Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 75
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση : θέλω να αντικαταστήσω την ταυτότητά μου λόγω φθοράς. Η νέα ταυτότητα θα έχει τον ίδιο αριθμό ή αλλάζει;
    Αλλάζει


    http://www.hellenicpolice.gr/index.p...temid=132&lang
    Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

    1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
    2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
    3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
    4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
    5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.
    +9 ευρώ
    ια την περίπτωση αντικατάστασης λόγω φθοράς ή απώλειας, απαιτείται και παράβολο 9 ευρώ(υπέρ του δημοσίου). Δεν απαιτείται παράβολο μόνο όταν η φθορά ή η απώλεια οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, δηλαδή σεισμό, πυρκαγιά, ναυάγιο κ.λπ.. Σε αυτή την περίπτωση προσκομίζεται επιβεβαιωτικό έγγραφο του συμβάντος ή λαμβάνεται υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος.

  2. #32
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
    Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
    Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #33
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
    Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
    Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;
    Αν το παλιό διαβατήριο το είχες βγάλει από την Νομαρχία και όχι από την Αστυνομία (Νέο βιομετρικό) τότε θεωρείται νέα έκδοση και ΟΧΙ ανανέωση.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
    Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
    Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;
    Δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο χωρίς νέα ταυτότητα αν δεν κάνω λάθος πλέον, αν είχες βγάλει διαβατήριο απο Νομαρχία κλπ δεν σου χρειάζεται να το βρείς, απλά κάνεις αίτηση για νέο.

  5. #35
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο χωρίς νέα ταυτότητα αν δεν κάνω λάθος πλέον, αν είχες βγάλει διαβατήριο απο Νομαρχία κλπ δεν σου χρειάζεται να το βρείς, απλά κάνεις αίτηση για νέο.
    Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....

  6. #36
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....
    Το αν είναι παλιά ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν είναι χειρόγραφη ή όχι...

  7. #37
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ταυτοτητα;
    Παντως νομιζω το διαβατηριο ηταν απο την Νομαρχια
    (μιλαμε για το 1979 και δεν το χρησιμοποιησα ποτέ)
    αλλά μετα τοσες δεκαετιες, σιγουρα παω για πακετο ΝΕΩΝ και στα δυο!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #38
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανηκω σε ολες τις περιπτωσεις αντικατασταστης πλην της Νο 5 (φθορα - απωλεια)
    Ειχα βγαλει το πρωτο μου διαβατηριο την προηγουμενη.... χιλιετια μαζι με νεα ταυτοτητα οταν παντρευτηκα! Εκτοτε μεσολαβησαν μετακομισεις, ευρω και θανατοι αλλά εγω σταθερη στις αρχαιες αξιες μου. Λεω να περιμενω τις βιομετρικες ταυτοτητες για να ξαναβγαλω το πακετο, σε τρια τερμινα δηλαδη.
    Τι ισχυει για το δικο μου νεο διαβατηριο, θα θεωρηθει ανανεωση ή ανηκει σε καποια αλλη κατηγορια, μηπως να δηλωσω απωλεια καθως δεν εχω ιδεα σε ποια κουτα πού βρισκεται;
    Πριν 4 χρόνια βρέθηκα στα σύνορα και θέλοντας να περάσω το σημείο ελέγχου, για μία βόλτα έδειξα την ταυτότητα μου στον αξιωματικό της αστυνομίας. Κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό από την παλαιότητα και την κατάσταση της. Ήταν η πρώτη μου ταυτότητα, την είχα βγάλει 4η γυμνασίου και είχα ανοίξει αρκετές πόρτες με αυτή. Στα αεροδρόμια Ηρακλείου και Αθηνών όταν την έδειχνα ήταν πολύ ψυχραιμοι και το μόνο που μου έλεγαν πότε-πότε ήσυχα ήταν να την αλλάξω.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....
    Εδώ πάνω σε εμάς δεν δέχονται ταυτότητες παλιές και νέες που γράφουν θεσ/νικη αντί για θεσσαλονικη τώρα, όταν έβγαλα διαβατήριο πριν δυο χρόνια ήθελε νέα ταυτότητα

  10. #40
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά το νούμερο παραμένει ή αλλάζει;;Είναι "νέου" τύπου και με λατινικούς χαρακτήρες αλλά γραμμένη με το χέρι και όχι εκτυπωμένη. Το θέμα είναι οτι αν αλλάζει το νούμερο δημιουργείται πρόβλημα με τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες κτλ κτλ κτλ
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  11. #41
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αλλάζει ο αριθμός ταυτότητας.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  12. #42
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά το νούμερο παραμένει ή αλλάζει;;Είναι "νέου" τύπου και με λατινικούς χαρακτήρες αλλά γραμμένη με το χέρι και όχι εκτυπωμένη. Το θέμα είναι οτι αν αλλάζει το νούμερο δημιουργείται πρόβλημα με τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες κτλ κτλ κτλ
    Ναι, αλλάζει, καθώς είναι νέο έγγραφο, δεν μπορεί να έχει τον ίδιο αριθμό. Και όπως το λες, μετά ακολουθεί ο γολγοθάς της αλλαγής...
    Ανυπόγραφος

  13. #43
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magnum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βγάλεις και με την παλιά ταυτότητα! Τον Νοέμβριο έβγαλα και έχω ακόμη την παλιά την χειρόγραφη....
    Παλιά ταυτότητα είναι αυτή με το θρήσκευμα. Και εμένα είναι χειρόγραφη αλλά είναι καινούργια.

  14. #44
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν είναι παλιά ή όχι δεν έχει να κάνει με το αν είναι χειρόγραφη ή όχι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά ταυτότητα είναι αυτή με το θρήσκευμα. Και εμένα είναι χειρόγραφη αλλά είναι καινούργια.
    To αυτό.

  15. #45
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ελπίζω με την αλλαγή ταυτοτήτων σε νέου τύπου να υπάρχει στο chip και η πληροφορία της παλαιάς ταυτότητας. Αν πρέπει να πάει όλος ο κόσμος σε υπηρεσίες να αλλάξει στοιχεία, θα μας πάρει κανά χρόνο να ξεμπερδέψουμε.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 194
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-10, 20:29
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 19:44
  3. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 15:20
  4. Σημαντικό update για τον Firefox 3.0.7 και μετονομασία της τελικής έκδοσης σε 3.5
    Από brantoc στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-09, 20:27
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 00:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας