Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 100
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Έχω μια pitsos κουζίνα ~5ετίας η οποία ξεκίνησε πριν λίγες μέρες να ρίχνει το ρελέ, του ηλεκτρολογικού πίνακα, όταν ανάβουμε τη μικρή εστία (για τον καφέ). Πρόκειται για τις κλασικές εστίες, όχι κεραμικές. Αρχικά το παρουσίασε πριν μέρες αμέσως μετά τον καθαρισμό της εστίας με καθαριστικό αφρό (ιδανικό για τις εστίες της κουζίνας υποτίθεται). Σκέφτηκα ότι θα "πέρασε" υγρασία και το άφησα να στεγνώσει, μετά ήταν όλα ΟΚ.

    Σήμερα το παρουσιάζει και πάλι, δίχως να έχει καθαριστεί το μάτι ή κάτι σχετικό. Το άφησα ώρες και συνεχίζει να συμβαίνει. Αν ανάψω το μάτι στο 3, μπορεί να μην πέσει, αλλά αν αρχίσω να το ανοιγοκλείνω ή να χρησιμοποιήσω τις άλλες σκάλες, πέφτει.

    Να προκάλεσε οξείδωση η υγρασία ή είναι κάποια συχνή βλάβη που μπορεί να συμβεί στα μάτια ή στους διακόπτες της κουζίνας μετά από καιρό; Ρωτάω κυρίως για τις συχνότερες αιτίες, ώστε να προβλέψω πόσο περίπου θα κόστιζε επίσκεψη/επιδιόρθωση του προβλήματος και αν αξίζει να φτιαχτεί.

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 6 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Με λίγα λόγια... Δώστε τα φώτα σας, για να μη χάνω εγώ τα δικά μου (3η φορά σήμερα που ρύθμισα τα ηλεκτρικά ρολόγια).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 08-01-11 στις 00:14. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Φώναξε ηλεκτρολόγο. Μην ακουμπάς εκεί που δεν ξέρεις όταν πρόκειται για 220V, ειδικά με το καπέλο που φοράς.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηλεκτρολόγο ή την τεχνική υποστήριξη της Pitsos; Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στο σπίτι αλλάχτηκε πλήρως (πίνακας/ασφάλειες, καλωδιώσεις, γείωση κτλ), προληπτικά όταν πήρα το σπίτι, πριν από περίπου 2-3 χρόνια και ουδέποτε είχα το παραμικρό ηλεκτρολογικό πρόβλημα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όποιον νομίζεις. Στην κουζίνα είναι σίγουρα το πρόβλημα. Αλλά φώναξε κάποιον, μην βγάλεις κατσαβίδια.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιον νομίζεις. Στην κουζίνα είναι σίγουρα το πρόβλημα. Αλλά φώναξε κάποιον, μην βγάλεις κατσαβίδια.
    Δε σκόπευα να την ανοίξω μόνος μου, περισσότερο θέλω να μάθω αν υπάρχει σχετική εμπειρία για να υπολογίζω πόσο θα πάει το μαλλί και αν αξίζει να φτιαχτεί. Έχω μια ελπίδα ότι μπορεί να βραχυκυκλώνει ο διακόπτης, και το καθαριστικό να είχε πέσει καταλάθος και εκεί, οπότε να μην πάει πάνω από €50-60 μαζί με τα τεχνικά. Πολλά θέλω;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ακριβώς το ίδιο παθαίνει και σε μένα... (καλά πολλά παρόμοια πράγματα γίνονται psyx) αρχίζω να πιστεύω ότι φταίει η ίδια γειτονιά LOL. Πάντως εγώ τείνω σε κακή γείωση...(το κάνει και στο pc όποτε θυμάται), αλλά σε ένα μάτι της κουζίνας είναι στάνταρ.

    Μήπως χύθηκε κάτι κατά το μαγείρεμα?

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρολόγο ή την τεχνική υποστήριξη της Pitsos;
    Ηλεκτρολόγο, καλύτερα.
    Δεν νομίζω, ο τεχνίτης της Πίτσος να μπεί στη διαδικασία να το ψάξει και πολύ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα, κοίτα τι μαθαίνει κανείς. Θεωρούσα λάθος κίνηση να καλέσω τον ηλεκτρολόγο διότι είτε θα αρνηθεί/βαρεθεί να "σκαλίσει" την κουζίνα, είτε δε θα είναι καλή ιδέα να την "σκαλίσει" μη εξουσιοδοτημένο προσωπικό (αν και έχει περάσει η εγγύηση, ούτως ή άλλως, μπορεί να μη βάλει σωστά ανταλλακτικά κτλ).

    ........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ τείνω σε κακή γείωση...(το κάνει και στο pc όποτε θυμάται), αλλά σε ένα μάτι της κουζίνας είναι στάνταρ.
    Εγώ με το PC έχω άλλο πρόβλημα που σβήνει, αν και σε UPS, άμα του βγάλω το ethernet καλώδιο (μου δείχνει πόσο πολύ "θέλει internet" ) αλλά θεωρώ ότι δε σχετίζεται και έχω κωλυσιεργήσει να ασχοληθώ. Πιστεύω ότι είναι τροφοδοτικό/μητρική και έχω πρόχειρο άλλο για σκάτζα αν τα φτύσει. Ουδέποτε έχει ρίξει ρελέ ή ασφάλεια, ούτε το PC ούτε καμία άλλη συσκευή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 08-01-11 στις 01:31. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρολόγο, καλύτερα.
    Δεν νομίζω, ο τεχνίτης της Πίτσος να μπεί στη διαδικασία να το ψάξει και πολύ.
    αυτή είναι η δουλειά του

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, κοίτα τι μαθαίνει κανείς. Θεωρούσα λάθος κίνηση να καλέσω τον ηλεκτρολόγο διότι είτε θα αρνηθεί/βαρεθεί να "σκαλίσει" την κουζίνα, είτε δε θα είναι καλή ιδέα να την "σκαλίσει" μη εξουσιοδοτημένο προσωπικό (αν και έχει περάσει η εγγύηση, ούτως ή άλλως, μπορεί να μη βάλει σωστά ανταλλακτικά κτλ).
    το πιθανότερο είναι αυτό που περιγράφεις.
    Ακόμα και αν ασχοληθεί ο ηλεκτρολόγος, πιθανά δεν θα ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει ή μπορεί να μην έχει τα κατάλληλα ανταλλακτικά.
    Πάντα απευθυνόμαστε στους ανθρώπους της αντιπροσωπίας

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τον πίτσο να φωνάξεις.
    Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, η επίσκεψη δεν πρέπει να υπερβαίνει τα €40.
    Και έρχεται τεχνικός που γνωρίζει τις συσκευές της συγκεκριμένης εταιρίας, όχι γενικά και αόριστα ηλεκτρολόγος.

    http://www.bsh-group.gr/

  11. #11
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Αμα πιανουν τα χερια σου και με μεγαλη προσοχη βγαλε τη γειωση απ την κουζινα και βαλε το μικρο το ματι σε λειτουργια για κανα 20 λεπτο. Μην ακουμπησεις τη κουζινα με τα χερια ενω λειτουργει χωρις ρελε.
    Μετα κλεισε το διακοπτη απ το πινακα και ξαναβαλε τη γειωση. Ριξε και ενα καλο σφυξιμο στις βιδες τις κλεμας και εισαι ΟΚ.
    Σε περιπτωση που εξακολουθει να στο κανει θα πρεπει να αλαξεις το ματι.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον πίτσο να φωνάξεις.
    Βίλγαρος ο κύριος;


    Σε παρόμοιο περιστατικό παλιότερα, με βραχυκύκλωμα φούρνου μετά από καθαρισμό με ειδικό αφρό (τελικά τι σόι "ειδικά" είναι, άμα δημιουργούν τόσα προβλήματα; ), είχα καλέσει ηλεκτρολόγο που εκτός των γενικότερων ηλεκτρολογικών εργασιών, είχε ειδίκευση σε 2-3 μάρκες λευκών συσκευών.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όποιον και να καλέσεις, μήν του προσδιορίσεις την βλάβη.
    Πές του οτι το ρελέ το ρίχνει η κουζίνα, έτσι αόριστα, δεν έχεις προσέξει αν το κάνει κάποιο απο τα μάτια ή ο φούρνος.
    Άσε τον να ασχοληθεί αρκετά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα πιανουν τα χερια σου και με μεγαλη προσοχη βγαλε τη γειωση απ την κουζινα και βαλε το μικρο το ματι σε λειτουργια για κανα 20 λεπτο. Μην ακουμπησεις τη κουζινα με τα χερια ενω λειτουργει χωρις ρελε.
    Μετα κλεισε το διακοπτη απ το πινακα και ξαναβαλε τη γειωση. Ριξε και ενα καλο σφυξιμο στις βιδες τις κλεμας και εισαι ΟΚ.
    Σε περιπτωση που εξακολουθει να στο κανει θα πρεπει να αλαξεις το ματι.
    Τι επιτυγχάνεται με το να λειτουργήσει το κύκλωμα (που βραχυκυκλώνει) χωρίς τη γείωση;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #15
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι επιτυγχάνεται με το να λειτουργήσει το κύκλωμα (που βραχυκυκλώνει) χωρίς τη γείωση;
    Το ρελε δεν πεφτει απο βραχυκυκλωμα. Πεφτει απο απωλεια του ρευματος. Απλως παρακαμπτεις το ρελε και το ματι μπορει να ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια ωστε να εξατμησει οτι υγρο εχει παει μεσα στις αντιστασεις.
    Συμβαινει παρα πολυ συχνα στις κουζινες. Το παθαινουν και πολλα εξοχικα σπιτια που εχουν υγρασια.

    ........Auto merged post: john dubi πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιον και να καλέσεις, μήν του προσδιορίσεις την βλάβη.
    Πές του οτι το ρελέ το ρίχνει η κουζίνα, έτσι αόριστα, δεν έχεις προσέξει αν το κάνει κάποιο απο τα μάτια ή ο φούρνος.
    Άσε τον να ασχοληθεί αρκετά.
    Με ενα πολυμετρο θα βρει το προβλημα μεσα σε 5 λεπτα το πολυ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος john dubi : 08-01-11 στις 02:09. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρελέ (ηλεκτρονομος)
    Από transforman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-11, 20:38
  2. Κεραμικη εστια ηλεκτρ.κουζινας και laminate
    Από larambella στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-11, 19:53
  3. ρελε μέσω καλωδίου ρεύματος (ΔΕΗ)
    Από anon στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-08, 12:15
  4. Η Ελλάδα με το μάτι της Σι Αι Ει
    Από grtsik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-05, 10:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας