Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

    Εχω ένα πρόβλημα με NetOne και χρήση Voip από Viva. Το πρόβλημα είναι το εξής:

    Σε UDP mode στο configuration του IP τηλεφώνου μου δεν μπορώ να δεχθώ εισερχόμενες κλήσεις. Όταν το βάζω σε TCP mode, τότε μπορώ κανονικά και εξερχόμενες και εισερχόμενες με τη διαφορά ότι στο TCP mode όταν κοπεί το internet ή πέσει η ADSL, να μην ξανακάνει register ποτέ ξανά το τηλέφωνο και να θέλει reboot. Θα μου πείτε κάθε πότε πεφτει το ADSL...? Ε δυστυχώς έχει μεχρι στιγμής 3-4 disconnects την ημέρα, αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο post.

    Οι άνθρωποι της viva με ενημέρωσαν, και τους ευχαριστώ πολύ ότι θα πρέπει με ενεργοποιημένο το STUN να χρησιμοποιήσω UDP mode, αλλά το Router της NetOne έχει ενεργοποιημένο το ALG. Εάν το ALG είναι Enabled τότε σε συνδέσεις UDP δημιουργεί πρόβλημα και αποτρέπει τις εισερχόμενες Voip κλήσεις.

    Το θέμα μας: Για να απενεργοποιήσεις το AGL θα πρεπει να έχεις Administrator rights στο Router, να μπεις μέσω telnet και να δώσεις κάποιες εντολές.

    To θέμα είναι οτι η NetOne δεν σου δίνει administrator rights στο router!! Πράγμα που έκαναν και άλλοι πάροχοι παλιά και κατάλαβαν ότι τελικά αυτό δεν βοηθάει κανέναν.

    Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

    Μπορούμε κάπως να έχουμε administrator rights στο υπάρχον Thomson Speedtouch?

    Παίζει η Netone και με άλλο router? Και αν ναι, σου δίνει η Netone το username kai to password για να συνδεθείς στο internet?


    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίταξε εδώ και θα βρεις αρκετά χρήσιμα για το modem μας.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα έχω κανει αυτά που λέει εκει, στο δικό μου 780 και μπορώ να επιβεβαιώσω 100% οτι και παπαδες κανεις με το router αλλα ότι και ολα δουλεύουν ρολόι!!!
    Αν έχεις διάθεση για διάβασμα δες εδώ το δικό μου θεμα : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=243677

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nikiforos είσαι πολύ μπροστά, ωραίος ο τρόπος που σκεφτεσαι! Μία μέρα ας ελπίσουμε ότι όταν θα πας σε εναν ISP να σου δίνει ολα τα usernames και passwords, εναν για το SIP εναν για το router και άλλον για το internet connection.

    Προς το παρον όμως ο δικός μου στόχος είναι να αγοράσω ένα άλλο router ή να μπορεσω να βρω αλλο firmware να το αναβαθμήσω το 780 γιατί αυτή τη στιγμή έχω 3-4 disconnects την ημέρα, και όχι απο την ADSL αλλά από bug στο firmware που νομίζει ότι ανεβαίνει το CPU usage και κάνει cold restart.

    Ότι ιδεα έχετε θα χαρώ πολύ να ακούσω! Καποιοι σε άλλα threads λενε για ανεμιστήρα να φυσάει το router και άλλα τετοια, θα προτιμούσα να βρω ένα router της προκοπης που να κάνει για netone και να βάλω αυτό.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alphabeta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nikiforos είσαι πολύ μπροστά, ωραίος ο τρόπος που σκεφτεσαι! Μία μέρα ας ελπίσουμε ότι όταν θα πας σε εναν ISP να σου δίνει ολα τα usernames και passwords, εναν για το SIP εναν για το router και άλλον για το internet connection.

    Προς το παρον όμως ο δικός μου στόχος είναι να αγοράσω ένα άλλο router ή να μπορεσω να βρω αλλο firmware να το αναβαθμήσω το 780 γιατί αυτή τη στιγμή έχω 3-4 disconnects την ημέρα, και όχι απο την ADSL αλλά από bug στο firmware που νομίζει ότι ανεβαίνει το CPU usage και κάνει cold restart.

    Ότι ιδεα έχετε θα χαρώ πολύ να ακούσω! Καποιοι σε άλλα threads λενε για ανεμιστήρα να φυσάει το router και άλλα τετοια, θα προτιμούσα να βρω ένα router της προκοπης που να κάνει για netone και να βάλω αυτό.
    Δεν είναι θέμα θερμοκρασίας,το ρούτερ ανοίγει πολλάπλά connections τα οποία αυξάνουν το load του,κάνε αυτά που λέει ο οδηγός που σου παρέθεσα και θα δεις μια μικρή βελτίωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ο Tsoyr έχει δίκιο!!!! και εγώ αρχικά νόμιζα πως ζεστένεται! παλιότερα και εμενα εκανε αυτο το cold kernel restart πως το λένε και το είχα βάλει κοντα σε ανεμιστήρα, το έβαλα σε βαση να στέκεται όρθιο! ακόμα και σε άλλο σημείο μεσα στο σπίτι να είναι μόνο του να μην έχει κοντα αλλα μηχανήματα που να βγάζουν ζέστη!!! τώρα το έβαλα και σε UPS! τελικά οταν κάνεις όλα τα άλλα φτιαχνει! εγω περνάω ένα κάρο υπηρεσίες από μεσα + VPN κτλ και δεν κάνει κανενα disconnect εδώ και πολυ καιρο τώρα! μόνο αν πεσει η ADSL! και γενικά αν το ξεκλειδώσεις είναι ένα πολύ καλο μηχανηματάκι με πολύ καλές δυνατοτητες! συμβουλή μου κάνε αυτά που λέμε και μην πάρεις άλλο!

    alphabeta 1 μπορείς να χρησιμοποιήσεις Linksys SPA 3102 και αν έχεις κανένα παλιο pc να κάθετε να στήσεις και κανα trixbox και να εχεις τηλεφωνικό κεντρο που να κάνεις παπάδες και θα λυθουν τα προβλήματα σου! να σημειώσω πως ακόμα και να ξεκλειδώσεις το 780 μπορεί ΜΟΝΟ σε εναν VOIP server να κάνει login!!! αν βαλεις την viva δεν θα σου παίζουν τα netone νούμερα!!! αυτο θελεις? να έχεις ΜΟΝΟ viva? τα έχω δοκιμάσει αυτά, τα γραφω και στο άλλο θεμα που ειπα παραπάνω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 06-01-11 στις 13:18.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η Viva παίζει μία χαρά και έχω 2 νούμερα και παίζει ταυτόχρονα και το τηλεφωνο της netone, δεν έχει πρόβλημα με το 780. Απλά παίζει μόνο σε TCP mode για κάποιο λόγο. Σε UDP μπλοκάρονται τα εισερχόμενα. Και σε TCP δεν κάνει reregister αν πέσει το internet. Έχω viva για να χρησιμοποιώ το virtual τηλεφωνικό κέντρο που παρέχει.

    Ευχαριστώ για τη συμβουλή περι του Lynksys SPA 3102. Προς το παρόν Nikiforos θα κρατήσω το 780 να δω τι μπορώ να κάνω με αυτό όπως μου λες.

    Θα δω και το άλλο thread που έχεις γραψει http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=243677

Παρόμοια Θέματα

  1. netone VOIP εκτός του router
    Από Nikiforos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-10, 20:41
  2. VoIP Adaptors στο Router της Netone
    Από neroulas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 20:04
  3. Snom 320 και 370 με viva! και προβλημα με εισερχομενες κλήσεις.
    Από andreasp στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 15:28
  4. VIVA voip και Netfaster ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ
    Από radiodj105 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-09, 14:10
  5. Speedtouch 536i ως router και draytek 2700vg ANNEX B για voip και vpn. Πως;
    Από dimangelid στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-08, 18:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας