Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    Κατ'αρχάς να πω πως έχω DSL 384 από την Tellas. Η γραμμή είναι δική μου και πρόσφατα αναβαθμίστηκε σε 768. H Tellas φυσικά κοιμάται και δεν έχει κάνει καμμιά αναβάθμιση.
    Εγώ μένω Ζωγράφου και η HOL δίνει 4Mbit εδώ, αλλά με όσα διαβάζω ότι κάνει διακοπές η σύνδεση για αρκετή ώρα, σκέφτομαι να μην το βάλω μια και θα μου σπάσει τα νεύρα. Αν κάποιος μένει Ζωγράφου βέβαια και έχει αντίθετη άποψη ας μου το πει
    Μπένω στο ψητό λοιπόν. Επειδή η γραμμή είναι δική μου, δεν θέλω να αγοράσω κάποιο πακέτο γιατί θα περιμένω κανά μήνα να ελευθερωθεί port στο dslam. Αν τη μετατρέψω σε 1Mbit θα αναβαθμιστεί αυτόματα σε 2Mbit ? Επίσης αν κάνω σύνδεση αορίστου χρόνου στην OTEnet για σύνδεση 1Mbit θα αναβαθμιστεί πλέον κι αυτή στα 2Mbit ? Και η τιμή θα είναι γύρω στα 26 ευρώ/μήνα που διαφημίζει ? (Κι αν πάει 30-32 επειδή δεν θα έχω πακέτο δεν πειράζει).
    Αν ισχύουν αυτά για την OTEnet ισχύουν τα ίδια και για την Forthnet ?
    Και το τελευταίο. Ξέρει κανείς σε ποιό νούμερο πρέπει να τηλεφωνήσω για να μάθω τι χρειάζεται για να μετατρέψω τη γραμμή σε 1Mbit ?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    Τελικά μετά από κάποιες μέρες ψαξίματος στις σελίδες των ISP και διαβάζωντας τις απόψεις των μελών του forum, αποφάσισα να κρατήσω τη γραμμή μου και απλά να αλλάξω provider. Απ'ό,τι είδα η Forthnet πρέπει να έχει την πιο μικρή τιμή στις συνδέσεις αορίστου χρόνου (20,11 ευρώ/μήνα) και ακολουθεί η Otenet (γύρω στα 22). Θα πάρω την Tellas και θα τους πω ότι είναι ο τελευταίος μήνας που είμαι συνδρομητής, μετά 2 μήνες θα κρατήσω τη συνδρομή που δίνει το περιοδικό, κι αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις τιμές ως τότε θα βάλω Forthnet

    Τελικά το κόστος ακόμα και για 1Mbit είναι πολύ υψηλό αν θέλεις σύνδεση αορίστου χρόνου (32+23=55) κι αυτό θα πρέπει να κοιτάνε όλοι και όχι να μας λέει ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι για τις προσφορές

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μετά από κάποιες μέρες ψαξίματος στις σελίδες των ISP και διαβάζωντας τις απόψεις των μελών του forum, αποφάσισα να κρατήσω τη γραμμή μου και απλά να αλλάξω provider. Απ'ό,τι είδα η Forthnet πρέπει να έχει την πιο μικρή τιμή στις συνδέσεις αορίστου χρόνου (20,11 ευρώ/μήνα) και ακολουθεί η Otenet (γύρω στα 22). Θα πάρω την Tellas και θα τους πω ότι είναι ο τελευταίος μήνας που είμαι συνδρομητής, μετά 2 μήνες θα κρατήσω τη συνδρομή που δίνει το περιοδικό, κι αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις τιμές ως τότε θα βάλω Forthnet

    Τελικά το κόστος ακόμα και για 1Mbit είναι πολύ υψηλό αν θέλεις σύνδεση αορίστου χρόνου (32+23=55) κι αυτό θα πρέπει να κοιτάνε όλοι και όχι να μας λέει ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι για τις προσφορές
    η forthnet για τα 1024 ειναι στα 55.69 η τελλας στα 33.81

    εκτός αν πας με την προσφορά οπότε η Οτενετ ειναι φθηνότερη

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700 GE
    Οι ΟΤΕνετ συνδεσεις εχουν αναβαθμιστει και θα μπορεσεις να κανεις τη δουλεια σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    http://www.forthnet.gr/templates/cor...spx?c=10007885

    Η Forthnet είναι στα 32.01 με ΦΠΑ για 1Mbit. Αλλά αν προσθέσουμε και το πάγιο στον ΟΤΕ βγαίνει ακριβά.
    Ό,τι πλεονεκτήματα κι αν έχει η αγορά ενός πακέτου, προτιμώ να έχω τη γραμμή στο όνομα μου, πάρα να διακόψω, να περιμένω 2 μήνες να ξαναενεργοποιηθεί και να μην την έχω στο όνομα μου μετά
    Σε κάποιο θέμα κάποιος είχε αναφέρει ότι στην Tellas μόνο οι νέοι συνδρομητές πληρώνουν 17.90 την 768 κι ότι αυτός πλήρωνε 26. Εγώ είμαι σχεδόν 2 χρόνια συνδρομητής κι απ' ό,τι είδα στον τελευταίο λογαριασμό πλήρωσα 17.70 που με το ΦΠΑ πήγε στα 21.

    Η Forthnet που λέει 20 ευρώ με ΦΠΑ για την 768 είναι 1 ευρώ φθηνότερη δηλαδή

Παρόμοια Θέματα

  1. Έρευνα αγοράς για πισίνες
    Από arys στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 15:43
  2. Ερευνα Αγορας... Need help
    Από faze στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-06, 12:42
  3. καινούργια τηλεόραση ,έρευνα αγοράς..
    Από alfisti στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-05, 14:15
  4. Ερευνα αγορας απο σποντα !!!
    Από Insomniac στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-05, 13:45
  5. DSL Modems: Έρευνα Αγοράς (by LewnDoS)
    Από psyxakias στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-04, 17:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας