Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους apos74
    apos74 Guest
    Καλήσπερα σε ολους τους χρηστες του Forum. Ειμαι νεο μελος και δεν γνωριζω πολλα πραγματα για την DSL. Φυσικα εχω διαβασει αρκετα απο τα θεματα του Forum αλλα εχω καποιες αποριες. Σημερα εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για DSL. Μου προτειναν το JetSpeed 500 και δεχτηκα. Τους ειπα οτι την εγκατασταση θα την κανω μονος μου. ΑΛΛΑ. Θα ειναι ευκολο να εγκαταστησω το μοντεμ μονος μου? Υπαρχουν οδηγιες εγκαταστασης για το τι πρεπει να κανω? Υπαρχει καποιο CD στο κουτι του μοντεμ με τους Drivers? Σε γενικες γραμμες, υπαρχει καθοδηγηση για εναν αρχαριο της DSL τι πρεπει να κανει για να δουλεψουν ολα σωστα ή θα πρεπει να ερθει καποιος τεχνικος του ΟΤΕ για να στησει το μοντεμ στον υπολογιστη μου?
    Φιλικα.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kvargiam
    kvargiam Guest
    Μην φοβάσαι τίποτα. Εχεις 50 Ευρώ επι πλέον στο πορτοφόλι σου!!!

    Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία με σένα (αρχάριος με Jetspeed 500). Αυτό το φόρουμ όμως με βοήθησε πολύ! Εχω και εγώ χρέος λοιπόν να μοιραστώ την εμπειρία μου.

    MAJOR TIP: Πρίν κάνεις ότιδήποτε, πήγαινε στο www.jetspeed.intracom.gr και κατέβασε τους νέους drivers του modem/router. Θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

    Στον internet explorer καλείς http://192.168.1.1/ που είναι το ip address modem/router.

    Ψάξε για ένα demo account, είναι καλή κίνηση. Η παίρνεις και μία νετκάρτα απο το περίπτερο.

    Ρίξε σύρμα και για πιο συγκεκριμένα πράγματα. Καλό σερφάρισμα, λοιπόν!

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Συμφωνω με τα παιδια οτι : you must try alone, ειναι αρκετα ευκολο.
    Αλλα ,λογω πειρας , πρεπει να πω οτι υπαρχει μια περιπτωση να χρειαστει να ερθει "τεχνικος" του πΟΤΕ σπιτι σου.
    Αν , φτου φτου μακρια απο εδω , δεν δουλευει η ADSL σου και εσυ νομιζεις οτι ειτε δεν ενεργοποιηθηκε η γραμμη ειτε κατι δεν κανεις σωστα στο PC σου ,μπορει να φταιει κατι απο τον πΟΤΕ...!
    Και ο σιγουρος τροπος να μαθεις τι γινεται θα ειναι να ερθουν οι "ειδημονες" και να δουνε τι μπορει να γινει... :?

    Anyway , try alone με οση βοηθεια φυσικα χρειαστεις απο εδω...
    --== Σου ευχομαι καλο συγχρονισμο και μεγιστο Bandwidth! ==--


  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    γεια σου apos74,

    λοιπόν σαν πρωτάρης έκανα και εγώ το πρώτο μου post (σχετικά πρόσφατα) το οποίο νομίζω θα βρεις χρήσιμο. Μπορείς να το δεις ΕΔΩ
    Να συμπληρώσω ότι αφού τελικά έκανα την εγκατάσταση του slitter μόνος μου, κάτι που ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ* (ακόμα πιο εύκολη θα ήταν με filter), η εγκατάσταση του modem ήταν παιχνίδι. Με την αγορά acn netcarta δοκίμασα και τη σύνδεση (πριν αγοράσω συνδρομή και καθώς δεν είχε ελεύθερο demo η forthnet) και έπαιξε τέλεια. Πιθανόν καλό θα είναι να ρωτήσεις και αν έχει κανένας πρόβλημα στην περιοχή σου.

    *Σημείωση: λόγω ιδιαιτερότητας της συνδεσμολογίας στην είσοδο της γραμμής στο σπίτι μου χρησιμοποίησα την πρέσσα που αναφέρω στο post μου, αλλά αυτό νομίζω ότι αφορά πολύ μικρό αριθμό χρηστών. Βέβαια αυτό δε θα χρειαζόταν εάν χρησιμοποίούσα filters αλλά πείσμωσα... (lol) :-)

    φιλικά...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ξέχασα να πω ότι σε κάποιο άλλο post είχα διαβάσει ότι με τα filters ΜΠΟΡΕΙ να παρουσιαστεί πρόβλημα αν τα καλώδια στα clips είναι ανάποδα. Κάνε κάποιο search για το post αυτό.

    φιλικά...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  6. #6
    Το avatar του μέλους apos74
    apos74 Guest
    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Ειναι πραγματι πολυ χρησιμες για εναν αρχαριο (οπως εγω!!) στο θεμα DSL. Για να ρωτησω κατι ακομα. Καπου στο Forum διαβασα οτι πολλοι χρηστες DSL αντιμετωπιζουν προβληματα με καποια προγραμματα που χρησιμοποιουν, οπως για παραδειγμα Netmeeting, PalTalk, Yahoo Messanger, Msn, Kazaa, Live Streaming, Dcc σε IRC προγραμματα κλπ. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργουν καποια προγραμματα εξαιτειας της DSL ή των ρυθμισεων του MODEM? Και αν ναι, ειναι ευκολο να λυθουν ή απλως τα "ξεχναω" και τελειωσε η ιστορια!!?
    Φιλικα...

  7. #7
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    apos74,μη φοβάσε όλα λύνονται...τα προβλήματα δημιουργούνται στις ρυθμίσεις των Firewall των modem (σπάνια)

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  8. #8
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Οπωσδήποτε μόνος σου. Έτσι κι αλλιώς, οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν θα ασχοληθούν με το internet. Θα βάλουν το splitter, και θα το συνδέσουν με το modem και το netmod/ή τηλέφωνο αν είναι pstn. Οπότε, έτσι κι αλλιώς τις υπόλοιπες απορίες σου δεν θα στις λύσει ο ΟΤΕ (εμείς γιατί είμαστε εδώ βρε?)

  9. #9
    Εγγραφή
    09-01-2004
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    καλυτερα να το κανεις μονο σου φιλε ...το μονο ευκολο ειναι να το συνδεσεις εσυ .......το μοντεμ εννοω ....τσαμπα φραγκα για την λεγομενη "εγκατασταση" θα σου παρει ο πΟΤΕ

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Οι τυποι δεν ασχολουνται καθολου με την παρτη σου.Και εξηγουμαι: ερχονται, περιμενουν να συγχρονισει το μοντεμ με το DSLAM που ανηκεις, κανουν λιγο σερφινγκ με δικο τους λαπτοπ( α,ξεχασα εχουν προηγηθει 45 δευτερα μεχρι να βγαλουν το μοντεμ απο το κουτι και ο σπλιτερ και να τα συνδεσουν στην τηλεφωνικη μπριζα...) και τελειωσε το παραμυθι!Δηλαδη δεν ασχολουνται καθολου με το πσι σου... Τι απο αυτα δε μπορεις να κανεις μονος σου?Απλα αν αγορασεις δυσχρηστο μοντεμ, θα πρεπει να το ρυθμισεις καταλληλα ετσι ωστε να μην εχεις προβληματα στην επικοινωνια με P2P προγραμματα λογω Firewall.Αλοιμονο... Εμεις γιατι ειμαστε εδω?Οπως πολυ σωστα καταλαβες, ο,τι ρυθμισεις και να κανεις, και σωστα να τα συνδεσεις σπλιτερ και μοντεμ-ρουτερ, αν δε σου στειλει το τελικο οκ ο τυπος απο το DSLAM... πακετο!Αυτο ειναι το μονο σιγουρο με τους τεχνικους... Ο,τι μολις φυγουν απο το σπιτι σου θα εχει συγχρονισει!Οχι τιποτα αλλο,εχουν τα καταλληλα τηλεφωνα και ξυπνανε τους 'αρτια καταρτισμενους' συνεργατες τους!!!
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  11. #11
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Μόνος σου καν'τη, δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο (σίγουρα όχι τόσο ώστε να κάνει 50Ε ).. Όπως προείπαν τα παιδιά βέβαια, έχε ευκαιρούς τους τελευταίους drivers. Μετά ρωτάς τον isp για τα dns κλπ και ότι άλλο θες εδώ

  12. #12
    Το avatar του μέλους Varvaros-
    Varvaros- Guest
    μονος σου. μην γινεις κοροιδο.

    Δεν υπαρχει πιο απλο πραγμα!

  13. #13
    Εγγραφή
    13-07-2003
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδες, πηρα σημερα το τζετσπιντ 500 και ενα σπλιτερ Speedtouch και εχω προβλημα!

    Το σπλιτερι εχει υποδοχη γραμμης, εξοδο τηλεφωνου και εξοδο μοντεμ, κλασικα... Αλλα, η εξοδος μοντεμ ειναι ποιο πλατυα, σαν εθερνετ. Το κοινο καλωδιο τηλεφνου ειναι πολυ μικρο και δεν μπαινει, οποτε και δεν μπορω να συνδεσω το μοντεμ πανω του!

    Ξερει κανεις τι συμβαινει;

    Οι τυπαδες του οτε δεν με πιστευαν οταν τους το λεγα - σπρωξ'το σπρωξ'το ηταν η απαντηση ....

    Ακης.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    01101101, μήπως το splitter δεν λέγεται speedtouch; (έτσι λέγονται τα modem της alcatel).
    Ρίξε μια ματιά στο site του ΟΤΕ και πιο συγκεκριμένα ΕΔΩ.

    φιλικά...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  15. #15
    Το avatar του μέλους gmmour
    gmmour Guest
    Φίλε,
    Τον ίδιο διαχωριστή μου φέρανε κι εμένα σήμερα.
    Η αλήθεια είναι ότι παραξενεύτηκα κι εγώ στην αρχή με τη μεσαία υποδοχή για το μόντεμ καθώς φαινότανε ότι δεν ταιριάζει με τα απλά RJ-11 κλιπσάκια. Στην πραγματικότητα ταιριάζει, απλά το κλιπ δεν μπαίνει τελείως μέσα, παρόλα αυτά δουλεύει μια χαρά... Δοκίμασε απλά να το πιέσεις στην υποδοχή και να δεις που θα μπει, σε εμένα μπήκε και μάγκωσε κάπως πιο έξω απ' ότι τα άλλα δύο κλιπ.

    Πράγματι ο διαχωριστής λέγεται speedtouch όπως και τα μόντεμ της Αλκατέλ!!!! (Τουλάχιστον έτσι γράφει επάνω)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. O Eλληνας εάν δεν βρει ιδανικά θα καταστραφεί από μόνος του
    Από kiriak στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 22:59
  2. Ευγε στο Τεχνικο Τμημα του ΟΤΕ
    Από sunrise στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 02:40
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 14:28
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 18:22
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-06, 04:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας