Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Exclamation
    Ανοίγω αυτό το νήμα για να μοιραστώ μαζί σας κάτι που είχα να βιώσω πάνω από μια δεκαετία (από τότε που τα τηλεφωνικά κέντρα του ΟΤΕ έγιναν ψηφιακά)!

    Γύρω στις 10 εχθές το βράδυ τηλεφωνώ σε μια φίλη μου (στο σταθερό). Σηκώνει το τηλέφωνο κάποιος άγνωστος άνδρας (αφού ο μόνος άνδρας στο σπίτι της είναι ο πατέρας της και γνωρίζω πολύ καλά τη φωνή του). Νομίζω ότι πήρα λάθος αριθμό και το κλείνω χωρίς να μιλήσω.

    Στο καπάκι ξαναπαίρνω πολύ προσεκτικά το νούμερό της, αλλά και πάλι το σηκώνει αυτός ο άγνωστος (αυτός)! Ντουβρουτζάς!!! Σκέφτομαι: "Ρε, λες νά 'ναι κανένας ξάδερφος απ' το χωριό και περιμένει κανένα τηλέφωνο από τη γκόμενα"; Και απαντώ: "Καλησπέρα. Θα μπορούσα να μιλήσω με τη Χριστίνα, παρακαλώ"; "Λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει Χριστίνα σε αυτό το τηλέφωνο", μου λέει. Κάγκελο εγώ! "Μάλλον θα έχω πάρει λάθος", συνεχίζω. "Με συγχωρείτε για την ενόχληση" του λέω και το κλείνω. "Κάποιος μου κάνει πλάκα", σκέφτομαι και ξαναπαίρνω για τρίτη φορά τον αριθμό πλήκτρο-πλήκτρο...

    Όσο το τηλέφωνο καλεί με έχει ζώσει η αγωνία. Άραγε θα απαντήσει κάποιος από το σπίτι της κοπέλας ή πάλι θα πέσω επάνω στον -ευγενέστατο κατά τα λοιπά- νέο; Και αυτή τη φορά, όμως, η προσπάθειά μου στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία, αφού στη γραμμή μου ακούω τη -γνώριμη, πλέον- φωνή του αγνώστου...

    "Με συγχωρείτε", τον ρωτώ ευγενικά, "έχω καλέσει το 210271ΧΧΧΧ"; "Όχι", μου απαντά. "Καμία σχέση"! 'Ομως εγώ ήμουν σίγουρος ότι, μετά από τρεις προσπάθειες, έχω καλέσει τον σωστό αριθμό. Τί να κάνω, του (ξανα)ζητώ συγνώμη, τον (ξανα)καληνυχτίζω και κλείνω έκπληκτος το τηλέφωνο.

    Χωρίς χρονοτριβή καλώ τη φίλη μου στο κινητό της και της λέω να καλέσει από το τηλέφωνο του σπιτιού της τον αριθμό της και να με πάρει να μου πει το αποτέλεσμα. Miracolo!!! Τρία λεπτά αργότερα χτυπάει το τηλέφωνό μου και είναι η ίδια, η οποία έχει μείνει άφωνη με αυτό που έχει συμβεί! Έχει καλέσει από το τηλέφωνό της τον αριθμό του σπιτιού της και της απαντά κάποιος άγνωστος, ο οποίος μάλιστα έχει ένα τελείως διαφορετικό νούμερο (210277ΧΧΧΧ)!!! Το καλύτερο όλων; Στην αναγνώριση ο αριθμός από τον οποίο με καλούσε η φίλη μου εμφανιζόταν να είναι ο αριθμός του ΑΓΝΩΣΤΟΥ!!!

    Μέγας είσαι Κύριε (ΟΤΕ) και θαυμαστά τα έργα σου!!! Η αμέσως επόμενη κίνηση που τη συμβούλεψα να κάνει ήταν να καλέσει το 121 και να δηλώσει βλάβη, καθώς μου φάνηκε απόλυτα λογικό ότι από τη στιγμή που αυτή καλεί από τη γραμμή του αγνώστου και αυτός απαντά στον δικό της αριθμό, πιθανότατα αυτός να χρεώνει με τις κλήσεις του τον λογαριασμό της και αυτή με τις δικές της κλήσεις τον δικό του λογαριασμό!

    Μπερδευτήκατε; Εμείς να δείτε. Έλα όμως που οι βλάβες του ΟΤΕ είναι ανοιχτές μέχρι τις 10 το βράδυ (με τό 'να και με τ' άλλο η ώρα είχε πάει 11 παρά) και τελικά δεν μπόρεσε να κάνει ούτε αναγγελία!

    Επειδή την τελευταία φορά που έβγαλα λάθος γραμμή με σωστή κλήση αριθμού ήταν όταν ακόμα τα τηλέφωνα είχαν καντράν (ή πληκτρολόγιο που καλούσε παλμικά και όχι διτονικά-πολυσυχνικά) και επειδή κάποτε ο ΟΤΕ διαφήμιζε ότι με τη μετατροπή όλων των γραμμών σε ψηφιακές θα εξαλείφονταν στο 100% τέτοια φαινόμενα "μπερδέματος" των γραμμών, μπορεί κάποιος που έχει τις κατάλληλες γνώσεις να μου απαντήσει πως είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο εν έτει 2006; Γιατί αλλιώς θα κουφαθούμε εντελώς! Και αν κουφαθούμε εντελώς, ο ΟΤΕ θα χάσει δύο καλούς πελάτες του (αφού δεν θα ακούμε τι να το κάνουμε το τηλέφωνο?)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DeMaitre : 23-08-06 στις 03:05.
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    139
    Uploads
    7
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5248/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    11(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά απίστευτο!! Απορώ τι μπορεί να έχει γίνει...
    ...But regardless of what weapons they try to use to effect silence, words will always retain their power. Words are the means to meaning, and for some, the annunciation of truth. And the truth is, there is something terribly wrong with this country.
    V

  3. #3
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Μηπως καποιος ανοιξε το καφαο της γειτονιας και μπερδεψε τα ζευγη? Ο αγνωστος ηταν στην ιδια περιοχη με την φιλη σου? Απ οτι ειδα αρχιζε και αυτος με 27
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά απίστευτο!! Απορώ τι μπορεί να έχει γίνει...
    Κι εγώ! Περιμένω αύριο πρωί-πρωί να με ενημερώσει η φίλη μου τι θα της πουν από τις βλάβες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katafitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως καποιος ανοιξε το καφαο της γειτονιας και μπερδεψε τα ζευγη? Ο αγνωστος ηταν στην ιδια περιοχη με την φιλη σου? Απ οτι ειδα αρχιζε και αυτος με 27
    Τι να σου πω φίλε katafite; Άγνωστο. Πάντως, ναι, και τα δύο τηλέφωνα είναι στη Νέα Ιωνία.

    Edit: [ Μία πιθανή εξήγηση που μπορώ να δώσω με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω είναι οτι επειδή περιμένει ενεργοποίηση κυκλώματος adsl από τον ΟΤΕ να έστειλαν συνεργείο για να συνδέσει τη γραμμή της και οι μάγκες να έκανα κάποια μ@λ@κία! Επειδή όμως πραγματικά δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο (ούτε και έχω ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο από τότε που οι τηλεφωνικές γραμμές έγιναν ψηφιακές), δεν ξέρω αν κι αυτό μπορεί να στέκει... ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DeMaitre : 23-08-06 στις 03:23.
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6600/1022
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 40.2(dB)
    Καλησπερα.Αυτο δυστυχως εχει ξανασυμβει σε φιλο, αρχες ιουνιου, με την προσφορα της φορθνετ.Και ο αλλος ειχε κανει αιτηση για dsl, παλι στη φορθνετ.Μετα την δηλωση βλαβης και την γρηγορη αποκατασταση του προβληματος ειχε ενεργοποιηθει και η γραμμη dsl.Λογικα καπου εκει εκανε ο οτε την.........

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και μετά λέμε γιατί απαγορέυει ο ΟΤΕ το να πείραζει ο πελάτης τον κατανεμητή

  7. #7
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    FORTHnet
    Router
    U.S Robotics 9108
    Ρε μπας και αυτή η φίλη σου ειναι στην πραγματικότητα "φίλη" σου και θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς (τηλ 2 η ώρα σε φίλη??????)..; Αστειεύομαι...Συνέβη το ίδιο στο δικό μου τηλέφωνο και τελικα αυτό που έφταιγε ήταν κάτι εργασίες στα πεζοδρόμια ακριβώς κάτω από το σπίτι μου, που έκανα μπου***λο τις γραμμές..Μετά απο τηλ στο 1212 όλα τέλεια...Μπορεί δηλ. να υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες άσχετοι από τον Ο.Τ.Ε
    ......................
    ......................

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Το θέμα είναι σε αυτή την περίπτωση ποιος χρεώνεται τις πραγματοποιηθείσες κλήσεις από το ένα και από το άλλο τηλέφωνο. Γιατί αν ο "άγνωστος" έχει τίποτα ξαδέρφια στην Αμερική και τα παίρνει τηλέφωνο 3 φορές τη μέρα (σαν αντιβίωση ένα πράγμα!), τότε ο πατέρας της φίλης μου θα πάθει ένα ψιλοεγκεφαλικό όταν δει τον λογαριασμό (καθώς είναι πολύ σφιχτός με τη χρήση του τηλεφώνου)!
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από barcode_13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μπας και αυτή η φίλη σου ειναι στην πραγματικότητα "φίλη" σου και θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς (τηλ 2 η ώρα σε φίλη??????)..;
    Κάτσε ρε παραπληροφόρηση! Πώς το 10 και το 11 παρά το έκανες 2;
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katafitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως καποιος ανοιξε το καφαο της γειτονιας και μπερδεψε τα ζευγη? Ο αγνωστος ηταν στην ιδια περιοχη με την φιλη σου? Απ οτι ειδα αρχιζε και αυτος με 27
    Καλώδια είναι λάθη γίνονται. και στο καφάο και στα όρια τερματισμού στο τηλεφωνικο κέντρο του ΟΤΕ, ακόμα και στον προγραμματισμό του κέντρου.

    Ευκαιρία για νέες γνωριμίες.

    Και αυτό για τις χρεώσεις αρχίζει να πάιζει όταν καταλάβεις το λάθος-μπερδεμα, οπότε η φίλη σου είναι πλέον η ύποπτη και όχι ο αλλος που δεν το έχει πάρει ακόμα χαμπάρι.

    Βύρων.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    FORTHnet
    Router
    U.S Robotics 9108
    Μάλλον έχεις δίκιο...Προφανώς θα χρεώνεται η φίλη σου για τα τηλ του άλλου από τη στιγμη που στην αναγνώριση κλήσης δείχνει το τηλ του άλλου.. Είναι σαν κάτι βλακείες που διάβαζα πιο μικρός για το πως να κάνετε δωρεάν τηλεφωνήματα(μην το πείτε πουθενά, διάβαζα είπα)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DeMaitre Εμφάνιση μηνυμάτων


    Κάτσε ρε παραπληροφόρηση! Πώς το 10 και το 11 παρά το έκανες 2;
    ......................
    ......................

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από viron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό για τις χρεώσεις αρχίζει να πάιζει όταν καταλάβεις το λάθος-μπερδεμα, οπότε η φίλη σου είναι πλέον η ύποπτη και όχι ο αλλος που δεν το έχει πάρει ακόμα χαμπάρι.

    Βύρων.
    Ρε Βύρωνα, μήπως να τη συμβουλέψω να τρενάρει την αναγγελία της βλάβης, μπας και προλάβει να πάρει κανένα τηλέφωνο στα σόγια της στην επαρχία; Έχω κι εγώ κάτι φιλαράκια σε Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία...
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DeMaitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Βύρωνα, μήπως να τη συμβουλέψω να τρενάρει την αναγγελία της βλάβης, μπας και προλάβει να πάρει κανένα τηλέφωνο στα σόγια της στην επαρχία; Έχω κι εγώ κάτι φιλαράκια σε Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία...
    και αν αυτος εχει κανενα σοι στη Χιλη, Κονγκο,Αυστραλια, Αμερικη?
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  14. #14
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katafitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν αυτος εχει κανενα σοι στη Χιλη, Κονγκο,Αυστραλια, Αμερικη?
    Yπάρχει και το voip οποτε δεν υπάρχει θέμα αγχούς να χρεώσετε άλλον συνδρομητή

  15. #15
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katafitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν αυτος εχει κανενα σοι στη Χιλη, Κονγκο,Αυστραλια, Αμερικη?
    Μα, είναι απλό. Αφού φεσώσουν και οι δύο τους λογαριασμούς τους χιαστί, θα ζητήσουν από τον ΟΤΕ να τους επιστρέψει τις χρεώσεις που έγιναν κατά τη διάρκεια που οι γραμμές ήταν μπλεγμένες!!!
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απιστευτο και ομως ΕΛΛΗΝΙΚΟ, δειτε
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 13:08
  2. Απίστευτο και όμως Ελληνικό…
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-07, 05:57
  3. Απίθανο κι όμως... Ελληνικό!!!
    Από powerline στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 14:11
  4. Απίστευτο και όμως πραγματικό!!!
    Από Deus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-06, 01:48
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-06, 22:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας