Σελ. 6 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 494
  1. #76
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπλώς για την ιστορία του θέματος:

    Ο APNIC (Ασία-Αυστραλία) ανακοίνωσε την αίτηση προς την ΙΑΝΑ των δύο τελευταίων blocks /8 οπότε ενεργοποιείται πλέον η αυτόματη διαδικασία απόδοσης των υπόλοιπων 5 blocks στους 5 RIRs. Έτσι και ουσιαστικά πλέον οι διευθύνσεις της ΙΑΝΑ έχουν τελειώσει. Θα τελειώσουν και τυπικά μόλις η ΙΑΝΑ αποδώσει τα blocks αυτά στους RIRs.

    Τέλος λοιπόν και επίσημα οι v4.
    Δε νομίζω πάντως οι ISP να δίνουν static. Έτσι και αλλιώς μέχρι τώρα το static το χρεώναν επιπλέον για προφανείς λόγους. Γιατί να αλλάξουν; Οχι απο τεχνική σκοπιά, αλλά καθαρά απο εμπορική.

  2. #77
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    192.168.1.100
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    SMC 7904BRB
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά πάντως το static εγκυμονεί κινδύνους σε αρχάριους χρήστες.
    Δεν ξέρω βέβαια πως παίζουν τα ΝΑΤ σε IPv6 routers.

    Αν και νομίζω ότι θα καθυστερήσουμε να πάμε όλοι σε IPv6 ελπίζω να έχουν λυθεί και οι παιδικές ασθένειες.

  3. #78
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    cisco 876
    Για private network του στυλ 192.168.x.x τι ipv6 θα χρησιμοποιουμε;

  4. #79
    Εγγραφή
    01-03-2006
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7270
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _stargazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον ο ΟΤΕ το ανακοίνωσε απλά πρώτος...

    Σε Cyta tracert 2001:470:0:64::2 δουλεύει πάντως....
    Για άλλους παρόχους δε ξέρω, δοκιμάστε εδώ: http://test-ipv6.com/
    Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς δουλεύει σε Cyta, στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε ποιοι πάροχοι στη Ελλάδα έχουν IPv6 prefix, απο πότε το έχουν και αν είναι ενεργό.

    http://www.sixxs.net/tools/grh/dfp/all/?country=gr

    ........Auto merged post: dimkarv πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pithiki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για private network του στυλ 192.168.x.x τι ipv6 θα χρησιμοποιουμε;
    στο IPv6 δεν υπάρχει η έννοια του private network, δεν υπάρχει NAT στον router.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimkarv : 01-02-11 στις 11:17. Αιτία: auto merged post

  5. #80
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακριβώς. Ανοίγεις ένα PPP session στο οποίο κάνεις IPCP (όπως και τώρα) και επιπλέον κάνεις και IPv6CP. Για να χρησιμοποιήσεις το /56 (το οποίο κάνεις partition σε 256 /64άρια), κάνεις DHCPv6-PD πάνω από το PPP interface, είτε με globally scoped IPv6 διεύθυνση (που έχει έρθει με autoconfiguration), είτε με link-local (unnumbered).
    Ναι, είπα να μην το αναλύσω τόσο. Για να είμαι ειλικρηνής, δεν το πρόσεξα, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο windows pppoe client δε ζητάει καν prefix delegation ( η ms λογικά θεωρεί τις workstation εκδόσεις hosts και όχι εν δυνάμει routers ).

    Σε Cyta tracert 2001:470:0:64::2 δουλεύει πάντως....
    Native ή tunneled ? Μπορείς να κάνεις post το αποτέλεσμα του traceroute ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 01-02-11 στις 11:35.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #81
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~12000/~900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    NetFastr IAD
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkarv Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pithiki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για private network του στυλ 192.168.x.x τι ipv6 θα χρησιμοποιουμε;
    στο IPv6 δεν υπάρχει η έννοια του private network, δεν υπάρχει NAT στον router.
    Δηλαδή δεν γίνεται τα IPv6 routers να παίρνουν εξωτερικά IPv6 διεύθυνση αλλά στο εσωτερικό/οικιακό δίκτυο να δίνουν IPv4 διεύθυνση;;;

    Και τις συσκευές που ήδη έχουμε στο οικιακό μας δίκτυο και λειτουργούν με IPv4, όπως printers, access points, media players κτλ, τί τις κάνουμε;;;

  7. #82
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    cisco 876
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkarv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς δουλεύει σε Cyta, στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε ποιοι πάροχοι στη Ελλάδα έχουν IPv6 prefix, απο πότε το έχουν και αν είναι ενεργό.

    http://www.sixxs.net/tools/grh/dfp/all/?country=gr

    ........Auto merged post: dimkarv πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    στο IPv6 δεν υπάρχει η έννοια του private network, δεν υπάρχει NAT στον router.
    δηλαδη θα πρεπει ο παροχος μου να μου δωσει ipv6 για καθε συσκευη του δικτυου μου που 6ελω να βλεπει ιντερνετ;

  8. #83
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    ο πάροχος σου δίνει ένα subnet (ένα αρκετά μεγάλο σύνολο IPv6 διευθύνσεων) τις οποίες αξιοποιείς στο βαθμό και με τον τρόπο που θες

  9. #84
    Εγγραφή
    01-03-2006
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7270
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή δεν γίνεται τα IPv6 routers να παίρνουν εξωτερικά IPv6 διεύθυνση αλλά στο εσωτερικό/οικιακό δίκτυο να δίνουν IPv4 διεύθυνση;;;

    Και τις συσκευές που ήδη έχουμε στο οικιακό μας δίκτυο και λειτουργούν με IPv4, όπως printers, access points, media players κτλ, τί τις κάνουμε;;;
    Αρχικά οι IPv6 routers απλά θα έχουν και την δυνατότητα υποστήριξης IPv6 πρωτοκόλλου παράλληλα με το IPv4. Δεν αλλάζει κάτι με το IPv4 και όλα αυτά που υποστηρίζει, ούτε με τις συσκευές που υποστηρίζουν μόνο IPv4.

    Αν στο μακρινό μέλλον κάποιος πάροχος δεν έχει να δώσει IPv4 σε κάποιον πελάτη, αλλά μόνο IPv6 και αυτός έχει συσκευές που υποστηρίζουν μόνο IPv4, τότε θα χρησιμοποιηθούν κάποιες τεχνικές (ακόμα είναι υπό ανάπτυξη) για να χρησιμοποιούν αυτές οι συσκευές το IPv6 δίκτυο.

  10. #85
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και η Wind βλέπω πήρε
    Κώδικας:
    2a03:f000::/32[gr] GreeceGR- EVERGY-2010/12/08TELLAS Telecommunication ...
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #86
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι το οποιονδήποτε router μπορεί να υποστηρίξει ipv6 με νέο firmware. Αλλά ποιος θα το κάνει; Π.χ. με το αγαπημένο μου speedtouch 585v6; Δεν το χωρίζω, δεν το χωρίζω!
    Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά νομίζω ότι οι εταιρείες θα αρπάξουν την ευκαιρία για να φτιάξουν και πουλήσουν νέα προιόντα "IPv6 ready". Δε νομίζω να βγάλουν IPv6 firmware για τα ήδη υπάρχοντα.

    Αν δεν θες να πάρεις καινούριο ρουτερ τότε βάζεις αυτόν που έχεις σε bridge mode και αφήνεις έναν υπολογιστή με το κατάλληλο λειτουργικό να κάνει το routing.

  12. #87
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Unreal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά νομίζω ότι οι εταιρείες θα αρπάξουν την ευκαιρία για να φτιάξουν και πουλήσουν νέα προιόντα "IPv6 ready". Δε νομίζω να βγάλουν IPv6 firmware για τα ήδη υπάρχοντα.

    Αν δεν θες να πάρεις καινούριο ρουτερ τότε βάζεις αυτόν που έχεις σε bridge mode και αφήνεις έναν υπολογιστή με το κατάλληλο λειτουργικό να κάνει το routing.
    Ε, όχι. Δεν είναι τόσο μεγάλο το κόστος για να μπλέξει κανείς με τέτοιες λύσεις. Πόσο είχε το speedtouch 585v6? 100 ευρώ; Δεν ξέρω αν αυτές οι συσκευές χρησιμοποιούν κάποια τσιπάκια που βελτιώνουν το ipv4 αλλά το πρόβλημα είναι κατά κύριο λόγο software και γιαυτό ένας υπολογιστής μπορεί να κάνει και αυτήν την δουλειά. Οι routers εσωτερικά τρέχουν Linux. Ουσιαστικά είναι μικροί υπολογιστές με επεξεργαστή κτλ. Αλλά φυσικά θα πρέπει ένα software update να υποστηρίζει και τα δυο πρωτόκολα ταυτόχρονα καθώς κάτι τέτοιο θα είναι αναγκαίο για σημαντικό χρονικό διάστημα.

    Προφανώς δεν υπάρχει λόγος να είναι τα ipv4/ip6 router ακριβότερα εκτός ίσως από το γεγονός ότι η διάδοσή τους θα ξεκινήσει από χαμηλά με τους early adopters.

    Πάντως για αρκετό καιρό δεν θα μας απασχολήσει αυτό το θέμα ως απλούς χρήστες. Εκεί που ίσως να υπάρξει κάποια επιτάχυνση είναι στα mobile devices, smartphones κτλ, όπου υπάρχει και η μεγάλη ανάγκη για διευθύνσεις και μεγάλα περιθώρια ανάπτυξης και ειδικών εφαρμογών. Το broadband at home θα αργήσει να μπει mainstream στο ipv6.

    Εκτός κι αν υπάρξει πολιτική βούληση σε παγκόσμιο επίπεδο.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  13. #88
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _stargazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον ο ΟΤΕ το ανακοίνωσε απλά πρώτος...

    Σε Cyta tracert 2001:470:0:64::2 δουλεύει πάντως....
    Για άλλους παρόχους δε ξέρω, δοκιμάστε εδώ: http://test-ipv6.com/
    Πολύ αμφιβάλλω. Το λειτουργικό σου μάλλον κάνει κάποιας μορφής tunelling, είτε 6to4 αν έχεις πραγματική IPv4, π.χ. PPPoE από τον υπολογιστή, είτε Teredo.

    ........Auto merged post: paravoid πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η Wind βλέπω πήρε
    Κώδικας:
    2a03:f000::/32[gr] GreeceGR- EVERGY-2010/12/08TELLAS Telecommunication ...
    Το allocation απέχει πάρα πολύ από το deployment. Το να πάρεις ένα /32 είναι 10 λεπτά υπόθεση, σε αντίθεση με το deployment που έχει αρκετή δουλειά και debugging.

    Όλοι θα πάρουν άμεσα χώρο, δε, δεδομένου ότι το RIPE δεν θα δώσει IPv4 χώρο από το τελευταίο /8 αν δεν έχεις IPv6 allocated space
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paravoid : 01-02-11 στις 14:58. Αιτία: auto merged post

  14. #89
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, όχι. Δεν είναι τόσο μεγάλο το κόστος για να μπλέξει κανείς με τέτοιες λύσεις. Πόσο είχε το speedtouch 585v6? 100 ευρώ; Δεν ξέρω αν αυτές οι συσκευές χρησιμοποιούν κάποια τσιπάκια που βελτιώνουν το ipv4 αλλά το πρόβλημα είναι κατά κύριο λόγο software και γιαυτό ένας υπολογιστής μπορεί να κάνει και αυτήν την δουλειά. Οι routers εσωτερικά τρέχουν Linux. Ουσιαστικά είναι μικροί υπολογιστές με επεξεργαστή κτλ. Αλλά φυσικά θα πρέπει ένα software update να υποστηρίζει και τα δυο πρωτόκολα ταυτόχρονα καθώς κάτι τέτοιο θα είναι αναγκαίο για σημαντικό χρονικό διάστημα.

    Προφανώς δεν υπάρχει λόγος να είναι τα ipv4/ip6 router ακριβότερα εκτός ίσως από το γεγονός ότι η διάδοσή τους θα ξεκινήσει από χαμηλά με τους early adopters.

    Πάντως για αρκετό καιρό δεν θα μας απασχολήσει αυτό το θέμα ως απλούς χρήστες. Εκεί που ίσως να υπάρξει κάποια επιτάχυνση είναι στα mobile devices, smartphones κτλ, όπου υπάρχει και η μεγάλη ανάγκη για διευθύνσεις και μεγάλα περιθώρια ανάπτυξης και ειδικών εφαρμογών. Το broadband at home θα αργήσει να μπει mainstream στο ipv6.

    Εκτός κι αν υπάρξει πολιτική βούληση σε παγκόσμιο επίπεδο.
    Δεν ασχολήθηκα εγώ με το πόσο ακριβά θα είναι, εγώ απλώς είπα ότι οι εταιρείες ευκαιρίες ψάχνουν για να βγάλουν περισσότερα λεφτά... Γιατί να δώσουν IPv6 firmware για τα παλιά μοντέλα αν είναι να βγάλουν ένα καινούριο μοντέλο που θα υποστηρίζει IPV6 οπότε αν καίγεσαι για IPV6 θα πας να το αγοράσεις και θα αυξήσεις τα έσοδα της εταιρείας.
    Πάντως και 100Ε δεν είναι λίγα, εξαρτάται από την οικονομική σου ευχέρεια.

  15. #90
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Σελ. 6 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 14:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας