monitoring που κάνω στο AdvancedRM λειτουργεί ως εξής...

    Ζητάω από το router (ή όποια συσκευή) το χρόνο του, το upload και το download. Αυτά με το που στέλνω το request μου γυρίζουν μέσα σε 0,2-0,3 του δευτερολέπτου (αν όλα πάνε καλά με το δίκτυο). Στην περίπτωση που ζητάω δεδομένα κάθε ένα δευτερόλεπτο (τουλάχιστον σε χρόνο windows) σκέψου ότι ο πραγματικός χρόνος που μένει στο μηχάνημα να μου απαντήσει μπορεί ανά περιπτώσεις να είναι και κάτω από ένα δευτερόλεπτο. Μηχανήματα με δυνατό επεξεργαστή δεν έχουν πρόβλημα. Άλλα μηχανάκια κυρίως πιο φθηνά αλλά και all-in-one λύσεις έχουν σοβαρά θέματα. Αυτός είναι και ο λόγος που τα περισσότερα προγράμματα δεν σου δίνουν δυνατότητα να κάνεις έλεγχο κάθε 1 δευτερόλεπτο, κάτι που σου επιτρέπει το AdvancedRM. Αυτός είναι κι ο λόγος από την άλλη που δεν θα ακούσεις από κανένα εδώ μέσα, που έχει Cisco, να σου παραπονεθεί για τις αποκρίσεις ή το overload του μηχανήματος του.

    Επίσης κάτι που πρέπει να υπολογίζεις είναι το πόσο φορτώνεις το router. Αν για παράδειγμα έχεις ένα bittorrent client να τρέχει με ανοιχτά καμιά 300 connections ανά αρχείο, 4 PC να ανταλλάζουν αρχεία μεταξύ τους και ανοιχτά όλα τα firewall, dns, ntp κτλ που προσφέρει, το τελευταίο πράγμα που θα ήθελε ένας router είναι κάθε ένα δευτερόλεπτο να συγκεντρώνει και να στέλνει στοιχεία SNMP.

    ...μου το έχεις ξαναπεί αυτό πιο παλιά... Είδες!!! Δίκιο έχω (βασικά έχει γίνει αρκετά μεγάλο το thread και δεν θυμάμαι σε ποιόν απαντάω, τι).

  4. #334
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    οκ φιλε,καταλαβα
    περιμενα απο το zyxel να εχει καλυτερες δυνατοτητες απο το wag354g, εχει βεβαια σε αλλα σημεια,αλλα δεν μπορεις με 100 ευρω να τα εχεις ολα.
    στα 3 sec δουλευει,καλα ειναι.

  5. #335
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Συγγνώμη αλλά με το γούτσου-γούτσου μου (wag354g v2) των "100 Ε" (τουλάχιστον όταν το πήρα ) δούλευε και δουλεύει κανονικότατα το query/second.
    Το ίδιο και στο ξεspeed 520 της Κοκαλοκομ!

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  6. #336
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο l_satsok είπε ότι του δουλεύει κανονικά το WAG354G.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι το Zyxel 660HW, to Linksys WAG354G και το DLink G604T το δικό μου έχουν το ίδιο τσιπάκι, το AR7 της Texas Instruments. Επίσης, ως επί το πλείστον χρησιμοποιούν της ίδιας πάστας firmware βασισμένο στο Montavista Linux. Άρα το πιθανότερο είναι τυχόν κολλήματα να οφείλονται 1) στις ενέργειες που είναι ρυθμισμένο ένα router να εκτελεί (firewall, qos, dns κτλ)ι, 2) στα connections και το δικτυακό φόρτο εργασίας και 3) στην υλοποίηση του SNMP αυτή καθεαυτή από τον κάθε vendor.

    Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι και τα Fritz!Box στηρίζονται σε αυτό το τσιπάκι και προφανώς το ότι δεν έχουν υποστήριξη SNMP οφείλεται στην ίδια την AVM και όχι στις δυνατότητες του Router.

  7. #337
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    Έχει πάντως αναφερθεί ότι η σειρά 660 της Zyxel έχει 3 διαφορετικά τσιπάκια (άλλο για τα -6x, άλλο για τα -Dx και άλλο για τα -Tx (νομίζω..) που κυκλοφορούν στο εξωτερικό κυρίως...

    Μιλάς για τη σειρά -6x ή την πρόσφατη -Dx ?

  8. #338
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά κοιτούσα εδώ και έβλεπα για το Zyxel 660HW-61. Θεώρησα ότι όλα τα HW έχουν το ίδιο chip και η διαφορές πιθανόν να είναι χαρακτηριστικά όπως το Wireless, USB κτλ.

  9. #339
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όσοι από εσάς χρησιμοποιείτε το AdvancedRM στα Vista ίσως έχετε προσέξει ότι το Ping δεν λειτουργεί. Αυτό δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος, αλλά ρύθμιση του Windows Firewall που αποτρέπει την αποστολή και λήψη ICMP σημάτων by default. Πρέπει λοιπόν ή να απενεργοποιήσετε το Firewall (που ξέρω ότι πολλοί από εσάς είναι το πρώτο πράγμα που κάνετε) ή να το ρυθμίσετε κατάλληλα να αφήνει να περνάνε αυτού του είδους τα πακέτα.

    Το πρόβλημα με τη Registry δεν μπόρεσα ακόμα να το λύσω ακόμα δεδομένου ότι η Microsoft προτείνει οι εφαρμογές να αποθηκεύουν τις ρυθμίσεις τους στο HKCU hive (Current User) και το AdvancedRM αποθήκευε εξ' αρχής τις ρυθμίσεις του σε αυτό το σημείο της Registry. Είναι πιθανό μία από τις επόμενες version όμως να αποθηκεύει τα στοιχεία αυτά σε ένα αρχείο στο Application Data (ή AppData όπως έχει γίνει τώρα). Προς το παρόν, όπως έχω ξαναγράψει, αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να απενεργοποιήσετε το User Account Control μέσα από το User Accounts του Control Panel.

  10. #340
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα με τη Registry δεν μπόρεσα ακόμα να το λύσω ακόμα δεδομένου ότι η Microsoft προτείνει οι εφαρμογές να αποθηκεύουν τις ρυθμίσεις τους στο HKCU hive (Current User) και το AdvancedRM αποθήκευε εξ' αρχής τις ρυθμίσεις του σε αυτό το σημείο της Registry.
    Δεν κατάλαβα... Γράφεις στο HKCU και παρολαυτα έχεις πρόβλημα;;;; Μη μου λες τέτοια πάνω που ήμουν έτοιμος να κάνω update καμμιά 948252984752 εφαρμογές!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #341
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβώς...
    Το πρόγραμμα αποθηκεύει τα πάντα στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Zen Technologies\AdvancedRM. Αυτό έκανε εξ' αρχής και από εκεί έσβηνε στοιχεία το InitializeAdvancedRM.reg. Δες κι εσύ. Και εγώ που το δοκίμασα, αλλά και όσοι έχουν αναφέρει το πρόβλημα εδώ μέσα, προφανώς είχαν ενεργοποιημένο το User Account Control.

    Έχω την εντύπωση πως θα αρχίσει πολύ νωρίς τα Service Pack για τα Vista η Microsoft.

  12. #342
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Αναφέρω απλώς κάτι που είδα εχθές, κατά τύχη και αφήνω στην κρίση σας το αν είναι σημαντικό:

    Τόσο καιρό, δεν είχα ενεργοποιημένο το wireless. Mετά την απόκτηση όμως ενός marafetiou, πήγα να το ενεργοποιήσω.

    ΧΩΡΙΣ να ακουμπήσω το ARM που έκανε ύσηχα τη δουλειά του, ξαφνικά είδα οτι ενώ κατέβαζα, το ARM δεν έδειχνε κίνηση. Πάω κι'εγώ λοιπόν στα settings του και ανακαλύπτω οτι αυτόματα είχε αλλάξει το monitoring interface στο wireless!
    Τότε συνειδητοποίησα οτι μπορώ να το βάλω και σε άλλες ψησταριές για να κάνει monitor διαφορετικά πράγματα και φυσικά θα μπεί και στο marafeti για να επιβλέπει την ασύρματη κίνηση

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  13. #343
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μία καλοπροαίρετη ερώτηση:

    Τί περισσότερο προσφέρει αυτό, και γιατί να το προτιμήσουμε, από τη ήδη άψογο και άριστο πρόγραμμα του Zardoz;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #344
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία καλοπροαίρετη ερώτηση:

    Τί περισσότερο προσφέρει αυτό, και γιατί να το προτιμήσουμε, από τη ήδη άψογο και άριστο πρόγραμμα του Zardoz;
    1. Mπορείς να επιλέξεις το Interface. Το πρόγραμμα του Zardoz το επιλέγει αυτόματα και δε μου δουλεύει σωστά στο Cisco
    2. Μπορείς να παρακολουθείς πολλαπλά interfaces
    3. Έχεις ένα μικρό semitrasnparent παραθυράκι όπως στο DUMeter για να βλέπεις την κίνηση σε μια γωνία της επιφάνειας εργασίας σου αντί να ανοίγεις συνέχεια το εικονίδιο από το systray και να γυρνάς στο Γράφημα. Επίσης είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο στην εμφάνιση (χρώματα)
    4. Επειδή μπορεί να κάνει δειγματοληψία κάθε 1 sec αντί των 4 του Zardoz
    5. Επειδή έχουμε τον user9 εδώ και τον ψήνουμε να προσθέσει καινούργια features

    Αυτά για αρχή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 07-03-07 στις 18:49.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #345
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι τέλειο να σε υποστηρίζουν

    @ WAntilles
    Το AdvancedRM δεν είναι ένα router monitor μόνο. To AdvancedRM είναι ένα Monitoring Utility για τις SNMP συσκευές του δικτύου σας. Μπορεί να συνδεθεί σε οποιαδήποτε συσκευή (router, PC, switch, NAS κτλ) που έχει ενεργοποιημένο το SNMP και να ελέγξει την κίνηση σε οποιοδήποτε από τα interfaces. Αναλυτική λίστα των features υπάρχει υπό μορφή changelog στην πρώτη σελίδα του thread.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    5. Επειδή έχουμε τον user9 εδώ και τον ψήνουμε να προσθέσει καινούργια features
    Και δια του λόγου το αληθές ιδού... νέα development version.
    Για να μην μου κολλήσει η ρετσινιά ότι λουφάρω, δεν βγάζω νέες εκδόσεις (και κυρίως ότι απαντάω σε όλους σαν να είναι οκτάχρονα γκούχου γκούχου ) άλλαξα ένα μικρό αλλά σημαντικό πραγματάκι και το ανεβάζω εδώ για τους πιστούς (και όχι μόνο) υπηκόους μου.

    Changelog

    Version 1.4.3 (development)
    + Προστέθηκε η δυνατότητα να ορίζετε κάθε πότε θα γίνεται Logging
    * Μειώθηκαν οι χρησιμοποιούμενοι πόροι του συστήματος

    όπως επισημαίνω και παντού είναι development version, γι' αυτό πρέπει να γνωρίζετε ότι κάποια πράγματα (δεν ξέρω ποια) ίσως να μην παίζουν. Αν εντοπίσετε κάτι μου λέτε.

    Νομίζω όμως ότι με τον τρόπο που υλοποιήθηκε καλύπτει και τους πιο απαιτητικούς (από 1 δευτερόλεπτο έως και 1 ώρα ).

    Η έκδοση αυτή είναι η πρώτη που γίνεται built σε περιβάλλον Windows Vista. Μετά από κάποιες βελτιώσεις που έκανα οι πόροι που χρησιμοποιούνται είναι 0-2% CPU (με το 2% να είναι peak κάθε 10-15 δευτερόλεπτα) και 1.700 ΚΒ (maximum) μνήμης. Αυτά ελεγμένα σε ένα Laptop με 2GB μνήμη και Mobile AMD Athlon 64 3000+ που τρέχει Windows Vista Business.

    Επίσης υπάρχει μια μικρή αλλαγή και στο debugging tool και καλό θα ήταν όσοι έχουν USRobotics (ή γενικά πρόβλημα σε κάποια συσκευή) να το κατεβάσουν και να μου στείλουν screenshots μπας και διορθώσουμε το πρόβλημά τους.

    Τέλος επειδή σε προηγούμενα post είχα αφήσει υπονοούμενα ότι το AdvancedRM μπορεί να γίνει gadget για τα Vista, θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα καθώς τα gadgets χρησιμοποιούν html και xml που καμμία σχέση δεν έχουν με την μέχρι τώρα υλοποίηση του AdvancedRM.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος user9 : 08-03-07 στις 11:34.

Σελ. 23 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 3131821222324252833 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Sagem] Router Traffic Monitor 2.70
    Από gkal66 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 00:11
  2. Traffic Monitor + 3com
    Από tphilip στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-07, 09:22
  3. Remοτε traffic monitor
    Από teris στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-06, 10:35
  4. 2 traffic monitor ταυτόχρονα?
    Από therock003 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-05, 00:06
  5. Monitor Traffic!
    Από oyez στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-03, 13:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας