Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: siemens stu

  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2010
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !
    ΕΧΩ 2 ΜODEMS STU ULAF ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΑ, ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΗ Χ21, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ROUTERS CISCO ΣΕ ΚΑΡΤΕΣ E1 CONTROLLER .
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ADAPTORS Η ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΛΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ??

  2. #2
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    επειδη παλαιοτερα που εργαζομουν σε εταιρεια κινητης ειχα ασχοληθει με το θεμα δυστυχως δεν ειχα βρει καποιον convertor που να το κανει. Υπαρχει convertor που μετατρεπει το E1 σε Χ21 αλλα οχι το Χ21 σε Ε1. Επειδη προφανως τα STU στα εχει παραχωρησει ο ΟΤΕ και ξερω οτι υπαρχει και desktop STU με Ε1 interface το καλυτερο για εσενα θα ηταν να ζητησεις να σου αλλαξουν τον εξοπλισμο ωστε να κανεις την δουλεια σου. Εκτος βεβαια και ααν θελεις να αγορασεις Χ21 intrerface για τα CISCO σου.

  3. #3
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    geoal, έχει κάνει σοβαρό λάθος σχεδιασμού.

    Αν τα stu είναι δικά του και τα χρησιμοποιεί σε κάποιο μεγάλο χώρο με εσωτερική καλωδίωση (λέμε τώρα) αλλάζει τα interface στα υπάρχοντα stu.
    Αν πρόκειται για μισθωμένο από κάποιον πάροχο, επικοινωνεί με τον πάροχο. Όμως το interface που του έδωσαν θα έχει άμεση σχέση με το μισθωμένο που πληρώνει. Γι'αυτό το πιθανότερο είναι να καταλήξει να αλλάξει το interface του ρούτερ.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    στα ULAF STU της ALBIS (πρωην Siemens Ελβετιας) αλλαζει το interface . Υπαρχει το BSTU 2-pair το οποιο εχει 2 Ε1 interface και εχει και μια θυρα για να προσθεσεις ενα εξτρα καρτακι με σειριακο interface. Τωρα για το τι μπορει να κανει με τον παροχο (για να ειναι STU το CPE μαλλον ειναι ο ΟΤΕ) αυτο δεν το γνωριζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geoal : 12-12-10 στις 15:08.

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoal Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα ULAF STU της ALBIS (πρωην Siemens Ελβετιας) δεν αλλαζει το interface μια και ειναι ενα με την πλακετα.
    Τσου. Έχει δύο θύρες για modules, μία πλατιά για τα data interface και μία στενή για τα 2Mbps interface. Δεν πωλείται πλέον και δεν μπορώ να βρω στο internet κάποιο φυλλάδιο για να το δείξω. Στο BSTU όντως τα πράγματα είναι διαφορετικά.

    Και άλλοι πάροχοι τα βάζουν σε αναλογικές ευθείας που νοικιάζουν από τον ΟΤΕ.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    τα εχω τα manual του ULAF και το ειδα οτι το STU εχει 2 plug-in interfaces γιαυτο και αλλαξα το αρχικο post. Τωρα για το τι μπορει να κανει βασει του συμβολαιου αυτο θα πρεπει να το συζητησει με τον πωλητη της υπηρεσιας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geoal : 12-12-10 στις 15:55.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-12-2010
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Συγνωμη για την απουσία μου αλλα ελειπα τοσο καιρο. Επειδη τα modem μου τα εδωσε ο ΟΤΕ σαν <<εξηπυρετηση>> για να τα δοκιμασω αν μου κανουν, και απο οτι μου ειπε δεν μπορει να μου βρει αλλα interface, μαλλον θα πρεπει να ψαξω για χ21 στο router. Παντως είχα δοκιμασει με απλη συνδεσμολογια απο το x21 του modem στο Ε1 του router τα 2pair (tx - rx) συννεστραμενα και ο controller σηκωνονταν και επευτε συνεχως (ΑΙS KAI LOS) που συμμαινει οτι εχανε καποια frames αν δεν κανω λάθος. Παντωσ σασ ευχαριστω πολυ ολους.

Παρόμοια Θέματα

  1. STU terminators
    Από salax54 στο φόρουμ xDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-07, 21:11
  2. [Siemens] siemens dslam +siemens modem/router?
    Από moralas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-04, 01:53
  3. [Siemens] Dslam Siemens + Siemens xpresslink Spliter + Zyxel 650R-33
    Από OratIos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-04, 12:45
  4. Provlima me zyxel 652R-13, DSLAM siemens, splitter siemens
    Από makpi στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-03, 19:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας