Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 131
  1. #91
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ασυναρτησίες. Σιγά μη σου φέρουμε τον Ντε Νίρο αυτοπροσώπως για να παίξει μπροστά στην μεγαλειότητα σας για να αξίζει να πληρωθεί. Βασικά γίνεται αλλά θέλει κάποια εκ ευρώ. Αν έχεις πλήρωνε.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνει το μυαλό σου είναι οτι είτε το πρωτότυπο είτε το αντίγραφο, αξία έχει το περιεχόμενο. Για να το χρησιμοποιείς εσύ και μόνο εσύ (σπίτι σου, φιλικό-συγγενικό περιβάλλον) πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο που θέλει ο καλλιτέχνης. Αν σου φαίνεται ακριβό τότε δεν αγοράζεις, όπως δεν αγοράζεις και τόσα άλλα.
    Ούτε η μεγαλειότητα μου αξίζει για να πληρωθεί ούτε η μεγαλειότητα του αξίζει να πληρωθεί. Το τραγούδι του αξίζει και αν θέλει να πληρωθεί πρέπει να τραγουδήσει, όχι μπροστά σε μένα προσωπικά αλλα μπροστά σε ενα κοινό μερικών χιλιάδων ανθρώπων (συναυλία λέγεται αν το χεις ακουστά)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα. Δηλαδη εσυ αποφασισες οτι ολοι οι καλλιτεχνες θα πληρωνοντε ακριβως 20 Euro, οσο κανει το πρωτο αντιγραφο του cd τους. Απο κει και περα ολοι οι αλλοι 10 εκ Ελληνες θα copiaroun αυτο το πρωτο Cd Κι ολα καλα. Γιατι ετσι σου ρθε εσενα. Αν δε σ αρεσουν οι οροι υπο τους οποιους καποιος πουλαει κατι εχεις καθε δικαιωμα να μην το αγορασεις. Το δικαιωμα να παραβεις τους ορους και να το παρεις με το ζορι απο που προκυπτει?
    Δεν αποφασίζω εγώ πόσο θα πληρωθεί. Μπορεί να ζητήσει 20€ ή 20.000€ Εγώ αποφασίζω αν αξίζουν για μένα όσα ζητάει και αν θα του τα δώσω ή όχι
    Οι όροι σε μια συμφωνία δεν μπορούν να είναι μονομερής και καταχρηστικοί. Αν είναι τότε δεν ισχύει η συμφωνία.
    Αν έχει δικαίωμα αυτός να βάλει όρους τότε έχω δικαίωμα και εγώ. Αν συμφωνήσουμε στους όρους θα συνεργαστούμε αν όχι έχει κάθε δικαίωμα να μην τραγουδήσει
    Το δικαίωμα του να παραβεί τους δικούς μου όρους και να μου πάρει με το ζόρι λεφτα επειδή τραγούδησε πριν 70 χρόνια απο που προκύπτει;

  2. #92
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pyautg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάποια δεδομένα, για τα βιντεοκλαμπ που αναφέρθηκαν προηγουμένως.
    α) Ποιος με διαβεβαιώνει ότι ο κάθε μαγαζάτορας έχει πληρώσει την νόμιμη άδεια για διανομή-ενοικίαση. Το ότι μου πλασάρει το αυθεντικό αντίγραφο με χρέωση ενοικίασης δεν σημαίνει ότι το κάνει νόμιμα(και ούτε πρόκειται να μάθω).
    β)Έχει υποπέσει άπειρες φορές στην αντίληψή μου ότι το αντίγραφο δεν ήταν αυθεντικό.
    γ) Έχουν προσφερθεί οι ίδιοι να μου ενοικιάσουν παράνομα αντίγραφα.
    Και άλλα λοιπά ανάξια λόγου. Αυτά για τους κακομοίρηδες με τις χαμένες θέσεις εργασίας.
    Αρμόδια για έλεγχο είναι η ΕΠΟΕ. Αυτή μόνο μπορεί να γνωρίζει αν το κάθε μαγαζί έχει δικαίωμα ενοικίασης του κάθε τίτλου και αποδεικνύεται μόνο από το τιμολόγιο αγοράς.
    Όσο για τα αντίγραφα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι καταγγελία και να μην ξαναπάς.
    Η ΕΠΟΕ ασχολείται και έχουν κλείσει αρκετά μαγαζίά από τα πρόστιμα. Ούτως η άλλως, όποιος ασχοληθεί μα αντίγραφα αργά ή γρήγορα κλείνει. Τον ξεβράζει η αγορά.

    ........Auto merged post: giorgosgudelias πρόσθεσε 22 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε η μεγαλειότητα μου αξίζει για να πληρωθεί ούτε η μεγαλειότητα του αξίζει να πληρωθεί. Το τραγούδι του αξίζει και αν θέλει να πληρωθεί πρέπει να τραγουδήσει, όχι μπροστά σε μένα προσωπικά αλλα μπροστά σε ενα κοινό μερικών χιλιάδων ανθρώπων (συναυλία λέγεται αν το χεις ακουστά)



    Δεν αποφασίζω εγώ πόσο θα πληρωθεί. Μπορεί να ζητήσει 20€ ή 20.000€ Εγώ αποφασίζω αν αξίζουν για μένα όσα ζητάει και αν θα του τα δώσω ή όχι
    Οι όροι σε μια συμφωνία δεν μπορούν να είναι μονομερής και καταχρηστικοί. Αν είναι τότε δεν ισχύει η συμφωνία.
    Αν έχει δικαίωμα αυτός να βάλει όρους τότε έχω δικαίωμα και εγώ. Αν συμφωνήσουμε στους όρους θα συνεργαστούμε αν όχι έχει κάθε δικαίωμα να μην τραγουδήσει
    Το δικαίωμα του να παραβεί τους δικούς μου όρους και να μου πάρει με το ζόρι λεφτα επειδή τραγούδησε πριν 70 χρόνια απο που προκύπτει;
    Μπερδεύεσαι. Ο Ντε Νίρο τραγουδάει ίσως μόνο στην μπανιέρα του.
    Το άλλο το κουλό που λες με τις συναυλίες, είναι αυτό που κατέστρεψε την μουσική. Ο καλλιτέχνης αντί να κάτσει 1 χρόνο να πειραματιστεί και να γράψει έναν καλό δίσκο, κάθετε και τρέχει από συναυλία σε συναυλία για να βγάλει τα σπασμένα.
    Επένδυση στον χώρο μηδέν, αναγνωρίζονται μόνο από τύχη οι καλλιτέχνες, αν δεν σου κάτσει ο πρώτος δίσκος την έκατσες (οι κακές εταιρίες δεν θα υπάρχουν). Και άλλα ωραία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosgudelias : 03-02-11 στις 11:45. Αιτία: auto merged post

  3. #93
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπερδεύεσαι. Ο Ντε Νίρο τραγουδάει ίσως μόνο στην μπανιέρα του.
    Το άλλο το κουλό που λες με τις συναυλίες, είναι αυτό που κατέστρεψε την μουσική. Ο καλλιτέχνης αντί να κάτσει 1 χρόνο να πειραματιστεί και να γράψει έναν καλό δίσκο, κάθετε και τρέχει από συναυλία σε συναυλία για να βγάλει τα σπασμένα.
    Επένδυση στον χώρο μηδέν, αναγνωρίζονται μόνο από τύχη οι καλλιτέχνες, αν δεν σου κάτσει ο πρώτος δίσκος την έκατσες (οι κακές εταιρίες δεν θα υπάρχουν). Και άλλα ωραία.
    α) Δεν μίλησα για τον Ντε Νιρο. Εσύ τον ανάφερες
    Εγώ μιλάω για οποιονδήποτε καλλιτέχνη
    β) Γιατί το ένα αναιρεί το άλλο; Ας κάτσει ένα χρόνο να πειραματιστεί να βγάλει καλή μουσική και μετά ας πάει σε συναυλίες να την τραγουδήσει

  4. #94
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικαίωμα του να παραβεί τους δικούς μου όρους και να μου πάρει με το ζόρι λεφτα επειδή τραγούδησε έχτισε ένα σπίτι πριν 70 χρόνια απο που προκύπτει;
    Το δικαίωμα του να παραβεί τους δικούς μου όρους και να μου πάρει με το ζόρι λεφτά για νοίκι επειδή τραγούδησε έχτισε ένα σπίτι πριν 70 χρόνια απο που προκύπτει;

    ........Auto merged post: giorgosgudelias πρόσθεσε 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) Δεν μίλησα για τον Ντε Νιρο. Εσύ τον ανάφερες
    Εγώ μιλάω για οποιονδήποτε καλλιτέχνη
    β) Γιατί το ένα αναιρεί το άλλο; Ας κάτσει ένα χρόνο να πειραματιστεί να βγάλει καλή μουσική και μετά ας πάει σε συναυλίες να την τραγουδήσει
    Τον αναφέρω αλλά λύση στο θέμα του δεν μου έδωσες. Πως θα πληρωθεί ο Ντε Νίρο και ο κάθε ηθοποιός του κινηματογράφου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosgudelias : 03-02-11 στις 11:58. Αιτία: auto merged post

  5. #95
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικαίωμα του να παραβεί τους δικούς μου όρους και να μου πάρει με το ζόρι λεφτά για νοίκι επειδή τραγούδησε έχτισε ένα σπίτι πριν 70 χρόνια απο που προκύπτει;
    Το αιώνιο λάθος. Συγκρίνετε υλικά πράγματα με άυλα
    Αν χρησιμοποιώ το ίδιο το σπίτι να πληρώσω ενοίκιο. Αν πάρω ένα αντίγραφο του σπιτιού σε μια φωτογραφία πάλι πρέπει να πληρώσω;

  6. #96
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αιώνιο λάθος. Συγκρίνετε υλικά πράγματα με άυλα
    Αν χρησιμοποιώ το ίδιο το σπίτι να πληρώσω ενοίκιο. Αν πάρω ένα αντίγραφο του σπιτιού σε μια φωτογραφία πάλι πρέπει να πληρώσω;
    Ακριβώς. Η χρησιμότητα του άυλου είναι η ευχαρίστηση του να το χρησιμοποιείς. Είτε αντίγραφο έχεις είτε γνήσιο, εσύ κερδίζεις μια χρησιμότητα. Για να λάβεις την χρησιμότητα πρέπει να πληρωθεί ο καλλιτέχνης. Σε ορισμένες περιπτώσεις δουλειά του ο καλλιτέχνης θεωρεί τον δίσκο και όχι το μεμονωμένο τραγούδι. Εσύ για να έχεις στην κατοχή σου ένα αντίγραφο και να λαμβάνεις την χρησιμότητα του όποτε θες θα πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο που αναλογεί στον καλλιτέχνη, στον παραγωγό, στην εταιρία που επένδυσε στον καλλιτέχνη.
    Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις οτι η αξία βρίσκεται στο περιεχόμενο και αν αντιγράψεις το περιεχόμενο έχεις πάρει και την αξία;

  7. #97
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Η χρησιμότητα του άυλου είναι η ευχαρίστηση του να το χρησιμοποιείς. Είτε αντίγραφο έχεις είτε γνήσιο, εσύ κερδίζεις μια χρησιμότητα. Για να λάβεις την χρησιμότητα πρέπει να πληρωθεί ο καλλιτέχνης. Σε ορισμένες περιπτώσεις δουλειά του ο καλλιτέχνης θεωρεί τον δίσκο και όχι το μεμονωμένο τραγούδι. Εσύ για να έχεις στην κατοχή σου ένα αντίγραφο και να λαμβάνεις την χρησιμότητα του όποτε θες θα πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο που αναλογεί στον καλλιτέχνη, στον παραγωγό, στην εταιρία που επένδυσε στον καλλιτέχνη.
    Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις οτι η αξία βρίσκεται στο περιεχόμενο και αν αντιγράψεις το περιεχόμενο έχεις πάρει και την αξία;
    Συμφωνώ αλλά η τιμή καθορίζεται από την χρησιμότητα
    Αν χρησιμοποιήσω το σπίτι εύλογα θα μου ζητηθούν ~400€
    Αν χρησιμοποιήσω τις φωτογραφίες του σπιτιού πόσα πρέπει να μου ζητηθούν; πάλι 400; πρέπει να πληρώσω τον οικοπεδούχο τον μάστορα και την κατασκευαστική που επένδυσε στο σπίτι;

    Μια παλιά λαϊκή παροιμία λέει ''σε όλα υπάρχει νόμος στα μάτια όχι όμως''

  8. #98
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ αλλά η τιμή καθορίζεται από την χρησιμότητα
    Αν χρησιμοποιήσω το σπίτι εύλογα θα μου ζητηθούν ~400€
    Αν χρησιμοποιήσω τις φωτογραφίες του σπιτιού πόσα πρέπει να μου ζητηθούν; πάλι 400; πρέπει να πληρώσω τον οικοπεδούχο τον μάστορα και την κατασκευαστική που επένδυσε στο σπίτι;

    Μια παλιά λαϊκή παροιμία λέει ''σε όλα υπάρχει νόμος στα μάτια όχι όμως''
    Η αξία του έργου (ταινία - δίσκος) είναι πολλά έως και εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ-δολάρια. Η αξία ενός αντίτυπου είναι μερικά ευρώ. 10-15-20 ευρώ. Κατανοητό;

  9. #99
    Εγγραφή
    28-09-2007
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Vodafone Mobile Broadband
    Ξέρει κανείς τι γίνετε με το THE GREEKZ ???

  10. #100
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    οχι δεν εχεις δικαιωμα να παρακαμψεις το DRM εχεις δικαιωμα να λαβεις αντιγραφα δωρεαν για οτι εχεις αγορασει

    οταν πρωτοβγηκαν τα copy protection στα cd (στα game βασικα) υποχρεωθηκαν οι εταιρειες, αφου σου στερουσαν το δικαιωμα να κανεις backup, να σου παρεχουν Physical replacement σε περιπτωσεις φθορας (η και απωλειας) του μαγνητικου μεσου. Χωρις κοστος σε εσενα.

    Για τα ψηφιακα (Itunes/amazon/blockbuster Κλπ) ειναι υποχρεωμενοι να σου επιτρεψουν να επανακτησεις οποιαδηποτε αρχεια εχεις πληρωσει οποτε τα χρειαστεις.
    Στο iTunes δεν φαίνεται να ισχύει αυτό, τόσα χρόνια παράνομα λειτουργεί;

    Επίσης, είναι παράνομο (στην «πολιτισμένη» χώρα) να αντιγράψω τα DVD μου στο σκληρό δίσκο, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να τα κουβαλάω μαζί μου; Ή να μετατρέψω το περιεχόμενο σε μορφή κατάλληλα για κάποιο media player/κινητό;

    Δεν είναι παράνομο να εμποδίζονται οι νόμιμες χρήσεις; Πρέπει τυπικά να αγοράσω το ίδιο περιεχόμενο δύο και τρεις φορές;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Η λύση σίγουρα δεν είναι οι μαζικές μηνύσεις και η τρομοκράτηση του κοινού. Αλλά παράλληλα λύσεις όπως "να βγάλουν DRM, περιορισμούς κτλ και εγώ το αγοράζω" είναι υποκριτικές. Κανείς δεν θα πληρώσει για κάτι που τόσο εύκολα παίρνει δωρεάν.
    Δεν τους φταίει ΚΑΝΕΙΣ που τόσα χρόνια αγνοούσαν το διαδίκτυο. Να μου έλεγες ότι υπήρξαν online υπηρεσίες όπου έβρισκες τα πάντα και σέβονταν τους πελάτες τους, αλλά απέτυχαν παταγωδώς, να το δεχτώ. Αλλού είναι η υποκρισία.

    Όσοι με τόση μανία υπερασπίζεστε τις εταιρείες και τις πρακτικές τους, αλλά κατά τ' άλλα δεν είστε του χώρου, πραγματικά αναρωτιέμαι τί θα λέγατε αν είχατε και συμφέρον...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 03-02-11 στις 14:40.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #101
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αξία του έργου (ταινία - δίσκος) είναι πολλά έως και εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ-δολάρια. Η αξία ενός αντίτυπου είναι μερικά ευρώ. 10-15-20 ευρώ. Κατανοητό;
    Ποιος καθορίζει την αξία ενός αντίγραφου; Το αντίγραφο είναι περιουσιακό μου στοιχείο και το κάνω ότι θέλω για να έχει αξία; Ναι; τότε μπορώ να το δώσω όπου θέλω Όχι; τότε μάλον είναι ανευ αξίας

    Άντε χάριν συζήτησης να δεχτώ ότι έχει αξία η χρησιμότητα του αντίγραφου
    Μα την πλήρωσα! Σε κάθε DVD σε κάθε κόλα Α4 σε κάθε σκληρό πλήρωσα πνευματικά δικαιώματα έστω και αν δεν τα χρησιμοποιήσω για κανένα αντίγραφο
    Πρέπει να ξαναπληρώσω; Γιατί;

  12. #102
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Μου αρέσουν όσοι παραπονούνται για το ότι οι εταιρίες κάνουν το αυτονόητο.

    Σας αρέσει ή μή, το ότι κυνηγάνε τους τορρεντάδες είναι λογικό. Το ότι κατεβάζουν ΠΑΡΑΝΟΜΟ υλικό αποτελεί πράξη διακίνησης παράνομου υλικού και εκτός και αν αλλάξει ο νόμος, αυτό αποτελεί παράνομη πράξη.

    Οι παράνομες πράξεις επισύρουν ποινές. Δεν με απασχολεί η φιλοσοφία πίσω από το γιατί γίνονται. Ουτε τους δικαστές, να είστε σίγουροι.

    Επίσης, είναι παράνομο (στην «πολιτισμένη» χώρα) να αντιγράψω τα DVD μου στο σκληρό δίσκο, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να τα κουβαλάω μαζί μου; Ή να μετατρέψω το περιεχόμενο σε μορφή κατάλληλα για κάποιο media player/κινητό;
    ΔΕΝ ειναι δικαίωμά σου το να διαμοιράζεις το περιεχόμενο του DVD που αγόρασες (και η πνευματική ιδιοκτησία του περιεχομένου ΔΕΝ σου ανοίκει) σε όποιον σου γουστάρει. Και αυτό κάνουν οι τορρεντάδες.

    Ειναι καθαρό αυτό;

    ........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ποιος καθορίζει την αξία ενός αντίγραφου;
    Αυτος που έχει την πνευματική του ιδιοκτησία.
    Το αντίγραφο είναι περιουσιακό μου στοιχείο και το κάνω ότι θέλω για να έχει αξία;
    Υπό προϋποθέσεις. Δεν έχεις πνευματική ιδιοκτησία. Μόνο υλική. Κοινώς σου ανοίκει το DVD αλλά όχι ότι ειναι ΜΕΣΑ. Υπό το πρίσμα αυτό δεν μπορείς να το διαμοιράζεις.
    Ναι; τότε μπορώ να το δώσω όπου θέλω Όχι; τότε μάλον είναι ανευ αξίας
    Μη το αγοράζεις αν δε γουστάρεις τους όρους. Οπως με οτιδήποτε άλλωστε.

    ........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Συμφωνώ αλλά η τιμή καθορίζεται από την χρησιμότητα
    Από που και ως πού;
    Δηλαδή μου λες ότι αγοράζεις ένα DVD για να το βγάλεις στα torrents ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 03-02-11 στις 16:01. Αιτία: auto merged post


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #103
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    ΔΕΝ ειναι δικαίωμά σου το να διαμοιράζεις το περιεχόμενο του DVD που αγόρασες (και η πνευματική ιδιοκτησία του περιεχομένου ΔΕΝ σου ανοίκει) σε όποιον σου γουστάρει. Και αυτό κάνουν οι τορρεντάδες.

    Ειναι καθαρό αυτό;
    (...)
    ΔΕΝ μίλησα για διαμοιρασμό. Είναι δικαίωμα μου να βλέπω το περιεχόμενο που αγόρασα, σε όσες συσκευές μου θέλω, είτε υπολογιστές, είτε κινητά, είτε media player (προσωπική χρήση);

    Το να μου στερούν νόμιμα δικαιώματα δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Είναι απαράδεκτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 03-02-11 στις 16:21.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  14. #104
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο iTunes δεν φαίνεται να ισχύει αυτό, τόσα χρόνια παράνομα λειτουργεί;

    Επίσης, είναι παράνομο (στην «πολιτισμένη» χώρα) να αντιγράψω τα DVD μου στο σκληρό δίσκο, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να τα κουβαλάω μαζί μου; Ή να μετατρέψω το περιεχόμενο σε μορφή κατάλληλα για κάποιο media player/κινητό;

    Δεν είναι παράνομο να εμποδίζονται οι νόμιμες χρήσεις; Πρέπει τυπικά να αγοράσω το ίδιο περιεχόμενο δύο και τρεις φορές;

    Δεν τους φταίει ΚΑΝΕΙΣ που τόσα χρόνια αγνοούσαν το διαδίκτυο. Να μου έλεγες ότι υπήρξαν online υπηρεσίες όπου έβρισκες τα πάντα και σέβονταν τους πελάτες τους, αλλά απέτυχαν παταγωδώς, να το δεχτώ. Αλλού είναι η υποκρισία.

    Όσοι με τόση μανία υπερασπίζεστε τις εταιρείες και τις πρακτικές τους, αλλά κατά τ' άλλα δεν είστε του χώρου, πραγματικά αναρωτιέμαι τί θα λέγατε αν είχατε και συμφέρον...
    το itunes δεν σου απαγορευει το backup των αρχειων που κατεβαζεις, αντιθετως σε προτρεπει να κανεις backup τα αρχεια σου (http://support.apple.com/kb/HT1382). Μιλαω για copy protected αρχεια που ΔΕΝ επιτρεπουν backup (πχ "With respect to downloaded copies of Purchased Digital Content, you may exercise these rights on up to two (2) non-portable Authorized Devices (e.g., laptop or desktop computers, TiVo® DVRs) and two (2) portable Authorized Devices, as specifically designated by Amazon from time to time. With respect to streamed copies of Purchased Digital Content, you may only stream up to two (2) copies of Purchased Digital Content from your Service account at any one time." http://www.amazon.com/gp/help/custom...deId=200026970 ... σου δινει το δικαιωμα να κατεβασεις μεχρι 4 φορες το ιδιο αρχειο + 2 streams)

    ........Auto merged post: neshtar πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ μίλησα για διαμοιρασμό. Είναι δικαίωμα μου να βλέπω το περιεχόμενο που αγόρασα, σε όσες συσκευές μου θέλω, είτε υπολογιστές, είτε κινητά, είτε media player (προσωπική χρήση);

    Το να μου στερούν νόμιμα δικαιώματα δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Είναι απαράδεκτο.
    κανεις ΓΙΓΑΝΤΙΟ λαθος. Το ψηφιακο περιεχομενο πωλειτε με συγκεκριμενους ορους. Αν δεν αποδεχεσε τους ορους μπορεις να μην το αγορασεις και να πας να αγορασεις το CD και να το κανεις οτι θελεις. Δεν ειναι δικαιωμα σου να επιβαλλεις εσυ τους ορους σου στον πωλητη, ειναι δικαιωμα σου να μην αγορασεις το προιον που πουλαει αν δε σ αρεσουν οι οροι υπο τους οποιους το πουλαει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος neshtar : 03-02-11 στις 16:30. Αιτία: auto merged post

  15. #105
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neshtar Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    κανεις ΓΙΓΑΝΤΙΟ λαθος. Το ψηφιακο περιεχομενο πωλειτε με συγκεκριμενους ορους. Αν δεν αποδεχεσε τους ορους μπορεις να μην το αγορασεις και να πας να αγορασεις το CD και να το κανεις οτι θελεις. Δεν ειναι δικαιωμα σου να επιβαλλεις εσυ τους ορους σου στον πωλητη, ειναι δικαιωμα σου να μην αγορασεις το προιον που πουλαει αν δε σ αρεσουν οι οροι υπο τους οποιους το πουλαει.
    Αναφέρομαι σε DVD/Blu-ray.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 18:50
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-08, 17:07
  3. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 16:44
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-06, 22:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας