Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    HELLAS
    Με τα οικονομικά μέτρα να περιορίζουν τις δυνατότητες του καταναλωτικού κοινού, οι πολίτες αποφασίζουν να περιορίσουν τις δαπάνες τους, κάτι που καθίσταται εμφανές και από τη διακοπή ενός εκατομμυρίου συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας.

    Ο κλάδος των τριών παροχών κινητής τηλεφωνίας παρουσίασε νέα βουτιά το τρίτο τρίμηνο του 2010, με τις συνολικές απώλειες το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να ανέρχονται σε 1.024.000 γραμμές, αριθμός λίγο μικρότερος σε σχέση με τις απώλειες 1,24 εκατομμυρίων γραμμών το δεύτερο τρίμηνο.
    Εκτιμάται ωστόσο πως δεν θα υπάρξουν σημαντικές απώλειες κατά το τέταρτο τρίμηνο γιατί οι εταιρείες με την ευκαιρία ταυτοποίησης εκκαθάρισαν σε μεγάλο βαθμό την πελατειακή σχέση τους.

    Το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι ότι ο αριθμός των συνδέσεων στο τέλος Σεπτεμβρίου άγγιξε τα 17,2 εκατομμύρια με το ποσοστό της ονομαστικής διείσδυσης να ανέρχεται σε 156,6%. Να σημειωθεί ότι στο τέλος του 2009 ο αριθμός των συνδέσεων ήταν περίπου 20,8 εκατομμύρια και το ποσοστό διείσδυσης πλησίαζε το 190%.

    Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που διαμορφώθηκαν στην αγορά μετά την ταυτοποίηση αλλά και τις τελευταίες προσφορές των εταιρειών που προσπαθούν να προσελκύσουν όλο και περισσότερους συνδρομητές, το μερίδιο της Cosmote έφθασε το 48,52% (από 46,77%), της Vodafone το 28,87% (από 30,19%), ενώ της Wind παραμένει περίπου στα ίδια επίπεδα, 22,61% έναντι 23,04%.

    Ένας από τους ελάχιστους δείκτες κινητής τηλεφωνίας που παρουσιάζει αύξηση, όπως επισημαίνεται σε δημοσίευμα της εφημερίδας "Το Βήμα", είναι αυτός του μέσου εσόδου ανά πελάτη (ΑRΡU).

    Αυτό συμβαίνει, κυρίως, λόγω της μείωσης του αριθμού των συνδέσεων και της εκκαθάρισης της πελατειακής βάσης και στις τρεις εταιρείες. Η μεγαλύτερη αύξηση παρουσιάστηκε στις Vodafone και Wind, καθώς το μεικτό ΑRΡU στην πρώτη έφθασε τα 16,3 ευρώ (από 14,7 ευρώ το αμέσως προηγούμενο τρίμηνο) και στη δεύτερη τα 13,7 ευρώ (από 12,5 ευρώ).

    Μάλιστα, ύστερα από αρκετά χρόνια το ΑRΡU της Vodafone ήταν στα ίδια επίπεδα με εκείνο της Cosmote, της οποίας ήταν στα 16,3 ευρώ επίσης, κάτι το οποίο είχε να εμφανιστεί εδώ και αρκετά τρίμηνα.

    Εν όψει της εορταστικής περιόδου αναμένεται νέος γύρος προσφορών οικονομικών πακέτων από τις τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

    Η επιθετική εμπορική πολιτική που ακολούθησαν το τελευταίο χρονικό διάστημα οι τρεις εταιρείες κινητής με στόχο την προσέλκυση νέων πελατών, εκτός από τις γνωστές συνθήκες έντονου ανταγωνισμού που δημιούργησε, προκάλεσε σημαντικό πλήγμα σε επίπεδο καθαρών αποτελεσμάτων και κερδοφορίας, παρά την όποια αύξηση των πωλήσεων και τη βελτίωση της λειτουργικής κερδοφορίας (ΕΒΙΤDΑ).

    Κύριο χαρακτηριστικό των διαθέσεων των εταιρειών είναι ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα φέρονται να έχουν περιορίσει σε κάποιο βαθμό τις επιδοτήσεις στις ανανεώσεις συμβολαίων και να έχουν εστιάσει το ενδιαφέρον τους στη διάθεση φθηνών smartphones.

    Οι προσφορές των συμβολαίων θα είναι μάλλον στοχευμένες σε συγκεκριμένες κατηγορίες χρηστών και θα αφορούν κυρίως τα συνδυαστικά πακέτα κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, όπως αυτά που προσφέρoυν η Vodafone μέσω της συνεργασίας της με την hellasonline και η Wind που συνδυάζει κινητή τηλεφωνία και υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας και Ιnternet (της πρώην Τellas) με το πακέτο Οne.

    Πηγή: cosmo.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καιρός ήταν. Είχε παραγίνει το κακό. Ο καθένας είχε τουλάχιστον 2 συσκευές.
    Να μην πω για τα μικρά παιδιά. Κατάχρηση στο έπακρο.
    Κι άλλο θα μειωθούν λόγω της οικονομικής κρίσης.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  3. #3
    θα ήθελα να μάθω αν έχει πάρει είδηση κανείς οτι ή qtelcome στην καρτοκινητή (η οποία έδινε με ένα ευρώ 1500 λεπτά δωρεάν απο q to q & wind κι επίσης 1500 δωρεάν μηνύματα) τις τελευταίες ημέρες μου κάνει κόλπα!!βάζω μονάδες , βάζω ένα ευρώ για να έχω τα δωρεάν ,αλλά μόλις τελειώσουν οι μονάδες δεν μπορώ να πάρω ούτε απο q σε q ούτε να στείλω μήνυμα. τι συμβαίνει? εξακολουθούν να το διαφημίζουν,αλλά πολύ φοβάμαι οτι άρχισε πάλι το δούλεμα...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paliopaido Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα να μάθω αν έχει πάρει είδηση κανείς οτι ή qtelcome στην καρτοκινητή (η οποία έδινε με ένα ευρώ 1500 λεπτά δωρεάν απο q to q & wind κι επίσης 1500 δωρεάν μηνύματα) τις τελευταίες ημέρες μου κάνει κόλπα!!βάζω μονάδες , βάζω ένα ευρώ για να έχω τα δωρεάν ,αλλά μόλις τελειώσουν οι μονάδες δεν μπορώ να πάρω ούτε απο q σε q ούτε να στείλω μήνυμα. τι συμβαίνει? εξακολουθούν να το διαφημίζουν,αλλά πολύ φοβάμαι οτι άρχισε πάλι το δούλεμα...
    Μάλλον πρόκειται για πρόβλημα στο σύστημα χρέωσης. Δεν μπορεί να εκκινήσει ούτε δωρεάν κλήσεις, όταν βλέπει ότι δεν έχεις υπόλοιπο. Γιατί δε βάζεις περισσότερα χρήματα και να τα αφήσεις μέσα; Π.χ. αντί για 1€, βάλε 2€ και μην ξοδέψεις το 1.

    ........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duryodhana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καιρός ήταν. Είχε παραγίνει το κακό. Ο καθένας είχε τουλάχιστον 2 συσκευές.
    Να μην πω για τα μικρά παιδιά. Κατάχρηση στο έπακρο.
    Κι άλλο θα μειωθούν λόγω της οικονομικής κρίσης.
    Υπάρχουν όμως κάποιοι που έχουν πολλές κάρτες για να κάνουν οικονομία. Είτε τις εναλλάσσουν σε μία συσκευή, είτε σε περισσότερες. Η κάθε εταιρεία δίνει δωρεάν κλήσεις προς το δίκτυό της, επομένως με 3 διαφορετικές κάρτες η οικονομία είναι πολύ μεγαλύτερη από οποιοδήποτε συμβόλαιο. Χάνεται βέβαια η πρακτικότητα με αυτόν τον τρόπο, αλλά θέλω να δείξω ότι οι πολλαπλές συνδέσεις μπορεί να είναι φαινόμενο της κρίσης και όχι το αντίστροφο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 20-11-10 στις 23:00. Αιτία: auto merged post
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #5
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Δεν είναι μόνο αυτό. Βάλε και πόσα καρτο-νούμερα κυκλοφορούν τα οποία δόθηκαν ως "προσφορά - δείγμα δωρεάν"... Εγώ, για παράδειγμα, είχα κάποτε 4-5 τέτοιες κάρτες.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από murray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο αυτό. Βάλε και πόσα καρτο-νούμερα κυκλοφορούν τα οποία δόθηκαν ως "προσφορά - δείγμα δωρεάν"... Εγώ, για παράδειγμα, είχα κάποτε 4-5 τέτοιες κάρτες.
    Σε ένα γνωστό μου είχαν δώσει 11 κάρτες μαζεμένες. "Πάρε να δώσεις στους φίλους σου."
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #7
    Το avatar του μέλους .zero
    .zero Guest
    Α καλά κλασσικά, είσαι για καφέ και σου δίνουν 7-8 νούμερα...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    ερχονται και γιορτες θα δουμε πολλες προσφορες και απο τις εταιριες <<Σας παρακαλουμε παρτε ενα κινητο>>>

  9. #9
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και βέβαια κατά την πάγια πρακτική των παρόχων, όλες αυτές οι SIM κάρτες θα είναι προ-ενεργοποιημένες, ώστε να μετριούνται στα σύνολα, άσχετα αν δεν είναι ταυτοποιημένες με φυσικά ή νομικά πρόσωπα μέχρι να χρησιμοποιηθούν.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ όταν πήγα να παρουσιαστώ φαντάρος, είχαν πάει στο κέντρο απέξω, είχαν στήσει και ένα κιόσκι κιόλας και μοίραζαν πακέτα what's up. Έδειναν 2-3 στον καθένα, αλλά μερικοί κράταγαν 1 άντε 2 πακέτα και τα άλλα τα έδειναν, εγώ είχα τα 3 τα δικά μου και είχα μαζέψει καμιά 10αριά ακόμη από άλλους. Φυσικά όταν γύρισα σπίτι στην άδεια της ορκομωσίας η αδερφή μου τα άρπαξε όλα τα πακέτα και τα μοίρασε στις φίλες της για να μιλάνε δωρεάν μεταξύ τους.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω συμβόλαιο από το 1999. Μέχρι το 2005 cosmote και μετά wind! Κάθε χρόνο έπερνα απιδότηση κινητού
    περίπου 200 ευρώ με μέσο όρο λογαριασμού 50 ευρώ το μήνα! Τις προάλλες πήγα να δω τί επιδότηση μου δίνουν και μένω έκπληκτος όταν μου λένε 65 ευρώ! Τους λέω ότι είναι απαράδεκτοι και μου λένε ότι δεν μπορουν να μου δώσουν κάτι παραπάνω και τους λέω διακοπή της σύνδεσης και το νουμερό μου σε καρτοκινητο!
    Το ίδο βράδυ με παίρνουν από τη wind και με ρωτανε τον λογο για τον οποίο έκανα διακοπή! τους απαντάω για την χαμηλή επιδότηση και μου απαντάει αμέσως ότι από 65 μπορεί να μου δώσει μέχρι 130 ευρώ αλλά και πάλι του λέω όχι, δεν θα με δεσμευσετε για 130 ευρώ!
    Την επομένη πάω cosmote και vodafone να ενημερωθώ για τα προγράμματα που τρέχουν και με έκπληξή μου, μου δίνουν επιδότηση ίδια μ' αυτή στη wind δηλαδή 65 ευρώ η cosmote και 50 ευρώ η vodafone!
    Αφού είχα μια δεκάλεπτη συζήτηση με τον υπεύθηνο του καταστήματος της vodafone κατάφερα να μάθω ότι υπάρχει "κρυφή" συμφωνία με τις εταιρείες να μην δίνουν μεγαλύτερες επιδοτήσεις!!!

    Και σας κάνω την εξής ερώτηση. Πιστεύουν ότι μ'αυτόν τον τρόπο θα κρατήσουν πελάτες στα συμβόλαια που τους δεσμεύουν για 12 μήνες?
    Εγώ προσωπικά έκανα διακοπή του συμβολαίου μου και αναμένονται άλλες δυο από την οικογένειά μου!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Ο λόγος είναι καθαρά η ταυτοποίηση των καρτοκινητών όπου πολλοί πλέον παρανομοι μεταναστες και οχι μονο δεν μπορουν να τα χρησιμοποιήσουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-11-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Thomson 585v7 / Annex A
    SNR / Attn
    12(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ο καθένας πρέπει να έχει 2-3 κινητά και κάρτες SIM.

    Μία δεν αρκεί δηλαδή?

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1.020 / 8.188
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    SNR / Attn
    7(dB) / 39,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι καθαρά η ταυτοποίηση των καρτοκινητών όπου πολλοί πλέον παρανομοι μεταναστες και οχι μονο δεν μπορουν να τα χρησιμοποιήσουν.
    καλά μια χαρά μπορούν να βρουν άκρες όσοι ψάχνονται σε τέτοια κατεύθυνση. έχω ακούσει τα μύρια όσα σχετικά με το πως να μην δηλώσεις τον αριθμό σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolas17
    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ο καθένας πρέπει να έχει 2-3 κινητά και κάρτες SIM. Μία δεν αρκεί δηλαδή?
    • Για να κάνουν χειροκίνητο LCR.
    • Διότι ορισμένοι έτσι πουλάνε μούρη.
    • κ.λ.π

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-10, 04:04
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-09, 12:24
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 10:43
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-06, 18:45
  5. Διακοπή ADSL συνδέσεων σε περιοχές της Β. Ελλάδας
    Από Λύσανδρος στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-05, 02:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας