Σελ. 79 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 59697477787980 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.171-1.185 από 1193
  1. #1171
    Εγγραφή
    04-05-2006
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    66
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΜΠΟΡΕΙΟ
    Router
    USR 9107
    μπορεις να δοκιμασεις αυτον τον οδηγο πολλη απλος https://www.provu.co.uk/pdf/sipura/s...2x_spa3000.pdf

  2. #1172
    Καλησπέρα,
    είμαι πολύ παλιός χρήστης και ομολογώ ότι οι συζητήσεις μας εδώ με βοήθησαν αρχικά να ρυθμίσω με επιτυχία το SPA 3102 που είχα προμηθευτεί πριν 10 χρόνια περίπου και λειτουργεί ακόμα. Θέλω να με βοηθήσετε πώς θα βάλω δύο (2) αριθμούς να χτυπάνε στην ίδια τηλεφωνική συσκευή μέσω του SPA 3102. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και γνωρίζει τις ρυθμίσεις, παρακαλώ για την τεχνογνωσία του..... Οι αριθμοί που έχω ( ο ένας 210- και ο άλλος επαρχίας) είναι από τον ίδιο πάροχο (E-phone). Σκέφτηκα για να προωθώ το ένα νούμερο στο άλλο και να εγκαταστήσω τελικά ένα νούμερο στο SPA 3102, αλλά η προώθηση μεταξύ των δύο αριθμών είναι χρεώσιμη και για κάθε κλήση θα έχω χρέωση στον αριθμό που θα προωθώ, κάτι που δεν το επιθυμώ. Ευχαριστώ.

  3. #1173
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Μια λύση είναι να φτιαξεις account και περάσεις τα στοιχεία και από τους δυο λογαριασμούς στο pbxes.com στο Trunks›Add Trunk (username, pass, SIP server or proxy,register:yes)
    και μετά να φτιάξεις και 1 extension (απλά username/pass) βάζοντας αυτά τα στοιχεία του extension στο 3102 συν τον server του pbxew.

    Τσέκαρε απο κάνα οδηγό τι άλλο χρειάζεται πχ φτιάξε απλα ενα ring group και μετά να προσθέσεις το extension που έφτιαξες, στο extension list.
    Νομίζω πρεπει να φτιάξεις και στο add Incoming Route τσεκάροντας απλά το "ring group" και βάζοντας δίπλα τον αριθμό του group που ειχες δημιουργήσει.
    Αντίστοιχα πρέπει να φτιάξεις κατι και για τις εξερχόμενες ..

    Να θυμάσαι η free έκδοση του pbxes όταν χάνει το register συνήθως πρέπει να μπαίνεις εσύ μέσα και να πατάς ένα save,apply κλπ σε κάτι ήδη υπάρχων πχ σε ενα trunk για να επανέλθει.
    Εκτός από αυτό έχει μέχρι 2000 λεπτά το μήνα νομίζω... τσέκαρε.
    Βρες κάνα οδηγό αυτά που σου λέω μπορεί να "χάνουν" κάπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 19-09-18 στις 09:40.

  4. #1174
    Εγγραφή
    14-04-2019
    Περιοχή
    NIKAIA
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H268N
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 6.9(dB)
    Καλησπέρα σε όλους ,
    πολύ κατατοπιστικα τα θέματα για το spa. Πραγματικά μαθαίνεις πολλά. Ωστόσο επειδη η ανθρώπινη βλακεία δεν εχει τέλος, εκανα factory reset σε συσκευη spa3102 που ήδη λειτουργούσε με omnivoice και πλέον τζίφος.... Υπάρχει βρε παιδιά κανένα walkthrough για την εξαρχής ρύθμιση του στα δεδομένα της omnivoice; έχω κανει κάποιες ρυθμίσεις απο τα προηγούμενα ποστ που διαβασα αλλα registration failed (all the time). Όποια βοηθεια δεκτη!!

    Ανεβάζω και τις ρυθμίσεις του ως έχουν τώρα.
    Cisco SPA Configuration.zip

    Ευχαριστώ!!

  5. #1175
    Εγγραφή
    10-07-2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Έχω ένα 3102 ξεχάσμενο μέσα στα πράγματά μου αφού δεν το χρησιμοποιώ από τη στιγμή που ξεκίνησα να έχω πρόγραμμα με δωρεάν κλήσεις από τον πάροχο μου.Για τι άλλη χρήση θα μπορούσα να το έχω,μήπως είναι κάτι που αγνοώ

  6. #1176
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stasta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα 3102 ξεχάσμενο μέσα στα πράγματά μου αφού δεν το χρησιμοποιώ από τη στιγμή που ξεκίνησα να έχω πρόγραμμα με δωρεάν κλήσεις από τον πάροχο μου.Για τι άλλη χρήση θα μπορούσα να το έχω,μήπως είναι κάτι που αγνοώ
    Θα μπορουσες να παρεις την γραμμη του παροχου σου... και με τις καταλληλες ρυθμισεις να παιρνεις τηλεφωνο απο το κινητο σου μεσω δεδομενων και να φαινεται σαν να καλεις απο το σπιτι σου με τις δωρεαν κλησεις.
    The gr81 .

  7. #1177
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sokeros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους ,
    πολύ κατατοπιστικα τα θέματα για το spa. Πραγματικά μαθαίνεις πολλά. Ωστόσο επειδη η ανθρώπινη βλακεία δεν εχει τέλος, εκανα factory reset σε συσκευη spa3102 που ήδη λειτουργούσε με omnivoice και πλέον τζίφος.... Υπάρχει βρε παιδιά κανένα walkthrough για την εξαρχής ρύθμιση του στα δεδομένα της omnivoice; έχω κανει κάποιες ρυθμίσεις απο τα προηγούμενα ποστ που διαβασα αλλα registration failed (all the time). Όποια βοηθεια δεκτη!!

    Ανεβάζω και τις ρυθμίσεις του ως έχουν τώρα.
    Cisco SPA Configuration.zip

    Ευχαριστώ!!
    Βρήκες λύση ?
    Αν βρήκες, σε παρακαλώ, ανέβασε την.
    Θα με βοηθούσες, με ενδιαφέρει και εμένα.
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 06-08-19 στις 18:16.

  8. #1178
    Εγγραφή
    10-07-2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Έχω wind vdsl,γίνεται με κάποιο τρόπο αυτό;
    Πρίν είχα cyta και με το cyta4u έκανα αυτό ακριβώς

  9. #1179
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Καλησπέρα, για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται ο αριθμός μου, όταν καλώ μέσω callingcredit.
    Έχω κάνει verification του αριθμού μου κι έχω επιλέξει την εμφάνιση του στις ρυθμίσεις της callingcredit.
    Όταν καλώ μέσω zoiper, εμφανίζεται κανονικά.
    Όταν όμως καλώ από το SPA3102, εμφανίζεται απόρρητο νούμερο.
    Παρατηρώ ότι στο menu Voice > Regional, κάτω-κάτω, έχει τη ρύθμιση Caller ID Method και δίπλα, την Caller ID FSK Standard.

    Παίζουν ρόλο; Αν ναι, γνωρίζει κανείς τις σωστές ρυθμίσεις;
    Ευχαριστώ

  10. #1180
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Μπορείς να το εξαναγκάσεις αν και νομίζω οτι αυτό εννοείς οτι έχεις κανει μεσα απο την σελίδα τιυ callingcredit.
    Περισσότερο ευέλικτο βεβαια ειναι να μην το κανεις αυτο και να αφήσεις τι 3102 να το κάνει αυτό.
    Πχ αν το έχεις στο gateway 2 τοτε θα βάλεις τα στοιχεία κανονικά απλα εκει που λεει gateway 2
    Θα βάλεις τον αριθμό που έχεις κανει verify ακολουθούμενο απο @sip.callingcredit.com η βαλε απευθείας την ip.

    +30xxxxxxxxxx@sip.server.com
    Η
    +30xxxxxxxxxx@ipaddress

    Ισως να μπορείς να βάλεις και πορτα μετα τον server η την ip, δεν θυμάμαι αλλα θα ειναι χρήσιμο σε περίπτωση που εισαι σε παροχο που κοβει το sip και θες συγκεκριμένη ip και πορτα.
    +30xxxxxxxxxx@sip.server.com: port
    Ακομα και οι κλώνοι σαν το callingcredit εχουν αλλα δεν το λενε πρέπει να ψάξεις.

    Κάπου είχε αναφερθεί παλιότερα ότι ακόμα και απο το dial plan μπορεί κάποιος να κάνει login και κλήση.
    Το εχει κάνει κανείς?

  11. #1181
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει verify 2 τηλέφωνα (ένα σταθερό + ένα κινητό) οπότε θα ήθελα να μπορώ να τ' αλλάζω, μπαίνοντας απλά στη σελίδα της callingcredit.
    Άνοιξα αίτημα σήμερα:
    "Hello, I have a Caller ID problem. When I use the mobile App "Zoiper", caller ID works fine. But, when I use the voice ATA Linksys SPA3102, Caller ID doesn't work. The phone is used over the same wifi network, so it's not a provider issue."

    Η απάντηση τους ηταν:
    Dear customer,

    Thanks for your message.
    We do get your caller id, but it is set to restricted (No caller id)
    Please check your settings so your caller id not hidden by your ATA Linksys SPA3102


    Kind regards,
    Customer Service

    Οπότε κάποιο setting θα πρέπει να είναι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-03-17 Linksys SPA Configuration.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  217,3 KB 
ID: 212673

    edit:Επανέρχομαι για να δηλώσω ότι η μέθοδος του φίλου kostas2005, λειτουργεί άψογα!
    Δοκίμασα την ίδια μέθοδο στο zoiper, αλλά δεν πιάνει. Ανεξάρτητα από τον αριθμό που θα συμπληρωθεί μπροστά από gateway, εμφανίζεται η επιλογή που έχει γίνει μέσω της callingcredit.
    Το Linksys όμως, θα εμφανίσει όποιον (verified) αριθμό συμπληρώσω μπροστά από το gateway, ανεξάρτητα από την επιλογή που έχω κάνει στο site της callingcredit!

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 18-03-20 στις 15:05.

  12. #1182
    Εγγραφή
    23-12-2011
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Μετά από ώρες δοκιμών δεν έχω λύσει ένα πρόβλημα και ρωτώ μήπως κανείς από εσάς μπορεί να βοηθήσει.
    Έχω ένα ATA linksys spa3000 συνδεδεμένο σε ένα router Asus ac52u.
    Κάθε λίγες μέρες σταματά να χτυπάει στις εισερχόμενες κλήσεις. Εξερχόμενες έχω πάντα.
    Έχω καταλήξει με δοκιμές ότι δεν φταίει η εταιρεία , ούτε το ATA ούτε το router. Φταίει κάποια ρύθμιση.
    Όταν παρουσιάζει το πρόβλημα έχουν συνδεθεί με static ip. Με 3-4 επανεκκινήσεις συνδέεται με DHCP και λειτουργεί άψογα για μερικές μέρες ώσπου να ξαναγυρίσει μόνο του σε static IP.
    Το ΑΤΑ είναι ρυθμισμένο στην καρτέλα system για DHCP . Δοκίμασα να αλλάξω τις ρυθμίσεις σε ΑΤΑ και router και να τα συνδέσω αμφότερα με static αλλά ενώ συνδέονται ούτε έτσι δουλεύει.
    Μπορώ να εξαναγκάσω το router να συνδέεται με DHCP;
    Θέλει το ΑΤΑ κάποια έξτρα ρύθμιση για να συνδέεται επιτυχώς με Static ip;

  13. #1183
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να προσθέσω το πρόθεμα της Γερμανίας (0049) στο dial plan;
    Μέχρι στιγμής, έχω (<:0030>[26]xxxxxxxxxS0<:@gw1>)

    Ευχαριστώ

  14. #1184
    Εγγραφή
    06-10-2016
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sokeros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους ,
    πολύ κατατοπιστικα τα θέματα για το spa. Πραγματικά μαθαίνεις πολλά. Ωστόσο επειδη η ανθρώπινη βλακεία δεν εχει τέλος, εκανα factory reset σε συσκευη spa3102 που ήδη λειτουργούσε με omnivoice και πλέον τζίφος.... Υπάρχει βρε παιδιά κανένα walkthrough για την εξαρχής ρύθμιση του στα δεδομένα της omnivoice; έχω κανει κάποιες ρυθμίσεις απο τα προηγούμενα ποστ που διαβασα αλλα registration failed (all the time). Όποια βοηθεια δεκτη!!

    Ανεβάζω και τις ρυθμίσεις του ως έχουν τώρα.
    Cisco SPA Configuration.zip

    Ευχαριστώ!!
    Μήπως έχεις βρει τις ρυθμισεις? Θα μπορούσες να τις μοιραστείς?

  15. #1185
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anounaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχεις βρει τις ρυθμισεις? Θα μπορούσες να τις μοιραστείς?
    Ποιες ακριβως ρυθμισεις ψαχνεις ?
    The gr81 .

Σελ. 79 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 59697477787980 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Voip Τηλέφωνο ή Linksys-SPA 3102;
    Από sem27gr στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 10:45
  2. Νέο firmware για το Linksys SPA-3102
    Από Gix στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-07, 03:49
  3. Linksys SPA 3000 & SPA 3102
    Από strider στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-06, 13:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας