Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 208
  1. #31
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ένα workaround ίσως θα ήταν να φτιάξετε ένα 3ο χρήστη με τον οποίο θα μπαίνετε και οι οι δύο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    σκοπός μου ήταν να δημιουργήσω 4-5 accounts για συνεργάτες ώστε να έχω ένα κοινό σημείο αναφοράς, να έχουμε κοινά αρχεία αλλά να μην βλέπουν ο ένας του άλλου...

    βαριέμαι να παίζω με τέσσερα πέντε accounts ανάλογα με το τι θέλω να δω

    θα δοκιμάσω να δω αν παίζει σωστά το κόλπο με τα symlinks (φοβάμαι μην τα παίξει με τις εγγραφές στην sqlite όταν πειράξω το directory άλλου χρήστη) και αν δείξει να παίζει σταθερά και βρω documentation που να το καταλαβαίνω, λέω να κάνω μία απόπειρα να φτιάξω σχετικό plugin

  3. #33
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ωραίος!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #34
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Στον server έκανα
    a2enmod dav_fs
    a2enmod dav
    Από άλλο PC έδωσα
    webdav://192.168.1.100/owncloud/webdav/owncloud.php
    Μου ζητάει userID & password. Δίνω αυτά που χρησιμοποιώ στο
    http//192.168.1.100/owncloud
    και μου επιστρέφει
    The file or folder webdav://192.168.1.100/owncloud/webdav/owncloud.php does not exist.
    Το owncloud.php υπάρχει κανονικά.

    Τι μπορεί να έχει γίνει?
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  5. #35
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Κακό implementation του πρωτοκόλλου από το client των windows;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Όχι δεν είναι αυτό. Όταν έφτιαξα τον χρήστη δεν είχα ενεργοποιήσει το a2enmod dav.
    Έφτιαξα μια καινούργια βάση και είναι όλα ΟΚ.

    Δοκίμασα να ανεβάσω έχω αρχείο 1GB έως το 95-98% πήγαινε σφαίρα και μετά άρχισε κολλήματα λόγο μνήμης. Με αρχείο 100ΜΒ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

    To έφτιαξα με MySQL και παρόλο που είχα διαβάσει ότι πρέπει να αλλάξουμε το utf-8 σε κάτι άλλο το άφησα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  7. #37
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ναι, με μεγάλα αρχεία έχει πρόβλημα και η άποψή μου είναι να μην πειράξεις την php για να το ξεπεράσεις γιατί μπορεί να καταπονήσεις το server σου, εκτός και αν δεν σε νοιάζει αυτό (αν είσαι σε webhost όμως μπορεί να στη πουν).

    Η MySQL νομίζω δεν χρειάζεται προς το παρόν εκτός και σκοπεύεις να βάλεις χιλιάδες αρχεία. Τέλος δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται το dav mod για τον apache.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #38
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Στην δική μου περίπτωση χρειαζόταν.

    Το πρόβλημα με τα μεγάλα αρχεία το ξέρουν και μάλλον θα το λύσουν.

    Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχουν φτιάξει μια έκδοση με πολλαπλούς χρήστες αλλά δεν είναι αυτή που έχουμε κατεβάσει.

    Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορούμε να τρέξουμε εφαρμογές που είναι στο server και όχι στον clent (π.χ. amarok).
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  9. #39
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει αυτό το service σε σχέση με ένα ftp για να είμαι ειλικρινής. Δηλαδή έχω που έχω ftp+ssl για secure transfer, αξίζει να ψαχτώ με αυτό;;

  10. #40
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @trd64
    Όπως είπαμε κύριος στόχος τους είναι να έχεις εκεί τα αρχεία σου για να τα χρησιμοποιούν οι τοπικές εφαρμογές στην εκάστοτε συσκευή σου. Ιδανικά στο μέλλον θα μπορείς να αποθηκεύσεις εκεί όλο το KDE profile σου και να το χρησιμοποιεί οποιοδήποτε από τα KDE που έχεις περασμένα στον υπολογιστή σου, το netbook σου ή το κινητό σου.

    Τώρα όσο αφορά εφαρμογές στο σύννεφο. Υπάρχουν δύο ειδών, αυτές που χρησιμοποιούν custom native λογισμικό που τρέχει στο server και αυτές που είναι γραμμένες σε html5, php κλπ και μπορούν να τρέξουν σε ένα οποιοδήποτε LAMP web server, ίσως και με την ανάγκη ενός application server (πχ tomcat). Αυτές οι εφαρμογές όμως είναι πέρα του ownCloud. Το ownCloud είναι σύννεφο για αποθήκευση αρχείων και κάποιες επιλεγμένες δράσεις πάνω σε αυτά (πχ ένας player, ένας απλός editor). Ο amaroK θα γινόταν ίσως μια αυτόνομη cloud εφαρμογή. Το ownCloud δεν είναι λειτουργικό σύστημα για εφαρμογές cloud.

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 12 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει αυτό το service σε σχέση με ένα ftp για να είμαι ειλικρινής. Δηλαδή έχω που έχω ftp+ssl για secure transfer, αξίζει να ψαχτώ με αυτό;;
    Σαφώς! Δεν είναι εύκολο να στήσεις ftp με πολλούς χρήστες σύμφωνα με την εμπειρία μου. Επιπλέον το ownCloud τρέχει στο web server (θύρες 80, 443), επομένως δεν θα σε μπλοκάρει κανένα firewall.

    Από εκεί και πέρα προς το παρόν δεν έχει πολλές δυνατότητες αλλά η βάση υπάρχει για να μπουν πολλά πράγματα που στο ftp δεν τολμάς καν να τα σκεφτείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 09-12-10 στις 20:37. Αιτία: auto merged post
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #41
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    Παιδιά, ξέρετε πού μπορεί να οφείλεται αυτό;

    Είμαι σε arch, χρησιμοποιώ τη mysql, γιατί παρόλο που έχω τα php modules της sqlite δεν δουλεύουν.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails screenshot_17112018.jpeg  

    Αν είμαστε ότι τρώμε τότε είμαστε γρήγοροι , φτηνοί και εύκολοι....

  12. #42
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.297
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Δοκίμαζα την έκδοση 1.2.0 και νομίζω οτι έβγαλα άκρη με το θέμα του mount σε windows 7. Χρειάστηκε να κάνω τα εξής για να παίξει κανονικά:
    α) από τα services των 7 άνοιξα το webclient service (αυτό το βήμα ίσως και να μη χρειάζεται)
    β) από την registry απαιτείται αλλαγή στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WebClient\Parameters\BasicAuthLevel από 1 σε 2, γιατί αλλιώς δεν δέχεται τον κωδικό (αν και είναι σωστός)
    γ) Μετά my computer -> mount network drive και στο folder γράφουμε http://path/to/server/webdav/owncloud.php με ενεργό το connect using different credentials
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  13. #43
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Λοιπόν, παίζω με τη development έκδοση του 2.0 και πραγματικά έχει προχωρήσει πολύ!

    Αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά:
    - Πρώιμη υποστήριξη για επαφές (αργότερα θα συγχρονίζουν με τις συσκευές σας)
    - Πρώιμη υποστήριξη για bookmarks (ομοίως με το πάνω)
    - Sharing μεταξύ χρηστών ή group
    - Δημιουργία public link για sharing γενικά στο internet
    - Υποστήριξη quota
    - Βελτιωμένος music player
    - Δυνατότητα προσθήκης εφαρμογών, ήδη υπάρχει site για τις εφαρμογές και το πρώτο παιχνιδάκι!
    - Το gui είναι πανέμορφο
    - Δυνατότητα για login με openid
    - Δυνατότητα για να το χρησιμοποιεί ο amarok ή όποιος player υποστηρίζει ampache ως media source (αν και δεν έχω βρει ακόμη πως γίνεται)

    Υπό κατασκευή βρίσκεται ο android client!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πιστεύω θα είναι πολύ δυνατό όταν περπατήσει.. λίγο. καλό θα ήταν να έχουν και μια cloud έκδοση του office.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Λοιπόν, κάτι άλλο που διόρθωσαν, δεν ξέρω πότε ακριβώς, είναι πως μέσα από το webdav interface δεν έχεις πλέον περιορισμό στο μέγεθος του αρχείου από τη php!

    Στη πρώτη έκδοση που είχα δοκιμάσει, το όριο ήταν το μέγιστο μέγεθος που επέτρεπε η php για ανέβασμα αρχείου. Αυτό ήταν πολύ περιοριστικό καθώς σε shared hosting δεν μπορείς εύκολα να το αλλάξεις αλλά ακόμη και σε προσωπικό hosting (πχ vps), κατανάλωνε πάρα πολλή μνήμη, επομένως σε περιόριζε σημαντικά η RAM.

    Πλέον ακόμη και με 2MB limit στην php, ανεβάζω μεγάλα αρχεία κανονικά από το webdav αλλά φυσικά όχι από το web interface.

    ........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α, επίσης είναι εξαιρετικά ελαφρύ σε resources.

    Παίζω τώρα με μια micro instance στο Amazon EC2 και δεν ιδρώνει μία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrsaccess : 16-09-11 στις 18:00. Αιτία: auto merged post
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-10, 18:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας