Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά εγώ ήμουν ο admin αλλά τι να κάνω αυτός ο λαμόγιας φαινόταν για καλό παιδί και τον είχα αφήσει να έχει πρόσβαση στον server για να διευκολύνεται στη δουλειά του. ΛΟΟΟΛ!

  2. #17
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά τα λάθη δε γίνονται φίλε μου.
    Τουλάχιστον ας άλλαζες τους κωδικούς πρόσβασης μετά την αποχώρησή του
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #18
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Εγώ πάντως από την είδηση καταλαβαίνω πως ο admin της εταιρείας και ο δράστης είναι το ίδιο άτομο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Οταν κάποιος μπαίνει για τοοοοσο καιρό (3 χρόνια) στους υπολογιστές μιας εταιρίας χάνει το μέτρο και χαλαρώνει. Αρχικά μπορεί να κάλυπτε τα βήματά του αλλά τελικά το είδε σαν loging σε δικό του λογαριασμό.

    Ο διαχειριστής αργά και μεθοδικά κατάφερε να κάνει τον "εισβολέα" να χαλαρώσει και τσουουουπ 3 χρόνια μετά αποθρασύνθηκε τόσο που τον πιάσανε. Ετσι εγινε και έργο της διώξης ευκολότερο.
    Ξέρετε τι υπομονή χρειάστηκε να κάνει ο admin για τον αφήνει (επίτηδες ντε!) να μπαινοβγαίνει για 3 χρόνια?
    Και ο άλλος ο καμμένος στο facebook βρήκε να τα βάλει? Μήπως μαζί είχε και φωτογραφίες από το κυριακάτικο τραπέζι που είχε μαζευτεί το σόι?!!

  5. #20
    Εγγραφή
    27-06-2003
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως από την είδηση καταλαβαίνω πως ο admin της εταιρείας και ο δράστης είναι το ίδιο άτομο.
    Μπράβο, από το στόμα μου το πηρες...είναι πολύ πιθανό να γίνεται κάτι τέτοιο....είχα διαβάσει παλιότερα μια έρευνα ότι οι περισσότερες "χακεριές" γίνονται από μέσα...όχι πως δεν έχουν πρόβλημα τα συστήματα των εταιριών...
    Δέστε το πρόσφατο παράδειγμα του wikileaks...(εννοώ αυτό με το Ιρακ, για το χθεσινό δεν ξέρω)

  6. #21
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ "βαθύ λαρύγγι" έπεσε
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  7. #22
    Εγγραφή
    16-05-2006
    Μηνύματα
    637
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από viron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μόνες εταιρείες με αξιόλογα συστήματα και ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ που εξασφαλίζουν τα συστήματα ήταν θυγατρικές εταιρειών του εξωτερικού στην Ελλάδα που ακολουθούσαν τους κανόνες της μητρικής εταιρείας.
    Γενικά, θυγατρικές εταιρειών του εξωτερικού (ανεξαρτήτως αντικειμένου) ή κάποιου πολύ συγκεκριμένου κλάδου?

  8. #23
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο, από το στόμα μου το πηρες...είναι πολύ πιθανό να γίνεται κάτι τέτοιο....είχα διαβάσει παλιότερα μια έρευνα ότι οι περισσότερες "χακεριές" γίνονται από μέσα...όχι πως δεν έχουν πρόβλημα τα συστήματα των εταιριών...
    Δέστε το πρόσφατο παράδειγμα του wikileaks...(εννοώ αυτό με το Ιρακ, για το χθεσινό δεν ξέρω)
    http://www.linuxformat.gr/?q=content...inistrator-how


  9. #24
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αντιγράφω από την είδηση, υπογραμμισμένο το κομμάτι που λέει πως ο δράστης εργαζόταν στην εταιρεία:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη διάρκεια της έρευνας διαπιστώθηκε ότι ο δράστης διαχειριζόταν προφίλ σε ιστοχώρο κοινωνικής δικτύωσης (FACEBOOK) μέσω του οποίου δυσφημούσε την Ανώνυμη Εταιρεία, στην οποία εργαζόταν και παράλληλα δημοσιοποιούσε σε κοινή θέα καταστάσεις μισθοδοσίας των στελεχών αυτής, τα οποία προηγουμένως είχε παράνομα υφαρπάξει, μέσω του διαδικτύου.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Unreal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά εγώ ήμουν ο admin αλλά τι να κάνω αυτός ο λαμόγιας φαινόταν για καλό παιδί και τον είχα αφήσει να έχει πρόσβαση στον server για να διευκολύνεται στη δουλειά του. ΛΟΟΟΛ!

    Δεν ξέρω αν αυτά που λες τα εννοείς πάντως χωρίς παρεξήγηση πρόσβαση σε κάτι που δεν το χρειάζεται κάποιος για να κάνει την δουλειά του δεν πρέπει να έχει ...
    Στο τοπικό δίκτυο από το οποίο σας γράφω είμαι ο sysdadmin. Είναι εταιρικό δίκτυο και σας πληροφορώ σας πληροφορώ ότι ο καθένας έχει την πρόσβαση που του χρειάζεται..Δεν υπάρχουν χάρες σε κανένα !! Ούτε στον αδελφό του ιδιοκτήτη... Τι θα πεί ήταν καλό παιδί ...

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Πριν από χρόνια μου έτυχε η εξής φάση

    Με norton remote administrator version δεν θυμάμαι, μπαίνω να κάνω remote administration. Η version είχε bug και σκάναρε μεγάλη γκαμμα ip adresses για να βρεί το pc για να συνδεθείς

    Ελα που σκαναρε πολύ και μου ξάπλωσε 98 pc (ακόμα θυμάμαι το νούμερο) συγκεκριμένης πολυεθνικής. Εβλεπα τα πάντα μέχρι και τι cd είχαν στο cdrom, όλους τους servers κλπ. Το δίκτυο ήταν σε ΝΤ4, προφανώς αγορασμένα, έψαξα το help/about, βρήκα ποιά εταιρεία ήταν, τους users, τα pc της διοίκησης.
    Μια βδομάδα με γαργάλαγε
    Εντέλει πήρα την εταιρεία, βρήκα τον admin και τον ενημέρωσα προσωπικά ώστε να μην απολυθεί.
    Στήν αρχή τόπαιζε άνετος, ότι δεν έγινε και τίποτα αλλά όταν τον ενημέρωσα για τους servers που είχαν, ότι βλέπω όλο το λογιστήριο και τους προμηθευτές, είπε ευχαριστώ και το κλείσαμε

    Κάποιος ε'ιχε συνδέσει το laptop του με ενεργοποιημένο το συγκεκριμμένο πρόγραμμα του norton, και από εκεί έβλεπα όλο το δίκτυο

    Ολα αυτά, χωρίς προσπάθεια, με πρόγραμμα επίσημο αλλά με bug
    Στην επόμενη version το διορθώσανε
    Τότε δεν υπήρχε adsl, η όλη ιστορία έγινε με dialup.
    Αυτά για τους admin

  12. #27
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από χρόνια μου έτυχε η εξής φάση

    Με norton remote administrator version δεν θυμάμαι, μπαίνω να κάνω remote administration. Η version είχε bug και σκάναρε μεγάλη γκαμμα ip adresses για να βρεί το pc για να συνδεθείς

    Ελα που σκαναρε πολύ και μου ξάπλωσε 98 pc (ακόμα θυμάμαι το νούμερο) συγκεκριμένης πολυεθνικής. Εβλεπα τα πάντα μέχρι και τι cd είχαν στο cdrom, όλους τους servers κλπ. Το δίκτυο ήταν σε ΝΤ4, προφανώς αγορασμένα, έψαξα το help/about, βρήκα ποιά εταιρεία ήταν, τους users, τα pc της διοίκησης.
    Μια βδομάδα με γαργάλαγε
    Εντέλει πήρα την εταιρεία, βρήκα τον admin και τον ενημέρωσα προσωπικά ώστε να μην απολυθεί.
    Στήν αρχή τόπαιζε άνετος, ότι δεν έγινε και τίποτα αλλά όταν τον ενημέρωσα για τους servers που είχαν, ότι βλέπω όλο το λογιστήριο και τους προμηθευτές, είπε ευχαριστώ και το κλείσαμε

    Κάποιος ε'ιχε συνδέσει το laptop του με ενεργοποιημένο το συγκεκριμμένο πρόγραμμα του norton, και από εκεί έβλεπα όλο το δίκτυο

    Ολα αυτά, χωρίς προσπάθεια, με πρόγραμμα επίσημο αλλά με bug
    Στην επόμενη version το διορθώσανε
    Τότε δεν υπήρχε adsl, η όλη ιστορία έγινε με dialup.
    Αυτά για τους admin
    Μπορεί ο admin να μην έχει ευθύνη για το συγκεκριμένο παράδειγμα αλλά την πόρτα του προγράμματος αυτού στον router γιατί την είχε ανοικτή προφανώς ....? Δεν ξέρω λέω....

  13. #28
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ο admin έχει ευθύνη για τα δικαιώματα που δίνει στους users
    Αν to laptop είναι της διοίκησης (πιθανότατο γιατί μια βδομάδα έμπαινα κάθε μέρα) ο admin δεν έχει άμεση ευθύνη, αλλά έμεση γιατί έπρεπε να σκεφτεί τα πάντα για να προστατεύσει το δίκτυο.

    Τότε υπηρχαν 33άρια dialup modem. Δεν υπήρχε συγκεκριμμένη πόρτα, μπορεί ο τύπος με το laptop να είχε δικό του modem. Κάρφωσε μία τηλεφωνική γραμμή και άνοιξε μια τρύπα νά

    Το αναφέρω για τό τι μπορεί να τύχει
    Γιαυτό προσοχή σε προγράμματα του στυλ teamviewer, που περνάει firewalls κλπ

  14. #29
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν αυτά που λες τα εννοείς πάντως χωρίς παρεξήγηση πρόσβαση σε κάτι που δεν το χρειάζεται κάποιος για να κάνει την δουλειά του δεν πρέπει να έχει ...
    Στο τοπικό δίκτυο από το οποίο σας γράφω είμαι ο sysdadmin. Είναι εταιρικό δίκτυο και σας πληροφορώ σας πληροφορώ ότι ο καθένας έχει την πρόσβαση που του χρειάζεται..Δεν υπάρχουν χάρες σε κανένα !! Ούτε στον αδελφό του ιδιοκτήτη... Τι θα πεί ήταν καλό παιδί ...
    Σωστότατος

  15. #30
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο admin έχει ευθύνη για τα δικαιώματα που δίνει στους users
    Αν to laptop είναι της διοίκησης (πιθανότατο γιατί μια βδομάδα έμπαινα κάθε μέρα) ο admin δεν έχει άμεση ευθύνη, αλλά έμεση γιατί έπρεπε να σκεφτεί τα πάντα για να προστατεύσει το δίκτυο.

    Τότε υπηρχαν 33άρια dialup modem. Δεν υπήρχε συγκεκριμμένη πόρτα, μπορεί ο τύπος με το laptop να είχε δικό του modem. Κάρφωσε μία τηλεφωνική γραμμή και άνοιξε μια τρύπα νά

    Το αναφέρω για τό τι μπορεί να τύχει
    Γιαυτό προσοχή σε προγράμματα του στυλ teamviewer, που περνάει firewalls κλπ

    Καλά routers υπήρχα τότε αλλά ήταν κεντρικός εξοπλισμός δεν είχε ο καθένας στο σπίτι του ....Με modem μπαίναμε τότε ...

    Κοίτα ο σωστός admin σκέφτεται τα πάντα ...Υπάρχουν λύσεις για κάνεις πράγματα και δεν χρειάζεται πάντα να γνωρίζει ο χρήστης τι παίζει ..

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-10, 13:52
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-10, 13:35
  3. Αστυνομική έρευνα στο σπίτι του Hans Reiser
    Από porosis στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 00:54
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 22:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας