Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Από την περασμένη Τρίτη δεν ανήκω, στην Forthnet και έχω μεταβεί στην HOL. Εδώ και τρεις ημέρες από την περασμένη Παρασκευή, η forthnet μου έχει μπλοκάρει την πρόσβαση στο webmail και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στον email λογαριασμό που είχα στην Forthnet.
    Έχω φύγει από τον ΟΤΕ εδώ και δυόμιση χρόνια και μπορώ ακόμη και σήμερα να ελέγχω τα email και να λαμβάνω τα email μέσω του conn-x tools. Eπίσης όταν είχα ξαναφύγει από την Forthnet για ένα εξάμηνο είχα πρόσβαση τότε στο webmail για αρκετούς μήνες μετά από την αποχώρηση.
    Θα ήθελα παρακαλώ εάν γνωρίζει κάποιος με επίσημα στοιχεία να μου υποδείξει τον χρονικό ορίζοντα που είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες να διατηρούν τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών και να παρέχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες, όπως είναι τα email, μετά την αποχώρηση των συνδρομητών.
    Σήμερα το πρωί επικοινώνησα με κάποιον από την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπε ότι δεν γνωρίζει κάτι για διατήρηση του λογαριασμού ενεργού, μετά την αποχώρηση των συνδρομητών και ότι πρέπει να κάνω αίτηση να λαμβάνω τα email σε άλλο λογαριασμό, χωρίς να μπορεί να μου απαντήσει εάν μπορώ να λάβω και τα υπάρχοντα που ήταν αποθηκευμένα στον webmail λογαριασμό.
    Όποιος έχει κάποια επίσημα στοιχεία για την υποχρέωση των εταιριών, ως προς την διατήρηση των email λογαριασμών θα τον παρακαλούσα να μου τα παραθέσει. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Και εγώ που έχω ακυρώσει Conn-X πριν 1 χρόνο το e-mail δουλεύει ακόμη.

    Πάντως έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει κάτι για το e-mail , δηλαδή με το που σταματήσεις την υπηρεσία μπορούν να σταματήσουν να σου παρέχουν και το e-mail.

    Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει εάν υπάρχει κάποιος νόμος ή προεδρικό διάταγμα για αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα λογικό δεν είναι ότι από τη στιγμή που δεν είσαι πελάτης τους, άρα δεν τους πληρώνεις, να μη σου δίνουν πρόσβαση σε κάτι για το οποίο πληρώνουν?

    Εγώ όταν έφυγα από τον έναν πάροχο και πήγα σε άλλο, φρόντισα να ενημερώσω τα άτομα που ήταν στις επαφές για την επικείμενη αλλαγή καθώς επίσης έκανα και χρήση της προώθησης των mail σε άλλο λογαριασμό.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι καθόλου λογικό, από την στιγμή που πρέπει να παρέχουν την πρόσβαση για κάποιο χρονικό διάστημα μετά την αποχώρησή του κάθε συνδρομητή. Στον ΟΤΕ ξέρω ότι είναι 3 χρόνια, για τους άλλους νομίζω είναι 6 μήνες. Γιατί η πρόσβαση στην ανάλυση λογαριασμού δεν έχει μπλοκαριστεί ακόμη; Ας μην ανακτήσω ένα email που χρειάζομαι και δεν πρόκειται να τους πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να μάθεις τι πραγματικά γίνεται?

    Και σε ξαναρωτάω... Γιατί δεν ενημέρωσες για την επικείμενη αλλαγή τον αποστολέα. Έχεις και εσύ ένα μικρό μερίδιο ευθύνης. Δε γίνεται φταίνε για τα πάντα οι άλλοι, συνεχώς.
    Και γιατί θα πρέπει να σου παρέχουν υπηρεσίες αφού δεν είσαι πλέον πελάτης τους? Προφανώς η πρόσβαση στον αναλυτικό λογαριασμό υπάρχει, γιατί υπάρχουν τα αρχεία των λογαριασμών και χρησιμοποιούνται και από το λογιστήριο.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    εμένα στον ΟΤΕ ακριβώς πάνω στους 6 μήνες το κόψανε

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    από την εεττ:
    http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...&f=169&sub=137

    Πρέπει για δυο μηνες να προωθουν τα mail στη νεα διευθυνση του χρηστη και επι 6 μηνες να κανουν reply με ενημερωση για την αλλαγη διεύθυνσης.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το e-mail που θέλω να ανακτήσω το είχα λάβει όταν ήμουν ακόμη συνδρομητής στην Forthnet. Μπορεί να φταίω που δεν το αποθήκευσα, αλλά και για 6 μήνες στο παρελθόν που ξαναέφυγα από την forthnet είχα πρόσβαση στον λογαριασμό, επίσης πέρσι τον Γενάρη, άλλος τηλεφωνικός μου αριθμός που έφυγε από την forthnet είχε πρόσβαση στην υπηρεσία webmail μέχρι τις αρχές του περασμένου Ιούλη. Δεν με ενδιαφέρει να πάρω τα email που έρχονται τώρα, δεν τα χρειάζομαι, απλά χρειάζομαι ένα συγκεκριμένο που είχα λάβει όταν δεν είχε γίνει η αλλαγή του πάροχου.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Οπότε αφού υπάρχει απόφαση της ΕΕΤΤ δεν έπρεπε να στο κόψουν. Ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συγνώμη που θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ή μήπως δεν κατάλαβα σωστά, αλλά από την ανακοίνωση της ΕΕΕΤ δεν τεκμηριώνεται δυνατότητα πρόσβασης στο λογαριασμό. Αντιθέτως η υποχρέωση είναι για προώθηση της αλληλογραφίας (σε άλλη διεύθυνση) και αυτόματη ενημέρωση των αποστολέων.

    Θα ήθελα πολύ να μάθω, αν κάποιος γνωρίζει, τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος (και ποιος είναι).

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    To κείμενο της ΕΕΤΤ αναφέρεται μόνο σε προώθηση.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη που θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου ή μήπως δεν κατάλαβα σωστά, αλλά από την ανακοίνωση της ΕΕΕΤ δεν τεκμηριώνεται δυνατότητα πρόσβασης στο λογαριασμό. Αντιθέτως η υποχρέωση είναι για προώθηση της αλληλογραφίας (σε άλλη διεύθυνση) και αυτόματη ενημέρωση των αποστολέων.

    Θα ήθελα πολύ να μάθω, αν κάποιος γνωρίζει, τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος (και ποιος είναι).

    Στην ότενετ όταν γίνεται αυτό, μπορείς να μπεις κανονικά στον λογαριασμό (με τα παλιά στοιχεία πρόσβασης) και να επιλέξεις εσύ την άλλη διεύθυνση που θέλεις να κάνει προώθηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή είναι η απάντηση της Forthnet : "Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την αίτησή σας για την προώθηση των email σας. Θα θέλαμε να σας διευκρινίσουμε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα ανάκτησης των email σας αλλά η από εδώ και στο εξής προώθηση των email σας στη διεύθυνση της επιθυμίας σας. Παρακαλούμε ενημερώστε μας, προκειμένου να προωθήσουμε το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα."

    Έχουν δικαίωμα να τα διαγράψουν, ή πρέπει να τα διατηρήσουν για κάποια χρονική περίοδο;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οπότε σύμφωνα με το κείμενο της ΕΕΕΤ και την απάντηση της Forthnet, δεν σου διαγράφει και δεν διατηρεί τα email. Απλά τα προωθεί άμεσα σε άλλο λογαριασμό που θα τους υποδείξεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είχα κάποια αποθηκευμένα στο webmail, ήθελα να τα ανακτήσω και μου λένε ότι δεν γίνεται. Ήταν υποχρεωμένοι να τα διατηρήσουν για κάποιο χρονικό διάστημα; Αυτό θέλω να ξέρω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 14:33
  2. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 21:13
  3. Aλλαγή εταιρίας μετά από την Τελλάς
    Από KataKahmenos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-08, 08:04
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 22:09
  5. Και μετά την παροχή της υπηρεσίας ADSL τί;
    Από cosmos στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-03, 06:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας