Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μείνετε πολύ-πολύ μακριά από αυτό.

    Πολύ σωστά δεν υποστήριξε την κίνηση αυτή της Microsoft η Mozilla.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως θέλεις να μας σχολιάσεις και το γεγονός ότι η Mozilla δεν ήθελε να το υποστηρίξει?

    αν είσαι μάγκας και εξυπηρετείς τα συμφέροντα των χρηστών σου θα πρέπει να υποστηρίξεις και τα δύο
    Θα στο σχολιάσω εγώ. Το πρότυπο h.264 δεν είναι royalty-free όπως είναι όλες οι υπόλοιπες τεχνολογίες στο διαδίκτυο. Για να δημιουργήσεις/αναπαράγεις κάποιο ideo Theora/WebM/κλπ δεν χρειάζεται ένα κάρο διαδικασία, άδειες και λεφτά. Με το h.264 μπλέκεις με έξοδα για πατέντες.

    Το h.264 δεν είναι πρότυπο που ταιριάζει στο διαδίκτυο και γι' αυτό δεν φταίει η mozilla, αλλά η MPEG-LA. =)

  3. #18
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Τα δικαιωματα για το H.264 τα εχει κατα βαση η motorola (κραταει απο τα φρυδια την MS χεχε)
    http://arstechnica.com/microsoft/new...64-pricing.ars

  4. #19
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.876
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14995/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα στο σχολιάσω εγώ. Το πρότυπο h.264 δεν είναι royalty-free όπως είναι όλες οι υπόλοιπες τεχνολογίες στο διαδίκτυο. Για να δημιουργήσεις/αναπαράγεις κάποιο ideo Theora/WebM/κλπ δεν χρειάζεται ένα κάρο διαδικασία, άδειες και λεφτά. Με το h.264 μπλέκεις με έξοδα για πατέντες.

    Το h.264 δεν είναι πρότυπο που ταιριάζει στο διαδίκτυο και γι' αυτό δεν φταίει η mozilla, αλλά η MPEG-LA. =)
    το πρόβλημα του όμως ήταν που δεν το έβγαλε και για Linux. για να μην ξεχνιόμαστε

    ωραία αυτά που αναφέρεις.... ενώ το flash είναι free ε?

  5. #20
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρόβλημα του όμως ήταν που δεν το έβγαλε και για Linux. για να μην ξεχνιόμαστε
    Άσχετα με τα royalties τα οποία με αυτό το plugin δεν τα επωμίζεται η Mozilla.
    Εσένα δεν σου φαίνεται ειρωνικά αστείο το γεγονός ότι το site από το οποίο το
    κατεβάζεις λέγεται interoperabilitybridges όταν το μόνο λειτουργικό που υποστηρίζεται
    είναι τα windows και μάλιστα τα 7(ούτε καν vista και xp)? Που είναι αυτή
    διαλειτουργικότητα και δεν την βλέπω?
    Anyway εάν δεν θέλεις να καταλάβεις δεν θα σου αλλάξω εγώ το μυαλό

    ........Auto merged post: arkara πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    α και για το flash, ποιός σου είπε ότι το υποστηρίζουμε? Αλλά τουλάχιστον αυτό βγαίνει και για Linux
    και πάνω απ' όλα δεν έχει royalties η Mozilla!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arkara : 16-12-10 στις 23:12. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρόβλημα του όμως ήταν που δεν το έβγαλε και για Linux. για να μην ξεχνιόμαστε

    ωραία αυτά που αναφέρεις.... ενώ το flash είναι free ε?
    Για linux υπάρχει ανεπίσημη έκδοση του FF που χρησιμοποιεί backbone του OS. Αλλά η υποστήριξη του h.264 δεν είναι τεχνικό πρόβλημα, είναι νομικό πρόβλημα που δημιουργείται από τον τρόπο που κάνει license την τεχνολογία η MPEG-LA.

    Και όχι, δεν θα κάτσω να κατεβάσω plugin ή τροποποιημένο firefox για να υποστηρίξω την τσέπη της MPEG-LA. Να κάνουν την άδεια το ίδιο ελεύθερη με το WebM και το συζητάμε. Αλλιώς τους εύχομαι καλή τύχη στον αγώνα τους.

  7. #22
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.876
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14995/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    και το σχόλιο μου για το flash περνάει απαρατήρητο φυσικά....

    c4lex εκεί δεν έχεις πρόβλημα ηθικό ε?

    τυχαίο...δεν νομίζω !!

  8. #23
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Βασικά δεν απάντησα γιατί θεώρησα το σχόλιό σου άσχετο με το θέμα. >.>
    Αλλά πες μου, τι ακριβώς εννοείς?

  9. #24
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.876
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14995/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όχι, δεν θα κάτσω να κατεβάσω plugin ή τροποποιημένο firefox για να υποστηρίξω την τσέπη της MPEG-LA. Να κάνουν την άδεια το ίδιο ελεύθερη με το WebM και το συζητάμε. Αλλιώς τους εύχομαι καλή τύχη στον αγώνα τους.

    εδώ θέτεις ηθικό θέμα...γιατί λεφτά από την τσέπη σου δεν θα βγουν για να πάνε στην MPEG-LA...οπότε οικονομικό δεν είναι το θέμα.

    το flash όμως δεν φαίνεται να σε πειράζει?
    ούτε την Mozilla αλλα ούτε και την Google

    που μόνο free δεν είναι και βγάζει λεφτά η adobe από εκεί.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Τα κενά του WMP, τώρα και στον αγαπημένο μας browser; Λαμπρή ιδέα, τρέχω να το βάλω...
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #26
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ θέτεις ηθικό θέμα...γιατί λεφτά από την τσέπη σου δεν θα βγουν για να πάνε στην MPEG-LA...οπότε οικονομικό δεν είναι το θέμα.

    το flash όμως δεν φαίνεται να σε πειράζει?
    ούτε την Mozilla αλλα ούτε και την Google

    που μόνο free δεν είναι και βγάζει λεφτά η adobe από εκεί.
    Ah, I see... Μάλλον θα έχασες τα τελευταία δύο χρόνια που μιλάω ανοιχτά υπέρ του HTML 5. =)

    Το flash είναι plugin ξένο ως προς το browser. Παρόλο που η Adobe κάνει φιλότιμες προσπάθειες να το κάνει διαπλατφορμικο και καλό σε όλες τις πλατφόρμες (και το κάνει καλύτερα από οποιοδήποτε αντίστοιχο ανταγωνισμό που έχει στο χώρο), δεν παύει να είναι μία εταιρεία που καλείται να υπστηρίξει τόσα devices. Σήμερα το flash είναι αναγκαίο κακό. Αύριο, όταν και ο τελευταίος browser φτάσει τους σύγχρονους, δεν θα χρειάζονται τέτοια plugins.

    Το h.264 είναι διαφορετική περίπτωση. Είναι patent encumbered codec που κάποιοι προτείνουν να χρησιμοποιηθεί στο HTML5 Video (ανοιχτό royalty-free). Με το flash πάει στο διάολο περιμένω να πεθάνει. Γιατί να υποστηρίξω royalties ενώ μπορώ να έχω τον πολύ καλής ποιότητας και εντελώς ελεύθερο συνδυασμό HTML5+WebM? Για να έχω άλλο ένα gatekeeper στο internet?

    Επιπλέον, είπες πιο πάνω ότι είναι υποχρέωση του FF να υποστηρίξει το h.264 για τους χρήστες του. (Άσχετα αν κάι τέτοιο δεν ισχύει) Δεν αναρωτήθηκες γιατί η Microsoft (μέλος του MPEG-LA για το h.264) δεν υποστηρίζει εγγενώς το WebM στον IE?

    Θα μιλήσω ανοιχτά για το πως το βλέπω εγώ: Κάποιο αγωνίζονται να βάλουν ενοίκια σε κάθε τι στο web και άλλοι αγωνίζονται να το κάνουν εντελώς ελεύθερο για όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα βγάζουν κέρδος με την τεχνολογία που παράγουν. Εγώ είμαι με τους δεύτερους. Τους πρώτους τους θεωρώ παρωχημένους τσαρλατάνους. =)

  12. #27
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.876
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14995/1023
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το flash είναι plugin ξένο ως προς το browser. Παρόλο που η Adobe κάνει φιλότιμες προσπάθειες να το κάνει διαπλατφορμικο και καλό σε όλες τις πλατφόρμες (και το κάνει καλύτερα από οποιοδήποτε αντίστοιχο ανταγωνισμό που έχει στο χώρο), δεν παύει να είναι μία εταιρεία που καλείται να υπστηρίξει τόσα devices. Σήμερα το flash είναι αναγκαίο κακό. Αύριο, όταν και ο τελευταίος browser φτάσει τους σύγχρονους, δεν θα χρειάζονται τέτοια plugins.
    συμφωνώ απόλυτα μόνο που η Google αποφάσισε να το κρατήσει ακόμα ζωντανό όταν ήταν μισοπεθαμένο μόνο και μόνο για να πάει κόντρα στην Microsoft και ενάντια σε οποιαδήποτε λογική υπέρ του απλού χρήστη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το h.264 είναι διαφορετική περίπτωση. Είναι patent encumbered codec που κάποιοι προτείνουν να χρησιμοποιηθεί στο HTML5 Video (ανοιχτό royalty-free). Με το flash πάει στο διάολο περιμένω να πεθάνει. Γιατί να υποστηρίξω royalties ενώ μπορώ να έχω τον πολύ καλής ποιότητας και εντελώς ελεύθερο συνδυασμό HTML5+WebM? Για να έχω άλλο ένα gatekeeper στο internet?

    Επιπλέον, είπες πιο πάνω ότι είναι υποχρέωση του FF να υποστηρίξει το h.264 για τους χρήστες του. (Άσχετα αν κάι τέτοιο δεν ισχύει) Δεν αναρωτήθηκες γιατί η Microsoft (μέλος του MPEG-LA για το h.264) δεν υποστηρίζει εγγενώς το WebM στον IE?
    και αυτό λάθος της Microsoft. το θέμα είναι οι χρήστες να έχουν επιλογές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μιλήσω ανοιχτά για το πως το βλέπω εγώ: Κάποιο αγωνίζονται να βάλουν ενοίκια σε κάθε τι στο web και άλλοι αγωνίζονται να το κάνουν εντελώς ελεύθερο για όλο τον κόσμο, ενώ παράλληλα βγάζουν κέρδος με την τεχνολογία που παράγουν. Εγώ είμαι με τους δεύτερους. Τους πρώτους τους θεωρώ παρωχημένους τσαρλατάνους. =)
    χαίρομαι που τα βλέπεις όλα αγαθά , ρομαντικά και ωραία στους δεύτερους. Μπορεί να έχεις δίκιο ή μπορεί απλά να κοιμάσαι όρθιος.

    Ειλικρινά δεν ξέρω ποία είναι η σωστή απάντηση αν και εύκολα θα πόνταρα στο δεύτερο ενδεχόμενο

    μόνο ο χρόνος θα δείξει...

  13. #28
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνώ απόλυτα μόνο που η Google αποφάσισε να το κρατήσει ακόμα ζωντανό όταν ήταν μισοπεθαμένο μόνο και μόνο για να πάει κόντρα στην Microsoft και ενάντια σε οποιαδήποτε λογική υπέρ του απλού χρήστη.
    Φαίνεται ότι δεν ασχολείσαι με το χώρο του web. Το flash είναι το πιο ubiquitous του είδος του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αυτό λάθος της Microsoft. το θέμα είναι οι χρήστες να έχουν επιλογές
    Χρήστες και developers/content providers ;]

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαίρομαι που τα βλέπεις όλα αγαθά , ρομαντικά και ωραία στους δεύτερους. Μπορεί να έχεις δίκιο ή μπορεί απλά να κοιμάσαι όρθιος.

    Ειλικρινά δεν ξέρω ποία είναι η σωστή απάντηση αν και εύκολα θα πόνταρα στο δεύτερο ενδεχόμενο

    μόνο ο χρόνος θα δείξει...
    Love this one. Είναι σαν να αμφιβάλλω για την δική σου περιγραφή της δικής σου πίσω αυλής.

  14. #29
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Εγώ πάντως ποντάρω όλα μου τα λεφτά στο WebM. Είναι ανοιχτό, και ευτυχώς έγκαιρο έτσι ώστε να κυριαρχείσει στο Internet.

  15. #30
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AgentWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ποντάρω όλα μου τα λεφτά στο WebM. Είναι ανοιχτό, και ευτυχώς έγκαιρο έτσι ώστε να κυριαρχείσει στο Internet.
    Εδώ δεν ποντάρει η Google
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Firefox 3.6.11 καταρρέει κατά την αναπαραγωγή emblemed video
    Από hellenicsun στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 00:55
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-10, 19:12
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 10:03
  4. PC για την αποθήκευση και την αναπαραγωγή μουσικής συλλογής
    Από Giannis_1986 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-08, 20:56
  5. ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα για αρχάριους από την Μicrosoft.
    Από viron στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 00:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας