Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εγω πάντως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κανω backup καθε 3 μερες...και αν συμβει την 2.9 μερα? Backup καθε μέρα? και αν γινει την 23η ωρα? Βackup καθε 1 ωρα? Γιατί να γίνομαι σκλάβος του μηχανηματος μου?

    Αντι να πρεπει να χανω χρονο και χρημα σε μεσα αποθηκευσης (τα οποια και αυτά ειναι αναξιοπιστα) θα ήθελα, ιδίως σε ενα τεχνολογικό φόρουμ, να εστιάζουμε σε τρόπους προστασίας και αντιμετωπισης αν ερθει η κακια η στιγμη..

  2. #32
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου, το backup είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος κατά της απώλειας δεδομένων.
    Shit happens every day, anytime... Τουλάχιστον έτσι ελαχιστοποιείς την απώλεια.
    Η περιοδικότητα λήψης backup εξαρτάται από τον λόγο χρήσης του υπολογιστή. Εγώ πχ στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ στο μαγαζί παίρνω κάθε βράδυ που κλείνω. Στο σπίτι μία φορά την εβδομάδα, και αν...
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #33
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να αντιδικήσω μαζί σου, το backup είναι ο πλέον σίγουρος τρόπος κατά της απώλειας δεδομένων.
    Shit happens every day, anytime... Τουλάχιστον έτσι ελαχιστοποιείς την απώλεια.
    Η περιοδικότητα λήψης backup εξαρτάται από τον λόγο χρήσης του υπολογιστή. Εγώ πχ στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ στο μαγαζί παίρνω κάθε βράδυ που κλείνω. Στο σπίτι μία φορά την εβδομάδα, και αν...
    Σιγουρα... αυτό ειναι αυτονόητο

    Αλλά οταν διαβαζω για με τετοια απειλη σε ενα τεχνολιγικό φορουμ (στο μεγαλυτερο τεχνολογικο φορουμ ) θα ηθελα κάτι χειροπιαστό για τη συγκεκριμένη απειλη... Κόσμος χανει τα δεδομένα του ... η απάντηση "ας εκανες backup" δεν ειναι λύση.

    Tα links είναι μια πολυ καλή αρχή.

    Προστασία για το τελευταίο στο οποιο αποτυγχανουν οι μεθοδοι που περιγράφονται, υπάρχει?

  4. #34
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα δεν είναι λύση το "Ας έκανες backup", αλλά η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία και δυστυχώς εξ' ίσου ραγδαία εξελίσσονται και οι κακόβουλες πράξεις.

    Ουδέν καλό, αμιγές κακού. Δυστυχώς.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #35
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πάντως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κανω backup καθε 3 μερες...και αν συμβει την 2.9 μερα? Backup καθε μέρα? και αν γινει την 23η ωρα? Βackup καθε 1 ωρα? Γιατί να γίνομαι σκλάβος του μηχανηματος μου?

    Αντι να πρεπει να χανω χρονο και χρημα σε μεσα αποθηκευσης (τα οποια και αυτά ειναι αναξιοπιστα) θα ήθελα, ιδίως σε ενα τεχνολογικό φόρουμ, να εστιάζουμε σε τρόπους προστασίας και αντιμετωπισης αν ερθει η κακια η στιγμη..
    Μα τοσες φορες εδω στο φορουμ εχουν συζητηθει οι τροποι προστασιας.
    Το ποιους τροπους και ποιος τους ακολουθει, ειναι φυσικα προσωπικο θεμα του καθενος.

    Επισης θεωρω οτι η βοηθεια που προσφερθηκε στους παθοντες του παροντος θεματος ηταν ουσιαστικη.

    Οσο για το Backup: "γιατι θα πρεπει να κανω backup καθε 3 μερες" νομιζω οτι ισχυει ο νομος των πιθανοτητων.
    Και παλι ο καθενας πονταρει και ρισκαρει οσο θελει αυτος: 1 μερα, 10 μερες, 100 μερες, καθολου.
    ------------------
    θα ηθελα κάτι χειροπιαστό για τη συγκεκριμένη απειλη.
    Εχουν γραφει.
    Και εδω και στο αλλο νημα..
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=452516
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opener : 02-12-10 στις 18:37.

  6. #36
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πάντως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κανω backup καθε 3 μερες...και αν συμβει την 2.9 μερα? Backup καθε μέρα? και αν γινει την 23η ωρα? Βackup καθε 1 ωρα? Γιατί να γίνομαι σκλάβος του μηχανηματος μου?

    Αντι να πρεπει να χανω χρονο και χρημα σε μεσα αποθηκευσης (τα οποια και αυτά ειναι αναξιοπιστα) θα ήθελα, ιδίως σε ενα τεχνολογικό φόρουμ, να εστιάζουμε σε τρόπους προστασίας και αντιμετωπισης αν ερθει η κακια η στιγμη..
    Εγώ τώρα έχω 500GB δεδομένα τι backup να κανό δηλαδή να αρχίσω να γράφω σε DVD η να πάρω σκληρό ιδικά για αυτό

    άμα δεν προστατεύει το antivirus τότε γιατί το πληρώνουμε

  7. #37
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε button, το antivirus δεν είναι πανάκεια. Με το backup όμως μπορείς να σώσεις μεγάλο ποσοστό από τα δεδομένα σου. Και δεν εννοώ μόνο κακόβουλες ενέργειες, αλλά δεν πρέπει να αποκλείσεις και μηχανικές βλάβες, όπου το antivirus εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει τίποτα
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  8. #38
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα έχω 500GB δεδομένα τι backup να κανό δηλαδή να αρχίσω να γράφω σε DVD η να πάρω σκληρό ιδικά για αυτό

    άμα δεν προστατεύει το antivirus τότε γιατί το πληρώνουμε
    Εγω θα ελεγα να παρεις εναν εξωτερικο σκληρο.

    Μα και οι ιδιες οι εταιρειες antvirus το λενε (οτι δεν μπορουν να προστατευσουν 100%).

  9. #39
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.594
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πάντως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κανω backup καθε 3 μερες...και αν συμβει την 2.9 μερα? Backup καθε μέρα? και αν γινει την 23η ωρα? Βackup καθε 1 ωρα? Γιατί να γίνομαι σκλάβος του μηχανηματος μου?

    Αντι να πρεπει να χανω χρονο και χρημα σε μεσα αποθηκευσης (τα οποια και αυτά ειναι αναξιοπιστα) θα ήθελα, ιδίως σε ενα τεχνολογικό φόρουμ, να εστιάζουμε σε τρόπους προστασίας και αντιμετωπισης αν ερθει η κακια η στιγμη..
    Υπάρχει κι άλλος τρόπος.
    Να ελαχιστοποιήσεις την χρήση των Windows χρησιμοποιώντας τα όταν είναι απολύτως απαραίτητο και να έχεις ως κύριο κάποιο άλλο ασφαλές και μη διάτρητο λειτουργικό.

  10. #40
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.572
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κι άλλος τρόπος.
    Να ελαχιστοποιήσεις την χρήση των Windows χρησιμοποιώντας τα όταν είναι απολύτως απαραίτητο και να έχεις ως κύριο κάποιο άλλο ασφαλές και μη διάτρητο λειτουργικό.
    .....μέχρι να φτάσει αυτό το άλλο λειτουργικό κάποτε σε mainstream φάση και να έχουμε και εκεί κάτι όμορφα ντου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.F.D : 02-12-10 στις 20:03.

  11. #41
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....μέχρι να φτάσει αυτό το άλλο λειτουργικό κάποτε σε mainstream φάση και να έχουμε και εκεί κάτι όμορφα ντου
    Δεν είναι εκεί το θέμα. Πες στο σπίτι άντε το κάνεις αυτό (και φυσικά ξεχνάς αρκέτα μεγάλο ποσοστό παιχνιδιών, αν σε ενδιαφέρει φυσικά κάτι τέτοιο). Στη δουλειά τι κάνεις, ειδικά αν έχεις Windows based συστήματα που δουλεύουν σε περιβάλλον παραγωγής ? Δεν είναι τόσο απλό λοιπόν. Backup, antivirus κτλ είναι απαραίτητα αξεσουάρ, ίσως όχι απαραίτητα για όλους, αλλά αναλογικά με το είδος των δεδομένων και το ρίσκο που θέλει να πάρει ο καθένας, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε. Από εκεί και πέρα ένα μικρό ποσοστό κινδύνου υπάρχει (και πάντα θα υπάρχει).
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  12. #42
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.572
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Πολύ καλά τα λές,απλά το απο πάνω σχόλιο ήταν ενα απλό σενάριο που υποτίθεται πως πληροί τις προϋποθέσεις που ανάφερες.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Backup πρέπει να κάνεις ένα λεπτό συχνότερα από τον χρόνο που είσαι διατεθειμένος να χάσεις αν ξαφνικά συμβεί οτιδήποτε στα δεδομένα σου. Ο χρόνος αυτός ποικίλλει σε κάθε χρήστη.

  14. #44
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup πρέπει να κάνεις ένα λεπτό συχνότερα από τον χρόνο που είσαι διατεθειμένος να χάσεις αν ξαφνικά συμβεί οτιδήποτε στα δεδομένα σου. Ο χρόνος αυτός ποικίλλει σε κάθε χρήστη.
    Αν η παραπάνω παράθεση ήταν φωτογραφία, θα ήταν ίσης αξίας με 1000 λέξεις.

  15. #45
    Εγγραφή
    21-09-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τώρα έχω 500GB δεδομένα τι backup να κανό δηλαδή να αρχίσω να γράφω σε DVD η να πάρω σκληρό ιδικά για αυτό

    άμα δεν προστατεύει το antivirus τότε γιατί το πληρώνουμε
    φίλε τσίμπα κάνα "τερρατάκι"(aka Tb) γιατί να ξέρεις ότι καλά τα av αλλά m@l@ki3s συμβαίνουν....

    Τώρα μου άνοιξε η όρεξη το βράδυ κάνω backup, θα μου κάνει κανείς παρέα!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntopas : 04-12-10 στις 00:14. Αιτία: ορθογραφικό..

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο δωρεάν λογισμικό κατά των ιών από τη Microsoft
    Από xolloth στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-09, 23:36
  2. Αποχή απο την αγορά γάλακτος...ζητούν bloggers!
    Από 21century στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-09, 22:34
  3. bootable cd για ελεγχο ιων απο DOS
    Από rockxk στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-08, 19:36
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 11:14
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-05, 22:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας