Σελ. 3 από 104 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1557
  1. #31
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlntstay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω μέσα διάβασα και σωστά πράγματα αλλά και πολλές ΑΝΟΗΣΙΕΣ...πιθνοτατα οι τελευταίες λόγω άγνοιας....
    Δεν είμαι φαρμακοποιός, είναι όμως η σύζυγος μου.
    Αυτή λοιπόν τις βγήκε η "Παναγία" για να σπουδάσει φαρμακευτική με αποτελεσμα να έχουν ασπρίσει τα μαλλία της από τα 25 της χρόνια...
    Δεν είχε καμιά σχεση με το επάγγελμα (γονιός-συγγενεις- έστω φίλος ή γνωστός)...
    Για το φαρμακείο που έχει τώρα λόγω των πληθυσμιακών περιορισμών καθότι "δεν είχαμε μία" να δώσουμε για άδεια αναγκάσηκε να πάει σε περιοχή που υπήρχε η δυνατόητα λόγω ελεύθερων θέσεων...και αυτή ηταν στα Άνω Λιόσια..που ΟΛΟΙ σίγουρα ξέρετε ότι δεν πρόκειται ουτε για ΦΙΛΕΤΟ "πελατείας" ούτε και"περιοχής"....Παρολα αυτά πήρε δάνειο κοντά στις 130 χιλιάδες ευρώ για να μπορέσει να το φτιάξει-εξοπλίσει αλλά και να το εφοδιάσει με Φαρμακευτικό και παραφαρμακευτικό υλικό...
    Οπότε....
    Σωστά και δεν πρέπει να πληρώνει κάποιος την άδεια αλλά το κεφάλαιο τοποθέτησησης ΔΕΝ ειναι "καφετέριας" που διαβασα πιο πάνω(ούτε χάνεις χρόνια ζωής και κόστος σπουδάζοντας "καφετζής")...
    Χάρη των πληθυσμιακών και χωροταξικών περιορισμών αυτή τη στιγμή υπάρχουν φαρμακεία ακόμα και στο κάθε κατσικοχώρι....και εαν σκεφτεί κανείς το τι γίνεται στο ΕΣΥ τα φαρμακεία σε τετοιες περιοχες αποτελούν και πρωτοβάθμια κέντρα περίθαλψης...που σε αντίθετη περίπτωση θα ήταν SUPER MARKET των περιοχών "φιλέτων" του Αμαρουσίου,Κηφισιάς, Πανοράματος κ.λ.π. ανα την Ελλάδα...
    Το δημόσιο ΟΠΑΔ χρωστάει σε εμάς πληρωμές από τον Απρίλιο..."εσοδα" για τα οποια και ΦΠΑ πληρώσαμε και Φόρο θα πληρώσουμε σε 3 μήνες...και μαζί με αυτόν ακολουθούν ΟΑΕΕ και πολλά άλλα ταμεία που έχουν κάνει πια ΣΤΑΣΗ πληρωμών....Με μόνο στήριγμα το ΙΚΑ που ακόμα αντέχει (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) με το ζόρι βγάζουμε τις δόσεις του δανείου...καθότι άσχετα τι νομίζουν πολλοί (μέσα σε αυτούς είμασταν και εμείς) ανοίγοντας Φαρμακείο δικό σου από την αρχή δεν γίνεσαι πλούσιος...γέρος γίνεσαι από το άγχος και τις υποχρεωσεις...
    Βεβαια και πάλι καλά καθότι εγώ έμεινα από δουλεία και σχεδον άνεργος πια στηριζόμαστε από το Φαρμακείο όταν άλλοι δεν έχουν πια ούτε να φάνε...
    Εαν όμως κάτι πάθει ο Φαρμακοποιός γιατί να ΄χανει αυτό το κεφάλαιο ζωής...ποιός θα πληρώσει τον ιδρώτα και τον κόπο μιας ζωής στη χήρα ή στον χήρο με παιδί ...και καλά να υπάρχει και άλλο εισόδημα ..εαν όχι για΄τι θα πρέπει να δώσω πίσω στο κράτος αυτό που αυτό δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει για να το φτίαξω....
    Ναι στην κληρονομικότητα σε περίπτωση χηρίας ή μεταβίβασης σε τέκνο όχι στην πώληση...εαν δεν ισχύει κάτι από τα δύο παραπάνω να μεταβιβάζεται άμεσα στον πρώτο στην επετηρίδα αλλά με αποζημίωση τουλάχιστον του υλικού και του εξοπλισμού μετά από εκτίμηση από ορκωτό λογιστή ή πραγματογνόμονα του ίδιου του κράτους...
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ σχετικά με κάποιους που τα ξέρουν όλα....Κάθε μήνα μόνο στην Αττική κλείνουν (διαγράφονται - χωρίς πώληση) 3-5 φαρμακεία....γύρω στα 60 τον χρόνο (μόνο στην Αττική).
    Να γνωρίζεται ότι αν περάσουν τα φαρμακεία σε αλυσίδες μεγαλοφαρμακοβιμηχάνων-εμπόρων και στα σούπερ μάρκετ τα καλά φάρμακα θα τα βλέπετε με το κιάλι και οι ασφαλισμένοι την "πίστωση" φαρμάκων του "αγίου"...
    Τα πράγματα δεν είναι ασπρα-μαύρα...είναι όλα ΓΚΡΙ...
    Εαν είναι παράλογα αυτά που γράφω πεστε μου που είμαι λάθος μπας και δεν το έχω καταλάβει...

    ........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 19 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να σημειώσω ότι το ποσοστό κέρδους μιας Φαρμακοβιομηχανίας μετά την κάλυψη του κόστους έρευνας και πατέντας ξεκινάει από το 180% και φθάνει έως και 3500%(για φάρμακα άνω των 150 ευρω...κάντε τους υπολογισμούς για φάρμακα των 1000+ ευρώ) αφαιρόντας τα κόστη παραγωγής συσκευασίας και διανομής (αν και το τελευταίο επιβαρύνει κυρίως τις φαρμακοποθήκες)...οπότε το κόστος του φαρμάκου δεν ειναι το ποσοστό του Φαρμακοποιού (που καθαρό ειναι 23% εάν όλα πληρωνόντουσαν μετρητά....με τα φέσια και τις καθυστερήσεις ούτε 14% δεν βγαίνει)...
    Φιλτατε, πρώτα από όλα καλο θα είναι να θυμάσαι ότι αν θες να σέβεται ο άλλος την άποψή σου, καλό ειναι να σέβεσαι και συ τη δική του.

    Απο κει και πέρα, υπάρχουν πολλοί σαν τη γυναίκα σου που σπουδάζουν με τα λεφτά των γονιών τους ή και τα δικά τους (δες ανοικτό πανεπιστήμιο πχ) και γκριζάρουν πριν την ώρα τους. Πολλοί από αυτούς παίρνουν δάνεια και επενδύουν σε ένα αμφίβολο μέλλον (πολύ πιο αμφίβολο από ενός φαρμακοποιού) αλλά το κάνουν. Πολλές φορές το όνειρο ναυαγεί και μένουν με απειθμενα χρέη στη χειρότερη περίπτωση.

    Μηπως να κάνουμε όλα τα επαγγελματα κλειστά;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #32
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512 - 19.043/1.020
    ISP
    Cyta Hellas - Forthnet
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Pirelli - Speedtouch
    SNR / Attn
    31db(dB) / 15db(dB)
    Κάτι ακόμα.Πόσες φορές έχετε πάει σε φαρμακείο και το άτομο που σας εξυπηρέτησε δεν είχε πτυχίο φαρμακοποιού (ήταν η γυναίκα του φαρμακοποιού);Απλά πωλήτρια φαρμάκων.Για αυτό λέμε ότι είναι μαγαζί.

  3. #33
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    Αγαπητοί...απ'ότι βλέπω πολλοί από εσας είστε πολυ βαθια νυχτωμένοι στο θέμα Φαρμακο-Φαρμακειο-Φαρμακευτικές υπηρεσίες....
    Ειμαι σίγουρος πια ότι τα λεφτα των ασφαλισμένων τα έφαγαν οι φαρμακοποιοί και γιαυτό πρέπει ΑΜΕΣΑ να πληρώσουν...
    Μαλιστα προτείνω στο εξής τα 12000 φαρμακεια να γινουν 40000 για να μειωθεί το κόστος του φαρμάκου καθότι οι φαρμακοποιοί παράγουν, συνταγογραφούν και πουλούν ταυτόχρονα...
    Τα χρωστούμενα των ταμείων επίσης να διαγραφούν μιας και όλες η εισφορές περίθαλψης και συνταξεως αποδίδονταν στους φαρμακοιποιούς...επομένως ας πληρώσουν αυτοί.
    Αμεση δεσμευση όλων των αδειών από Carefour, Lidl, Βασιλόπουλο, Αλάπη(φαρμακευτική), Αφοι Γιανακοπουλοι...καθότι το πρώτο πράγμα που κάνουν οι ανωτέρω είναι να δρούν για το καλό του καταναλωτή και το κερδος είναι ελάχιστο.
    Επίσης δεν χρειάζονται φαρμακεία εκτος αλυσίδων και super market γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι άμα πας στον Βασιλόπουλο,Μαρινοπουλο και λοιπούς δεν πληρώνεις...απλά αφήνεις πίστωση-φέσι και ΌΤΑΝ έχεις ή όταν σε πληρώσουν τους τα δίνεις....(αν δεν κάνω λάθος τα ίδια γίνονται και στα σουβλατζίδικα που πρότεινε ένας παραπάνω...μαζί με δωρεάν σουβλάκι δωρεαν zantac για το στομάχι)....
    ..............................................

    ........Auto merged post: xlntstay πρόσθεσε 18 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Από εδώ είναι το πρόβλημα όχι τα Φαρμακεία......

    Σύμφωνα με έρευνα της ΠΑΣΕΓΕΣ ολοένα και μεγαλώνει η ψαλίδα των τιμών στα αγροτικά προϊόντα ανάμεσα στο χωράφι και στο ράφι και ενώ οι τιμές παραγωγού σε μια σειρά προϊόντων παραμένουν στα περσινά επίπεδα, οι λιανικές τιμές συνεχώς αυξάνουν.



    • Το μεγαλύτερο ''καπέλο'' μπαίνει σε είδη με πολλά στάδια επεξεργασίας όπως για παράδειγμα το ψωμί, τα μακαρόνια και το κρασί.
    • Στο χωριάτικο ψωμί η διαφορά φτάνει στο 1,543%, έναντι 891% το 2008, για το χύμα κρασί στο 752% από 378% προ διετίας και για το ρύζι στο 658% από 324% το 2008.
    • Ενα κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις φεύγει από τον παραγωγό προς 20 λεπτά το κιλό και φτάνει στο ράφι των σούπερ μάρκετ στα 99 λεπτά με τη διαφορά στο 495%.
    • Για ένα μαρούλι ο παραγωγός παίρνει 10 λεπτά αλλά ο καταναλωτής το βρίσκει στα 52 λεπτά, δηλαδή μεδιαφορά 520%.
    • Ενα κιλό ζάχαρη πωλείται στο ράφι προς 82 λεπτά, που σημαίνει διαφορά εως και 435% από την τιμή παραγωγού, ενώ στο μέλι η ψαλίδα ξεπερνάει το 429%.


    αλλά έιπαμε...με την "απελευθέρωση" του φαρμακείου όλα θα γίνουν όπως πρέπει...
    Ετοιμάστε βαθειές τσέπες για να βάλετε το χρήμα που θα σας "ξεχειλίζει".....

    ΥΓ.Γιατρός στο Περιστέρι από 4 μόνο αντίγραφα (φάρμακα κλώνοι τους πρωτότυπου) 5500 ευρώ τον μήνα μαύρα από τις φαρμακευτικές.....βάλε από τα άλλα, από τους ασθενείς τα φακελάκια....για να δείς (δηλωθέν εισόδημα 58 χιλιάδες ευρώ - πάλι καλά υπάρχουν και κάποιοι με κάτω από 10)......Εκει έιναι το πρόβλημα τις υγείας...γνωρίζετε όλοι φυσικά το τι γίνετε στα δημόσια νοσοκομεία.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xlntstay : 27-12-10 στις 11:58. Αιτία: auto merged post

  4. #34
    Εγγραφή
    29-06-2007
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    σορρυ αλλα βαριομουν να διαβασω τρεις σελιδες αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου..θα το εβρισκα πολυ βολικο φαρμακα οπως ασπιρινες κ.α. να ειναι στα σουπερμαρκετ και τα υπολοιπα τα συνταγογραφημενα να τα παιρνεις απο τα φαρμακια.τωρα για αυτους που εχουν λιωσει στα βιβλια.εχω τυχει πολλες φορες να παω συνταγη σε φαρμακοποιο και ρωταω για παρενέργειες επιπλεον πληροφοριες και δεν ξερει τιποτα απλα μου πουλαει το κουτι και λεει ρωτα το γιατρο σου...βεβαια δεν ειναι φωτεινοι παντογνωστες αλλα αμα δεν ξερουν να απαντησουν στα απλα τοτε τι τους αλλαζει απο τους πωλητες πλεον?θα μου πειτε ενταξει επεσες σε βοηθο ή απλο υπαλληλο και θα σου πω δηλαδη κανει ο φαμακοποιος να ειναι ιδιοκτητης και να εχει απλους υπαλληλους και δεν κανει κάποιος(βασικα κάποια) σαν εμενα που δεν εχει ιδεα απο φαρμακα να ανοιξει φαρμακείο και να προσλαβει φαρμακοποιους?
    αν εχω καταλαβει κατι λαθος διορθωστε με...

  5. #35
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec T263R1U
    Ανοιγμα του επαγγελματος αμεσα.
    Ο Μανος καλα τα λεει.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Εγω λέω κλείστε όλα τα επαγγέλματα καλύτερα!
    Σπουδάζεις φαρμακευτική και θες να ανοίξεις φαρμακείο? Θα πρεπει να σκάσεις 200.000 ευρώ σε οποιον δεν εχει γιο/κορη να το κληρονομήσει και αν σταθείς τυχερός!
    Θες να γίνεις συμβολαιογράφος ε μεχρι την δευτέρα παρούσια και αν βρεθεί στο μεταξύ κενή θέση θα γίνεις!
    Γιατί λοιπόν να μην γίνει το ιδιο με ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματικούς κλάδους και να μας εγγυαται και το κρατος ενα ΠΟΛΥ καλό ελαχιστο εγγυημένο εισόδημα?

  7. #37
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec T263R1U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω λέω κλείστε όλα τα επαγγέλματα καλύτερα!
    Σπουδάζεις φαρμακευτική και θες να ανοίξεις φαρμακείο? Θα πρεπει να σκάσεις 200.000 ευρώ σε οποιον δεν εχει γιο/κορη να το κληρονομήσει και αν σταθείς τυχερός!
    Θες να γίνεις συμβολαιογράφος ε μεχρι την δευτέρα παρούσια και αν βρεθεί στο μεταξύ κενή θέση θα γίνεις!
    Γιατί λοιπόν να μην γίνει το ιδιο με ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματικούς κλάδους και να μας εγγυαται και το κρατος ενα ΠΟΛΥ καλό ελαχιστο εγγυημένο εισόδημα?
    Τα μπουρδελα που ειναι πιο λεπτο ζητημα, τι να τα κανουμε?

  8. #38
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec T263R1U
    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...post_2485.html

    Έλεος με την κλάψα των "φτωχών" φαρμακοποιών

    Τυγχάνω να δουλεύω σε γραφείο σε μικρή επαρχιακή πόλη και λόγω δουλειάς έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά εκκαθαριστικά, Ε3 και Ε7. Οι πιο τσιφούτηδες είστε. Μη και βγάλετε να πληρώσετε. Με το στανιό. (Τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό από εσάς).

    Όσο για τα κέρδη σας; Το πιο “φτωχό” (φτωχό σε σχέση με τους συναδέλφους του) από τα πολλά φαρμακεία που περάσανε από τα χέρια μου είχε 80.000 καθαρά κέρδη (φανερά) που παρεμπίπτοντος είχε και το πιο φτωχό Ε7 (μόνο 11 ακίνητα αγοράς μετά την έναρξη προ 23/ετίας). Μία τρύπα στην κυριολεξία και ούτε καν σε κεντρικό σημείο. Οπότε αφήστε τα περί αγάπης συνανθρώπων κτλ κτλ.
    Ας αποφασιστεί να γίνει ένας καλός έλεγχος σε ΚΑΘΕ φαρμακείο από το ΣΔΟΕ και εκεί μετά να σας δούμε.
    Αναγώστης

  9. #39
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38000/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Asus DSL-AC52U
    SNR / Attn
    7(dB) / 16.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...post_4877.html

    Σχετικά με τα φαρμακεία
    Eίμαι 42 ετών , ιδιωτικός υπάλληλος και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Παντρεμένος , με μια κορούλα. Δεν έχω κάποια άμεση σχέση με φαρμακεία...
    εκτός του οτι πάσχω απο μια σοβαρή ασθένεια και χρειάζομαι πολλά και ακριβά φάρμακα κάθε μηνα προκειμένου να συνεχίσω να εργάζομαι και να ειμαι κοντά στην οικογένεια μου.
    Δεν ξέρω τι είναι αυτά που γράφουν για τους φαρμακοποιούς αλλά εγώ ξέρω οτι κάθε μήνα που θα μου καθυστερήσει το ραντεβού μου με τον γιατρό το ΙΚΑ , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτός που μου δανείζει τα φαρμακά μου χωρίς κουβέντα , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτός που όταν δεν έχω να πληρώσω την συμμετοχή , μου λέει άστα για όταν θα έχεις , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτος που μου εξηγεί απορίες για την ασθενειά μου , τις εξετάσεις μου και τα φαρμακά μου αφού ο γιατρός μου στο ΙΚΑ είναι πολυ απασχολημένος για να ασχολείται με τέτοια ποταπά θέματα του ασθενή , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτος που με κατευθύνει σε ποιον γιατρό να απευθυνθω οταν προκύπτει κάτι καινούριο στην οικογένεια μου , ο φαρμακοποιός μου ειναι αυτος που μου κάνει τζάμπα ενέσεις , οταν γιατροι και νοσοκομες ζητάνε 50ευρα για μια ένεση , ο φαρμακοποιός μου είναι αυτος που με ακούει όταν με πιάνουν οι μαύρες μου , αφου ουτε οι φιλοι τα καταλαβαινουν αυτα , ουτε θέλουν να τα ακούνε , ουτε και εγω θέλω να τα μεταφέρω στην γυναίκα μου. Να σημείωσω τα ίδια "απολάμβαναν" και οι γονείς μου παλιότερα απο αλλο φαρμακείο.
    Τρέμω στην ίδεα ποιός θα μου τα παρέχει όλα αυτά , όταν παραδώσουν τα φαρμακεία στις αλυσίδες και τα σουπερμαρκετ. Καταλαβαίνετε οτι εγώ και οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι θα μείνουμε χωρις φάρμακα και χωρις ιατρική συμβουλή! Και χωρίς κάποιο κέρδος για εμάς , αφού γνωρίζω απο τον αδερφό του πατέρα μου που ζεί στις ΗΠΑ πόσο πιο ακριβά και δυσπρόσιτα είναι τα φάρμακα εκεί στις μεγάλες αλυσίδες.
    Δεν καταλαβαίνω τι λέτε για το ποσοστό κέρδους του , αλλα μπορώ να αντιληφθώ οτι αν η κυβέρνηση λέει έτσι εύκολα ψέμματα για ένα θέμα που αποδεικνύεται με απλή αριθμητική , φαντάζομαι τι ψέμματα θα λεει και στα άλλα πιο πολύπλοκα θεματά τους.

    Ευχαριστώ για την φιλοξενεία σας , κάποιος που δεν έχει ασθενήσει σοβαρά ισως να μην με καταλαβαίνει , αλλά εγω ένιωσα υποχρεωμένος να υπερασπίστω αυτούς τους ανθρώπους της καθημερινότητας μου.
    Καλή Πρωτοχρονια και υγεία!

  10. #40
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec T263R1U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ripper18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και χωρίς κάποιο κέρδος για εμάς , αφού γνωρίζω απο τον αδερφό του πατέρα μου που ζεί στις ΗΠΑ πόσο πιο ακριβά και δυσπρόσιτα είναι τα φάρμακα εκεί στις μεγάλες αλυσίδες.
    Κριμα που δεν το γραψε στην αρχη και διαβασαμε ολη τη σαβουρα για να το δουμε.
    Το αρθρο παει για χωματερη Κερατεας

  11. #41
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Κριμα που δεν το γραψε στην αρχη και διαβασαμε ολη τη σαβουρα για να το δουμε.
    Το αρθρο παει για χωματερη Κερατεας
    Ενώ το προηγούμενο που αναδημοσίευσες εσύ (και είναι όντως μούφα), πάει για την χωματερή Άνω Λιοσίων?

    Είμαι υπέρ του ανοίγματος των κλειστών επαγγελμάτων, αλλά κατά της κατασυκοφάντησης κλάδων εργαζομένων και ενάντια στο κυνήγι μαγισσών.

    Κύριοι, υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα και ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν. Τέλος.

  12. #42
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec T263R1U
    Την κρυμμενη καλοσυνη των... φαρμακοποιων δεν την εχουμε δει ακομα.. αντιθετα τις τσεπαρες τους τις βλεπουμε να παχαινουν συνεχως..


    Tου Στεφανου Mανου*

    Πριν από 10 ημέρες ταξίδεψα στη Βιέννη με την Aegean. Στην αίθουσα αναμονής του «Ελ. Βενιζέλος» ήταν αρκετοί νέοι, προφανώς φοιτητές. Ενας με πλησίασε και ρώτησε:

    Φοιτητής: Είστε ο κ. Μάνος;

    Σ.Μ.: Είμαι. Τι είναι αυτό, καλό ή κακό;

    Φ: Σας παρακολουθώ, αλλά δεν είμαι νεοφιλελεύθερος.

    Σ.Μ.: Τι σας ταιριάζει;

    Φ: Η σουηδική σοσιαλδημοκρατία.

    Σ.Μ.: Σπουδάζετε στη Βιέννη;

    Φ: Οχι στη Μπρατισλάβα.

    Σ.Μ.: Σε ποια γλώσσα;

    Φ: Στα Αγγλικά (διότι, βλέπετε, σε καμιά άλλη χώρα της Ευρώπης δεν έχουν κατασκευάσει το συνταγματικό άρθρο 16 για να προστατεύουν τη συντεχνία των ντόπιων καθηγητών).

    Σ.Μ.: Και τι σπουδάζετε;

    Φ: Φαρμακευτική.

    Σ.Μ.: Θέλετε να γίνετε φαρμακοποιός;

    Φ: Ναι, ο πατέρας μου έχει φαρμακείο.

    Σ.Μ.: Τώρα θα ανοίξουν το επάγγελμα.

    Φ: Το ξέρω, και θα μας αφανίσουν.

    Στο σημείο αυτό μας κάλεσαν να επιβιβαστούμε και ο διάλογος διεκόπη πριν μπορέσω να του πω τι περιθώρια κέρδους δίνει η σοσιαλδημοκρατική Σουηδία στους φαρμακοποιούς.

    Με πολλές τυμπανοκρουσίες ανακοινώθηκαν από την κυβέρνηση οι νέες τιμές των φαρμάκων. Μειώθηκαν είπε η κυβέρνηση αλλά, αν κατάλαβα καλά, αυξήθηκε η φαρμακευτική δαπάνη. Για τα φάρμακα υπάρχουν δύο κυρίως τιμές: η τιμή στην οποία αγοράζει το φάρμακο ο φαρμακοποιός και η τιμή στην οποία το πουλάει. Το κράτος όρισε τις χονδρικές τιμές για κάθε φάρμακο και ταυτόχρονα προσδιόρισε ένα ενιαίο σταθερό ποσοστό κέρδους 35% για τον φαρμακοποιό. Ετσι, για παράδειγμα, το Salospir 100 mg έχει ορισμένη χονδρική τιμή 0,74 συν 11% ΦΠΑ, άρα σύνολο 0,82 ευρώ. Σε αυτή την τελική τιμή χονδρικής συν ΦΠΑ, ο φαρμακοποιός προσθέτει 35% και πουλάει το Salospir στην αγορανομικά καθορισμένη λιανική τιμή των 1,11 ευρώ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο βρίσκονται οι λιανικές τιμές όλων των φαρμάκων. Για παράδειγμα, το Somatuline με χονδρική τιμή 1.120,32 ευρώ, συν ΦΠΑ 11%, δηλαδή σύνολο 1.243,56 καταλήγει, αφού προστεθεί το περιθώριο 35% του φαρμακοποιού, να πωλείται λιανικά στα 1.678,80 ευρώ. Με την πώληση μιας ένεσης Somatuline ο φαρμακοποιός αποκομίζει ένα κέρδος 435,24 ευρώ. Τα Ταμεία πληρώνουν στα φαρμακεία τη λιανική τιμή.

    Στη σοσιαλδημοκρατική Σουηδία ορίζουν και εκεί, όπως εδώ, τις χονδρικές τιμές και τις λιανικές τιμές. Μολονότι μπορεί να είναι κουραστικό θα παραθέσω τα στοιχεία της σουηδικής πρακτικής:

    Για όσα φάρμακα έχουν χονδρική τιμή (μαζί με τον ΦΠΑ) μέχρι 7 ευρώ η λιανική τιμή διαμορφώνεται με προσαύξηση της τιμής κατά 20% πλέον ενός σταθερού ποσού 2,91 ευρώ. Με αυτό το σύστημα το Salospir στη Σουηδία θα είχε λιανική τιμή 3,89 ευρώ. Για φάρμακα με χονδρική τιμή από 7 μέχρι 30 ευρώ, ο φαρμακοποιός προσαυξάνει τη χονδρική τιμή κατά 3% και προσθέτει 4,09 ευρώ για να διαμορφώσει την λιανική τιμή. Από 30 έως 550 ευρώ, η χονδρική τιμή προσαυξάνεται κατά 2% και προστίθενται 4,37 ευρώ. Τέλος, για τα ακριβά φάρμακα πέραν των 550 ευρώ, η λιανική τιμή προκύπτει από την πρόσθεση 15,53 ευρώ στη χονδρική τιμή. Το Somatuline στη Σουηδία θα είχε λιανική τιμή 1.259,09 που είναι το άθροισμα της χονδρικής με ΦΠΑ συν το περιθώριο των 15,53 ευρώ.

    Ο Σουηδός φαρμακοποιός κάθε φορά που διαθέτει Somatuline κερδίζει 15,53 ευρώ, ενώ ο Ελληνας συνάδελφός του κερδίζει 435,24 ευρώ.

    Με βάση αυτά τα πραγματικά στοιχεία, προκύπτουν ορισμένα συμπεράσματα:

    1. Υπάρχουν πολλά φαρμακεία στην Ελλάδα επειδή το επάγγελμα –χάρη στο τρόπο με τον οποίο το κράτος ορίζει τις τιμές– είναι προσοδοφόρο και άρα ελκυστικό.

    2. Αν εφαρμοστεί το σουηδικό σύστημα διαμόρφωσης των λιανικών τιμών (α) θα περιοριστεί κατακόρυφα η συνολική φαρμακευτική δαπάνη, (β) θα περιοριστεί μέχρι μηδενισμού το κίνητρο συνταγογράφησης ακριβών φαρμάκων και (3) θα εξαλειφθεί το κίνητρο της υπερσυνταγογράφησης στην οποία καταφεύγουν μερικοί ασυνείδητοι γιατροί και φαρμακοποιοί (σκεφτείτε ότι υπάρχουν εκατοντάδες σκευάσματα με περιθώριο κέρδους μεγαλύτερο από 100 ευρώ).

    Και ακόμη, στη Σουηδία, για να βοηθηθεί η κυκλοφορία των φαρμάκων κοινόχρηστης ονομασίας (generics), αφού οριστεί η λιανική τιμή όπως ήδη περιέγραψα, προστίθεται ένα ευρώ έτσι ώστε ο φαρμακοποιός να έχει κίνητρο να χορηγήσει το φθηνότερο φάρμακο.

    Με το σουηδικό σύστημα, τα χρεοκοπημένα Ταμεία θα εξοικονομούσαν 1 και πλέον δισεκατομμύρια ευρώ ετησίως. Βεβαίως, θα θίγονταν βάναυσα οι φαρμακοποιοί. Οπως και οι ιδιοκτήτες φορτηγών Δ.Χ. με την απελευθέρωση. Οπως οι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ, που κατά μέσον όρο κερδίζουν 65.000 ευρώ ετησίως και πρέπει να μειώσουν κατακόρυφα τις αποδοχές τους. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.

    Στον φοιτητή της Φαρμακευτικής και επίδοξο φαρμακοποιό διευκρινίζω ότι δεν είμαι σοσιαλδημοκράτης ούτε νεοφιλελεύθερος. Είμαι απλά φιλελεύθερος. Πιστεύω στην ελευθερία και προσπαθώ να είμαι πρακτικός. Κοιτάζω γύρω μου τι είναι σωστό, λειτουργικό και δίκαιο και προσπαθώ να το εφαρμόσω. Προτιμώ το σουηδικό σύστημα διαμόρφωσης των λιανικών τιμών των φαρμάκων και νομίζω ότι πρέπει να το υιοθετήσουμε.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Στον φοιτητή της Φαρμακευτικής και επίδοξο φαρμακοποιό διευκρινίζω ότι δεν είμαι σοσιαλδημοκράτης ούτε νεοφιλελεύθερος. Είμαι απλά φιλελεύθερος. Πιστεύω στην ελευθερία και προσπαθώ να είμαι πρακτικός. Κοιτάζω γύρω μου τι είναι σωστό, λειτουργικό και δίκαιο και προσπαθώ να το εφαρμόσω. Προτιμώ το σουηδικό σύστημα διαμόρφωσης των λιανικών τιμών των φαρμάκων και νομίζω ότι πρέπει να το υιοθετήσουμε.
    Βεβαίως. Φτάνει να υιοθετήσουμε και κάποια άλλα πράγματα από το σουηδικό σύστημα...

    Από την άλλη βέβαια ο κ. Μάνος διετέλεσε "τσάρος" της οικονομίας για αρκετό διάστημα... γιατί δεν το υιοθέτησε το σύστημα αυτό?

    (Αλλά ξέρω...τον πολέμησαν τα άτιμα τα συμφέροντα και δεν τα κατάφερε...)

  14. #44
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Κάτι που γράφτηκε πριν πως οι φαρμακοποιοί σπούδασαν 5 χρονια , έβγαλαν τα μάτια τους, ασπρίσαν τα μαλιά τους και λοιπές αστειότητες με κάνουν και γελάω. 1 Γιατί αρκετοί και από εδώ μέσα σπουδάσαμε ίσως πολύ πιο δύσκολα και περισσότερα χρόνια ( και όχι στην Ιταλία ντε μεκ φαρμακποιός κλάιν ) . 2 Γιατί κάποιοι μπορεί να μην ήθελαν να σπουδάσουν φαρμακοποιός ή να μην ήθελαν και καθόλου να σπουδάσουν και να ασχοληθούν στη ζώη τους με κάτι άλλο. 3 Γιατί προφάνως όταν συμπλήρωνες το μηχανογραφικό ή όταν έκανες τις όποιες επιλογές σου δεν υπέγραψες κανένα συμβόλαιο που να σε διαβεβαιώνει πως οι άδεις φαρμακείου θα κοστίζουν πάντα ( μαύρα 500Κ ) ούτε πως ο μπαμπάς σου θα μπορεί να σου μεταβιβάζει τις εργασιακές του άδειες.

    Σε άλλο topic το ρώτησα και το ξαναρωτάω και εδώ. Εγώ είμαι υπερ του ανοίγματος του επαγγέλματος εκτός αν βρεθεί κάποιος και μου εξηγήσει τι προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο τα κλειστά επαγγέλματα. Η ερώτηση μου είναι απλή και θεωρώ πως είναι και σκέψη ( η θα έπρεπε να είναι ) όσων ενδιαφερόμαστε για το κοινωνικό καλό και όχι μόνο για τη πάρτυ τους.

  15. #45
    Εγγραφή
    01-12-2008
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512 - 19.043/1.020
    ISP
    Cyta Hellas - Forthnet
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Pirelli - Speedtouch
    SNR / Attn
    31db(dB) / 15db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amoydar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    Σε άλλο topic το ρώτησα και το ξαναρωτάω και εδώ. Εγώ είμαι υπερ του ανοίγματος του επαγγέλματος εκτός αν βρεθεί κάποιος και μου εξηγήσει τι προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο τα κλειστά επαγγέλματα. Η ερώτηση μου είναι απλή και θεωρώ πως είναι και σκέψη ( η θα έπρεπε να είναι ) όσων ενδιαφερόμαστε για το κοινωνικό καλό και όχι μόνο για τη πάρτυ τους.
    Τι προσφέρει?Μονοπώλιο (εγγυημένα χρήματα).Για αυτό έχουν άλλωστε σκυλιάσει τόσο πολύ.Μη φάει και κανένας άλλος ψωμάκι.

Σελ. 3 από 104 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αδειες McAfee SecurityCenter
    Από Cacofonix στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-10, 02:06
  2. Προβολή Εφημερευόντων Φαρμακείων σε monitor;
    Από kainourgios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 05:42
  3. Άδειες microsoft
    Από konc στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 14:07
  4. Άδειες λογισμικού
    Από WagItchyef στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-09, 19:15
  5. Άδειες WiMax
    Από macee στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-06, 00:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας