Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πήρα έναν Apple και εγώ έτσι απλά να μην μείνω πίσω... Πολυετή εμπειρία στην χρήση με Windows και ολιγοετή στην (δοκιμαστική) χρήση Linux (debian) είπα μια που έβλεπα όλο και περισσότερο κόσμο να "παίζει στα δάχτυλά του" τους MACιδες να πάρω και εγώ έναν... πήρα λοιπόν το νέο μοντέλο του macbookair στην 13άιντση έκδοσή του δυστυχώς μόνο με 128 SSD (σολιντ στέιτ δίσκο πρέπει να σημαίνει αυτό anyway...) Τον βάζω λοιπόν μπρος αλλά αναγκατηκά πρέπει να προσφύγω σε rtfm δεν γίνεται αλλιώς για να εγκαταστήσω την ελληνική γραφή ωραίος φαίνεται εντυπωσιακό το πόσο γρήγορα bootάρει όμορφα εικονίδια κλπ. Τον έχω αρχικά χωρίς σύνδεση στο δίκτυο έτσι για να δω την έχει επάνω.
    Τα mp3 τα παιζεί ωραία μπράβο. Αρχεία κινούμενης εικόνας (βίντεο) τζίφος, έ, λέω δεν πειράζει θα θέλει codecs. PDF; άψογα πολύ ωραία. Για να ανοίξω και ένα .doc -Τίποτα δεν ανοίγει ψάχνω λίγο από 'δω λίγο από 'κει... Τι γίνεται ρε παιδιά δεν έχει κειμενογράφο;;; - Δεν έχει σουίτα κάτι σε EXCEL??? είναι δυνατόν ή απλά δεν τα βρήκα ??? ΟΚ βρήκα κάτι που μου κάνει texteditor αλλά κειμενογράφο τζίφος.
    Και αναρωτιέμαι είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο κοντά 1500 ευρώ και δεν μπορώ να γράψω ούτε ένα κειμενάκι;;;

    Ρε παιδιά πείτε μου την λύση γιατί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Βάλε το open office, κανένα (εμπορικό) λειτουργικό δεν έχει ενσωματωμένο κειμνογράφο.

    ........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Επίσης, βάλε το vlc για video και δεν έχει flash από την μάνα του, οπότε πρέπει να το συνδέσεις για βάλεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 03-01-11 στις 14:50. Αιτία: auto merged post
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδή να εγκαταστήσω Openoffice? άλλη επιλογή υπάρχει π.χ. κάποια σουίτα της Apple;
    Επίσης ψάχνοντας έπεσα σε αυτή τη σελίδα --> http://bestmacsoftware.org/ είναι όντως έγκυρη; Δηλαδή αξίζει κανείς να προτιμήσει τις προτάσεις τις;
    Και ερχόμαστε στο επόμενο θεματάκι... πως εγκαθιστά κανείς πρόγραμμα(τα) στο mac?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ναι οι προτάσεις είναι οι καλύτερες δυνατές. Η εγκατάσταση είναι πολύ απλή, τρέχεις το πακετο, και το ακολουθείς οδηγίες, συνήθως τραβάς το εικονίδιο στο φάκελο με τις εφαρμογές, για απεγκατάσταση το τραβάς και το βάζεις στον κάδο.

    ........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α, επίσης, υπάρχει το iWork που είναι η πλήρης σουϊτα αντίστοιχη του Office αλλά είναι επι πληρωμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 03-01-11 στις 15:44. Αιτία: auto merged post
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραία, ευχαριστώ!
    ξεκίνησα λοιπόν με τον VLC-player κατεβάζει ένα αρχείο με κατάληξη .dmg -λογικό;
    Αυτό το αρχείο μετά όταν κατέβει θα είναι εκτελέσιμο; Γενικώς είναι έτσι (.dmg) τα εκτελέσιμα αρχεία στο MAC os X?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ναι, αυτό πρέπει να κατέβει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  7. #7
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Παντου
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Για κειμενογραφο υπαρχει το Open office (Δωρεαν) και το iWork η αντιστοιχη σουιτα για τα Mac. Επισης υπαρχει το Word for Mac (απο Microsoft) αλλα εχω ακουσει τα χειροτερα. Δεν μου αρεσε το Open Office, δεν το βολευτικα οποτε κατελιξα στο iWork το οποιο προτεινω.
    Για Video app προτεινω Perian που ειναι Plug in για τον Quick time .
    Ενημερωνετε το profil σας!!!

  8. #8
    Το avatar του μέλους atheatos
    atheatos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, ευχαριστώ!
    ξεκίνησα λοιπόν με τον VLC-player κατεβάζει ένα αρχείο με κατάληξη .dmg -λογικό;
    Αυτό το αρχείο μετά όταν κατέβει θα είναι εκτελέσιμο; Γενικώς είναι έτσι (.dmg) τα εκτελέσιμα αρχεία στο MAC os X?
    Τα αρχεία .dmg είναι εικονικοί δίσκοι(σαν .iso).Εκτέλεσιμα είναι τα πακέτα που έχουν μέσα τους.Με λίγα λόγια Δεν είναι .exe ....
    ΥΓ.Δεν θυμάμαι τα executables στο windows να γίνονταν mount...

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atheatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αρχεία .dmg είναι εικονικοί δίσκοι(σαν .iso).Εκτέλεσιμα είναι τα πακέτα που έχουν μέσα τους.Με λίγα λόγια Δεν είναι .exe ....
    ΥΓ.Δεν θυμάμαι τα executables στο windows να γίνονταν mount...
    πρέπει να μπω στη -διαφορετική- λογική... εγώ αυτό το αρχείο π.χ. vlc.dmg το μετέφερα στο Aplications ...λάθος?

    anyway... μαθήματα σχετικά με το filesystem που παίρνει κανείς; ...πάντως πολύ καλό αν κάθε Aplication είναι απλά ένα μόνο αρχείο είτε mountable είτε όχι. Σορυ αν λεω παπαριές αλλά τώρα μόλις ξεκίνησα με mac και προσπαθώ να καταλάβω .

  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Τι σε νοιάζει τι είναι; Δουλεύει; Αυτό είναι το θέμα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  11. #11
    Το avatar του μέλους atheatos
    atheatos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρέπει να μπω στη -διαφορετική- λογική... εγώ αυτό το αρχείο π.χ. vlc.dmg το μετέφερα στο Aplications ...λάθος?

    anyway... μαθήματα σχετικά με το filesystem που παίρνει κανείς; ...πάντως πολύ καλό αν κάθε Aplication είναι απλά ένα μόνο αρχείο είτε mountable είτε όχι. Σορυ αν λεω παπαριές αλλά τώρα μόλις ξεκίνησα με mac και προσπαθώ να καταλάβω .
    Το filesystem εννοείς το HFS+?
    Κάθε αρχή και δύσκολη και για αυτό θα χρειαστείς περισσότερα προσωπικά κίνητρα και όχι αυτά των γύρω σου,όπως έγραψες στην αρχή...
    ΥΓ:
    Κοίταξε αν τα βρίσκεις σκούρα πάντα έχεις την δυνατότητα να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό...
    Καλό είναι να ψάχνεις γενικότερα πριν αγοράζεις και να μην παρασύρεσε από τι κάνουν οι άλλοι....

  12. #12
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρέπει να μπω στη -διαφορετική- λογική... εγώ αυτό το αρχείο π.χ. vlc.dmg το μετέφερα στο Aplications ...λάθος?

    anyway... μαθήματα σχετικά με το filesystem που παίρνει κανείς; ...πάντως πολύ καλό αν κάθε Aplication είναι απλά ένα μόνο αρχείο είτε mountable είτε όχι. Σορυ αν λεω παπαριές αλλά τώρα μόλις ξεκίνησα με mac και προσπαθώ να καταλάβω .
    Ναι, λαθος. Το dmg το διπλοκλικαρεις, ανοιγει και μεσα βρισκεις την εφαρμογη ή τον installer αυτης (efarmogi.pkg συνηθως, με εικονιδιο κουτιου). Εαν βρεις το αρχειο της εφαρμογης (πλειοψηφια των περιπτωσεων), απλα το τραβας με drag-n-drop στον φακελο Applications και εισαι ετοιμος. Αντιστοιχα για την απεγκατασταση απο το Applications στον καδο και τελειωσες. Αν βρεις .pkg τοτε διπλο κλικ και ξεκινα μια εγκατασταση παρομοια με αυτη τoυ windows installer. Σε αυτη την περιπτωση μαλλον θα χρειαστεις το .pkg και για την απεγκατασταση.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την βοήθεια! θα επανέλθω με εντυπώσεις και ερωτήσεις ήδη σημειώνω αρκετές.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atheatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ:
    Κοίταξε αν τα βρίσκεις σκούρα πάντα έχεις την δυνατότητα να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό...
    Καλό είναι να ψάχνεις γενικότερα πριν αγοράζεις και να μην παρασύρεσε από τι κάνουν οι άλλοι....
    Σχετικά με τα ΥΓ
    -Έχω τον βασικό που δουλεύω και εργάζομαι VISTA
    -Πειραματίζομαι έτσι επειδή μ'αρέσει (δυστυχώς ενδεχομένως) με Linux-debian και από
    -περιέργεια πείρα και τoν new MacBookAIR λίγο για να μάθω (διεύρυνση οριζόντων) λίγο για να μπορώ να εκφέρω γνώμη σε αυτό που λένε "δεν συγκρίνεται με τίποτα"
    Τι να ψάξω δηλαδή πριν να αγοράσω; Μπορείς σε ένα πιτσιρίκι που θέλει να βουτήξει στην θάλασσα να του μαθαίνεις από μακρυά πως να βουτήξει και πως πρέπει να κολυμπήσει;
    Εγώ αν θέλω κάτι να εξερευνήσω/να δοκιμάσω δεν το πολυψάχνω. Αν μπορώ το παίρνω. Είτε αυτό είναι υπολογιστής (άψυχο), είτε είναι έμψυχο.
    Συνεπώς δεν είναι θέμα "παρασύρομαι από το τι κάνουν οι άλλοι" (-ακόμα και αν το έγραψα εγώ έτσι. Δεν θυμάμαι) αλλά είναι θέμα "γούστου και καπέλο μου".
    Θα σε ευχαριστήσω λοιπόν για την όποια συμβουλή σου επί το θέμα, αλλά, αν και δεν μ'αρέσει θα σε συμβουλέψω και εγώ τις λοιπές συμβουλές σου να τις κρατήσεις και να τις εφαρμόσεις σε σένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 07-01-11 στις 20:47.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    {[( - )]}
    1. Μου λοίπει το πλήκτρο [del] περισσότερο από όλα! φυσικά και τα [home], [end], [ins], κλπ. αλλά ποιό πολύ το [del].
    2. δεν μπορώ να αλλάξω από το ένα παράθυρο στο άλλο όταν έχω δύο ανοιχτά παράθυρα του ίδιου προγράμματος π.χ. 2 Safari με [cmd]+[tab] δεν άλλαζει από το ένα safari στο άλλο safari.
    3. Το ότι με το κόκκινο x δεν κλείνουν εντελώς τα παράθυρα/προγράμματα.
    π.χ. πατάς με το ποντίκι το κόκκινο x αν κάνεις μετά [cmd]+[tab] βλέπεις πως το πρόγραμμα είναι ακόμα ενεργό.
    4. Στην εγκατάσταση κάποιου plug-in του openoffice κάτι δεν πήγε καλά κα άρχισε να μουγκρίζει!!! νόμισα θα μου μείνει στα χέρια... καλά αυτό είναι και θετικό μιας που δεν μου έμεινε... βέβαια έβαλα και εγώ το χεράκι μου δηλ διέκοψε την εγκατάσταση αλλιώς αν π.χ. είχα πάει στην Κουζίνα να φτιάξω κανα σνακ μάλλον δεν θα το έβλεπα τώρα να λειτουργεί.
    {[( + )]}
    1. Η εγκατάσταση και απεγκατάσταση προγραμμάτων... έτσι θα έπρεπε να είναι σε όλα τα λειτουργικά συστήματα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 22-01-11 στις 18:41.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το ότι δεν κλείνουν εντελώς είναι στα θετικά ΙΜΟ, Del έχεις με fn+backspace. Από session σε session ενός προγράμματος με 4 δάκτυλα στο trackpad για να δεις τι έχεις.

    Απλό.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας