Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΑΤΑΣ
    Router
    Linksys WAG54GS AnnexB
    Χαιρετώ όλους. Είμαι νέος στο forum και θα είθελα να να πω συγχαρητήρια γιά την πολύ κάλή δουλειά που έχει γίνει εδώ. Εχω αγοράσει προσφάτως το τελευταίο Infinity USB 2.0 Unlimited card programmer πού έχει και Phoenix/Smarthouse σε όλα τα Mhz και VSP (Virtual Serial Port) για ταχύτερη σύνδεση και ανάγνωση κάρτας από αλλα προγράματα (όπως το ProgDVB) σε σχέση με την παλιά απλή σειριακή του Infinity USB (σε Smarthouse/Phoenix mode) . Εχω ένα laptop Toshiba Satellite P20 με διπλό επεξεργαστή P4 3.20 Ghz και 3.19Ghz, 1Gb RAM, NVIDIA GeForce Fx Go5200, WinXP SP2 (με όλους τους τελυταίους Audio - Video drivers), SkyStar USB (Setup4PC V4.4.0), νόμιμη κάρτα NOVA, αποδικωποιητή NOVA (Panasat IRD 910), δορυδορική εγκατάσταση στον Hotbird 13, το MDirdetoCAM 1.6 και φυσικά την τελευταία έκδοση του ProgDVB. Επειδή έχω και μιά άλλη νόμιμη κάρτα πόσβασης στο πακέτο του FreeX TV (Hotbird 13), θέλω να πραγματοποιώ ψηφιακές εγγραφές στο laptop ενώ παράληλα βλέπω κάποιο κανάλι της NOVA στον αποδικωποιητή της. Ενώ το ProgDVB παίζει άψογα όλα τα FTA κανάλια (560 περίπου) μόλις βάζω το MDirdetoCAM 1.6 στο directory του (είτε ακριβώς στο ProgDVB είτε στα plugins) το ξανανοίγω και πάω να πατήσω ένα κανάλι γιά να δείξει, κολάει. Βαζω την νόμιμη κάρτα μου(Irdeto Access v4.1) στο Infinity USB 2.0 Unlimited, ενεργοποιώ το VSP (Virtual Serial Port) - (φαίνεται κανονικά η σειριακή θύρα στο System/hardware), μετά Phoenix mode στα 3.58 Mhz (ανάβει το κόκκινο στον programmer) και μετα ανοίγω το ProgDVB. Ενεργοποιώ το Irdeto CAM (active), βάζω τα settings ίδια με τού programmer και μετά πηγαίνω στο "μόνιτορ" του Irdeto. Αναβοσβήνει το led του και φαίνεται σαν να την διαβάζει παρουσιάζοντας όλες τις πληροφορίες. Στα "CAMs" όμως δεν δείχνει να υπάρχει τίποτα. Μέχρι εκεί το ProgDVB λειτουργεί κανονικά. Μόλις πάω να διαλέξω οποιοδήποτε κανάλι για να δώ, κολάει ! Εχω κάνει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς μεταξύ Irdeto CAM και Infinity (Smarthouse/Phoenix, 3.58Mhz/6Mhz, COM1,2,3,4) και πάλι τα ίδια. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

    Υ.Γ : Sorry γιά το μακροσκελές κείμενο αλλά νομίζω ότι χρειαζόταν για την περιγραφή του συγκεκριμένου προβλήματος και προς αποφυγή χαμένου χρόνου και ασκόπων ερωτο-απαντήσεων.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την εντύπωση ότι το programmer δεν μπορεί να διαβάσει την κάρτα σου και πρόσεχε με τις ρυθμίσεις που κάνεις σε αυτό μην την σβήσεις!
    Δεν το έχω το 2, έχω το παλιό μόνο, αλλά από ότι ξέρω γενικά όλα τα programmer δεν μπορούν να διαβάσουν τις irdeto 2 κάρτες.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΑΤΑΣ
    Router
    Linksys WAG54GS AnnexB
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είχα σκεφτεί και εγώ να στείλω email στην wb_Electronics πριν πάω παρακάτω στο ψάξιμο για να ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα και αυτό θα κάνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Καλησπέρα....

    Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι με το plugin ούτε με το reader. Το πρόβλημα σου είναι καθαρά με το ProgDVB. Αντιμετώπιζα τα ίδια ακριβώς προβλήματα και τελικά η μοναδική version που παίζε με MDIrdeto είναι η 4.74.1 (νομίζω!, θα το εξακριβώσω όταν πάω σπίτι και θα ξαναπαντήσω αν κάνω λάθος). Η δική μου IRD2v.4.0 card λειτουργεί ΜΙΑ ΧΑΡΑ...!!!

    Παίξε με κάποια παλαιότερη έκδοση το ProgDVB για να δείς φως...ή μάλλον καλύτερα για να δεις TV...!!!

    Υ.Γ.: Απέφυγε την χρήση laptop γιατί οι εγγραφές στον δίσκο πραγματικά σκίζουν το CPU...!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΑΤΑΣ
    Router
    Linksys WAG54GS AnnexB
    Ευχαριστώ φίλε Roulitsas γιά την συμμετοχή σου στο θέμα μου. Τελικά όπως και εγώ είχα υποψιαστεί μετά από τόσα..., (μού απαντησαν και από την wb_Electronics ότι μιά χαρά διαβάζει το Unlimited USB τους ολα τα Irdeto...), έφταιγε το progDVB. Εβαλα το ALT_DVB και ησύχασα. Εκτός του ότι είναι φοβερό πρόγραμμα (τουλάχιστον στα τελευταία version του) είναι και πολυ σταθερό. Πρόβλημα με την CPU μου δεν έχω ούτε στην παρακολούθηση, ούτε στην εγγραφή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Nova Skystar HD και Infinity
    Από orbitech στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 21:02
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-05, 17:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας