Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 89
  1. #16
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΑΓΑΡΑΔΕΣ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Οχι δεν το είδες στον ύπνο σου AMusic.
    Δικό μου ήταν το post και σβήστηκε κάπως φασιστικά θα έλεγα
    επειδή ήταν γραμμένο στα greeklish.
    Εντάξει συμφωνώ κι εγώ να γράφουμε όλοι ελληνικά αλλά...
    δεν είναι λίγο πρατραβηγμένο να σβήνει ο κάθε moderator κάποιο post
    χωρίς καμμία προειδοποίηση η παρατήρηση;
    Είχα να μπω αρκετό καιρό στο forum και δεν ήξερα τον συγκεκριμένο
    κανονισμό.
    Νομίζω μια παρατήρηση θα ήταν πιό σωστή απο το να σβηστεί το post...

    Κάνω και ένα edit γιατί ξέχασα να πω ένα ευχαριστώ στον Amusic για τις απαντήσεις

  2. #17
    Εγγραφή
    22-02-2004
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Μπρεφ... τώρα που το λές και ένα δικό μου πόστ σβήστικε... αλλά δεν ήταν σε greeklish αλλά σε αγγλικά... quote από κάπου.

    τέσπα.

    Η γένικη αλήθεια σε οτι αφορά τα προυπολογισμένα κομμάτια ενός demo είναι οτι συνήθως τα demos έχουν αρκετά προυπολογισμένα κομμάτια. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται η μουσική, κάποια δισδιάστατα γραφικά, textures και 3d αντικείμενα.
    Όταν όμως μιλάμε για intros στα 64kb, 4kb ή και ακόμη μικρότερα (256bytes) είναι ξεκάθαρο οτι χώρος για οτιδήποτε προυπολογισμένο δεν υπάρχει. Σε αυτές τις περιπτώσεις τα πάντα τα υπολογίζει ο υπολογιστής σε πραγματικό χρόνο. Συμπεριλαμβανομένης και της μουσικής.

    Κάποια ενδιαφέροντα 64Kb intros για όποιον ενδιαφέρεται:

    Squish by AND
    fr-20: Poem to a horse by farbrausch
    fr-08: the product by farbrausch
    Heven seven be exceed

    θα τα βρείτε στο pouet.

  3. #18
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Uhm.. ναι.. παράκληση προς τους moderators, τα μηνύματα στα Αγγλικά αν γίνεται να μην σβήνονται.. ιδίως του jobo ήταν quote από μία διάσημη ιστορία που κυκλοφορεί στην demoscene και περιγράφει με πολύ καλό τρόπο το πως νιώθει την demoscene κάποιος που την ζει και την ξέρει, και πως φαίνεται αντίστοιχα αυτή σε κάποιον ο οποίος δεν έχει ιδέα για αυτήν.. ή για υπολογιστές γενικότερα..

  4. #19
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Άψογο το demακι ! όντως κολλαει στο τουνελ, αλλά κατα τ'άλλα είναι εξαιρετικό. Thx φίλε , ήταν ένας αγνωστός τομέας και για μένα

  5. #20
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Πάντως ρε παιδιά το 90% της μαγείας που έχει αυτός ο κόσμος νομίζω οτι ωφείλεται στις εκπληκτικές "κοσμικές" trance / techno μελωδίες που συνοδευουν τα διαφορα βίντεο (και δεν έχουν καμμια σχέση με τα ηλίθια βαρετά και μονότονα trance /techno κομμάτια που παίζουν στα club και γενικά που ακούγονται έξω... 8) ). Ειδικά στα intros που η μουσική είναι καθαρά chip music είναι φανταστικά, αλήθεια ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε τετοιου είδους κομμάτια, πολλά club που "σπάζανε" παιχνίδια χρησιμοποιούσανε εξαιρετικές μελωδίες στα intro's τους και έχω αρκετά αλλά... άντε κάτσε να ψάξεις εκατοντάδες cd με χιλιάδες "σπασμένα" παιχνίδια να τα βρεις... 8) ! Προς το παρόν πάντως, έχω κατεβάσει ολα τα 64κ Intro's που βρήκα στο ftp του assembly και .... EΠΑΘΑ ΣΟΚ! Τι ειν'τουτα ωρε παιδιά? ΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ 64Κ κωδικα? Εχω πάθει πλάκα, ειδικά το SVENSKARNA__R_H_R___j_rn_st_l_auw__by_cryonics είναι απίστευτο!!! Τώρα άρχισα να καταλαβαίνω την διαφορά μας με τους Σουηδους , αντι να κυνηγάνε γκόμενες και να λιάζονται στις παραλίες και στις καφετέριες όπως κανουν οι περισσότεροι εδώ, 8) , δημιουργούν απιστευτες οπτικοακουστικές απολαυσεις απ'το τίποτα (γιατι 64κ εκτελέσιμο "τίποτα" δεν είναι? 8) ) . Μη με παρεξηγήσετε αλλά είχα να ζήσω παρόμοια εμπειρία απο την εποχή της AMIGA, μήπως γι'αυτό όταν ανάβω το φως ,αφου έχω απολαυσει ένα intro σε σκοτεινό δωμάτιο, με παραξενευει οτι βλέπω το pc στο γραφείο και οχι την AMIGA? Α ρε amusic τι μας έκανες, παθαμε ζημιά , που ν'αρχίσω να κατεβάζω και τα μεγάλα demo δηλαδή ... ΔΕΝ ΘΑ Τ'ΑΝΤΕΞΩ!
    Ρε παιδιά, καμμια χρονομηχανή κανεις? Δε θέλω να πάω μακριά,μόνο 15 χρονακια πισω.... 8)

  6. #21
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Well, παλιότερα έγραφα chiptunes, ιδίως σε amiga.. (α ρε εποχές ProTracker)...

    Κάνω attach μερικά δικά μου, κάποια σε Amiga (.mod format) και κάποια σε FastTracker II PC Format (.xm).

    Enjoy

    (Παίζουν και με Winamp μια χαρά)

    Edit: Κάτι πάει στραβά με τα Permissions του forum..
    Upload Error: Could not upload Attachment to ./files/amu-chiptunes.zip.

    Οπότε το ανεβάζω στον δικό μου web server και τσιμπίστε το από εκεί:

    http://amusic.ath.cx/amu-chiptunes.zip

  7. #22
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Mπηκα στο pouet και... χαθηκα δε ξερω τι να πρωτο κατεβάσω...προς το παρόν έχω βρει τη χαρά μου με musicdisks και intros με chip music... 8) Τι εχω πάθει σήμερα... 8)

  8. #23
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    Οντως θυμίζουν amiga... να υποθέσω ότι είσαι επαγγελματίας μουσικός? 8)

  9. #24
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Οχι =) Web Developer είμαι.. LOL =).. Αλλά γράφω μουσική από το 1992..

    Ισως στο μέλλον να γίνω και επαγγελματίας μουσικός.. αλλά εν πάσει περιπτώσει, το να είσαι επαγγελματίας σε ένα τομέα, δεν σε κάνει αυτόματα και καλό σε αυτόν =)

    Πάντως μπορείς να κατεβάσεις και άλλα demo μας στο http://asd.demoscene.gr.

    Τέλος, σε αυτούς που πάει αργά το Tunnel στο dreamchild, κοιτάξτε μήπως έχετε ενεργοποιημένο από τους drivers της κάρτας γραφικών το Full Scene Antializing και το Anisotropic Filtering.. και αν ναι, απενεργοποιήστε το. Το Tunnel είναι αρκετά βαρύ σαν εφέ, και τα paraphernalia των drivers το σκοτώνουν..

  10. #25
    Εγγραφή
    22-02-2004
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Χέρομαι που βρίσκεται τόσος κόσμος που τους αρέσει αυτό το πράγμα που εμείς αγαπάμε. Εχουμε συνήθως συνηθίσει να μην έχουμε μεγάλο κοινό.
    (να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για την ελληνική σκηνή γενικά και όχι για τους asd, ευτυχώς...)

    ikonsgr: το εντιποσιακό της υπόθεσης με την μουσική είναι οτι απο το 2000 και μετά τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα intros δεν χρησιμοποιούν chiptunes αλλά μουσική εξ ολοκλήρου παραγώμενη απο τον υπολογιστή σε πραγματικό χρόνο.
    Τα λεγόμενα software synths.
    O aMUSIC σαν μουσικός ξέρει πίο πολλά επί του θέματος.

    Α και κάτι τελευταίο μα πολύ σημαντικό,
    Λίγο μετά το πάσχα (κατα πάσα πιθανότητα) θα διεξαχθεί στην πάτρα το φετινό ReAct. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    amusic, συμφωνώ ,το να είσαι επαγγελματίας σε ένα τομέα, δεν σε κάνει αυτόματα και καλό σε αυτόν, όπως και το να είσαι ερασιτέχνης σίγουρα σε κάνει τέλειο!! 8)
    Ρε παιδιά σε μένα γιατί τρέχει τέλεια το dreamchild και με 2ΧΑΑ + 8ΧΑniso και στα 800Χ600? Λέτε να φταίνε τα 8 Pipelines με τα 256bit που έχει ο διαυλος της video ram της ΑΤΙ 9700PRO?
    Α, και μόλις πάω σπίτι, θα κατεβάσω όλα τα demo σας !!!

    jobo , μα η μουσική παραγόμενη απο τον επεξεργαστή και μόνο, δεν είναι ακριβώς η chip music?
    A, ρε γαμ@# εδω πάνω στη βόρεια ελλάδα είμαστε λιγο πισω, όλα τα Hapening στη Πατρα και στην Κρήτη γίνονται... όλοι οι κομπιουτεροπληκτοι νότια μαζευτήκατε ? 8)
    Να ρωτήσω και κατι γιατί μ'εφαγε η περιέργεια... Ποσο χρονών είστε περίπου, υποψιαζομαι πάντως ότι όλοι όσοι μπήκαν σ'αυτό το Thread πρέπει να είναι λίγο ... παπούδες (εγώ 29 και πάω για .. 30!! :? )...

  12. #27
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Εγώ είμαι ημί-παππούς στα 25 =)..

    Οχι.. η chip music που γράφαμε σε C64 και Amiga, ήταν πάλι με samples.. απλά ήταν τόσο μικρά (κάθε sample μερικά bytes το πολύ) που θυμίζανε ήχο παραγόμενο από γενήτριες real-time.

    Τα Softsynths είναι πραγματικά real-time γέννηση ήχων με μαθηματικούς αλγόριθμους. Και συνήθως το format στα οποία αποθηκεύονται τα δεδομένα που ελέγχουν τις software γεννήτριες ήχων μοιάζουν πολύ σε μορφή με τα midi.

    Καλά παραδείγματα για softsynth έχουν τα 64k intros των Farbrausch. http://www.farb-rausch.de/

  13. #28
    Εγγραφή
    09-06-2003
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΑΓΑΡΑΔΕΣ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Φυσικά για να ασχολήθηκε κάποιος με amiga είναι κωλόγερος σήμερα
    Να πω και κάτι που ίσως μερικοί δεν το ξέρουν.
    Ολα μα όλα τα demos που είχαν κυκλοφορήσει για amiga μπορείτε
    να τα κατευάσετε απο το
    http://amiga.nvg.org/warlock/adf/
    Και φυσικά παίζουν άψογα στο pc με έναν amiga emulator.
    Ειδικά με το WinFellow παίζουν τα πάντα σε μένα τέλεια.
    ....
    Πραγματικά έκλαψα όταν βρήκα το Keefrens MegaDemo...ένα demo που
    είδα/άκουσα χιλιάδες φορές σε κάποιες μακρυνές εποχές με μια Amiga 500
    και ενα commondore 1084 monitor και τα φιλαρακια με τα pcια σκαγαν απο την ζήλεια τους

  14. #29
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    aMUSiC έχεις δίκιο, τώρα το θυμήθηκα ότι φορτωνε samples για να παιξει με τους διαφορους trackers τα κομματια, αλλά όπως λες τα δείγματα ήταν τόσο μικρά και με "μηχανική "χροια , που πρακτικά δεν τα ξεχωρίζεις απο αλγόριθμους (κατι σαν opl2/opl3 φαντάζομαι οτι θα είναι)που παράγουν σε πραγματικό χρόνο τα "οργανα" που παιζουν στο μουσικό κομμάτι.
    ravenloft4, το link δεν το βρίσκει Εγω θυμάμαι ένα που λεγόταν Logical dreams εκπληκτική μουσική και 3d γραφικά
    Το 1084S δυστηχώς το πέταξα είχε ξεπατωθεί το βύσμα εξόδου και έπεφτε και η εικόνα του συχνά-πυκνά αλλά έχω πλεον 2 Α500 και modulator της commodore για τηλεόραση 8)

  15. #30
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    TG 585 V8
    ravenloft4, Τώρα άνοιξε το site αλλά δεν μου βγάζει τίποτα για download...

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 17:02
  2. Ένας νεκρός κι ένας τραυματίας στη Λούτσα, μετά το ντέρμπι ...
    Από rdaniel στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 23:21
  3. Νεκροί ένας συνοριοφύλακας και ένας ληστής σε άγρια καταδίωξη - Πρόβληματισμοί
    Από Λύσανδρος στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-05, 14:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας