Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικα η δισκετα ειναι πολυ χρησιμη για μικρουλια config files (τα οποια μπορεις να τα γραψεις πολλαπως να ειναι και ασφαλη) και γλυτωνεις μπολικο χρονο σε σχεση με το να γραψεις ενα dvd-r ή να κλεισεις το pc να συνδεσεις 2ο δισκο και να τον ξαναβγαλεις. Αλλα αμα η θεωρια ξεπερναει την πρακτικοτητα, παω πασο.

    Οι περισσοτεροι ανθρωποι που εχουν 2 δισκους, θα τους εχουν και τους 2 για data use και οχι για backup. Γιατι? Γιατι θεωρουν σχετικα απιθανο να τους κρασαρει ο δισκος, ασχετα αν συμβαινει (και μαλιστα πολυ συχνοτερα απ'οσο ολα εχουμε αναφερει σ'αυτο το θρεντ περι χακαρισματος ή "καταστροφικου λαθους" καποια εφαρμογης). Το λεω εδω και σελιδες οτι αυτα ειναι υπαρκτα προβληματα που επηρεαζουν τους παντες ασχετως user/root κτλ (εγω ειχα 3 φορες crash / χυτπημα δισκου) αλλα ελαχιστοι παιρνουν μετρα γι'αυτα. Παρ'ολα αυτα θα τους δεις να σκιζονται για τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας τα οποια θα σου πουν οτι φυσικα και ειναι πιθανοτερα.
    Εντάξει, τώρα πια κατάλαβα ότι μας δουλεύεις και τρολάρεις συνειδητά ή απλά είσαι ανίδεος. Η δισκέτα χρήσιμη; Power User, είπες, έτσι; Η δισκέτα ασφαλής; Ασφαλές το πιο άχρηστο αποθηκευτικό μέσο σήμερα, που σου πετάει bad sectors με το που την βγάλεις από το κουτί; Look man, I am a Power User, awright? I can use the Floppy Disk!!!!

    Έχω mirror raid σύστημα δίσκων το οποίο ελέγχεται ανά βδομάδα για αστοχία, και backup των σημαντικών αρχείων μου παίρνω κάθε μέρα. Οπότε αν νομίζεις ότι μπορείς να μας μειώσεις, ατύχησες.

    Άντε παίξε τώρα με τη δισκέτα σου.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Mcgiorgo, τrollaρεις ασυστολα βρισκοντας γελοια επιχειρηματα. Πουθενα δεν ειπα οτι η δισκετα ειναι super duper αλλα ακρως καταλληλη για να σωσεις μικρουλια αρχειακια τα οποια επειδη χωρανε να τα γραψεις μεσα στη δισκετα 100 φορες, το κανεις 5 duplicate copies για redundacy και εισαι πρακτικα οκ, εκτος και αν εισαι συγγενης του Μητσοτακη.

    Εξ'αλλου οταν υπαρχει προβλημα κατα το write το ακους γιατι κανει ΓΚΡΝ ΓΚΡΝ (επαναλαμβανομενο).. Αλλα που να ξερεις εσυ.. εσυ δουλευεις μονο scsi raid. Και για αρχειακια 50 κιλο, χρησιμοποιεις ZIP DRIVES

    atj δυστυχως οι περισσοτεροι παιζουν με αλλες πολυ πιο υπαρκτες πιθανοτητες και τις αγνοουν, αλλα παραδοξως οταν προκειται για κατι αλλο, μεσω υπερδιογκωσης της νοουμενης απειλης παραλογιζονται. Εδωσα αρκετα παραδειγματα νωριτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 30-08-06 στις 18:33.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικα η δισκετα ειναι πολυ χρησιμη για μικρουλια config files (τα οποια μπορεις να τα γραψεις πολλαπως να ειναι και ασφαλη) και γλυτωνεις μπολικο χρονο σε σχεση με το να γραψεις ενα dvd-r ή να κλεισεις το pc να συνδεσεις 2ο δισκο και να τον ξαναβγαλεις. Αλλα αμα η θεωρια ξεπερναει την πρακτικοτητα, παω πασο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mcgiorgo, τrollaρεις ασυστολα βρισκοντας γελοια επιχειρηματα. Πουθενα δεν ειπα οτι η δισκετα ειναι super duper αλλα ακρως καταλληλη για να σωσεις μικρουλια αρχειακια τα οποια επειδη χωρανε να τα γραψεις μεσα στη δισκετα 100 φορες, το κανεις 5 duplicate copies για redundacy και εισαι πρακτικα οκ, εκτος και αν εισαι συγγενης του Μητσοτακη.
    Δεν ξέρω αν τρολάρει ο ΜακΓιώργος ή όχι, πάντως σίγουρα ΔΕΝ είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ προτείνοντας τη χρήση ενός προϊόντος που ΠΡΙΝ το αποσφαγίσεις από το κουτάκι του έχει BAD SECTORS.

    Εύγε, εύγε.

    Συνέχισε να δίνεις "σωστές" συμβουλές στους χρήστες όπως:

    - "Στο Linux να είστε πάντα root."
    - "Χρησιμοποιείτε πάντα δισκέτες για backup. Είναι οι πλέον αξιόπιστες."

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 30-08-06 στις 18:53.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι έχουμε ένα ιστορικό γεγονός. Για πρώτη φορά συμφωνούμε ο WAn κι εγώ.

    MNP-10, συνέχισε, ίσως έτσι να βρει ο WAn το φως του στο MacOS X κι εγώ να πάω σε gentoo!
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Συ ειπας οτι οι δισκετες ειναι αξιοπιστες. Εγω ποτε.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Υπαρκτός, μη υπαρκτός. Εγω ήξερα πως προσπαθούμε να καλύψουμε όλα τα είδη κινδύνου και ,κυρίως, να προλαμβάνουμε μελλοντικούς.
    Πως το λέγανε αυτοί οι αρχαίοι? Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ετσι ακριβως.. αρκει να ειμαστε συνεπεις στη σταση μας παντου και οχι να double-standardιζουμε για χαρη διαλογου.

    Και για τις δισκεττες προκαλλω οποιον θελει να παμε σε ενα ιντερνετ καφε και να κανουμε το εξης:

    -Παιρνουμε ενα αρχειο 100kb το οποιο κανει simulate gzipped αρχεια configuration ή bookmarks.

    -Το γραφουμε 5 φορες για redundancy (πραγμα που παντα κανω γιατι θεωρω εξ'ορισμου τη δισκετα ως αναξιοπιστη) - Οταν ακουμε ΓΚΡΝ ΓΚΡΝ την πεταμε κατευθειαν κατα το write γιατι ξερουμε τι θα γινει κατα το read. Υπ'οψην δεν ειπα να το γραψουμε 14 (οσο δηλαδη χωραει), αφηνω και ΑΒΑΝΤΑ..

    -Το επαναλαμβανουμε Χ 100 δισκετες

    -Ελεγχουμε μετα σε ποσες απ'τις 100 καναμε retrieve τα data (1 απ'τα 5 duplicate αρχεια αρκει για να γινει copy successfully)

    Πιστευετε οτι θα εχουμε εστω και 2% αστοχια?

    Αν ναι να βαλουμε στοιχημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 30-08-06 στις 19:26. Αιτία: merge posts

  8. #8
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mcgiorgo, τrollaρεις ασυστολα βρισκοντας γελοια επιχειρηματα. Πουθενα δεν ειπα οτι η δισκετα ειναι super duper αλλα ακρως καταλληλη για να σωσεις μικρουλια αρχειακια τα οποια επειδη χωρανε να τα γραψεις μεσα στη δισκετα 100 φορες, το κανεις 5 duplicate copies για redundacy και εισαι πρακτικα οκ, εκτος και αν εισαι συγγενης του Μητσοτακη.

    Εξ'αλλου οταν υπαρχει προβλημα κατα το write το ακους γιατι κανει ΓΚΡΝ ΓΚΡΝ (επαναλαμβανομενο).. Αλλα που να ξερεις εσυ.. εσυ δουλευεις μονο scsi raid. Και για αρχειακια 50 κιλο, χρησιμοποιεις ZIP DRIVES

    atj δυστυχως οι περισσοτεροι παιζουν με αλλες πολυ πιο υπαρκτες πιθανοτητες και τις αγνοουν, αλλα παραδοξως οταν προκειται για κατι αλλο, μεσω υπερδιογκωσης της νοουμενης απειλης παραλογιζονται. Εδωσα αρκετα παραδειγματα νωριτερα.
    Αρκεί ένα χτύπημα / τράνταγμα αφού τη βγάλεις από τον οδηγό, ένα χτύπημα κινητού ή ένα ατυχές πέρασμα κοντά από ένα μαγνήτη για να καταστραφεί μια δισκέττα.
    Και τότε δεν σου φτάνουν ούτε κι αν γεμίσεις τη δισκέττα redundant copies. Αλλά πού...

    Κατά τα άλλα συνεχίζεις να διϋλίζεις τα (απίθανα μεν, υπαρκτά δε) σενάρια περί χάκινγκ από ιούς/ιστοσελίδες κι-εγώ-δεν-ξέρω-τι, και αγνοείς επιδεικτικά τις λογικότερες και πιο πιθανές περιπτώσεις των δικών σου ατυχών χειρισμών. Δεν είδα καμιά σοβαρή απάντηση σε αυτό, πλην του "Κάνω τη δουλειά μου με gui και βλέπω 2 φορές πριν πατήσω κάτι".
    Σου απάντησα με ένα παράδειγμα εν δυνάμει απόλυτα καταστροφικού σφάλματος αλλά το έκανες γαργάρα.

    Και προσθετω εχει τη λογικη του ο χρηστης δεν ειναι ιδιοκτητης του hardware... Ομως ολα αυτα αλλαζουν με root login.. αρα γιατι αντι να αλλαξω λειτουργικο, να μη μπω με root login?
    Ξαναρωτάω: Μπήκες ποτέ στον κόπο να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις το σύστημα ως μη-προνομιούχος χρήστης και συνάντησες ιδιαίτερη δυσκολία στη χρήση οποιασδήποτε συσκευής;
    Μου θυμίζεις τη λογική "Κινδυνεύω ανά πάσα στιγμή από επίθεση και γι'αυτό κυκλοφορώ με απασφαλισμένο όπλο".-
    Arch Linux

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Έλα τώρα MNP-123, δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι μπορούμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση για τις δισκέτες. Έλεος, ότι κι αν αποδείξεις επ' αυτού κανείς δεν θα το πάρει στα σοβαρά.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί ένα χτύπημα / τράνταγμα αφού τη βγάλεις από τον οδηγό, ένα χτύπημα κινητού ή ένα ατυχές πέρασμα κοντά από ένα μαγνήτη για να καταστραφεί μια δισκέττα.
    Και τότε δεν σου φτάνουν ούτε κι αν γεμίσεις τη δισκέττα redundant copies. Αλλά πού...

    Κατά τα άλλα συνεχίζεις να διϋλίζεις τα (απίθανα μεν, υπαρκτά δε) σενάρια περί χάκινγκ από ιούς/ιστοσελίδες κι-εγώ-δεν-ξέρω-τι, και αγνοείς επιδεικτικά τις λογικότερες και πιο πιθανές περιπτώσεις των δικών σου ατυχών χειρισμών.
    Η ευκολια με την οποια βγαζετε συμπερασματα, εχοντας πληρη ελλειψη ενημερωσης για το πως λειτουργω ειναι αξιοθαυμαστα.

    Εχω τη στοιχειωδη εξυπναδα να ΜΗ τριβω τα cd/dvd μου με τη συρματοβουρτσα, να ΜΗ μαμαω τις δισκετες μου και να ΜΗ βαραω τους δισκους μου ή να περναω κινητα κοντα τους (γιατι και αυτο παιζει) κτλ κτλ.

    Ξαναρωτάω: Μπήκες ποτέ στον κόπο να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις το σύστημα ως μη-προνομιούχος χρήστης και συνάντησες ιδιαίτερη δυσκολία στη χρήση οποιασδήποτε συσκευής;
    Μου θυμίζεις τη λογική "Κινδυνεύω ανά πάσα στιγμή από επίθεση και γι'αυτό κυκλοφορώ με απασφαλισμένο όπλο".-

    Τα εχω απαντησει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα τώρα MNP-123, δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι μπορούμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση για τις δισκέτες. Έλεος, ότι κι αν αποδείξεις επ' αυτού κανείς δεν θα το πάρει στα σοβαρά.
    Α δηλαδη οι αποδειξεις δεν φτανουν. Οι θεωριες ειναι καλυτερες. PUT YOUR MONEY WHERE YOUR MOUTH IS. Η προκληση ισχυει. Ελατε να σας ξεφτιλισω ολους δημοσιως για να τελειωνουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 30-08-06 στις 19:25. Αιτία: merge posts

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Ε καλά μην τα παίρνεις. Απλά θυμίσου ότι με τα χρήματα που θα δώσεις για τις 100 δισκέτες του τεστ θα πάρεις μερικά cd-rw και οι αποδείξεις σου πάνε στον κάλαθο.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια και με προβληματιζει τα μεγιστα.

    Παντως το σημαντικο ειναι το εξης.

    1) Οι δισκεττες οταν χρησιμοποιουνται σε ολη τους τη διαμετρο εχουν υψηλο failure rate - ειδικα αν κουβαλανε ενα μεγαλο αρχειο το οποιο "σπαει" στο data error point.

    2) Οταν χρησιμοποιουνται μικρα αρχεια μπορει καποιος να απλωσει το αρχειακι πολλες φορες σαν internal backup στην επιφανεια και θα πρεπει να εχει το απιθανο σεναριο εμφανισης πολλαπλων data error στις συγκεκριμενες περιοχες (στατιστικα απιθανο)

    3) To writting ειναι on the wall οτι κατι παει ασχημα κατα την εγγραφη γιατι το drive "βογγαει" ελαφρως. Το κανει (και εσυ νομιζεις οτι εγινε) αλλα βογγαει. Αν εισαι σχετικος καταλαβαινεις οτι το βογγητο ειναι κακο σημαδι και διακοπτεις.

    Ολα αυτα διασφαλιζουν οτι η δισκετα για μικρα αρχεια με πολλαπλα copies ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ για μη σημαντικα δεδομενα οπως τα conf. files, themes, bookmarks κτλ που αναφερθηκαν στη σχετικη συζητηση.

    Οποιος μπορει να αποδειξει το αντιθετο τον καλω να το κανει και να μη μιλαει ΑΟΡΙΣΤΩΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 31-08-06 στις 11:17. Αιτία: Συγχώνευση 2 μηνυμάτων

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    @ MNP-10

    Είσαι να πάρουμε ένα αρχείο μικρό π.χ. 100KBytes και να το αποθηκεύσουμε:

    α. Σε μια ολοκαίνουρια δισκέτα
    β. Σε ένα DVD+RW 4x (TDK ή Philips) που έχει ήδη γραφτεί ας πούμε 50 φορές - σου δίνω και αβαντάζ

    και να τα αποθηκεύσουμε αμφότερα σε ντουλάπι, ευάερο, σκιερό, δροσερό, απομαγνητισμένο κλπ. - π.χ. σαν το δικό μου δίπλα στο γραφείο.

    Και πάμε μετά από 1 χρόνο - για να μη σου πω μία εβδομάδα - να δούμε ποιός θα διαβάζεται και ποιός θα αγκομαχάει.

    Θα πέσει πολύ γέλιο λέμε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    και να τα αποθηκεύσουμε αμφότερα σε ντουλάπι, ευάερο, σκιερό, δροσερό, απομαγνητισμένο κλπ. - π.χ. σαν το δικό μου δίπλα στο γραφείο.

    Και πάμε μετά από 1 χρόνο - για να μη σου πω μία εβδομάδα - να δούμε ποιός θα διαβάζεται και ποιός θα αγκομαχάει.

    Θα πέσει πολύ γέλιο λέμε.
    H σωστή απάντηση εδώ είναι οτι θα αγκομαχάνε και τα δύο Μέσα Απώλεσης Δεδομένων....

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ MNP-10

    Είσαι να πάρουμε ένα αρχείο μικρό π.χ. 100KBytes και να το αποθηκεύσουμε:

    α. Σε μια ολοκαίνουρια δισκέτα
    β. Σε ένα DVD+RW 4x (TDK ή Philips) που έχει ήδη γραφτεί ας πούμε 50 φορές - σου δίνω και αβαντάζ

    και να τα αποθηκεύσουμε αμφότερα σε ντουλάπι, ευάερο, σκιερό, δροσερό, απομαγνητισμένο κλπ. - π.χ. σαν το δικό μου δίπλα στο γραφείο.

    Και πάμε μετά από 1 χρόνο - για να μη σου πω μία εβδομάδα - να δούμε ποιός θα διαβάζεται και ποιός θα αγκομαχάει.

    Θα πέσει πολύ γέλιο λέμε.
    Δεν προκειται να σου πω οτι η δισκετα ειναι καλυτερη και εννοειται οτι το DVD νικαει σε καθε περιπτωση.

    Η δισκετα ειναι απλως καταλληλη γι'αυτο που ειπα: Για να βαλω τιποτα conf, theme, color preferences αρχειακια μερικων kb χωρις να καψω cd/dvd ή να συνδεω δισκους. Αν παλι ειναι σημαντικα τα αρχεια και θελω παση θυσια να ειναι οκ, μπορει να τα γραψω και σε 3 DVD - ολα εξαρτωνται απ'τη σημαντικοτητα του αρχειου. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας