Σελ. 21 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1193
  1. #301
    Εγγραφή
    24-11-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Έχω το spa-3102 και εγκατεστησα με επιτυχια το ι-call to σαββατοκύριακο. Εκτες επιχείρησα να αντικαταστήσω το i-call με το voip discount. Έκανα τις ρυθμισεις κανονικά και στο τέλος μου εγραψε registered. Το πρόβλημα είναιι ότι δεν μπορώ να καλέσω πουθενά. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανένας

  2. #302
    Εγγραφή
    10-04-2005
    Περιοχή
    Άγιο Δημήτριο, Κοψαχείλα
    Μηνύματα
    1.408
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4400/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το spa-3102 και εγκατεστησα με επιτυχια το ι-call to σαββατοκύριακο. Εκτες επιχείρησα να αντικαταστήσω το i-call με το voip discount. Έκανα τις ρυθμισεις κανονικά και στο τέλος μου εγραψε registered. Το πρόβλημα είναιι ότι δεν μπορώ να καλέσω πουθενά. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανένας

    εχεις διαβασει τι ειναι το dial plan?

  3. #303
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από limf(x) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις ρυθμίσεις του gix δεν μου δουλεύει το caller id ..Παλια μου δούλευε.Η μόνες μου διαφορές με τις ρυθμίσεις του gix ήταν το FXS port input gain που το είχα στο -3
    το DTMF Playback level που το είχα στο -14
    και το FXS Port output Gain που το είχα -3 .Καλά έκανα και τα άλλαξα όπως τα έχει o gix?Τι κάνουν αλήθεια αυτά ?
    Με αυτά ρυθμίζεις το πόσο δυνατά ακούγεται στους άλλους η φωνή σου όταν μιλάς και πόσο δυνατά ακούς εσύ τους άλλους.

    Προσοχή όμως στο τι τιμές θα βάλεις γιατί μπορεί να παρουσιαστεί echo στην φωνή.

  4. #304
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Usr 9107
    Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, αλλά ήθελα να ρωτήσω πως χρησιμοποιώ τη δεύτερη γραμμη στο 3102.Έχω isdn και το έχω συνδεδεμένο στην πρώτη γραμμή του netmod.
    ευχαριστώ,
    χρηστος

  5. #305
    Το avatar του μέλους grnikolis
    grnikolis Guest
    Γεια χαρά παιδιά, καλώς σας βρήκα.
    Συγχαρητήρια για το φόρουμ σας, το οποίο με βοήθησε πολύ να καταλάβω πως δουλεύει το SPA3102 μου, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στις βασικές του λειτουργίες.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους "γάτους" του φόρουμ εδώ, αν γίνεται κάτι που θέλω και αν ναι, κάποιο hint που να ψάξω για περισσότερα.

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

    Έχω δύο χώρους, έστω Α και Β που συνδέονται μεταξύ τους με ασύρματο δίκτυο.

    Στον χώρο Α, υπάρχει η ADSL (και η PSTN προφανώς) γραμμή μου. Εκεί, έχω εγκαταστήσει το SPA3102 και όλα δουλεύουν μια χαρά. Ανάλογα με το destination number ή το πρόθεμα του αριθμου που καλώ, οι κλήσεις δρομολογούνται μέσω ΟΤΕ ή VoIP provider, μια χαρά.

    Στον χώρο Β, που ΔΕΝ ΕΧΕΙ τηλεφωνική γραμμή, έχω ένα PAP2T voip adapter. Μέσω αυτού, μπορώ να κάνω VoIP κλήσεις, μόνο, όπως είναι λογικό.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής:
    Μπορώ να δρομολογώ κλήσεις από την τηλεφωνική συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο PAP2T (χώρος Β) στον ΟΤΕ μέσω του SPA3102 (χώρος Α)? Αν ναι τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο SPA3102 ώστε να το χρησιμοποιεί το PAP2T ώς PSTN Gateway ? Και πως το δηλώνω αυτό στο PAP2T?

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκη.

    Φιλικά,
    Νίκος

  6. #306
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

  7. #307
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Πώς μπορώ από ένα spa 3102 να κάνω προώθηση την γραμμή του ΟΤΕ σε ένα ipphone spa941?στο ίδιο lan είναι όλα

    Kαι αν γίνεται από το 941 να καλώ μέσω γραμμής ΟΤΕ

  8. #308
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Path Level
    Interleaved
    παιδια πρεπει υποχρεωτικα να συνδεσω το Linksys στο pc και στο μοντεμ για να γινω registered?αυτη τη στιγμη το συνδεω μονο στο pc και μου βγαζει unregistered

  9. #309
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    με τα PSTN User
    και
    User 1
    τι παίζει?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #310
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από V.MOUSTAKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια πρεπει υποχρεωτικα να συνδεσω το Linksys στο pc και στο μοντεμ για να γινω registered?αυτη τη στιγμη το συνδεω μονο στο pc και μου βγαζει unregistered
    πρέπει να ειναι το linksys συνδεδεμένο στο router με σωστές ρυθμίσεις για WAN ή στο PC και να έχεις ανοίξει το internet sharing. Αλλα το δεύτερο είναι κακή λύση.

    αν τα εχεις κάνει όλα αυτά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο μεσώ voip. στη συνέχεια πρέπει να βάλεις username pass και server (π.χ. sip.voipbuster.com) στις ρυθμίσεις

    αλήθεια οι ρυθμισεις για skype πιες ειναι?.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #311
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Path Level
    Interleaved
    ποιες ειναι οι σωστες ρυθμισεις για Wan?εχω sagem router.αν το συνδεσω μονο στο router δεν μου βγαζει registered.αν δεν το συνδεσω στο pc δεν μπορω να αλλαξω τις ρυθμισεις του.

  12. #312
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Έχω μια απορία παρακαλώ όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.
    Πώς μπορώ να αρίσω στο spa3102 τι extension number θα έχει "πάνω του"?

  13. #313
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει, οπότε συγνώμη αν ζητώ πράγματα που έχουν ήδη συζητηθεί.
    Λόγω του ότι αναμένω το wifi modem για να κάνω την τελική συνδεσμολογία, προς το παρόν έχω κάνει τις εξής συνδέσεις για να έχω internet:
    ΟΤΕ-spliter-modem speedtouch 510.
    Στο 510, που είναι και router, έχω συνδέσει το access point WAP-0006 της Level One για να έχω internet στον υπολογιστή μου και επίσης το 3102. Στο 3102 συνδέω το UTP καλώδιο στο Internet και όχι στο Ethernet, νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό.
    Από την έξοδο POTS του spliter πάω στην είσοδο line του 3102 και φυσικά στην έξοδο συνδέω την τηλεφωνική συσκευή μου.
    Αν μπω στο interface του 510 βλέπω το 3102 σαν Sipura με ΙΡ 192.168.0.54, αλλά δεν μου ανοίγει το interface του και για να κάνω τις ρυθμίσεις συνδέω το 3102 απευθείας στον υπολογιστή μου και το βλέπει κανονικά με ΙΡ 192.168.0.1.
    Έχω κάνει κανονικά (πιστεύω!) όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις και το ξανασυνδέω όπως περιγράφω πιο πάνω.
    Δέχομαι κανονικά κλήσεις στο τηλέφωνό μου, αλλά δεν μπορώ να καλέσω. Μου βγάζει έναν τόνο σα να έχω καλέσει κάποιο τηλέφωνο και να είνα κατηλλημένο και ότι πλήκτρο και να πατήσω το τηλέφωνο εξακολουθεί να βγάζει τον ίδιο τόνο. Αν πατήσω 4 φορές * μπαίνω κανονικά στο menu του 3102. Επίσης όταν το καλώ μου βγάζει απόκρυψη.
    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με τις συνδέσεις
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #314
    Εγγραφή
    17-12-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους,
    Μόλις πήρα ένα 3102 το οποίο μου παρουσιάζει ένα περίεργο πρόβλημα. Όταν δέχομαι εισερχόμενη κλήση PSTN από κινητό όλα καλά, όταν η κλήση είναι από σταθερό το τηλ. χτυπάει αλλά όταν το σηκώνω δεν ακούγεται τίποτα . Το έχει αντιμετωπίσει και άλλος ; Καμμιά ιδέα;

  15. #315
    Εγγραφή
    14-07-2005
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    USR9112 - 9106
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη συνδεσμολογία έχω κι εγώ, αλλά δε μπορείς να μην έχεις καθυστέρηση στην ομιλία όταν κατεβάζεις. Τουλάχιστον σε μένα, υπάρχει αισθητή διαφορά από όταν δεν απασχολώ τη γραμμή μου.
    Έχω ένα τοπικό δίκτυο όπως φαίνεται στην απεικόνιση. Το SPA είναι τοποθετημένο σωστά; Κάνοντας κάπιοες πρώτες δοκιμές με VoipDiscount account παρατηρώ μια μικρή καθυστέρηση.
    Έχω εφαρμόσει τις αρχικές ρυθμίσεις του Gix και τα όσα έχουν σημειωθεί κατά την εξέλιξη του θέματος.

    Ευχαριστώ πολύ!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  978245892688b2598.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  25,9 KB 
ID: 19431
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 25-06-07 στις 00:06. Αιτία: imagetag

Σελ. 21 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Voip Τηλέφωνο ή Linksys-SPA 3102;
    Από sem27gr στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 10:45
  2. Νέο firmware για το Linksys SPA-3102
    Από Gix στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-07, 03:49
  3. Linksys SPA 3000 & SPA 3102
    Από strider στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-06, 13:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας