Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 131
  1. #31
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Δεν χρειάζεται να πω πολλά σήμερα

  2. #32
    Εγγραφή
    04-12-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    5.5(dB) / 20.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τρυπανι ειναι ιδιοκτησια σου, η ταινια ειναι ιδιοκτησια της Paramount.
    Οχι φιλε.Η ταινια εφ' οσον την αγορασα, ειναι δικη μου και μπορω να την κανω οτι θελω.Μπορω να την δανεισω σε οποιον θελω, αρκει να μην την αντιγραψει, γιατι αυτο ειναι παρανομο.

  3. #33
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι φιλε.Η ταινια εφ' οσον την αγορασα, ειναι δικη μου και μπορω να την κανω οτι θελω.Μπορω να την δανεισω σε οποιον θελω, αρκει να μην την αντιγραψει, γιατι αυτο ειναι παρανομο.
    Η ταινία είναι της Paramount. Εσύ έχεις αποκτήσει ένα αντίτυπο που έχεις συμφωνήσει σε συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. Ο δανεισμός επιτρέπετε.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξεκίνησαν οι διωγμοί. Τελικά η ιστορία επαλαμβάνεται

  5. #35
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.711
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ένα προϊόν είναι αδικαιολόγητα overpriced σύμφωνα με τις εκάστοτε οικονομικές συνθήκες, ο καταναλωτής θα χρησιμοποιήσει το εργαλείο (που στην προκειμένη είναι το Internet) ώστε να πετύχει την χαμηλότερη δυνατή τιμή (που στην προκειμένη είναι 0). Ας πρόσεχαν. Πλέον there's no turning back.
    Ισχύει αυτό που λες όντως αλλά "αγιάζει ο σκοπός τα μέσα"; Δηλαδή ασχέτως αν συμβαίνει αυτό, παραμένει ηθικά (και νομικά) σωστό; Οτιδήποτε θεωρούμε εμείς ως καταναλωτής ότι είναι υπερτιμημένο, αυτομάτως μας "κάνει" εμάς σωστούς να χρησιμοποιούμε κάθε μέσο (νόμιμο ή μη) για να το αποκτήσουμε στη χαμηλότερη δυνατή τιμή; Η ίδια απορία προκύπτει και για δεκάδες άλλα θέματα (πχ λαθραία τσιγάρα, σήκωμα μπαρών στα διόδια, αγορά κλεμένων προϊόντων κτλ).

  6. #36
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι φιλε.Η ταινια εφ' οσον την αγορασα, ειναι δικη μου και μπορω να την κανω οτι θελω.Μπορω να την δανεισω σε οποιον θελω, αρκει να μην την αντιγραψει, γιατι αυτο ειναι παρανομο.
    λαθος κανεις νομιζω. Η ταινια δεν ειναι δικη σου, της paramount ειναι, εσυ αγορασες το δικαιωμα χρησης ενος αντιγραφου της. Και οπως ειπες μπορεις αν θες αυτο το αντιγραφο να το κανεις οτι θες, να το χαρισεις, δανεισεις, να του βαλεις φωτια και να το καψεις. Δεν μπορεις ομως εσυ στην Αθηνα και ο ξαδελφος στην θεσσαλονικη να βλεπετε ταυτοχρονα το ιδιο αντιγραφο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος neshtar : 02-02-11 στις 01:00.

  7. #37
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Η παραγωγή πνευματικού έργου, ιδιαίτερα μουσικής, νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι έχει πέσει ποιοτικά πάρα πολύ (για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης).
    Η πλειονότητα των CD είναι: το single που αξίζει και τα υπόλοιπα για σκουπίδια. Φταίνε οι εταιρείες παραγωγής, διανομής; Φταίνε οι καλλιτέχνες που είναι ατάλαντοι; Δεν ξέρω.
    Είναι απόλυτα κατανοητό ο κόσμος να γκρινιάζει, γιατί πρέπει να δώσει ένα σωρό λεφτά, ουσιαστικά για 1-2 τραγούδια.
    Όμως, είτε μας αρέσει, είτε όχι, από τη στιγμή που υπάρχουν νόμοι που ξεκαθαρίζουν τί είναι επιτρεπτό και τί όχι, σε ότι αφορά στα πνευματικά έργα, τα χέρια μας είναι δεμένα. Το να προσπαθείς να καλύψεις το κατέβασμα πειρατικού υλικού με ιδεολογία είναι αστείο.
    Θέλεις να το κατεβάσεις; Μαγκιά σου και λόγος δεν μου πέφτει. Αλλά μην το πλασάρεις και σαν θεάρεστο έργο, κόντρα στη μασωνία των δισκογραφικών εταιρειών που καταδυναστεύουν τους καλλιτέχνες και μας υπερτιμολογούν.
    Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι σε τέτοια ζητήματα ξυπνάει η καταναλωτική μας συνείδυση, ενώ όταν μας χρεώνουν υπέρογκα ποσά για καφέ/ποτό, καθόμαστε σαν τους μαλάκες (συγγνώμη αγαπητοί admins, αλλά περί μαλακίας πρόκειται). Πώς θα μοστραριστούμε στην γκόμενα/γκόμενο;

  8. #38
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι σε τέτοια ζητήματα ξυπνάει η καταναλωτική μας συνείδυση, ενώ όταν μας χρεώνουν υπέρογκα ποσά για καφέ/ποτό,
    Πολύ σωστό.

    Κοίτα, εμένα αυτό που μου τη δίνει είναι ότι οι ίδιες οι εταιρίες κάνουν αβέρτα release under the table για λόγους free διανομής και διαφήμισης και από την άλλη γυρνάνε να τα μαζέψουν με μηνύσεις. Για εμένα ας υπάρχει π.χ. μία standard πολιτική και ο κάθε ένας ας κάνει το παιχνίδι του τότε. π.χ. Η Shakira ας πει ξεκάθαρα, εγώ θα σας μηνύω αν σας βρω να αντιγράφετε ή στο youtube ή οπουδήποτε και ας το κάνει πιστά (και ας φάει το "μικρό" penalty ότι δεν θα μπει ούτε στο #1000000). Αλλά την μία μέρα να κάνεις release ακυκλοφόρητα κομμάτια σε forums και την άλλη να εισπράττεις με μηνύσεις είναι απαράδεκτη τακτική. Αν θέλεις μηνύσεις πες, game is over, από εδώ και πέρα θα κάνω μηνύσεις - και κάνε. Αλλά το διπλό παιχνίδι είναι μεγάλη ?ιά. Στην Αγγλία το λένε εμπειρικό νόμο και θα περιμέναν όλοι την εκδίκαση της πρώτης μήνυσης και μετά είτε θα συνεχίζαν το κατέβασμα είτε θα το κόβαν μαχαίρι. Σ'αυτά τα πράγματα να το παίζεις μία έτσι, μία γιουβέτσι είναι έγκλημα μεγαλύτερο από αυτό που μηνύεις νομικά.

    ........Auto merged post: neverlastn πρόσθεσε 21 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να σας πω και κάποιον άλλον που κάνει την ίδια ?ιά. Η Ryanair, τα λεωφορεία και άλλες εταιρίες συγκοινωνιών. Υπάρχουν μεγάλες περίοδοι που δεν ελέγχουν (π.χ. μέγεθος αποσκευών που παίρνεις στις καμπίνες) και μετά ξαφνικά το θυμούνται και ελέγχουν και στα παίρνουν στην πόρτα. Το ξέρω ότι φαίνεται αστείο, αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι βέλτιστη τεχνική από πλευράς εσόδων για τις εταιρείες αυτές. Πιστεύω επίσης ότι έχουν υπολογίσει ακριβώς τον χρόνο που χρειάζεται μέχρι ο πελάτης να «ξεχάσει» ώστε να ξαναρχίσουν τους ελέγχους την κατάλληλη στιγμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος neverlastn : 02-02-11 στις 04:29. Αιτία: auto merged post

  9. #39
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Troll Mode On:

    "America the Land of the Free"

    Troll Mode off.


    Realistic Mode On:

    "America, the land where only the Companies are Free"

    Realistilc Mode off.

  10. #40
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Ίσως στην αρχή του φαινομένου του τσάμπα κατεβάσματος (Napster κλπ) οι εταιρίες να τρομοκρατήθηκαν, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι τελικά κερδισμένες είναι, έτσι κι αλλιώς. Από τη μια η δωρεάν διείσδυση των προϊόντων τους και από την άλλη τα έσοδα από τις αγωγές και τις κανονικές πωλήσεις.

  11. #41
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Αληθεια,τελικα γιατι παιζουμε στο γηπεδο τους;Γιατι λυσσαμε να καταναλωνουμε τα προιοντα τους;Τα εχουμε αναγκη;
    Ξερετε,και παλια,υπηρχε η αναγκη για τραγουδι,αλλα αυτη ικανοποιονταν με το να τραγουδαει ο ιδιος ο κοσμος,οχι να βαζει αλλον να το κανει.Και ποτε ποτε βεβαια,γινοταν καποιο πανηγυρι,και ερχοταν καποιος τραγουδιστης,και τον ακουγαν κι αυτον.
    Και υπηρχε και το ραδιοφωνο,που επαιζε ολη μερα,και αυτο,εφτανε.
    Σημερα,γιατι μας εχει πιασει αυτη η απληστια,να κατεβαζουμε αβερτα πραγματα,που ΔΕΝ τα εχουμε αναγκη,και ουτε προκειται ποτε να τα ακουσουμε;Αμα εχεις καποια Τερα με υλικο,που πα να πει,χιλιαδες κομματια,τα εχεις για να λες οτι τα εχεις,και για κανεναν αλλο λογο.
    Εγω πχ,εχω τοσες χιλιαδες κομματια,απο τα βινυλια και τα CD,που εχω,και δεν τα ακουω σχεδον ποτε,αφου συνηθως ακουω καποιο σταθμο στο Ιντερνετ,ή ακουω ανθρωπινη λαλια,απο καποιον που πρσπαθει να εξηγησει την κατασταση στην οποοια βρισκομαστε και πως θα βγουμε απ αυτην.
    Δεν ειναι ολη η ζωη τραλαλα.
    ΥΓ.Καποτε καποτε βεβαια,την παταω κι εγω,και αγοραζω DAP με απειρα λεφτα,και μετα μπαινω στον πειρασμο να ακουσω κατι σε καλυτερη αναλυση,δηλαδη 24/96,ή 24/192,και τοτε κινδυνευω να μπω σε λουκι παλι,αλλα προσπαθω να μην την πατησω και τους δωσω παλι τα λεφτα μου.Ιδωμεν...

  12. #42
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Ω, η μεγαλυτερη τιμωρια ειναι μονο μια. Να σταματουσε ο κοσμος για 1 χρονο να αγοραζει cd και dvd's σε οποιαδηποτε μορφη.

    Ποσο γρηγορα πιστευετε οτι οι εταιριες θα το γυρνουσαν σε online 1080p streaming σε χαμηλοτατες τιμες, με επιπλεον παροχη υπηρεσιων περαν των ταινιων γιατι πλεον θα εβλεπαν οτι το αρχαιο συστημα με το οποιο βγαζαν δισ δεν λειτουργει;

    Εν τελει, στα χερια των καταναλωτων ειναι ολα. Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινουμε. Αν θελουμε να αλλαξουν οι κακες συνηθειες των εταιριων, σταματουμε να αγοραζουμε. Ολοι. Και μετα τα παντα αλλαζουν. Και οι παντες μαθαινουν.

  13. #43
    Εγγραφή
    23-05-2006
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που (εδώ μέσα) υπερασπίζονται τα συμφέροντα των αμερικάνικων εταιριών. Δηλαδή πόσες φορές πήγατε σινεμά και απλά νιώσατε αηδία που πληρώσατε 7,50 ευρώ (εκεί έχω μείνει εγώ) για την πατάτα που είδατε; Πόσες φορές πήρατε ένα δισκάκι που το χρυσοπληρώσατε και τελικά μόνο 1-2 κομάτια αξίζαν. Αλλά ας αφίσω τις ταινίες και τις μουσικές και ας πάω στο θέμα μου.

    Εδώ και 5-6 χρόνια το μόνο game που έχω πληρώσει είναι το counter strike source και αυτό επειδή ήταν το πιο διαδεδομένο online game στην Ελλάδα. Και ροτάω για ποιο λόγο να πάρω το call of duty για παράδειγμα γνήσιο; Για να παίζω online; Σε ποιους servers; Σε ελληνικούς; Σε ξένους με 60+ms στην καλύτερη περίπτωση; Τι υποστήριξη έχω σαν Έλληνας από τις ΕΑ, Activision, Ubisoft κλπ; ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ XBOX LIVE και PSN αφού εκεί οι εταιρίες (Microsoft, Sony) έχουν κάνει μεγάλη πρόοδο και στην Ελλάδα.

    Έχω να βγάλω μεγάλο παράπονο για το pc gaming στην Ελλάδα αλλά δεν έχω χρόνο, οπότε κλείνω με

    ..::KEEP SEEDING::..

  14. #44
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Μα βλεπεις αγαπητε,οτι μεχρι ring tones πανε κι αγοραζουν τα παιδακια,επειδη δινουν ξερω γω ενα δολλαριο,και νομιζουν οτι ειναι λιγα.Χωρια τα iTunes,που πουλανε εκατομμυρια.
    Αρα,εχουν καταφερει,να κανουν την αγορα μουσικης must,και να ξεζουμιζουν τον κοσμο.
    Καλα να παθει ο κοσμος βεβαια.Και ας μην διαμαρτυρονται.
    Οποιου δεν του αρεσει κατι,δεν το αγοραζει,δεν κλαιγεται απλως.Η τιμη σε πραγματα τετοια,ειναι εντελως ελαστικη,αν δεν υπαρχει ζητηση,θα πεσουν αναγκαστικα οι τιμες.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-05-2006
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα βλεπεις αγαπητε,οτι μεχρι ring tones πανε κι αγοραζουν τα παιδακια,επειδη δινουν ξερω γω ενα δολλαριο,και νομιζουν οτι ειναι λιγα.Χωρια τα iTunes,που πουλανε εκατομμυρια.
    Αρα,εχουν καταφερει,να κανουν την αγορα μουσικης must,και να ξεζουμιζουν τον κοσμο.
    Καλα να παθει ο κοσμος βεβαια.Και ας μην διαμαρτυρονται.
    Οποιου δεν του αρεσει κατι,δεν το αγοραζει,δεν κλαιγεται απλως.Η τιμη σε πραγματα τετοια,ειναι εντελως ελαστικη,αν δεν υπαρχει ζητηση,θα πεσουν αναγκαστικα οι τιμες.

    Αυτό είναι το ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ που κάνει η πειρατεία. Να διαιδίδει και να κάνει γνωστό το κάθε τι άσχετα αν αξίζει η όχι. Αφού, επειδή είναι τζάμπα, θα το κατεβάσουν όλοι άσχετα με το αν θα το δουν/ακουσουν/ διαβάσουν/παίξουν και φυσικά θα υπάρχουν και τα (ελπίζω) λίγα θύματα που θα αγοράσουν τη σαβούρα. Θα κάνει μετά και κάναδυό μηνύσεις η εταιρία και να , βγήκαν τα λεφτά.

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 18:50
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-08, 17:07
  3. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 16:44
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-06, 22:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας