Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποσα MB;

Ψήφισαν
103. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • εως 100

    41 39,81%
  • 100-200

    16 15,53%
  • 200-400

    20 19,42%
  • 400-800

    9 8,74%
  • 800-1.5GB

    9 8,74%
  • Πανω απο 1.5GB

    8 7,77%
Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 46
  1. #1
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Oτι λεει ο τιτλος.
    Ας μεινουμε αποκλειστικα στα κινητα τηλεφωνα.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Έχω πρόγραμμα με 100MB στη σύνδεση του κινητού μου.

    Συνήθως καταναλώνω 5-15ΜΒ το μήνα. Μπαίνω κυρίως στις mobile εκδοχές των σελίδων και χρησιμοποιώ Opera Mini που δεν "ξανακατεβάζει" τις σελίδες όταν κάνεις back.

    Παλαιότερα σαν φαντάρος είχα φτάσει μέχρι και 40ΜΒ.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Έως 100ΜΒ, αν και τώρα με το πακετάκι της Cosmote για τα καρτοκινητά, μπορεί να ανεβει λιγάκι η κατανάλωση!

    ........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα σαν φαντάρος είχα φτάσει μέχρι και 40ΜΒ.
    Το ξεφτύλισες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MaFiOzOs_GR : 17-11-10 στις 23:04. Αιτία: auto merged post
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Sapphire Radeon R9 290 Tri-X 4GB DDR5 || Samsung 970 Evo Plus 500GB || LG 24MP55HQ-P 24" LED || Logitech G502 Proteus

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πιστεύω ότι οι εταιρείες κινητής αποθαρρύνουν αρκετό κόσμο από τη χρήση mobile internet με τις υψηλές χρεώσεις. Με εξαίρεση τις προσφορές της Q (100MByte με 1€) και λιγότερο της Cosmote, είναι παράλογο να ζητάνε 1€/ημέρα, 21€/μήνα, αν θέλουν να τραβήξουν κόσμο στις υπηρεσίες τους.

    Η προσφορά του Wind F2G, παρόλο που φάνηκε να είναι καλή κίνηση για να τραβήξει κόσμο, ήταν εκτός πραγματικότητας (γι' αυτό έσπευσαν να την αποσύρουν), διότι έδινε σχεδόν δωρεάν κάτι που είχε αντίκρυσμα 300€, με βάση τις χρεώσεις της ελληνικής αγοράς. Όσοι την πρόλαβαν καλώς, αλλά θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν είχαν εφαρμόσει γι' αυτήν μία χρεώση 3€/μήνα (μαζί με τα δωρεάν λεπτά και SMS).

    Αυτό που θα μου άρεσε να δω είναι μηνιαία πακέτα (χωρίς συνδρομή) για τα καρτοκινητά που να δίνουν με 2€ 1GByte χρήσης, με δυνατότητα επιπλέον κατανάλωσης με την ίδια αναλογία €/GByte (δηλαδή χωρίς απότομες χρεώσεις μετά τον προπληρωμένο όγκο). Αντίστοιχα και στα προγράμματα συμβολαίου. Για μεγαλύτερη κατανάλωση (εδώ βγαίνω εκτός θέματος) και χρήση από υπολογιστή, ας διατηρούσαν μία αναλογία 0,5 έως 1€/GByte, ώστε να προγράμματα των 40GByte να βγαίνουν στα 20€, των 10GByte στα 10€.

    Επίσης, κάτι που πρέπει να αλλάξει είναι οι χρεώσεις που εφαρμόζονται στην περίπτωση που ο συνδρομητής δεν έχει ενεργοποιήσει κάποιο πρόγραμμα δεδομένων ή αν το πρόγραμμα ξεπεράσει το προπληρωμένο όριο. Ξεφεύγει από τα όρια της πελατοκεντρικής πολιτικής, να τον χρεώνεις 7€/MByte αν δεν έχει γραφτεί στην υπηρεσία Data, ενώ στα πλαίσια του προπληρωμένου όγκου η αναλογία τιμής προς όγκο είναι τουλάχιστο 140 φορές μικρότερη. Πρακτικά είναι σαν να προσπαθούν να πιάσουν στον ύπνο μη ενημερωμένους πελάτες και γενικότερα καταστρέφουν την εμπιστοσύνη του κόσμου απέναντί τους. Αντί να χτίζουν σχέση εμπιστοσύνης, δημιουργούν κλίμα φόβου για τις χρεώσεις. Η επίτροπος των ευρωπαϊκών τηλεπικοινωνιών έχει θίξει το ζήτημα ισχυριζόμενη ότι η σχέση εμπιστοσύνης θα ωφελήσει μεσοπρόθεσμα τις εταιρείες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 17-11-10 στις 23:43.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Πολλά GB μου φεύγουν τον μήνα , αλλά είναι και η περίπτωση μου τέτοια που λείπω πολύ με συνέπεια να χρησιμοποιώ και πολύ το κινητό (iPhone 3Gs).
    Είχα 750ΜΒ τον μήνα και στον τελευταίο λογαριασμό ήμουνα οριακά με τα ΜΒ.
    Τώρα άλλαξα πακέτο , έπεσα στα 500ΜΒ που άλλωστε εκεί γύρω παίζω τόσο καιρό.
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι οι εταιρείες κινητής αποθαρρύνουν αρκετό κόσμο από τη χρήση mobile internet με τις υψηλές χρεώσεις. Με εξαίρεση τις προσφορές της Q (100MByte με 1€) και λιγότερο της Cosmote, είναι παράλογο να ζητάνε 1€/ημέρα, 21€/μήνα, αν θέλουν να τραβήξουν κόσμο στις υπηρεσίες τους.

    Η προσφορά του Wind F2G, παρόλο που φάνηκε να είναι καλή κίνηση για να τραβήξει κόσμο, ήταν εκτός πραγματικότητας (γι' αυτό έσπευσαν να την αποσύρουν), διότι έδινε σχεδόν δωρεάν κάτι που είχε αντίκρυσμα 300€, με βάση τις χρεώσεις της ελληνικής αγοράς. Όσοι την πρόλαβαν καλώς, αλλά θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν είχαν εφαρμόσει γι' αυτήν μία χρεώση 3€/μήνα (μαζί με τα δωρεάν λεπτά και SMS).

    Αυτό που θα μου άρεσε να δω είναι μηνιαία πακέτα (χωρίς συνδρομή) για τα καρτοκινητά που να δίνουν με 2€ 1GByte χρήσης, με δυνατότητα επιπλέον κατανάλωσης με την ίδια αναλογία €/GByte (δηλαδή χωρίς απότομες χρεώσεις μετά τον προπληρωμένο όγκο). Αντίστοιχα και στα προγράμματα συμβολαίου. Για μεγαλύτερη κατανάλωση (εδώ βγαίνω εκτός θέματος) και χρήση από υπολογιστή, ας διατηρούσαν μία αναλογία 0,5 έως 1€/GByte, ώστε να προγράμματα των 40GByte να βγαίνουν στα 20€, των 10GByte στα 10€.

    Επίσης, κάτι που πρέπει να αλλάξει είναι οι χρεώσεις που εφαρμόζονται στην περίπτωση που ο συνδρομητής δεν έχει ενεργοποιήσει κάποιο πρόγραμμα δεδομένων ή αν το πρόγραμμα ξεπεράσει το προπληρωμένο όριο. Ξεφεύγει από τα όρια της πελατοκεντρικής πολιτικής, να τον χρεώνεις 7€/MByte αν δεν έχει γραφτεί στην υπηρεσία Data, ενώ στα πλαίσια του προπληρωμένου όγκου η αναλογία τιμής προς όγκο είναι τουλάχιστο 140 φορές μικρότερη. Πρακτικά είναι σαν να προσπαθούν να πιάσουν στον ύπνο μη ενημερωμένους πελάτες και γενικότερα καταστρέφουν την εμπιστοσύνη του κόσμου απέναντί τους. Αντί να χτίζουν σχέση εμπιστοσύνης, δημιουργούν κλίμα φόβου για τις χρεώσεις. Η επίτροπος των ευρωπαϊκών τηλεπικοινωνιών έχει θίξει το ζήτημα ισχυριζόμενη ότι η σχέση εμπιστοσύνης θα ωφελήσει μεσοπρόθεσμα τις εταιρείες.

    Εγω με 2€ θέλω απεριόριστα, και 10 μέρες στο χιλτον, γίνεται;

    Σε αλλο νήμα μάλιστα σου λένε για τις χρεώσεις μετά το προπληρωμένο χρόνο αλλά εκεί επιλέγεις να μην απαντήσεις

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Έχω πρόγραμμα μέχρι 200ΜΒ, αλλά συνήθως ξεπερνάω τα 100ΜΒ για λίγο. Πολλές φορές συνδέομαι με wi-fi πάντως, το οποίο δεν το μετράω στην κατανάλωση ασφαλώς.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με 2€ θέλω απεριόριστα, και 10 μέρες στο χιλτον, γίνεται;

    Σε αλλο νήμα μάλιστα σου λένε για τις χρεώσεις μετά το προπληρωμένο χρόνο αλλά εκεί επιλέγεις να μην απαντήσεις
    Δε νομίζω ότι προάγει τη συζήτηση η ερώτησή σου. Αν έχεις να πεις κάτι τεκμηριωμένα, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

    Σχετικά με τις χρεώσεις μετά τον προπληρωμένο όγκο για τις οποίες ρωτάς, μπορεί να τις δει όποιος θέλει στις ιστοσελίδες των εταιρειών. Για χρήση από κινητό ξεκινούν από 1€/Mbyte και φτάνουν τα 0,1€/MByte στα προγράμματα με υψηλά πάγια. Όποιος ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες, μπορεί να κοιτάξει και μόνος του, δε νομίζω ότι περιμένει ένα link από εμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 18-11-10 στις 00:17.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι προάγει τη συζήτηση η ερώτησή σου. Αν έχεις να πεις κάτι τεκμηριωμένα, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

    Σχετικά με τις χρεώσεις μετά τον προπληρωμένο όγκο για τις οποίες ρωτάς, μπορεί να τις δει όποιος θέλει στις ιστοσελίδες των εταιρειών. Ξεκινούν από 1€/Mbyte και φτάνουν τα 0,1€/MByte. Όποιος ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες, μπορεί να κοιτάξει και μόνος του, δε νομίζω ότι περιμένει να link από εμένα.

    Να προάγει τι ακριβώς;
    έχεις αποφασίσει τι θα είναι αυτό;

    οι χρεώσεις για την αμερική υπάρχουν, σου τις είπε άλλο μέλος, απλα επέλεξες να τον μην το διαβάσεις

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προάγει τι ακριβώς;
    έχεις αποφασίσει τι θα είναι αυτό;

    οι χρεώσεις για την αμερική υπάρχουν, σου τις είπε άλλο μέλος, απλα επέλεξες να τον μην το διαβάσεις
    Αν θέλεις να συζητήσεις κάτι για τις χρεώσεις στις ΗΠΑ, γιατί δεν το κάνεις στη σχετική είδηση που το συζητάμε, ώστε να μην είμαστε off-topic εδώ; Μπορείς, αν θέλεις, να διαβάσεις τις απαντήσεις μου εκεί, για να μην κάνουμε cross posting εδώ.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    150 μβ πανω κατω..

  12. #12
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Περιοχή
    Last train to London
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Three
    Path Level
    Interleaved
    Έχω 40ΜΒ δωρεάν στο συμβόλαιο και έχω προσαρμόσει την κίνηση μου σε αυτό το όριο.
    Catch 22: Δεν έχεις τηλέφωνο. Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.
    Πωλείται HTC P3470 Pharos

  13. #13
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Πολυ ωραια και καλα ολα αυτα, αν δεν μας πειτε τι χρηση κανετε, δεν εχει και πολυ νοημα ενα απλο νουμερο!

    Πχ, mail, browsing, facebook, twitter, msn κλπ

  14. #14
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Περιοχή
    Last train to London
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Three
    Path Level
    Interleaved
    Σωστός, αλλά με 40ΜΒ τι χρήση να κάνεις έτσι κι αλλιώς;

    Καιρός και ειδήσεις μέσω RSS, λίγο Google maps mobile και περιστασιακά web με τον Opera Mini αν χρειαστώ κάτι.
    Catch 22: Δεν έχεις τηλέφωνο. Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.
    Πωλείται HTC P3470 Pharos

  15. #15
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ενσωματωμένο πρόγραμμα 1gb και το ξεπερνώ σχεδόν κάθε μήνα.Δυστυχώς για την τσέπη μου.
    Πλέον πρέπει να πέσουν οι τιμές.Η ζήτηση είναι μεγάλη και οι απαιτήσεις με τα νέα λειτουργικά στα κινητά τηλέφωνα, απαιτούν σύνδεση data.
    Θα ήθελα 20-30γίγα κάθε μήνα με 10 ευρώ.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΟΣΑ MB ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ??
    Από stergios23 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 21:46
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 23:38
  3. Πόσα πληρώνετε για τηλεπικοινωνίες το μήνα;
    Από nmakry στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 20:18
  4. Πόσα GB κατεβάζετε το μήνα;
    Από RyDeR στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-06, 21:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας