Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Λίγα λόγια για την ιστορια.

    Ζω σε μια μικρή επαρχιακή πόλη 12.000 κατοίκων. Ένα απόγευμα κατά τις 19.00 χτυπά το τηλέφωνο στο γραφείο μου. Ήταν κάποιος ευγενέστατος πωλητής του ΟΤΕ ο οποίος μου πρότεινε να εγγραφώ στην υπηρεσία connx TV.
    Αρχικά ήμουν αρνητικός γιατί γενικός απεχθάνομαι τις τηλεφωνικές πώλησης αλλά τελικά με έπεισε (δεν ήθελα και πολύ για είμαι και techno maniac ). Λέω 15 ευρώ το μήνα τι ψυχή έχουν και μου δίνουν και τον εξοπλισμό τσάμπα (STB Pirelli & rooter huawei Echo Life HG520 ). Δεν ρώτησα και πολλά τον πωλητή του ΟΤΕ περί συνδεσμολογία γιατί λόγο της εμπειρίας μου λέω θα την βρω την άκρη (Ελληνάρας).

    Το πρόβλημα

    Όταν παρέλαβα τον εξοπλισμό και άρχισα τις συνδέσεις κατάλαβα ότι το STB Pirelli έπρεπε να συνδεθεί σε μια ιδιαίτερη θυρα και το υποληπο LAN σε άλλη. Έλα που εγώ όμως ήθελα να βάλω το STB Pirelli στην τηλεόραση που βρίσκεται στο σπίτι μου και όχι στο γραφείο στο οποίο είχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση connx TV.
    Σύνδεση internet σπίτι δεν έχω γιατί έχω στήσει εδώ και αρκετά χρόνια ένα Wi-Fi network μεταξύ γραφείου και σπιτιού σε απόσταση 800 μέτρων και για μην πληρώνω σύνδεση Internet στο σπίτι αλλά και για να μπορώ να δουλεύω τα αρχεία του γραφείου από το σπίτι. Το πρώτο πρόβλημα που έπρεπε να λύσω ήταν να δώσω internet και connx TV σε όλο το δίκτυο από την ίδια θυρα.

    Αυτό το πετυχα σχετικα ευκολα απενεργοποιωντας το PORT MAPPING και το DHCP στην θύρα 4 ( STB PORT ) στο router huawei Echo Life HG520. Το μόνο πρόβλημα με την συγκεκριμένη ρύθμιση ήταν ότι το τοπικό δίκτυο τώρα έπαιρνε ip από τον provider (10.13.x.x) απευθείας, από ένα ip set που προοριζόταν για το Pirelli STB και όχι για τα 5 pc που έχω σε γραφείο και σπίτι. Έτσι τα pc του δικτύου μου δεν είχα σύνδεση στο internet. Το πρόβλημα των ip λύθηκε βάζοντας τοπικές στατικές ip και gateway (192.168.x.x ) σε όλα τα pc του δικτύου manually. Αφού βεβαιώθηκα ότι στο δίκτυο του γραφείου μου είχα και internet και connx TV ταυτόχρονα, σύνδεσα το STB Pirelli σε ένα 16αρι switch και σε μια TV και έβλεπα κανονικά connx TV και είχα και σύνδεση στο internet.

    To επόμενο βήμα ηταν να δοκιμάσω αν μπορώ να συνδέσω ασύρματα το STB Pirelli με τον rooter huawei Echo Life HG520 εντός του γραφείου. Είχα διαβάσει στο adslgr.com ότι για να στέλνεις connx TV ασύρματα χρειάζεσαι access point που να παίζει στο πρωτόκολλο 801.11n 300mbps. Τέτοιο access point εγώ δεν είχα διαθέσιμο οπότε αδιαφορώ για την υπόδειξη που είχα διαβάσει και προχωρώ σε δόκιμη με ένα Dlink 2000AP+ που είχα παρατημένο σε μια κούτα.
    Το συγκεκριμένο access point παιζει με το προτοκολο 801.11g 54mbps. Ρυθμίζω το Dlink 2000AP+ σε client mod και το συνδέω ασύρματα στο rooter huawei Echo Life HG520. Αφού βεβαιώθηκα ότι ο rooter huawei και το Dlink 2000AP+ είχαν συνδεθεί μεταξύ τους με επιτυχία, συνδέω ένα καλώδιο UTP από την μια άκρη στην Lan port του Dlink 2000AP+ και από την άλλη στο STB Pirelli. Ανάβω το STB Pirelli και την TV και όλα είχαν πάει μια χαρά. Βέβαια είχα κάτι μικροσπασίματα στην εικόνα αλλά τιποτα συμαντικο. Να σημειώσω ότι router και access point ηταν σε απόσταση 5-10 μέτρων εντός του γραφείου με ένα τοίχο μόνο ανάμεσα. Οπότε από το παραπάνω αποτέλεσμα αποδεικνύετε ότι streaming του connx TV μπορεί να γίνει και μέσω του πρωτοκόλλου 801.11g.
    Έλα όμως που ο τελικός μου στόχος ήταν να στείλω το connx TV μέσω Wi-Fi στο σπίτι μου που είναι 800 μέτρα από τον γραφείο και τον rooter huawei Echo Life HG520 !!
    Σπίτι και γραφείο συνδέονται ασύρματα με 2 κεραίες και 2 access points. Στο σπίτι έχω ένα panel 2.4Ghz 12db 90 μοιρών με access point Airlive 5460v2 54g σε client mode και στο γραφείο έχω μια Grid 2.4Ghz 15db με access point Airlive 5460v2 54g σε access point mode. Αφού είχα βεβαιωθεί πια ότι στο δίκτυο μου είχα και Internet και connx TV παίρνω το STB Pirelli και το συνδέω στο δίκτυο του σπιτιού για να δω αν δουλεύει, αλλά τίποτα. Το STB Pirelli έβγαζε στην οθόνη της TV “NO DHCP ANSWER”. Έκανα διάφορες δοκιμές και ρυθμίσεις στα access points σπιτιού και γραφείου όπως αλλαγή καναλιών και firmware updates αλλά χωρίς να έχω το επιθυμητό αποτελέσαμε.

    Η Λύση

    Τελικά το προβλήματα λύθηκε βάζοντας τα δυο access points σπιτιού και γραφείου σε Bridge (WDS) mode. Αμέσως το STB Pirelli πήρε ip από τον provider και το τηλεοπτικό σήμα έφτασε στην TV του σπιτιού μου. Αρχικά είχα κάποια σπασίματα στην εικόνα αλλά παίζοντας λίγο με τα κανάλια των access points τα σπασίματα εξαφανίστηκα. Ο λόγο αλλαγής των καναλιών είναι ότι αν στο οπτικό πεδίο των 2 access points υπάρχουν άλλα γειτονικά δίκτυα, δημιουργούνται παρεμβολές. Έτσι καλό θα είναι το κανάλι επιλογής να είναι όσο γίνετε μακρύτερα σε συχνότητα από τα άλλα δίκτυα.

    Συμπέρασμα

    Αφού κατάφερα να υλοποιήσω το παραπάνω project από κτίριο σε κτίριο, τότε σίγουρα θα μπορείτε και εσείς να το κάνετε στο δικό σας σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο ή από όροφο σε όροφο μέσω Wi-Fi γιατί πολύ κουβέντα γίνετε στο forum για αυτό το ζήτημα και μερικοί δίνουν λάθος κατευθύνσεις.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails bink85.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spacer : 27-01-11 στις 03:13. Αιτία: Αφαίρεση μεγάλων γραφικών

Παρόμοια Θέματα

  1. building HTPC
    Από xhaos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-08, 12:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας